www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 19 Jaan, 2021 2:00

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 6534 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319 ... 436  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 7:30 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Sest toonasest ja tänasest õllest- siinse õllega oli mul 80ndatel poole liitriga tegemist, no lihtsalt ei klappinud maitsemeelega kokku. Esimest korda 1986 toonasesse DDRi pääsedes ei olnud ka paar pudelit jutti mingi probleem. Ju see kvaliteedivahest ikka üht-teist kõneleb.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 8:05 
Eemal
Liige

Mul mälestused Pärnu õlletehase toodanguga 80-date alguse ajast, tundus teine kuidagi soolase mekiga. Tea nüüd, äkki kasutasid otse merevett? :lol:

Üles

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 8:41 
Eemal
Liige

bodom kirjutas:
Mul mälestused Pärnu õlletehase toodanguga 80-date alguse ajast, tundus teine kuidagi soolase mekiga. Tea nüüd, äkki kasutasid otse merevett? :lol:

Pärnu kraanivesi oli siis ju teada-tuntud kui joogiks kõlbmatu.

Üles

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 9:01 
Eemal
Liige

Walter2 kirjutas:
bodom kirjutas:

Pärnu kraanivesi oli siis ju teada-tuntud kui joogiks kõlbmatu.
Ärme nüüd nii ka liialdame! Oleks viisakas lisada, et oli selline "naised saunas rääkisid" jutt!
Oleks vesi olnud kõlbmatu, siis oleks haigetest või surnutest meri taga … Olles ise Pärnus kasvanud, pean ütlema, et mulle isiklikult tundus sel ajal Tallinnat külastades sealne vesi selline "lahja kloorileotis". 8)
Õlu oli jah teise mekiga, kuid tegelikult sõltubki õlle maitse kasutatud veest ning kõik selle aegsed õlled oli isesugused - Pärnu, Tartu, Viru-Nigula jne.

Üles

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 10:23 
Eemal
Liige

mart2 kirjutas:
Olles ise Pärnus kasvanud, pean ütlema, et mulle isiklikult tundus sel ajal Tallinnat külastades sealne vesi selline "lahja kloorileotis". 8)

Sellel jutul on tõepõhi all. 1979.a tulin saarest Tallinnasse(sain TPI-sse sisse ja koha 1. ühikasse). Esimest klaasi vett andis ära juua, pidi äärepealt tagasi välja tulema, jäi pooleli. Aga hijem harjus ära, noh, inimene pidi ju kõigega harjuma. :lol:

Üles

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 10:56 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Õlu oli jah teise mekiga, kuid tegelikult sõltubki õlle maitse kasutatud veest ning kõik selle aegsed õlled oli isesugused - Pärnu, Tartu, Viru-Nigula jne.

Õlle tegemiseks kasutatav (tööstus)vesi tuleb Eestis üldjuhul sama tüübi puurkaevudest ja on keemise koostise poolest analoogne.
Lisandid, mis vees sisalduvad, väljenduvad arvudega milligrammi liitri kohta ja maitseomadusi ei mõjuta mingit moodi.
Saku õlletehase vesi tuleb tehase kõrval asuvatest puurkaevudest, mitte linna klooriveest.
Pinnaveekogu vett minuteada ükski tootja ei kasuta, sest see pole piisavalt puhas ja vajab liigset järeltöötlust.

Üles

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 12:31 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Rahvajutuna olla Haljala pardijalavee valmistamiseks kasutatud tehase taga asunud tiigi vett...

Üles

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 12:58 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Eks ta rahvajutt olegi. Tänased õlletehased asuvad üldiselt samades kohtades, mis NSVL ajal ja vastavad veehaarded ehitati välja juba vene ajal.
Õllekeste erinev maitse oli/on õllemeistri teha, enamus komponente ja tootmisseadmed on seejuures samad. Enne proovitakse laboris väikses koguses ja siis alles päristootmises.
Mis sanitaarvärki puudutab, siis see on olnud karm kogu aeg, nt tehnoloogilised seadmed pestakse puhtaks kasutades fosforhappe lahust ja seebikivi lahust.

Üles

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 13:02 
Eemal
Liige

mart2 kirjutas:
Ärme nüüd nii ka liialdame! Oleks viisakas lisada, et oli selline "naised saunas rääkisid" jutt!
Oleks vesi olnud kõlbmatu, siis oleks haigetest või surnutest meri taga … Olles ise Pärnus kasvanud, pean ütlema, et mulle isiklikult tundus sel ajal Tallinnat külastades sealne vesi selline "lahja kloorileotis".

Lastes tolle aja Pärnu veevärgi vett tavalise kortermaja kraanist klaasi vaatas vastu igatahes kollane vedelik mida pärnakad ise (vähemalt minu tutvusringkonnas) jooma ei kippunud. Maitse oli sel ka selline soolakas. Surnutest ja massepideemiatest ei tea kahjuks midagi sest inimene harjub ju kõigega. Küll keedeti seda toidu valmistamiseks sest muud varianti polnud ja paljud tarbisid üldse Värska vett. Ka Tallinna üldveevärgi vett mis nägi küll parem välja ilma keetmata meie pere ei joonud kuna seda töödeldi klooriga.

Üles

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 15:55 
Eemal
Liige

Walter2 kirjutas:
Lastes tolle aja Pärnu veevärgi vett tavalise kortermaja kraanist klaasi vaatas vastu igatahes kollane vedelik mida pärnakad ise (vähemalt minu tutvusringkonnas) jooma ei kippunud. Maitse oli sel ka selline soolakas. Surnutest ja massepideemiatest ei tea kahjuks midagi sest inimene harjub ju kõigega. Küll keedeti seda toidu valmistamiseks sest muud varianti polnud ja paljud tarbisid üldse Värska vett. Ka Tallinna üldveevärgi vett mis nägi küll parem välja ilma keetmata meie pere ei joonud kuna seda töödeldi klooriga.

No ma ei tea. Omal sellised mälestused Pärnu vee kohta puuduvad.
Pärnu õllel oli küll soolakas maitse juures. Puurkaev asus, minu meelest, neil oma hoovis ja polnud, kuulduste järgi, väga sügav. Vabalt võis merest soola sisse uhada.

Üles

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 16:49 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Pärnu linna ühiskondliku toitlustamise pakutav kohvi igal paljudel juhtudel juua ei sündinud. Samas näiteks polnud Vana-Pärnu poole peal kaevuveel häda midagi.

Üles

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 17:01 
Eemal
Liige

Pärnus polnud seda "pärnu tsentraalset" vett just paljudele veetud, mõnel pool olid alles hiljuti pumbad tänavatel, kust siis vett käidi võtmas, see olevat täitsa ok olnud. Kus sedagi polnud, ehk enamuses pärnus, töötasid vee tornid ja nendel õnnelikel olevat kraanidest kõike tulnud, alates tuvi sulgedest lõpetades vihma ussidega.. ise pole näinud. Räägin legende!

Üles

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 22:32 
Eemal
Liige

Pärnu kandis ongi mingi põhjavee horisont soolane. Häädemeeste (või "Meeste Häda" nime all tuntud) mineraalvesi, mis nõukaajal "Värska" kõrval poelettidel laiutas on sealtsamast puuritud. Kui õlletehase puurkaev sellistesse sügavikkudesse küündis, siis loogiline, et õlu oli soolane. Salvkaevud olid madalamad ja neist sai ikka normaalset vett. Hiljem, sügaval taasiseseisvumisajal hakati Pärnus "Puls" nime all õlut pruulima. See oli samuti minu maitsemeele jaoks imelikult soolane. Ma ühe pudeli prooviks võtsin ja rohkem pole julgenud osta.

Päris lootusetu Pärnu vesi muidugi ei ole. Ükskord palaval suveajal tulin Pärnusse , joogiks tõin omale kaasa "Jessentuki nr 4" mineraalvett. See on praegult Eestiski vabamüügil ja üsna soolane. Pärnu mees uuris, et mida head ma joon ja ma pakkusin lahkelt proovida. Sülitamist ja tatistamist jätkus kauemaks ning vana kinnitas , et see on tükk maad soolasem kui vesi Pärnu lahes. Soovitas veel, et ära raiska raha, mine joo otse merest. Ma ei viitsinud proovima minna kuid sisse tuleva suure jõe tõttu võib seal merevesi kreftimast mineraalveest tõesti magedam olla ja hädapärast isegi õlletegemiseks kõlvata.

Mis nüüd puudutab Kanes 'i võrdlemist nõukaaegse Pepsiga siis selleks vantsisin spetsiaalselt poodi ning seda marki oli seal terve letitäis, alates rabarberimaitselisest. akf mõtles ilmselt pruuni sildiga "caramel, cola & herbs"? Võtsin lonksu ja maigutasin suud, siis lasin natuke tõmmata ja proovisin veel. "Baikali" järelmaitset on tõesti tunda ja jook meenutabki kõige rohkem praegult müüdavat sünteetilist "Baikalit". Minumeelest muistsete aegade "Pepsi" niisugune küll ei olnud. Eelkõige mitte nii hapu. Pepsi ja Coca suur erinevus on selles, et Pepsi on tükk maad magusam.
Ma arvan mäletavat, et nõukaaja lõpus kui Pepsi müügilt tasapisi kadus ja selle asemel Coca letti paisati, oli minul küll ootused kõrged, sest propagandaministeerium oli varemalt talle mingi roiskuva lääne imejoogi aura kõlge pookinud - "imperialismi nõiajook", "neegritelt üle jõu käiva tööga välja pigistatud higi" jms. olid veel pehmed väljendid, mis ta kirumiseks ajalehest lugeda võis. Peale esimese pudeli proovimist mõtlesin pettunult, et mis hapu lurr see nüüd on???

Siis varises riigikord kokku ja tulid erastamised ja Tallinna Limonaaditehase (või oli see Karastusjookide tehas) sai minumeelest omale Coca-Cola. Pepsit polnud pikka aega müügil ja kui ükskord uuesti ilmus siis nõukaaegset ta igatahes küll enam ei meenutanud.
Ma ei usu, et bolševikel jätkus jultumust nõukaajal retsepti muuta või mingeid juurikaid sinna hulka segada. Iseenesest saab ka süsihappegaasiga täiesti tavalise kraanivee maitset üsna suures piires nihutada. Kui õieti silma ette tuleb, siis nõukaaegsel pudelil olid venekeelsed kirjad "torgovaja marka Pepsi" ja märkused, et tugevalt gaseeritud ja jooge jahutatult. Kui välja valada, siis vahutas ja klaasi põhjast tõusis mulle veel mitu aega. Praegusel Pepsil on gaasiga koonerdatud ja maitse läheb siis kohe lappama. Ma olen mõnikord söögikohtades Pepsit masina londist klaasi lasknud - ei vahuta ega mullita seal midagi ja jookseb nagu härja ila.
Venemaal müüakse iseenesest ka nn nõukaaegses originaalpudelis Pepsit. Ükskord prooviks ostsin - pakend oli küll nagu õndsa Breznevi ajal kuid sisu samasugune laga nagu nad kõik.

Üles

PostitusPostitatud: 20 Sept, 2018 22:59 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Mumeelest nõukapepsi oligi oluliselt hapukam. Mäletan päris hästi, kui vahepeal pepsi müügist ära kadus ja praeguse vabariigi ajal letile tagasi ilmus, silt ilusti peal blestjaštšimi nemetskimi bukvami, oli esimene emotsioon et vadafakk? Mingi ilgelt magus kleeps? Ja siiani ei lähe eriti peale...
...aga kui Poolast läbi sõites KFC-sse satun, siis ikka joon, seal teadupärast kui eine tellid koos joogiga, võid ise automaadist lasta ja lipsu taha kallata palju mahub. Kuidagi palju parem maitseb kui siin. Ja vahutab ka toredasti, paar korda pead valades vahet pidama et vaht maha selgiks ja topsi ilusti täis saaks.

Üles

PostitusPostitatud: 21 Sept, 2018 0:35 
Eemal
Liige

Minuteada Eestis nüüdsel ajal müüaksegi Poolas tehtud Pepsit. Võib-olla poolakad KFC-s keeravad masinal gaasikraani rohkem lahti? Süsihappegaas muudab samuti jooki hapumaks ja mida ohtramalt seda lisada, seda hapum tundub. Mina olen Eestis müüdavat ja Soomes ning Venemaal tehtavat proovinud ning Tallinki laevas masinast lasknud kuid no pole ikka see - magus ilma gaasita löga, ei vahuta kuskilt otsast ja pudelid on pehmed nagu Madise leivad.

Maitsemeel muutub ka tegelikult kuigipalju. Lapsepõlves tundub magus parem. Seesama nõukaaegne Baikal oli niisugune kraam, mida lapsena käsi ei tõusnudki võtma ja kui vanemaks saades hindama hakkasin, hakkas ta juba müügilt ära kaduma. Teine äärmus oli kõige odavam limonaad, Lumivalgeke (Sprite analoog). Ei seda ei tahtnud mitte keegi. Vanemad mehed vahel ostsid viina kõrvale hammustamiseks. Kuskilt lugesin, et Lumivalgekese pärast oli Coca-Colal ütlemist ja eestlasi süüdistati Sprite kopeerimises. Kuigi mis seal kopeerida - vesi, süsihappegaas ja sidrunhape ning ongi valmis. See vaidlus ei jõudnud neil kuhugi.
Vahepealsed limonaadid , igasugused Kellukesed , Buratinod olid joodavad ning minu tolleaegne lemmik oli hoopis Sajaanid. Ka üsna magus ning mingit juurikat, sarnaselt Baikaliga, oli sees leotatud. Tulemus tundus lapse jaoks inimlikum kui ilma alkoholita Jägermeistrit meenutav nõukaaegne Baikal.

Ahjaa - Baikal minumeelest nüüd küll kuskilt otsast autentne Gruusia limonaad ei ole ja peaks ise ükspäev Männikule vaatama minema, et millega kebabimeistrid rahvast mürgitavad :) Gruusia kandist on vast Tarhun ja võib-olla Düšess.

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 6534 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319 ... 436  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 20 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: