NSVL --> Venemaa relvajõud Eestis

Väeosadest, nende ajaloost ja traditsioonidest. Nii Eestist kui välismaalt.
Vasta
dude
Liige
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt, 2004 17:50
Kontakt:

Saaremaa

Postitus Postitas dude »

Tervist kõigile asjast huvitatutele.

Mina olen suur Saaremaa baaside fänn ning käin neid igal aastal uurimas. Leidsin Kuressaarest eesti mehe, kes on teeninud ohvitserina omal ajal Dejevos. Tema suurepärane mälu ja teadmised olid tõeliseks maiuspalaks, kui me seal ringi käisime. Seega oleks mul ettepanek, kui oleks huvilisi, siis võiks ju veel sellist eraviisilist ekskursiooni korraldada - muidugi kui ikka härra nõus on?
berens
Liige
Postitusi: 66
Liitunud: 19 Dets, 2004 20:17
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas berens »

Ma oleks kahe käega poolt.
Kasutaja avatar
Merepura
Liige
Postitusi: 184
Liitunud: 20 Okt, 2004 11:22
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas Merepura »

Ka täiesti huviline.
ictta
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 15 Juun, 2004 4:11
Asukoht: Pärnumaa
Kontakt:

Postitus Postitas ictta »

minagi tuleks kaasa kui saab
dude
Liige
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt, 2004 17:50
Kontakt:

saaremaa baasid

Postitus Postitas dude »

head alanud aastat nõuka fännid. selle väljahõisatud ürituse võiks üritada teha siis ilmselt nii kuskil mais-juunis. enne muidugi lepin täpsemalt majori-härraga kokku, et ta ikka võtaks uuesti jutule. temaga oli tõesti huvitav, kuna just eesti keeles lisaks dejevole organiseeris ta oriküla baasi ehitust. mulle võiks saata asjast huvitatud oma numbrid või meilid aadressile suisse@hot.ee, et siis kevade poole asjaga tõsisemalt edasi liikuda....
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

Tere Teile ja head uut aastat ka muidugi. Olen samuti kahe käega ürituse poolt ja võiks selle kindlasti kevade poole läbi viia kui rohi roheline ja mitte eriti suureks pole kasvanud ning ilm ilus. Siis on hea ülevaate saamiseks parim võimalus. Minu e-mail info saatmiseks on logium@hot.ee.
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

......ja veel, avastasin siin maaameti kaardil ringi surfates, et seda süsteeme on täiendatud ja rida uusi paiku juurde lisatud nagu näiteks võrumaa piirkond( näiteks sänna ja nursi) mida enne täiesmahus ei olnud ja ka teisi endisi must-valgeid kaarte on värviliseks muutunud.
Kammisin siin just Sänna ja Nursi baasi läbi ja uurisin seda paika ning tekkis sellega seoses rida küsimusi. Varem loetud artikkli põhjal

(http://www.maaleht.ee/LEHT/2000/12/07/reportaaz.html#1)

selgus nagu oleks Sännas või Nursis ka maaaluseid rakette kasutatud ja raketisahte olnud nagu Vilaskis aga ei leidnud ja kas see üldse vastab tõele, et seal olid ka maaalused silo-tüüpi keskmaaraketid või mitte.
Ja veel mida ma tükk aega otsisin ja ei leidnud oli Võru külje all olev Palometsa raketibaas...kas keegi teab täpset kohta.
brone
Liige
Postitusi: 98
Liitunud: 30 Nov, 2004 23:52
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas brone »

Minu teada olid maaalused sahtid Sännas...Nursis mitte. Mis puutub Palometsa , siis ulatus Palometsani välja Taara kasarmutes paiknev sõjaväeosa. Viimati nimetatud väeosa oli minuteada õhutõrje utsebka, ja Palometsa kanti jäid õppeotstarbelised õhutõrje raketipositsioonid. Ma võin muidugi ka mööda panna ....seega pädevamad parandage:)
berens
Liige
Postitusi: 66
Liitunud: 19 Dets, 2004 20:17
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas berens »

Krt ei suuda ka seal Palometsast midagi raketibaasi sarnast leida. Seal on paar kohta mis on siledaks aetud äkki neis kohtades paiknes midagi?

Sama värk oli mul Saaremaaga. Ei suuda leida Laadla (Torgu) positsioone. nagu oleks midagi Torgu ja Laadla vahel aga pole kindel.
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

Läinud sügisel nägin õige mitu tundi vaeva, et saaremaa baasid kaardil ülevaadata aga üles leidsin. Torgus on 2 raketibaasi: Maantee ja Laadla, üks vastavalt sarnaneb S-75 ja teine S-125 baasi kujule. Laadlas sai ka ise kohal käidud aga kahjuks ei saa pilt.ee-sse sisse et siia mõni pilt ja kaardi asukohast link panna.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Laadla divisjoni asukohast

Postitus Postitas Kapral Karu »

Üldvaade 1:15201 (jämedam kollane joon on külade vaheline piir):

Pilt

Keskel puna-kollane pikem hoone on kasarmu (+staap-söökla-klubi), vasakul positsioonid, paremal maantee lähedal elamud e. "soome majakesed" (mõõdus 1:7601):

Pilt

Lõpuks ka ortofoto (mõõdus 1:7601):

Pilt
Viimati muutis Kapral Karu, 06 Jaan, 2005 14:19, muudetud 2 korda kokku.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Palometsast ja Sännast

Postitus Postitas Kapral Karu »

Taara kasarmutes oli 1980-tel Ostrovi raketidiviisi (või selle Võru polgu?) utšebka -- õppepataljon, mis kandis numbrit 21201-Š (Š nagu Škola?). Sellele kuulusid sellal ka linnakutagused rajatised. Võib-olla olid seal ka mingid õppe-stardiväljakud -- sellest siis rahvasuus (või ainult KeMin'i raamatu koostajate teadvuses?) nimetus "raketibaas"?

Praegu on seal suvilad ning kaardi järgi otsustades veel ka hulk varemeis hooneid. Kagu pool keset männimetsa oli 1990-te algul mingi KPP moodi hooneke metsatee ääres -- muud ma sealt eriti ei mäleta, pole seal ammu käinud.

Muide Valga/Valka diviisi number oli samuti 21201, ent see diviis likvideeriti 1980-te algul peale Haapsalu, Rakvere ja Valga raketipolkude laialisaatmist. Alles jäid vaid Võru polk (ja selle PRTB) ning endine diviisi "škola", mis allutati siis Ostrovi diviisile.

Ei tea, et Sännas oleks olnud raketišahte. Ameeriklasedki pole neid sealt leidnud. Eesti olid sellised ilmselt vaid Vilaskis. Küll aga peaks sealkandis veel üks õpperakett alles olema (betooni täisvalatud raketikest). Oleks hea, kui see alles püsiks! Võib-olla Eestis ainus omataoline!

(Keila-Joale jätsid vandid maha S-200 õpperaketi, ent küllap on see sealt ammu kadunud. Rakvere seniitraketibrigaadi muuseumis oli S-75 rakett -- tühi kest muidugi, -- küllap on seegi läinud "kõige metalli teed". Saaremaale jäeti mõned S-125 kestad.)

Maalehe artiklit (vt linki ülalpool) oli kohati päris naljakas lugeda, sealse desinfi õiendamisele kuluks vähemalt teise samasuguse artikli maht. Aga tõde vist ajakirjanikke eriti ei huvitagi -- mida müstilisemalt kunagist NA-d kirjeldatakse, seda paremini "peale läheb". Ja mida aeg edasi, seda müstilisemaks kisub.

Šahtikupli foto selle artikli juures on tehtud ilmselt Vilaskis.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

maradör'ile pilt.ee-st

Postitus Postitas Kapral Karu »

pilt.ee paistab üks koba koht olevat -- pole ka ime, kui seal on 180000++ albumit ja pealt 4 miljoni pildi... Minul ei õnnestunud sinna isegi albumit tekitada.

Mulle tundub, et on kindlam teha endale nt hot'is meiliaadress (Sul ongi see olemas) ja siis on olemas ka 10 MB veebileheruumi. Ainult et siis tuleks üleslaadimiseks ka mingi ftp-programm installeerida.
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

Pilt.ee on tõesti kuidagi umbes pidevalt. Eks pean natuke aega leidma ja saab panna pildid Hot-i.(konto täitsa olemas).
Eile natuke kaarti uurides avastasin muuseas ühe koha veel Torgu vallas, Sõrve sääre idaosas, kui nüüd Maantee baasist otsa idapoole vaadata siis jääb selline väljaulatuv maismaa osa mere äärde kus ka raketipositsioonid tunduvad olevat. Kas need on varu, pette või kasutuses olnud seda ei tea.
sturmkommando
Liige
Postitusi: 371
Liitunud: 16 Veebr, 2004 15:30
Asukoht: siin-seal
Kontakt:

Postitus Postitas sturmkommando »

haapsalu lennuväljast niipalju, et
kohalik elanik rääkis õnnetustest mis
seal lennukitega juhtus, oli üks seal telikuga hädas ja maandus kõhu peale, libises maandumisraja kõrval muru peal kuidagi ning sealt edasi.
pidama jäi maantee tammis, nina kortsus.

keegi võiks vaevaks võtta ja
koguda nl baaside kohta materjali
ja sellest ühe vägeva raamatu teha!
hea oleks lapata
kus oleks kaart, pildid
ning kirjeldus, hoonete otstarve
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline