NSVL --> Venemaa relvajõud Eestis

Väeosadest, nende ajaloost ja traditsioonidest. Nii Eestist kui välismaalt.
Vasta
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

Minu teada Kapral Karul selles suunas töö juba käib.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Maradöri nimetatud kohas oli tõesti S-125 pettepositsioon -- see jäi teest mere poole, üsna mere äärde. Pettepositsioonidel olid peamiselt alumiiniumplekist kokkuklopsitud maketikesed. Ühel sealsel neemikul oli 1990-te algul ka vana raadiolokaator (vist kõrgusmõõtur) petteks välja pandud.

Samasugune S-125 positsioon on ka nt Rohukülas "pärisdivisjoni" vastas üle maantee, ent see võis ka varupositsioon olla (ei mäleta, et seal kunagi oleks mingit butafooriat peal olnud. Kuigi varupositsiooni jaoks on see pisut liiga avalik koht.

Seoses Haapsalu lennuväljaga küsiksin aga -- kas keegi teab, miks on Ungru lossi lähedal teeäärse katlamaja korstna ots justkui ära lõigatud? Kas on mõni lendur sellega jõudu katsunud?

Sõjaväelendurite lennuõnnetuste kohta on mul ka mõned dokumetaalsed kirjeldused, ent need on üsna lakoonilised. Väga sageli teavad inimesed rohkem kui dokumentidesse kirja on läinud. Seepärast koguge mälestusi -- nii kuidas viitsite ja jaksate!
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

Nagu olen aru saanud siis S-125 positsioonid olid 4 kohalised aga seal Sõrves säärel tundub olevat nagu 6 kohaline nagu S-75 baasil omane. Kas siin on mingi vahe ka kuidas ja mis moodi neid pettepositsioone tehti ja eristati.
berens
Liige
Postitusi: 66
Liitunud: 19 Dets, 2004 20:17
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas berens »

Suured tänud Torgu baasi asukoha eest. Ise kahtlustasin ka seda kohta aga erofototolt oleks nagu kolm positsiooni näha. See mind segadusse ajaski.

Krt kammisin Leisi ümbrust. :oops: Aga baas jäi ikka leidmata. Võib ka ütelda lihtsalt suuna kuhu kanti see Leisi asulast jääb. Siis jääb endale veel ka avastamisrõõm.

Kas Hiiumaal ei olnud siis ühtegi raketipositsiooni?
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Maradör'ile

Postitus Postitas Kapral Karu »

Kui Sa mõtlesid seda enne Sõrve säärt Kopli talu lähedal:

Pilt

siis see on tõesti S-75 varu- (või siis pette-) positsioon. Olin selle hoopis unustada jõudnud (90-tel isegi käisin seal juures, aga jällegi mingeid metallmonstrumeid sealt ei mäleta) ja pidasin ülalpool silmas seda positsiooni poolsaare läänekaldal Pusina koha juures:

Pilt

Ega neil muud vahet polnudki, kui üks oli 4- ja teine 6-kohaline. Huvitav, et S-75 põhipositsioon oli peaaegu alati läbimõõdus 160 m ümber, varu- ja petu- aga u 130 m. Kokkuhoid? Või selleks, et sõpradel-ameeriklastel oleks lihtsam oma satelliidipiltidel vahet teha :roll: ?
Viimati muutis Kapral Karu, 06 Jaan, 2005 16:02, muudetud 2 korda kokku.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Leisi nime kandev divisjon asus Leisist kirdes. Leisi sjsk oli nende postiaadress.

Hiiumaal ei tea tõesti olevat ühtegi raketipositsiooni. Küll aga oli seal 80-tel kaks üksikut raadiolokatsiooniroodu (Ristna ja Tahkuna) ja kaks mereväe raadiotehnilist vaatlusüksust (rood ja rühm vastavalt Kõpus ja Tahkunas).

Rahvas räägib küll mingist raketivärgist Leemeti kandis, ent ei tea seal küll mingeid rajatisi olevat. Mul on aga üks lääne päritolu skeem, kus on Hiiumaa Kõpu (ja mandri Tapa) juurde märgitud mobiilsete SS-20 rakettide baas... Selle kohta ei oska ma midagi arvata.

Muide, Berens -- kas Sa kõigi Hiiumaa lennuväljade asukohti tead? :wink:
berens
Liige
Postitusi: 66
Liitunud: 19 Dets, 2004 20:17
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas berens »

Lennuõnnetustest teab jah rohkem rahvasuu rääkida. Tol ajal vaikiti kõik maha. Igasugu huvitavaid lugusid on kõrvu jõudnud. Kui asi kätte võtta ja üle täpsustada siis saaks huvitava kollektsiooni.

Neid väiksemiad õnnetusi kui lennuk rajalt välja pani ja üks ratas sees maandus jäid rohkem kinnisesse tsooni aga muud matsud mis ka ohvreid tõid sündisid ikka seal kus väeosa piiri enam polnud.

Kunagi 90 alguses või 80 lõpp kukkus ju Tu-16 kohe raja lõpus asuvasse võssa. Oli tegu vist ka jäätumisega aga kindlasti ülekaaluga. Ellu jäid vaid sabaosas olev laskur ja vist ka seal samas olevad vaatlejad.

Aega enam ei mäleta aga Saaremaal Mullutu lahte kukkus Haapsalu polgu Mig-23. Lendur leiti lennukist natuke eemalt. Oli vist katapulteerunud aga siiski liiga madalalt. Lennuki rusud (väiksemad jupid) peaksid siiamaani näha olema. Samas on seal põlvekõrgune vesi.

Pärnus halva ilma tõttu ja kütuse lõppemise tõttu katapulteerus üks Mig-23 piloot. Lennuk kukkus vist kuhugi asustatud alale. Lennuväljast ida poole.

60ndatel Kukkus Pärnus Jak-28 lahte. Midagi oli vist mootoriga aga lennuk siiski lendas ja saamata komandöörilt käsu katapulteerida oli radist/tüürimees juba lennukist kiiresti lahkunud. Ei jäänud ka omandöril ka muud üle :)

Ehk ka kõige kuulsam lugu kui Tapal transpordilennuk An-26 Moe piiritusevabriku korstnasse lendas. Tapal oli raja remont ja Tapa polk lendas samal ajal Pärnus. Transpordi lennukis oli hulk lendureid kes kõik kasti läksid. Üks perekonna tuttav lõpetas peale seda oma sõjaväelase karjääri lendurina. Ta lendas Tapa polgus ja vist ei jõudnud õigel ajal treening lennult tagasi ja jäid sellest lennukist maha. Pole temaga vist oma 10 aastat rääkinud aga nüüd oleks vist õige aeg Tapal toimunu paberile saada.

Neid allakukkumisi on veel aga praegu ei tule kohe meelde. Kunagi kirjutasin isegi üles. Peab otsima üles oma märkmiku.
berens
Liige
Postitusi: 66
Liitunud: 19 Dets, 2004 20:17
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas berens »

Kapral Karu kirjutas:Muide, Berens -- kas Sa kõigi Hiiumaa lennuväljade asukohti tead? :wink:

Uuh. Neid võib olla nagu ratsahobuse pabulaid. Mõningaid ma kindlasti tean aga peale Kärdla olid veel Käinas, Jausast lõunas ja kas Emmaste lähedal ka ei olnud?

Krt see Leisi baas on ikka ästi ära peidetud. Ega ta sel samal poolsaarel ju ei ole kus ka Triigi sadam on?
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

Seda et Pusinas oli varupositsioon seda ma alles nüüd avastasin aga ma mõtelsin jah seda Kopli talu juures olevat.

Leisi baas ei ole päris sama poolsaarel kus sadam......baas on täpselt sadamast üle lahe kirde suunas oleval poolsaarel....sealt baasi keskel olevast radaripositsioonilt - mäe ostast sai sügisel mitmekordse zoomiga sadamat pildistatud üle lahe....nii et suund otsimiseks on olemas ;)
berens
Liige
Postitusi: 66
Liitunud: 19 Dets, 2004 20:17
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas berens »

No krt Leisiga on küll väga vähe pistmist. :D Pigem juba otsapidi Orisaare vallas. Suured tänud siiski.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Koha nimi on Jõiste või Paaste küla. Jõiste ma siia alguses kirja paningi (Paastet vist NL lõpupäevil ei eksisteerinudki), aga kuna Sa tahtsid avastamisrõõmu endale jätta, siis parandasin ära... :oops: Vald vähemalt on ikkagi Leisi! :)

Muide Leisi vallas Peederga-Nurme kandis metsas on ka mingi 74907 käes olnud 50-ha maatükk (suurus sobib S-75 divisjonile), ent minu teada vähemasti 1980-tel pole seal divisjoni olnud. Ehk oli see mingi salajane varupiirkond või siis jäi lihtsalt omal ajal kasutusele võtmata.

Panen siia ka mingi skeemikese:

Pilt
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

Vaatan et üksi ei jõua ikka kuigi kaugele. Olin juba selle peast välja visanud et kus see Peederga baas on ja näed nüüd naksti asukoht käes ja aerofotot uurides isegi metsa seest positsioonid näha. See Peederga on seal suht kinni kasvanud ning Keskkonna min. väljaandest loen nüüd et see oligi varupositsioon.
berens
Liige
Postitusi: 66
Liitunud: 19 Dets, 2004 20:17
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas berens »

Kas maradör mõtleb sedasama kohta?

Pilt
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Hakkasin ka esimest korda seda (Peederga) kohta otsima ja näe -- berens r**sk jõudis ette! :cry:

See-eest avastasin, et ka Maa-ameti kaartidel saab nüüd pildisuurust muuta -- saab rohkem pinda korraga näha (toimingud - kaardikuva suurus -- 1...4, default on 2) ja A3 väljatrükki teha (kel vastavad riistad olemas). Nende pisikeste tükkide kokkulappimine ongi mind ära tüüdanud.

Muide berensi pandud aerofotol on näha mingid kribalad ka S-75 positsioonidest põhjas ja idas -- äkki olid seal ka S-125 ja tehniliste divisjonide "zapasnoi rajon'id"?

Mina uurisin algul värvilist põhikaarti ja leidsin sellelt Kustu talukohast kirdes kahtlase poolringi:

Pilt

Siis ortofotole ümber lülitudes aga -- Bingo! -- justkui fotovannis ilmus mu ette tuttav "klassikaline" kuussõõr ("meduus") kogu oma hiilguses... Ka ringtee asukoht ning selle äärsed "O" ning "G" ploštšadka'de jäänused on fotol hästi näha.

Huvitav, et sealsete S-75 positsioonide läbimõõt on 170 m -- s.t justkui normaalsuuruses põhipositsioonidel. Äkki on seal 20-30 aasta eest raketid isegi pidevalt üleval olnud?

Seda peaks teadma eespool dude'i poolt mainitud Saaremaa ohvitser?

.
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

Kuna teemaks on suures joones Saaremaa siis kas keegi oskab öelda palju oli omal ajal saarel (saartel koos muhuga) tuumapäid. Tuttavad angaarid on olemas nii Kallemäel, Maanteel ja Piiri baasis. Kas nendes oli?.... või oli siiski Dejevos ka aga sealt ma sellist Pantsiri ei leidnud.

Mis moodi erinesid S-300 stardi positsioonid S-75 ja 125 omadest? Keegi teab seda või on uurinud.

Kuna enne oli lennuvägedest juttu siis mis tüüpi raketibaasid olid lennuväljadel nagu Raadi ja teistel suurematel kus oli raketivägi juures.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline