NSVL --> Venemaa relvajõud Eestis

Väeosadest, nende ajaloost ja traditsioonidest. Nii Eestist kui välismaalt.
Vasta
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

brone 17 Jan 2005 12:13 am:
Kas siin artiklis pole mitte juttu meie 144. diviisist ja Matrossovi polgust?

http://www.kprf.ru/kpss/articles/19347.shtml
On küll! Esitasin selle kohta küsimuse siinses viktoriinis:

http://www.militaar.net/viewtopic.php?t=162&start=510

ja kommenteerisin pisut vastust.

Pöörake tähelepanu artikli lõpule, kus autorid tunnistavad, et nad on "nõukogude ohvitserid" -- 2003. aastal!
sturmkommando
Liige
Postitusi: 371
Liitunud: 16 Veebr, 2004 15:30
Asukoht: siin-seal
Kontakt:

Postitus Postitas sturmkommando »

Kapral Karu kirjutas:Rohuneeme S-125 positsioonid olid üsna mere ääres kalmistust NNO, Suur-Ringtee majadest idas; divisjoni puust kasarmu oli kalmistu kõrval. Positsioonidelt on ilmselt liiva minema veetud, elamuid seal vähemalt MA kaardi järgi veel ei ole. Kalmistu tee ääres oli ka mitu ohvitseride "soome majakest".

Aga kus täpsemalt asusid need valepositsioonid? Kui "raketid" olid 3 m pikkused, pidid need olema S-125 divisjoni omad.
plekk-raketid asusid põhipositsioonidest leppneeme poole,
kunagise lasketiiru suunas. eriti kaugel need polnud, olid mere
ja sõjaväeosa vahelises metsas. pakuks paar-kolmsada meetrit eemal. materjaliks oli neil alumiinium ning kõrgust nii 3m. läbimõõt mälu järgi 50-60cm. suht väikesed tundusid. eriti kummaline oli see, et nad asusid lepavõsas, täiesti lageda taeva all. isegi minu kogenematu silma jaoks olid nad naeruväärselt eksponeeritud.

miiduranna sadama kõrval asuvas baasis käisin sees '92 kui seal veel nõuk väed sees olid. sellist kaadrit annab otsida nagu seal näha oli, täpselt nagu "dembel" filmis. muuseas, mingi raadioluure asus viimis poolsaare keskel täitsa, kõrged antennid olid püsti. sinna sai ainult metsasihte pidi, samasuguste antennidega asutis oli meriväljal end. suhkruvabriku villas asuv kalalaevastikuga sidepidamiseks poolsõjaväestatud raadio-"väeosa", teine sarnane asus rocca-al-mares.
nende asutustes olen käinud väga palju, nägin tehnikat jms.

ja miiduranna sadama kandis see kivist ehitis meres - selle ostarve selgus alles siis kui pärast pikka uurimist "teadjate" käest sain oma enda isa käest teada, et seal demagnetiseeriti mingist komposiitkerest miinitraalreid, nimelt oli ta ise baltiiski flotis 72-75 radist ning nad olid seal peatunud. trossid tõmmati ümber laeva ja maandati. staatilisest elektrist oli laeval olnud palju tervisejamasid, südame jms haigusi.
berens
Liige
Postitusi: 66
Liitunud: 19 Dets, 2004 20:17
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Saaremaa brigaadi divisjonid

Postitus Postitas berens »

Kapral Karu kirjutas:20. 74907-Ž 14 (45) srdn S-125 Askarida Ridalepa Pärnu
21. 74907-B 15 (46) srdn S-125 Geront Liu-2 Pärnu
22. 74907-Štš 16 (47) srdn S-125 Vintovõi Meriküla (Männiku) Pärnu
Ridalepa:
Pilt

Liu-2:
Pilt

Aga kus asus see Meriküla (Männiku) positsioon? Kas Reiu lähedal mere ääres?
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

Ka mulle on see jäänud küsimärgi alla kus see baas õieti paiknes. Pakun omalt poolt välja sellise koha kus kohe kindlasti olid rakteid olemas kuid kas see oli Meriküla?

Pilt


Samas on mul vahepeal tekkinud küsimus targemaile spetsialistidele: kui palju oli positsioon S-300 tüüpi baasides. Kuna need olid mittestasionaarsed ehk ratastel ja võisid paikneda ükskõik, kus siis pole mulle veel selge kui palju oli positsioone ja kuidas see toimis. Olen klippidest näinud et oli kolm raketikandjat ehk stardipositsiooni kas siis 2 või 4 toruga ja siis radariga varustatud juhtimismasin. Kas see ka nii tegelikult oli?
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

kellel huvi panen siia need klipid uurimiseks ja uudistamiseks
S-300V
S-300PMU
dude
Liige
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt, 2004 17:50
Kontakt:

lennuõnnetustest...

Postitus Postitas dude »

Kui läks siin jutuks lennuõnnetustest, siis võin rääkida Pärnu loo, mida ka eelpool mainiti. See juhtus 1987 aprillis...

Mina: olin koolis ja kuulsin kuidas mingi tohutu müra käis üle kogu maja, aknad värisesid...

Minu isa: oli tööl ja ütles, et üks vana major, kes nägi lennukit madalalt lendamas ütles - see tuleb küll kohe alla...

Minu sõber: nägi kuidas ta vaevu-vaevu nii u. 10 m üle Kuldse-Kodu (Eesti pikim korterelamu) suutis lennata...

Kukkus see elukas suvilate rajooni ning lõhkus päris mitmed majapidamised ära - surma ei saanud õnneks keegi ja sõjvägi kompenseeris hiljem kõik elanikele.
Pärast kooli kuulsime, et lennuk tuli alla ja jooksime siis toimunut vaatama. Üllatav, et me saime suht lähedale paigale ja nägime kuidas sõdurid juppe kokku korjasid. See sama lennuk on täitsa olemas ja kõigile vaatamiseks - see anti Pärnu Noorte Tehnikute majale ja seisab seal pukkide otsas...

Jutt sinnapaika võiks jäädagi aga juhuslikult kohtasin Tapal luusides ühte vana polkovnikut kellega sellest juttu tegime. See sama lendur kuulus tema alluvusse. Asi juhtus nii, et lennukil ei tulnud esimene telik välja ja andis sellest teada baasile. Tal kästi linna kohal lennata, et edasi mõelda, mida teha. Lõpuks öeldi, et mine maandu siis rabasse, aga enne sai kütus otsa ja nii ta siis maha tuligi. Raba jäi ainult 2 km kaugusele, aga elumajad olid ainult 200 m kaugusel + suur korterelamu. Lendur jäi ellu sest katapulteerus ning üsna varsti oli ta siit Pärnust ära viidud kuhugi Moskva lähistele...
sturmkommando
Liige
Postitusi: 371
Liitunud: 16 Veebr, 2004 15:30
Asukoht: siin-seal
Kontakt:

Postitus Postitas sturmkommando »

aga mis lennuk saku lähedal alla tuli seitsmekümmnendate lõpus või kaheksakümmnendate alguses? lendas ka rabasse, aga koos piloodiga.
-=Grenadier=-
Liige
Postitusi: 433
Liitunud: 15 Veebr, 2004 20:55
Kontakt:

Postitus Postitas -=Grenadier=- »

sellest pärnu õnnetusest on mulle onu ka rääkinud ... oli just samas kohas teinud ühiskondlikku tööd kui see alla prantsatas ... hüppas laua virna taha peitu, sest muidu oleks juppidega vastu vahtimist saanud ... lendur murdis jalaluu kah veel ... ja peale kukkumist oli terve ümbruse nagad platsis olnud ja lennuki küljest, midagi väärtuslikku krabanud - kes värvilist traati jne. - hiljem oli miilits või sõjavägi neid taga ajanud :wink:
foorum.rindeleht.ee
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Meriküla e. Mereküla on vana külakoht praeguse Reiu küla maal. EKV nimetab seda kohta Uulu linnakuks. Mere ääres oli stardidivisjon (maradöri pilt on õigest kohast), samas külas Riia mnt ja raudtee vahel olid KP ja tehniline divisjon.
Gert
Uudistaja
Postitusi: 10
Liitunud: 20 Jaan, 2005 10:40
Kontakt:

Postitus Postitas Gert »

Oli päris huvitav seda kõike baasidega seotut lugeda. Olen ise lapsepõlves Muhus Piiril ja Liival asunud baase näinud veel siis kui nad kasutusel olid ja hiljem, 93 aasta suvel käisin need baasid ennem nende rüüstamist läbi. Erilise mulje jättis mulle Piiri raketibaasis üks raketihoidla (selle pilti nägin eelnevalt siin foorumis). See oli piiritletud elekrikarjusega ja ümbritsetud maapinnale laotatud jooksmist takistava traatvõrguga. Kohalikud rääkisid, et sõjaväelased pakkusid seda hoidlat 90-ndate algul ühistule raha eest kartulihoidlaks aga kui hoidlat talunikele näitama hakkati, keeldunud sõjaväelased ise sinna sisenemast. Kohalikud arvanud selle peale, et küllap seal oli tuumapommi hoiti.
1992 aastal olin vastloodud Eesti kaitseväes ja võtsime lahkuvatelt venelastelt üle Pärnu lähedal Uulus ühe sõjaväeosa.
Kas keegi teab, millega see Uulu sõjaväe baas tegeles. Selle territooriumil oli lasketiir, kaks kolm raketi alust, maaalune juhtimiskeskus ja suured betoonist ustega garaazid umbes kolmele autole.
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

Nendest Saaremaa raketibaasidest on siin jah päris palju juttu olnud ning Piiri baasist panin selle pildi siia. Selles angaaris mida siis kartulihoidlaks taheti müüa asus tõepoolest tuumapomm ja arvan et isegi mitu. Kapral Karu jutu järgi nagu ma mäletan võis seal olla 2-3 tuumalõhkepead. Peab seda foorumit siit eespoolt vaatama sellest S-75 baasis asuvast "pantsiirist" oli meil siin varem juttu.
Uulu linnakaus oli S-125 õhutõrje raketibaas.
Gert
Uudistaja
Postitusi: 10
Liitunud: 20 Jaan, 2005 10:40
Kontakt:

Postitus Postitas Gert »

No see oli nüüd küll hea uudis! Äkki oskad õelda, mis aastatel need tuumapommid seal siis olid? Mul vanavanemate talu seal lähedal. Oleks nüüd hea neile teavitada mille kõrval nad siis elasid. Ma ise algul ei uskunudki neid tuumapommi jutte.
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

Kapral Karu kirjutas:Tuumalõhkepead olid vähemalt 1960-te lõpust alates kõigis piiriäärsete seniitraketibrigaadide ja -polkude S-75 ja S-200 divisjonides, võib-olla ka "sisemaal" (seal võib-olla siiski mitte kõigis).

Igas vastavas tule- e. stardidivisjonis oli reeglina lahingvalves 3 raketti tuumalõhkepeaga ning 9 tavaliste trotüüllaengutega. Seega võis Saaremaal olla max 2 x 3 x 3 = 18 tuumalõhkepead -- Dejevos 9...6, 75-stes igaühes 3 tk.

Lisaks oli stardidivisjonides veel kaks täielikku lahingukomplekti rakette. Ülejäänud seisid koost lahtivõetuina (mootorid, püssirohukiirendid, lõhkepead, kütus ja oksüdant eraldi) tehnilistes divisjonides.

Dejevo Pantsir võib olla nüüdseks ka lammutatud ja minema tassitud? Nii nagu on jagu saadud paljudest strateegiliste rakettide angaaridest... Keila-Joal on see vist veel alles.

Tuumalõhkepea hävitusvõimsus polnud eriti suur -- seda on võrreldud "kõigest" Hiroshima pommiga, s.t. kuni 250 Kt. Lõhkevõimsust sai maa pealt raadiosignaaliga "reguleerida". S-200 raketi uraanikonteiner meenutas väliselt 58 cm läbimõõduga jalgpalli (mis aga kaalus pool tonni!). Võimsuse suurendamiseks olid komplektis reaktorid, mis tegid tuumaraketist termotuumaraketi....
indrek1
Liige
Postitusi: 31
Liitunud: 19 Jaan, 2005 15:07
Asukoht: Haapsalu
Kontakt:

Haapsalu väeosadest veel

Postitus Postitas indrek1 »

Kuskilt kaugest lapsepõlvest, 1970-ndatest on jäänud meelde see, et kogu raadiotehniline üksus asus varem lennuväljaga samal territooriumil, mitte aga Pullapääl.Vähemalt radar ja kõrgusemõõtja paistsid lennuväljalt tee peale. 1980-ndatel oli aga kogu see tehnika sealt kadunud. Kas see võidi siis Pullapääle üle viia? Võin ajaliselt eksida, aga toimus see enam-vähem samal ajal, kui seni relvastuses olnud hävitajad (Su-9 vist) vahetati välja MiG-23 vastu. On kellelgi infot selle kohta?
sturmkommando
Liige
Postitusi: 371
Liitunud: 16 Veebr, 2004 15:30
Asukoht: siin-seal
Kontakt:

Postitus Postitas sturmkommando »

millal su'd mig23'ede vastu vahetati?
mig23'ed olid pärnus, haapsalus ning tapal?

pärnus oli 366.es, haapsalus 425.es hävituslennukite polk,
kuid mis väeosa tapal oli?
6. armee alluvuses vist kõik kolm.

http://www.airliners.net/open.file/422186/L/
tapa lennuväli
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist