www.militaar.net
http://militaar.net/phpBB2/

Tšernobõl
http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=25&t=12747
1. leht 6-st

Autor:  k2sna [ 06 Mär, 2008 22:35 ]
Teema pealkiri:  Tšernobõl

Kui kedagi huvitab siis siin on päris huvitavad kaadrid.

http://youtube.com/watch?v=ICOu7KksgUA&feature=related

http://youtube.com/watch?v=Y8oVzYCBqNA&feature=related

Autor:  Command [ 06 Mär, 2008 22:44 ]
Teema pealkiri: 

Mingi aeg vaatasin Tsernobõlis elanud inimestest dokumentaalfilmi, õigemini nende järglastest. Tuleb tunnistada, et üle 10 minuti ma seda ei suutnud vaadata, kohutav.

Autor:  k2sna [ 06 Mär, 2008 23:46 ]
Teema pealkiri: 

No nende kaadrite peal ei ole ühtegi väärarenguga inimest. Ega ise ka sellist asja vaadata ei taha.

Autor:  izandvos [ 07 Mär, 2008 11:08 ]
Teema pealkiri: 

Film, mida foorumlane Command mõtleb, on äkki "Chernobyl Heart", st. Tšernoboli süda. Nendest peale katastroofi sündinud väärarenguga lastest. Nõustun, jube jah, mina vaatasin poole peale, siis rohkem lihtsalt ei tahtnud. Link filmi tutvustusse:
http://imdb.com/title/tt0396959/

Autor:  arumik1943 [ 14 Mär, 2008 1:16 ]
Teema pealkiri: 

Mul käis isa ka seal. Aasta oli vist 1986 kui ma õieti mäletan. Ma ei tea kas ta käis samal aastal või käidi seal ka hiljem. Mina sündisin igatahes 1988-ndal. Minul tervis korras veel.
Kunagi SLõhtulehes oli ka mingi artikkel Tsernobõlist. Üks pilt jäi hästi meelde, suur platsitäis tuletõrje autosid ja mõned kopterid ka sekka. Sealt kohalikud olla omale varuosi võtnud kuigi ei tohtinud.

Autor:  Wots [ 14 Mär, 2008 2:17 ]
Teema pealkiri: 

Käisin eelmine pühapäev Pärnus ja Port Arturi raamatupoes. Üks jube huvitav ning uus ja sisukas ning äärmiselt heade piltidega raamat oli. Mingisugune vene kirjanid ,raamat ise eestikeelne. Soovitan osta kui huvi on. mingi 300krooni umbes.

Autor:  Surmaingel [ 14 Mär, 2008 10:11 ]
Teema pealkiri: 

See oli seal nn. pildiraamat, mille oli teinud sinna saadetud (vist) Pravda fotograaf. Oli saadetud kohe sinna pärast jumakat ja osadel raamatus olevatel fotodel olid iseg kiirituskahjustused. Asjalik pildivalik!

Autor:  tambovski volk [ 14 Mär, 2008 17:47 ]
Teema pealkiri: 

Mis selle raamatu pealkiri võiks ka olla

Autor:  paul [ 14 Mär, 2008 19:12 ]
Teema pealkiri: 

http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?156828

tõenäoliselt räägitakse sellest raamatust

Autor:  Kapten Trumm [ 24 Apr, 2012 9:42 ]
Teema pealkiri:  ETV: Tsenobõli samuraid

Eile õhtul ETV-s selline filmike jooksis - soovitaks err-i netiküljelt seda soojalt vaadata.
Inimlikult mõjusid grotesksena dr Mardna kommentaarid, aga argumentatsiooni tõttu tuleb sealöeldut tõsiselt võtta.
Ehk siis kokkuvõtvalt: Mardna väitel ei erinenud Tsenobõli veteranide tervislik seisund tegelikult siin elanud samavanade meeste võrdlusgrupi tervisest, ainuke nähtus, mis oli märgatavalt kõrgem - olid alkoholi tarbimine ja enesetapud.
See peaks olema esimene taoline film, kus on välja öeldud nn Tsernobõli sündroomi tegelik (vähegi teaduslikult tõendatud) põhjus - posttraumaatriline stress.
Mehed ise olid teisel arvamusel, aga Mardna argumendid tundusid küll veenvad.

Autor:  ostius [ 24 Apr, 2012 10:39 ]
Teema pealkiri:  Re: ETV: Tsenobõli samuraid

Ilmselt Peeter Mardna teab, mida räägib, kuid paaris kohas jäi kahjuks mulje, et räägib, mida teab. Geneetikuna ei saa kohe kuidagi nõustuda Mardna väitega, et paarkümmend aastat pärast Tšernobõlis käimist eostatud laps ei või surra kiirituse tagajärjel. Saab küll! Jah, selles suhtes on Mardnal õigus, et spermatosoide tehakse pidevalt juurde ning näiteks alkoholismi tõttu kahjustunud sperma võib kõigest kolmveerand aastaga taas normaalseks muuta (kui hakata kainelt elama). Aga kiirgus võib põhjustada mutatsioone tüvirakkudes, millest hakatakse tegema muteerunud spermatosoide. Selline mutatsioon võib levida sajandeid põlvest põlve.
Teiseks jäi silma halenaljakas pusimine pipettidega. Kes vähegi laboris töötanud, see teab et pipetile pannakse otsa ühekordseks kasutamiseks mõeldud plastikust või klaasist otsik. Siis jäävad pipeti kolb ja silinder puhtaks. Mardna aga pistis kohe pipeti otsa lahusesse ning tõmbas selle sodi täis. Nii teevad oma esimeses praksis tudengid.
Saatan on peidus väikestes detailides. Kahtlemata ei saa alahinnata endise pearadioloogi teadmisi ning kogemusi, kuid samas ei tohiks tema sõnu puhta kullana võtta. Nagu kõik televaatajad nägid, pole tal laboratoorse töö kogemust (või jääb see aastakümnete taha) ning oma vanuse tõttu ei ole tal ettekujutust geneetikast (tema õpingute ajal oli see Nõukoguse Liidus keelatud kui "kodanlik veismanistide-morganistide-mendelistide ebateadus").
Aga nagu filmistki läbi jooksis -- senimaani pole teadlased päris kindlad, kui palju inimesi Tšernobõi katastroofi tõttu suri. Kas 30 või 1 000 000. Väga lihtne on kokku lugeda otseselt kiirgustõve tõttu hukkunud; hoopis raskem aga leida geneetiliste mutatsioonide tõttu surnud või vigaseks jäänud ohvrid.

Autor:  Kapten Trumm [ 24 Apr, 2012 11:02 ]
Teema pealkiri:  Re: ETV: Tsenobõli samuraid

Ma ei üritagi pisendada meeste kannatusi, lihtsalt jäi silma see juht julge katse öelda natuke teaduslikus keeles mis juhtus.
Mis otsesõnu tähendas, et enamik primaarsetest terviseriketest peaks olema psüühilist laadi põhjusega.
Läbi aja on teada, et ka liigselt alkoholi tarbivate vanemate lastel juhtub igasugu asju.
Kui tähele panna, siis Iraagis peetud sõdade teemal on käinud samasugune jauramine (Iraagi väidetav keemiarünnak, vaesustatud uraani kasutamise radioaktiivsus jne).
Ise kipun arvama, et Iraagis oli sama lugu.
Vaesed Abramsite meeskonnad elavad ju igapäevalselt kõrvuti oma tapvate uraanimürskudega.

Autor:  Himik [ 28 Apr, 2012 17:27 ]
Teema pealkiri:  Re: ETV: Tsenobõli samuraid

Kapten Trumm kirjutas:
lihtsalt jäi silma see juht julge katse öelda natuke teaduslikus keeles mis juhtus.

Minu arust on Mardna sedamoodi jahunud 1986 aastast peale, alates sellest kui me eluga tagasi tulime.

Autor:  Tiam [ 28 Apr, 2012 22:52 ]
Teema pealkiri:  Re: ETV: Tsenobõli samuraid

No tõendeid on nii Mardna kui ka seal põrgus käinud meeste seisukohtade kaitseks:

Näiteks sellest korraliku valimiga venelaste longituuduuringust tuleb välja, et vähemalt 15a jooksul peale Tšenrobõli oli selle kriisi veteranide hulgas leukeemia esinemise risk suurem kui võrdluseks võetud kontrollgrupis.

Samas on ka tõesti vähemalt hüpoteesi tasemel - keegi ju ei mõõtnud seal vaimse tervise näitajaid kohe peale kriisi - välja toodud, et kriisi mõju vaimsele tervisele võib olla ehk üks seletusi Tšernobõliga kaasas käinud tervisehädadele.

Samas on ehk veits ennatlik lahku lüüa kehalised ja vaimsed kaebused. Iooniseeriva radiatsiooni mõju rakule on seotud rakus lisaks DNA kahjustumisele ka kõrgenenud oksüdatiivse stressi tasemega (viide). Tänapäeval uuritakse / seotakse muuhulgas ka oksüdatiivset stressi, kroonilisi põletikulisi protsesse ja kehaomaste antioksüdantide süsteemi toimimist seoses meeleoluhäiretega ja ärevuskäitumisega: näiteks kehaomaste antioksüdantidega või põletikuprotsessidega seotud geeni polümorfisme esineb depressioonidiagnoosiga inimestel enam kui nö tavapopulatsioonis. Ox stressi ja ärevat käitumist siduvaid leide on saadud ka loommudelites. Mis aga peamine - katseliselt on näidatud, et ka psühholoogiline stress ja pinge suurendab mõõdetavalt katseisikute verest mõõdetud ox stressi markerite taset. Seega me ei tea mis siin on põhjus ja mis tagajärg - siin võis olla tegemist ka pikaajalisi negatiivseid tagajärgi omava kahe teguri koosmõjuga.

Autor:  Tegelane5 [ 11 Mai, 2012 11:31 ]
Teema pealkiri:  Re: ETV: Tsenobõli samuraid

Minule jättis Mardna tolles filmis mulje nagu Ansip pressikal, mitte kui teadlane :?:
Too tervise üle kurtev mees, tundus pigem aastaid arstide vahet käinu, kui alkoholiga liialdaja.
Abramsi ja uraanisisaldavate mürskudega seonduvat otsides sattusin sellele:
http://www.youtube.com/watch?v=3iGsSYEB ... re=related

1. leht 6-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/