NSVL --> Venemaa relvajõud Eestis

Väeosadest, nende ajaloost ja traditsioonidest. Nii Eestist kui välismaalt.
Vasta
Kasutaja avatar
Ernest
Liige
Postitusi: 45
Liitunud: 15 Mär, 2005 10:27
Asukoht: Mustamäe
Kontakt:

Kikepera

Postitus Postitas Ernest »

Tänan info eest, kuigi kohta ikka ei leidnud. "Sakala" kirjutab, et peale raketibaasi olud Kikeperas ka mingil ajal lennuväli. See vist jääb folkloori tasemele nagu raketibaaski. Või tasub edasi uurimist?

http://vana.www.sakala.ajaleht.ee/index ... rubriik=52
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Koht on Surju külast 10 km kirdes endise Lutsu küla lähedal.

Aga siia sobib ka tsitaat ajalehest (15.08.2002; palju siin tõtt on, ei tea öelda):
Külamehed nägid lendurit silmast silma

Saksa okupatsiooni ajal tegid venelased Soomaale mitu dessanti.

Lilli Martinsoni mäletamist mööda maandusid ühed langevarjurid Mardu talu juures. Taluperenaise teate peale venelasi kinni võtma läinud vallasekretäri poja lasid langevarjurid maha.

Teisel samasse kanti visatud langevarjurite satsil läks halvemini. Pärast Kikepera rabas maandumist kohtusid nad Saksa vägedega. Üks parashütistidest otsustas end elusalt mitte kätte anda ja lasi endale kuuli pähe. Üks teine langevarjur, kes oli Tipu kandist pärit, andis ennast aga vabatahtlikult vaenlasele vangi. Mees jäeti ellu, kuid mõisteti Vene võimu taastamise järel kümneks aastaks vangi. Vangipõlvest õnnestus tal samuti eluga pääseda.

Praegu Pärnu maakonda jäävas Kikepera külas, milleni samanimelisest rabast on vähem kui kümme kilomeetrit, tegutses Vene okupatsiooni ajal raketibaas ja selle läheduses asus sõjaväelennuväli.

Maanduvad või õhku tõusvad lennukid lendasid nii madalalt, et Tipu küla elanikud olevat peaaegu näinud piloodi silmi.

"Lennuväljal olid isegi ohvitseridele majad ehitatud, aga need lammutati kõik maha," teab Lilli Martinson.

Raketibaasist on mõned rajatised veel alles.

Kõrvalisest kruusateest kitsukese lepavõsaga eraldatud platsil meenutab Nõukogude Liidu sõjalist võimsust tulejuhtimistorn.

Keset metsi hiilglaslikuna paistev raudbetoonist monstrum on niivõrd kannatada saanud, et tundub, nagu oleks Vene raketiväelased omaenda hoone pihta märki lasknud. Peale auklike seinte pole sellest enam midagi järele jäänud.

Lagendiku nurkadest ja servadest viivad metsadesse umbekasvanud teed, mida kunagi rakettide laskmispaikadesse vedamiseks tarvitati.
Kasutaja avatar
Ernest
Liige
Postitusi: 45
Liitunud: 15 Mär, 2005 10:27
Asukoht: Mustamäe
Kontakt:

Kikepera

Postitus Postitas Ernest »

Avastasin Lutsu rabast läänes mingi imeliku kirde-edela suunalise moodustise ja sellest edelas talu nimega Baasi, kas seesama?
Kasutaja avatar
Kriuks
Liige
Postitusi: 230
Liitunud: 30 Mär, 2005 20:15
Kontakt:

Postitus Postitas Kriuks »

Tundub küll. Saatsin Sinu meilile veel ühe täpsustava kaardi.
Kasutaja avatar
Ernest
Liige
Postitusi: 45
Liitunud: 15 Mär, 2005 10:27
Asukoht: Mustamäe
Kontakt:

Kikepera

Postitus Postitas Ernest »

See tundub üks imelik baas olevat. Kahtlus tekib küll, et seal võisid mingid raketid olla. Mingid vallid seal on ja ühendustee, mis on 1,7 km pikk ja ühendab mingeid platse nende vallidega. Asja ehitamine oleks nagu pooleli jäänud.Huvitav igal juhul.
Kasutaja avatar
Kriuks
Liige
Postitusi: 230
Liitunud: 30 Mär, 2005 20:15
Kontakt:

Postitus Postitas Kriuks »

Kümmekond aastat tagasi jalutasin nende platside ja vallide juurest mööda. Minu mäletamist mööda olid seal näha ( ilmselt on ka täna ) mingid betoonist ning rauast konstruktsioonid, mis olid mõeldud ilmselgelt vaierite kinnitamiseks. Ma arvan, et nendel platsidel olid püsti miskid mastid või antennid.
rain4
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 01 Apr, 2005 19:12
Kontakt:

Vilask

Postitus Postitas rain4 »

Kas kellegil olex just Vilaski raketibaasist midagi rääkida või infi... vist oli nr.23 459
Olen seal ise kah korduvl sees käinud ja.... Tahax veel sõpradega mingit algelist filmi seal teha ja seal nagu pool filmist vana eg j uus aeg... see sellex.. ootan infi... muidu kui kellegil on huvi siis võin mõned pildid ülesse otsida ja netti ülesse panna... vilaski maa alusest värgist sai nati pilte tehtud...
Kasutaja avatar
Kriuks
Liige
Postitusi: 230
Liitunud: 30 Mär, 2005 20:15
Kontakt:

Postitus Postitas Kriuks »

Ootame tähelepanelikult :P
rain4
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 01 Apr, 2005 19:12
Kontakt:

Postitus Postitas rain4 »

pildid on siis siin: http://digikas.pri.ee/vilask/ Seal vägapalju polegi pildistatud,sest tavaliselt sai lihtsalt digikaga vaadata kui sügav saht või koridor on :P Siis nagu ei värtustanud niei pilte nii aga suvepoole lähen kindlasti veel ja võin ka pildid ülesse panna... seal oli veel igasugu ruume näiex 2 vist olis sellised ruumid kus neid rakette vist hoiti...sellisd suured kaares alused olid... Mul mingi algeline kiirituse mõõtur vms. siis huvipärast prooviks sealkah seda :P Muidu igasugune inf on teretulnud :)
Äki kelegil on mingeid fotosi.. kui kolimine oli ära toimunud ja asjad olid veel enam väem terved... Kas või negatiivid... neid saaksnii ümber pildistada, et panna diaprojektorisse ja lasta seinaleja siis ümber pildistada... kas või mulle saata ja prograg saab negatiivix muuta ja siis saabki korralik pilt... nojah... vaadake siis mingeid pilte kah :)
soadf
Liige
Postitusi: 1194
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:15
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas soadf »

rain4 kirjutas:pildid on siis siin: http://digikas.pri.ee/vilask/ Seal vägapalju polegi pildistatud,sest tavaliselt sai lihtsalt digikaga vaadata kui sügav saht või koridor on :P Siis nagu ei värtustanud niei pilte nii aga suvepoole lähen kindlasti veel ja võin ka pildid ülesse panna... seal oli veel igasugu ruume näiex 2 vist olis sellised ruumid kus neid rakette vist hoiti...sellisd suured kaares alused olid... Mul mingi algeline kiirituse mõõtur vms. siis huvipärast prooviks sealkah seda :P Muidu igasugune inf on teretulnud :)
Äki kelegil on mingeid fotosi.. kui kolimine oli ära toimunud ja asjad olid veel enam väem terved... Kas või negatiivid... neid saaksnii ümber pildistada, et panna diaprojektorisse ja lasta seinaleja siis ümber pildistada... kas või mulle saata ja prograg saab negatiivix muuta ja siis saabki korralik pilt... nojah... vaadake siis mingeid pilte kah :)
keegi loll on pöranda ära saaginud.
rain4
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 01 Apr, 2005 19:12
Kontakt:

Postitus Postitas rain4 »

Seal jah miskit on nagu ära võetud. aga karkass alles, et ikka liikuda seal saab... ei tea mis seal peal oli... terve maa alune on selline ja pole jälgi kah, et mis seal olex nagu olnud.... Muidu need kõik neli sahtid ja muud ruumid on omavahel ühendatud. ristimisi... seal läheb veel paar korust alla kah... põhiline värk on mingi lifti sahtid mis läheb iga sahti juurest trepp alla ja seal miskit ongi... need põhilised kambrid vist ongi (juhtimis värgid jne.) no jah.. ma ei tea nii täpselt kah... (mul saht valesti kirjutatud, sest arvuti ei lase teatud tähti eha) Lahe kui olex sellise koha kaart kah aga see unistus on vist võimatu :S
soadf
Liige
Postitusi: 1194
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:15
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas soadf »

rain4 kirjutas:Seal jah miskit on nagu ära võetud. aga karkass alles, et ikka liikuda seal saab... ei tea mis seal peal oli... terve maa alune on selline ja pole jälgi kah, et mis seal olex nagu olnud.... Muidu need kõik neli sahtid ja muud ruumid on omavahel ühendatud. ristimisi... seal läheb veel paar korust alla kah... põhiline värk on mingi lifti sahtid mis läheb iga sahti juurest trepp alla ja seal miskit ongi... need põhilised kambrid vist ongi (juhtimis värgid jne.) no jah.. ma ei tea nii täpselt kah... (mul saht valesti kirjutatud, sest arvuti ei lase teatud tähti eha) Lahe kui olex sellise koha kaart kah aga see unistus on vist võimatu :S
see unistus ei ole vöimatu tee ise kaart :wink:
rain4
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 01 Apr, 2005 19:12
Kontakt:

Postitus Postitas rain4 »

ma ei tea mis teema alla panna aga kas keegi võix midagi kokkuvõtvalt nendest baasidest ja eest nsv ajal sõjaväest midagi kokkuvõtvat :roll:
Pean eesti nsv sõjaväest mingi ettekande tegema :shock: mingit infi olen saanud aga suht vähe... ei tea mis seal 6 min rääkida... ise kah veel noor, et pole vene sõjaväesthaisugi :lol:
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Rainile: kas oled tuttav sellega? Natuke ikka abiks on.

Endise Nõukogude Liidu sõjaväe jääkreostus ja selle likvideerimine [Past pollution of the Soviet Army in Estonia and its liquidation] / koostanud ja toimetanud Anto Raukas. - Tallinn : Keskkonnaministeeriumi Info- ja Tehnokeskus, 1999. - 192 lk. : ill., joon., tab. - ISBN 9985-881-14-1. - (Text in Estonian, summary in English).

Pdf-ina

http://www.keskkonnainfo.ee/trykised/di ... eostus.pdf
rain4
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 01 Apr, 2005 19:12
Kontakt:

Postitus Postitas rain4 »

Siis tutvusin sellega kui sellist ülesannet polnud antud... aga see lehekülg on kah palju abiks :D thnx
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist