www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 18 Okt, 2019 9:00

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 5815 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362 ... 388  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?
PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 11:25 
Foorumil
Liige

Walter2 kirjutas:
Tüüpiline 50-ndate lõpus või 60-ndatel ehitatud eramaja pilt mitte kolhoosiaja kortermaja. Viimastes polnud kindlasti sees ahju. Samuti puudub pildilt kohustuslik aknaalune keskkütteradiaator.

Ohoh, see on küll huvitav väide.
Millega siis neid kõiki laudakomplesite ümbruses olevaid 4 korteriga (vahest ehitati kaks maja kokku, siis oli 2 trepikoda ja 8 korterit) kolhoosimaju köeti?
Siin üks tüüpiline esindaja (pildidl on arvutisimulatsioon, kuidas antud maja hakkab Vabaõhumuuseumis välja nägema):
Pilt
Siin veel üks, Rahva Võit kolhoosist
https://ajapaik.ee/photo-thumb/27186/800/rahva-voit-kolhoosi-kiili-kooli-opetajate/

Neid olid kõik kolhoosid täis.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  

PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 14:27 
Eemal
Liige

AMvA kirjutas:
https://ajapaik.ee/photo-thumb/27186/800/rahva-voit-kolhoosi-kiili-kooli-opetajate/

Hea pilt! Selles Rahva Võidu Kiili majas elas veneajal mu klassivend :mrgreen:, olen ise tal külas käinud ning need majad olid 80-ndate keskel küll keskküttega, katlamaja sealsamas majade juures ning keegi ei vedanud puid korterisse.
Võib-olla algselt projekteeriti need majad ahi- ja pliidikütte peale kuid miskipärast läksid keskkütte teed, majanditel raha vist piisavalt ja mugavus maksab. Täpselt samasuguses elas mu onu pere Vaidas ning uuest peast oli seal keskküte sees.
Pigem tekitas äratundmise see ruumi lahenduse pilt mis oli identne veneaegse (tüüp-)eramaja lahendusega nagu need Nõmmel ja Hiiul 50-ndatel ehitati, kindlasti ka mujal.

Üles

PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 14:36 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Selliseid tüüpprojekti järgi (jään praegu projekti numbri võlgu, aga kusagil peaks mul need isegi olemas olema) tehtud maju oli nii ahiküttega (+vanniahi eraldi), kui keskküttega. 50-ndate lõpp - 60-ndatel ja 70-ndate alguses ehitati enamus ahiküttega ja hilisemad enamus keskküttega. Selliseid ehitati ka NA väeosadesse nn ohvitseride majadeks.

Üles

PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 14:48 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Kusjuures ühtpidi peaks seal olema korstnad ja teistpidi ventilatsioonilõõrid... On ka ainult ventilatsioonilõõridega maju ning kui nõukogude korra viljastavad tingimused lõppesid, ei jäänud nende elanikel vahel muud üle, kui ahi või pliit ehitada ja suits vent. lõõri juhtida. Küllalt on neid, kes siiamaani niimoodi kütavad.

Nõukogude aja plekk-kestaga ahjud, mida pildi pealt näha, muide on omaette teema... Neist sai millalgi moeröögatus ja vanemates majades paljud lõhkusid oma leivaahju või muidu pott-ahju välja ning ehitasid selle asja asemele, et ajaga kaasas käia. Tean isiklikult juhtumit, kus seda alles 1930-ndatel ehitatud majas tehti. Iseenesest võiks tolle maja algsete küttekollete aeg hakata alles nüüd täis saama. Plekukate puhul on väga kahtlane, kas nad niikaua kestavad, kui ka esteetiline pool kõrvale jätta.

Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.

Üles

PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 16:04 
Eemal
Liige

Niisuguses majas nagu muuseumisse tuleb(kaks korrust ja puukuurid) elas mu ema mingit aega 60-ndate keskel koolist saadetud noore spetsialistina. See oli ahiküttega ja on tänase päevani samasugune. Ei hakanud keegi ühe maja pärast mingit keskkütet aretama, sest kompleksi moodustasid loomalaut, see elumaja ja mõned talud ümberringi.

Seevastu keskusesse ehitatud täpselt samasugused majad olid kesküttesse ühendatud ja töökoja juures oli katlamaja. Puukuurid olid nendel ka kuid seal hoiti igasugust muud träni. Ei mäleta kas keskuse majadel olid ahjud sees. Küll aga oli neil teatav "ahjuvõimekus" sest 1991-92 kui masuudiga kitsaks läks olid sealsed elanikud esimesed kes ahjuküttele tagasi pöördusid.

Üles

PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 16:07 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Ventilatsioonilõõri kaudu, nagu öeldud...

Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.

Üles

PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 19:38 
Foorumil
Liige

Walter2 kirjutas:
AMvA kirjutas:

Hea pilt! Selles Rahva Võidu Kiili majas elas veneajal mu klassivend :mrgreen:, olen ise tal külas käinud ning need majad olid 80-ndate keskel küll keskküttega, katlamaja sealsamas majade juures ning keegi ei vedanud puid korterisse.
Võib-olla algselt projekteeriti need majad ahi- ja pliidikütte peale kuid miskipärast läksid keskkütte teed, majanditel raha vist piisavalt ja mugavus maksab. Täpselt samasuguses elas mu onu pere Vaidas ning uuest peast oli seal keskküte sees.
Pigem tekitas äratundmise see ruumi lahenduse pilt mis oli identne veneaegse (tüüp-)eramaja lahendusega nagu need Nõmmel ja Hiiul 50-ndatel ehitati, kindlasti ka mujal.

Korstende järgi otsustades on neist päris palju puid läbi lastud

Üles

PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 19:51 
Eemal
Liige

Pilt
Neid püramiidpiimad traatkorvis oli ka meil Soomes 70ndate algus.

Üles

PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 19:56 
Eemal
Liige

Kriku kirjutas:

Mina sain 8/12 kuigi ma pole ENSV;s elanud.

Üles

PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 20:19 
Eemal
Liige

Kriku kirjutas:
Kusjuures ühtpidi peaks seal olema korstnad ja teistpidi ventilatsioonilõõrid... On ka ainult ventilatsioonilõõridega maju ning kui nõukogude korra viljastavad tingimused lõppesid, ei jäänud nende elanikel vahel muud üle, kui ahi või pliit ehitada ja suits vent. lõõri juhtida. Küllalt on neid, kes siiamaani niimoodi kütavad.

Nõukogude aja plekk-kestaga ahjud, mida pildi pealt näha, muide on omaette teema... Neist sai millalgi moeröögatus ja vanemates majades paljud lõhkusid oma leivaahju või muidu pott-ahju välja ning ehitasid selle asja asemele, et ajaga kaasas käia. Tean isiklikult juhtumit, kus seda alles 1930-ndatel ehitatud majas tehti. Iseenesest võiks tolle maja algsete küttekollete aeg hakata alles nüüd täis saama. Plekukate puhul on väga kahtlane, kas nad niikaua kestavad, kui ka esteetiline pool kõrvale jätta.

Plekk kestaga hakkasid ahjud tulema juba eelmise vabariigi ajal. Vanaisa talus kus praegu elab mu vend on siiani köetav korralik plekkestaga ahi. Maja ametlik valmimisaeg on 1942 aga elatud oli seal sees selleks ajaks juba 5 aastat. Oma sünnikodus kus praegu ema elab lasin üleelmine aasta ühe plekkahju asemele laduda uue plekkahju kusjuures pleksepp valmistas ilusa uue kesta ainult, et kui eelmine esimese vabariigi aegne kest oli lainelise mustriga siis uus on sirgesooneline. Aga miks tast moeröögatus sai oli isegi mulle üllatuseks, et plekkahi tuli puhta vuugiga tellisahjust tubli veerandi võrra odavam- rääkimata siis pottahjust. Ja ahju eluea otsustab ikka see , et kui hästi ahi "sisse" oli köetud, millist puitu kütmiseks kasutatakse ja kui hästi ning headest materjalidest on ahi (eeskätt võlv) laotud. Ahi mille asemele uus sai lastud laduda oli valmistatud viiekümnendail küüditatute majade lammutamistelt vana peremehe poolt äraveetud kividest ja plekist laotud. Savi oli toodud talust umbed kilomeetri kauguselt metsast kus on siiani umbes poolemeetri sügavused kollase savi augud ja selline ahi pidas vastu 70 aastat kõva kütmist. Nii, et uue ahju lõppu mis on laotud tunduvalt parematest materjalidest ja korraliku meistri poolt minu silmad ilmselt ei näe.

Üles

PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 20:45 
Foorumil
Liige

herman30 kirjutas:
Pilt
Neid püramiidpiimad traatkorvis oli ka meil Soomes 70ndate algus.

Minu teada venelased kas ostsid liinid või litsentsid Tetrapakilt

Üles

PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 21:57 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

https://www.youtube.com/watch?v=Gl2dzX20OB4

Üles

PostitusPostitatud: 26 Mai, 2019 22:04 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

herman30 kirjutas:
Kriku kirjutas:

Mina sain 8/12 kuigi ma pole ENSV;s elanud.

11 / 12 ka minu poolt , ENSV -s elasin 23 aastat

Üles

PostitusPostitatud: 27 Mai, 2019 9:58 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

11/12 - aga poolte küsimuste puhul ainult aimasin, ja kui poleks olnud valikuid, poleks midagi osanud köhatada...

Alt muideks läksin "robustaga", sest kahtlustasin, et see tähendas midagi muud, kui tänapäeval... 8)

Minu eakaaslastest pooled käisid vene kroonus, pooled pääsesid.

P.S.

On olnud teismelisena au elada paar suve arheoloogilise ekspeditsiooni koosseisus sellises silikaattellisest kahekordses "kolhoosimajas".
Ahjuküttega loomulikult, ja puust vahelaed olid nii õnnetud, et iga väiksemgi kobin kostis läbi. Kui teisel korrusel pidu pandi, siis alumistel oli tunne, et kohe tulevad koos vahealeaga kaela.

Üles

PostitusPostitatud: 27 Mai, 2019 10:29 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Ohoh, see on küll huvitav väide.
Millega siis neid kõiki laudakomplesite ümbruses olevaid 4 korteriga (vahest ehitati kaks maja kokku, siis oli 2 trepikoda ja 8 korterit) kolhoosimaju köeti?
Siin üks tüüpiline esindaja (pildidl on arvutisimulatsioon, kuidas antud maja hakkab Vabaõhumuuseumis välja nägema):

Taolised 4-korteriga kolhooside personalile ehitatud kortermajad on standardis ahiküttega, kuid kohtab ka variante, et kui need ehitati asulasse, kus oli keskküte, siis olid lisaks ahjule ka keskkütteradikad sees. Näiteks Kurtna külas Saku vallas on sellised majad.

Kui aga see ehitati kuskile suurfarmi juure keset eikuskit, siis on ahiküttega ainult. Vesi oma puurkaevust ja solk jooksis imbkaevu. Elektrikütet sinna sisse on pandud juba Eesti ajal, kui inimesed puudega mässata ei viitsinud.

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 5815 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362 ... 388  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: