NSVL --> Venemaa relvajõud Eestis

Väeosadest, nende ajaloost ja traditsioonidest. Nii Eestist kui välismaalt.
Vasta
malox
Liige
Postitusi: 242
Liitunud: 11 Apr, 2004 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas malox »

maradör kirjutas:just koostan enda jaoks sellist kaarti, kus kõik raketibaasid peal. See on tehtud A3 paberkaardiga ja pastakaga punktid peal. Peaksin leidma head digikaardid maakondade kaupa siis saaks lõpuni viia selle. Mis veel lisaks, minu variandil on ka väeosa raketi mark juurde toodud ning ka erlaldi märgistatud kus tuumapommid olid.
oleks väga tore kui saaks Lõuna-Eestist nii selgema pildi:D
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

Lõuna Eesti kohta on (oli) olukord suht lihtne. Kui tõmmata joon Pärnust Peipsini siis sellest alla poole jäävad baasid on põhiliselt Võru ja Valga piirkonnas. Kolmele Pärnu maakonnas olnud kolmele õhutõrje raketibaasile (tüübid S-125) saab lisada ühe baasi Viljanid maakonnas n.ö. kohalike nimetusega Paanikse (ehk Rutu) õhutõrje raketibaas (tüüp S-75), Tartu maakonnas Rõngu õhutõrje raketibaas (tüüp S-75), Valga maakonnas Sangaste õhutõrje raketibaas (tüüp S-75), samuti veel Valga maakonnas Metsniku (ehk 7km) raketibaas kus hoiti õhutõrje raketide tuumapäid (ja kas ka seal raketibaas oli ja mis tüüpi, on mul lahtine), edasi Valga maakonna tuumaraketi baasid, ilmselt tüübile R-12 Unikülas, Roonis ja Vilaskis(R-12U), Võru maakonnas Nursi tuumaraketibaas (tüüp R-12), Võru maakonnas Sänna tuumaraketibaas (tüüp R-12) ja Võru maakonnas Palometsa õhutõrje raketibaas (viimase tüüpi ei tea täpselt)
Nagu kogemus näitab kasutati õhutõrjena mereääres rohkem S-125 tüüpi rakette ja maismaal S-75 tüüp, kas ka minu mõttel loogika on ei tea aga kui keegi teab seda siis info on teretulnud.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Valga polgus pidi olema algselt (s.t tema seniitsuurtükipolgust seniitraketipolguks ümberformeerimise ajal kuskil 1960-te algul) kas 4 või isegi 6 S-75 divisjoni ümber Valga. Rutu, Rõngu ja Sangaste olid nn tuledivisjonid (laskepositsioonidega), Metsniku aga tehniline divisjon + KP (viimane võis asuda ka Läti territooriumil, koos raadiolokatsiooniroodu positsioonidega). Seega vähemalt 1 või isegi 3 tuledivisjoni on meil veel "puudu". S-75 ja S-125 tehnilised divisjonid asusid reeglina tuledivisjonidest eemal, seega on vähetõenäoline, et Metsnikul ka stardidivisjon oli.

Olen kuulnud, et ka kuskil Taheva kandis olevat olnud "raketibaas", aga ei tea selle täpset asukohta. Samuti võis üks Valga polgu divisjon olla Lätis Härgmäe (Ērģeme e. lihtsustatult Ergeme) kandis. Kui polgus oli 6 divisjoni, võis Lätis olla teine veel.

Tiitsa külas oli Valga-Valka raketidiviisi sidesõlme (see oli eraldi väeosa) saatekeskus, alates diviisi likvideerimisest u 1980.a jäi see aga Võru raketipolgule.
1661
Liige
Postitusi: 450
Liitunud: 18 Dets, 2004 23:53
Asukoht: Valga
Kontakt:

Postitus Postitas 1661 »

Mõnistes asus raadiotehniline väeosa.
Laanemetsas, Räimejärvest 1,5 km. mingisugune tagavara komandopunkt (mis oli vist kellegi ülemuse suvila maskeerimiseks, saun bassein, puhkemaja). Lätimaal Veskijärve taga asus põhiline raadioväeosa. Selle ülesanne oli Moskva tuumasõja signaal vastu võtta ja diviisi staabile edastada (Läti Valka kino taga). Vastuvõtu kontrollaeg olevat 15 sek. Ise olin selles väeosas peale raketiväelaste lahkumist kordusõppustel. Siis oli seal med. varustuse ladu. Suurest betoonangaarist, kus asusid diiselgeneraatorid (DGA-48 3tk., töökorras) sai virutatud kõike millele küüned taha mahtusid. Kütusepaakide nivooandurite virutamiseks tuli diiselküte paakidest kanalisatsiooni lasta jne. Kuradi laristamine. Ergemäel asusid mulle tundmatud väeosad. Aga uurin välja.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Kus täpsemalt see Veskijärve tagune väeosa asus? Kas väeosanumbreid mäletad?

Kas Mõniste all mõtled sedasama, mis asus endise Mõniste jaama kõrval metsas Kuutsi või Tiitsa külas? Või oli sealkandis midagi veel?

Kas Härgmäel oli mitu väeosa?

Laanemetsas Aidaku soost u 1 km läänes on AVKA (ajaloolise Võrumaa kohanimede andmebaasi) kaardi järgi järsku keset metsa u 400 m pikkune lasketiir -- ei tea, kas see on ka vene sõjaväe päritolu?
1661
Liige
Postitusi: 450
Liitunud: 18 Dets, 2004 23:53
Asukoht: Valga
Kontakt:

Postitus Postitas 1661 »

Veskijärve väeosa asus Veskijärve ja Valga linna vahel. Kui vaja võtan REGIO`st koordinaadid.
Sedasama mis asus Mõniste jaama juures metsas. Eelmine suvi käisin seal.
Härgmäe kohta inf puudub.
Koivere lasketiir- Laanemetsa ja Koiva vahel. Kaitseliidu rajatud ja praeguseni käigus. Olen 2002. a. lasknud AKM seal. Sama lasketiir asus ka Lepal (16 km. Valga Võru mnt. praeguse mnt ja raudtee ristumiskohast lõunasse paarsada meetrit.) On olnud isegi kasutusel mõned aastad tagasi. 150 m lasketiir Kaagjärve mäemõisas. Minu talust 300m. Need olid Eestiaegsed Kaitseliidu lasketiirud.
Kasutaja avatar
paharet
Liige
Postitusi: 531
Liitunud: 14 Jaan, 2005 11:53
Asukoht: Tamsalu
Kontakt:

Postitus Postitas paharet »

Tegin nats uurimistööd vahepeal ja üritasin välja selgitada Kloogal asunud raketibaasi saladust.Kloogal asus 156 üksik raketidivisjon.Üritasin siis aru saada millega tegemist oli.Kahtlusi oli päris palju tegemist võis olla nii õhutõrje kui taktikaliste rakettidega.Klooga väeosades kolades olin leidnud raamatu masina GM578 kasutamise kohta ja selle peale pandi õhutõrjeraketi kompleks 2K12 KUB.Aga muid andmeid otsides ei leidnud,et Kloogal oleks selliseid olnud aga lõpuks tuhnisin välja.Eestis asunud 144 kaardiväelaskurdiviis oli üks vähestest diviisidest mis oma taktikaliste rakettide divisjoni.Tegemist oli rakettikompleksiga Totska või SS 21 Scarab
Rakett võis kanda ka tuumalõhkepead aga tavaliselt varustati nad kas tavalise või kassetlõhkepeaga.
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

päris hea info aga oleks huvitav teada kas selliseid liikur-raketi üksusi oli veel eestis. Seda raketibaasiks nimetada ei saa aga midagi ikka. Kas ka ei tea Eestis scud tüüpi relvastust oli?
Kasutaja avatar
paharet
Liige
Postitusi: 531
Liitunud: 14 Jaan, 2005 11:53
Asukoht: Tamsalu
Kontakt:

Postitus Postitas paharet »

Balti sõjaväeringkonnas oli 2 brigaadi Scude aga kus baseerusid ei ole teada.Eestis rohkem minu teada selliseid üksusi polnud või vähemalt Balti sõjaväeringkonnale alluvaid.Kui just strateegilistel raketivägedel polnud mõnda sellist liikuvat üksust.
Kasutaja avatar
Kriuks
Liige
Postitusi: 230
Liitunud: 30 Mär, 2005 20:15
Kontakt:

Postitus Postitas Kriuks »

Nädalavahetusel külastasime mõningaid punaväe objekte Pärnumaal ning järgnevalt siis mõned pildid.

Meriküla:

Pilt

Pilt

Ridalepa:

Pilt

Väide, et mõne aasta pärast ei ole näha ega jäädvustada suurt midagi on täiesti tõene. Käisime veel paaris kohas, millistest siin leheküljel ei ole enne juttu tehtud. Hetkel uuritakse nende objektide NA-aegseid funktsioone. Kirgede kütmiseks ka mõned illustratsioonid.

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt
rain4
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 01 Apr, 2005 19:12
Kontakt:

Postitus Postitas rain4 »

lahe...Kas ma võin neid pilte kasutada oma kodukal. mis ma nendest baasidest teen? Kas keegi võix midagi sõjaväest veneajal eestis rääkida.. Ma pean ettekande tegema... Elu sõjaväes.... < nsv's äki keegi viitsix midagi lühidalt rääkida kellegist või millegist :( pliis
Kasutaja avatar
Kriuks
Liige
Postitusi: 230
Liitunud: 30 Mär, 2005 20:15
Kontakt:

Postitus Postitas Kriuks »

Kasutada ikka võib. Niipalju kui kulub. :wink:
malox
Liige
Postitusi: 242
Liitunud: 11 Apr, 2004 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas malox »

Kas keegi oskab öelda, millega tegu alt poolt 2. pildil?
Kasutaja avatar
Kriuks
Liige
Postitusi: 230
Liitunud: 30 Mär, 2005 20:15
Kontakt:

Postitus Postitas Kriuks »

Suure tõenäosusega on tegemist antennimasti alusega. Nende betooni valatud jublakate külge ilmselt kinnitatakse üks masti ots ja tõmmatakse kaadervärk siis liigendina üles. Kohalikud vähemalt mäletasid, et 80-ndatel seal mingid vidinad püsti olid ja üle metsa kätte paistsid.
rain4
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 01 Apr, 2005 19:12
Kontakt:

Postitus Postitas rain4 »

Ma ei hakkanud uut teemat püstitama ja tahax miskit küsida. Nimelt nii sama kaevasime auku, et leida sealt midagi. Kaevasime Valga lähedalt metsast kus kunagi oli kah mingi sõjaväe ladu. Leidsime mingeid ümarike asju.. mingid kile rõngad sees ja.... lihtsalt huvipärast küsisin, et kas keegi teab millega tegu on (muidu need kile asjad päris hästi põlesd kha, 1 video on kah ;P)
http://www.digikas.pri.ee/leid/

neid plekist karbikesi oli mitu tükki... sama lähedalt kaevatud
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist