Kas N Liidus oli ka midagi head?

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Küsimus pole maksudes.
Kolhoosi liige oli tol ajal nagu põllumajandusettevõtte aktsionär (naljakas, aga nii see oli).
Seepärast tasub ettevaatusega käsitleda taolisi juhtumeid, kui kolhoosnik ostis oma palgaraha eest (või kolhoosi ühiskassast ametlikult võimaldatud laenu) eest Silikaadist kaks alust telliseid ja mõne kolhoosi varustusveoga tõi need (kolhoosiesimehe loaga) Tallinnast ära, siis midagi illegaalset selles pole. Küsimus jah võib olla eetilisel tasandil.

Juhin lihtsalt tähelepanu, et toona oli padu-ametliku ehituspoe järjekorras näpu imemise ja pimedas ehituselt materjali varastamise vahel hulgaliselt pooltoone, erineva legaalsuse ja eetilisusega.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Küsimus pole maksudes.
Kolhoosi liige oli tol ajal nagu põllumajandusettevõtte aktsionär (naljakas, aga nii see oli).
Mitte aktsionär, vaid osanik. Kolhoosis olid osad võrdsed. See ei tähendanud, et kolhoosi vara või tehnikat võis igaüks neist oma suva järgi kasutada (kuigi nad muidugi üritasid seda teha).

Üldiselt võim tavaliselt ignoreeris seda fakti - seda võib näha kasvõi juhtudel, kui kolhoosidest sovhoose tehti.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Nooremad lugejad siin ilmselt peaks teadma, et tööandja vara kasutamist töötaja huvides tööanda/esindaja loal üldiselt toonastes arusaamistes varguseks ei peetud. Tegelikult täna ei peeta. Kui normaalne töömees tuleb küsima tööandjalt, et kas ta võib töökojas oma autot nädalavahetusel sättida või mingit tööriista koju kaasa võtta, siis üldiselt lubatakse. Tööandja varaga haltuura tegemist (st ärilist tegevust) lubatakse harva. Rõhk sõnadel isiklikuks kasutamiseks. Mida suuremaks tööjõupuudus kasvab, seda rohkem tuleb tööandjatel taolisi mööndusi teha.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas retti »

Ma arvan et austet kaasfoorumlastel ei ole isegi suurusjärgust aimu millist raha tegi juhtkond 80tel aastatel eesti suurkolhoosides.
See,et kolhoosi automajandi juhatajal oli isiklik sigala 100 seaga kuhu autojuht kolhoosi söödakoorma maha poetas oli köömes.
Peategijad kasvatasid elukaid(mida kuskil paberites olemas ei olnud) kolhoosi lautades kolhoosi sööda ja tööjõuga.
Vaktsiine eraldati kolhoosile vastavalt loomade arvule.Aga vaktsineerimist vajavaid loomi oli alati rohkem kui vaktsiini.Simpel.
Igasugu abitootmiste/õlletehastega oli täpselt sama lugu.
Walter2
Liige
Postitusi: 3978
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Walter2 »

Kapten Trumm kirjutas:Kui normaalne töömees tuleb küsima tööandjalt, et kas ta võib töökojas oma autot nädalavahetusel sättida või mingit tööriista koju kaasa võtta, siis üldiselt lubatakse. Tööandja varaga haltuura tegemist (st ärilist tegevust) lubatakse harva. Rõhk sõnadel isiklikuks kasutamiseks. Mida suuremaks tööjõupuudus kasvab, seda rohkem tuleb tööandjatel taolisi mööndusi teha.
Kui meie töömehed saaksid palka läänemaailma tasemel siis sellisteks nõukaaegseteks reliktideks puuduks vajadus. Mujal maailmas ei lubata tööandja tagant tema ressurssi varastada. Töömees viiks oma auto esindusse remonti ja kodus tehtava töö telliks vastavast firmast. Vaesus on see mis sunnib meid ülalkirjeldet asjadeks - nii tööandja- kui ka töövõtja poolelt.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Lemet
Liige
Postitusi: 19913
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Korralik töömees saab ka täna Eestis suht-koht korralikku palka. Proovige näiteks leida elektrikku palgaga alla 1500-1800.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui meie töömehed saaksid palka läänemaailma tasemel siis sellisteks nõukaaegseteks reliktideks puuduks vajadus. Mujal maailmas ei lubata tööandja tagant tema ressurssi varastada. Töömees viiks oma auto esindusse remonti ja kodus tehtava töö telliks vastavast firmast. Vaesus on see mis sunnib meid ülalkirjeldet asjadeks - nii tööandja- kui ka töövõtja poolelt.
Mul sel teemal vaidlemiseks suuremat kogemust pole peale ühe juhtumi - aastal 2003 külastasin ühte Taani veokifirmat (mitusada rekkat) ja sealses töökojas (üllatus üllatus - antud firma omas Scania garantiiremondi litsenssi ja võis seetõttu garantiiprobleeme kartmata oma rekkasid ise sättida, ega käinud esinduses oma uute autodega) olid ka sees mõned töötajate isiklikud masinad lahtivõetud kujul ja üks oli lausa mingi võidusõiduauto. Juht ja omanik rehmas seepeale käega, et poistel pole pidevat rekka all olemist, kuid töökoda tuleb 24/7 lahti hoida ja seepärast on lubatud oma autosid muterdada. Autod polnud ka sugugi sellised, et need esinduses käiks. Vähemalt selle näite põhjal pole elu nii mustvalge, et varastavad eestlased ja ausalt esinduses käivad välismaalased.

Töökoda veokitele on ka Soomes üsna levinud - lihtsalt seal on veokifirma vastutus masina korrasoleku eest karm ja konkreetne (Eestis on see veeretatud juhi kaela) ning korduval vahelejäämisel rikkis masinatega terendavad kopsakad sanktsioonid - seepärast on seal enamasti mingi ülevaatuspunkti taoline asjandus koos võimekusega osad tööd ise jooksvalt ära teha.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Walter2
Liige
Postitusi: 3978
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Walter2 »

Olen ka sellises veofirmas töötanud kus lubati vabal ajal või peale tööd erikokkuleppel oma autosid putitada ning sellega tekkisid ka jamad - küll oli lahtist õli puudu, tööriistade üle kadus kontroll (mõned läksid ka vabakasutusse) ning kui oma autode tegemise asemel istusid tõstukitel võõrad masinad ning tehti haltuurat lõpetati see pull kiiresti ära. Kusjuures töömehed kõik noored poisid, laulva revo ajal põõsas tehtud, vene elu polnud näinud aga komme varastada ja kokkulepetest mitte kinni pidada oli ilusti omandatud. :mrgreen:
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Minul on kahes töökohas tööandja lubanud sedasi oma autot teha - üks põhjus oli vist selles, et minu tulekuga tekkis töökotta kord ja igasugu suvalised tondid, kes seal nädalavahetusel olid harjunud asjatama, sai minema löödud - oli ka minu huvi, et minu tööriistad ja asjad säilisid. Täna on minu töömeestega samamoodi - talverataste vahetust või autopesu reede õhtul ma ei keela, kuid mingit haltuuratöökoda ega võõraid ma ei luba. Seni on mehed (tõsi, enamasti 50+ mehed) sellest kenasti kinni pidanud. See eest mehed vahetavad tööautodel nt rattaid ise (mul on ostetud igale autole 2 setti rattaid) ja selleks on mul riistad neile soetatud, pesevad-klanivad kah (selleks on neile vahendid ja kemikaalid soetatud) ja lambipirni vahetamisega saadakse ise hakkama.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas mart2 »

Tavainimest ja kolhoosniku ei maksa võrrelda.
Kui tavainimesel oli ehitusmaterjalidega kaks varianti, loota joppamisele poes või varastada ettevõttest, siis kolhoosnikul oli veel varu variant - kolhoos võis oma liikmete müüa vajalikke materjale. See tähendab, et kui muidu ei saanud, siis leppis kolhoosnik oma majandis vajalike inimestega kokku, need tõid kauba majandisse ja hiljem majand juba "müüs edasi".
Paber oli ka tähtis - kui käis maja ametlik vastuvõtmine, siis kontrolliti, et kogu ehitusmaterjali kohta oleks ostu-müügi paberid. Nende vormistamine (ja hankimine) oli juba omaette business8)
Aga kas saab kogu seda jama lugeda "millekski heaks NLiidus"? :dont_know:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

See kolhoosi liikmetele müümist on esitletud kui varastamist. Tegelikult see nii ei olnud, kolhoosnik maksis sama raha, mis läks see kolhoosile maksma. Kuipalju oli see odavam kui poes ma kahjuks ei tea. Kuid ka täna on nii, et kui ostad materjali terve autokoorma, teeb Puumarket sulle lõdvalt 25% alet, ostad sõiduauto kärutäie, lepid letihinnaga. Vahe oli lihtsalt selles, et seda majandi kanalit pidi ei olnud paar autokoormat silikaati eriline küsimus, sest "riiklikke vajadusi" varustati eelisjärjekorras ja ehituspoodi läks see, mis lõpuks üle jäi (tavaliselt ei jäänud eriti). Loomulikult taolise (ametliku) müügitehingu kohta oli ka kolhoosi antud paber, mille järgi sa kassas oma raha ära maksid ja neid ei olnud vaja kuskilt tekitada. Vaja oli siis, kui materjal oli varastatud.

Näiteks saematerjali ehituseks saadi nii, et kolhoosil olid oma metsafondid. Kas siis pidid ise langetama või olid juba palgid. Ja siis ise mässasid, kust said transa ja kus saeveskis see ära saagisid. Ja kus said materjali kuivatada (seda tuli enamasti ise teha, sest kuivateid oli vähem kui saeveskeid). Seal kus mina elasin, oli saeveski meie majast 200 m. Lihtsalt saeveski. Maksid pärast kassas oma kopikad ära või arveldasid meestega saeveskis otse (sõltus kohalikust kultuuritasemest).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Cosmos
Liige
Postitusi: 107
Liitunud: 08 Veebr, 2014 18:06
Asukoht: Tõrva
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Cosmos »

Krousimaks jutukotisuud koomale võib tõdeda, et Aeg oli selline, ega Lapsed süüdi ei ole.
Inimsed olid üksteisele vähem hundimad, vihjetelefone oli tunduvalt vähem (miilits,SORVVO, rahvakontroll, parteikomitee?)
Olime eetilisemad?
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas mart2 »

Kapten Trumm kirjutas:See kolhoosi liikmetele müümist on esitletud kui varastamist...
Kas see käis minu eelmise kommentaari kohta?
Ma omast arust kirjutasin selgelt:
mart2 kirjutas:
Kui tavainimesel oli ehitusmaterjalidega kaks varianti, … siis kolhoosnikul oli veel varu variant - kolhoos võis oma liikmete müüa vajalikke materjale...
Kui rääkida "mustalt hangitud" materjalist, - töö juurest lauad, lennuväljalt betoonisegu, jne. - siis selle jaoks oli vaja "aus" paber tekitada.
Tean, et näiteks Pärnumaal olid mõned inimesed, kes olid majandite liitmise ajal alles hoidnud vanade kolhooside blankette ja vahendasid neid tagantjärele kuupäevadega täitmiseks. :lol:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Krousimaks jutukotisuud koomale võib tõdeda, et Aeg oli selline, ega Lapsed süüdi ei ole.
Inimsed olid üksteisele vähem hundimad, vihjetelefone oli tunduvalt vähem (miilits,SORVVO, rahvakontroll, parteikomitee?)
Olime eetilisemad?
Eetilisus on hinnangu küsimus, varguse definitsioon oli toona tunduvalt leebem kui täna. Kuna siis kuulus ju kõik kõigile ja kui isa õpetas asutuse garaažis õhtul pojale, kuidas sääreväristaja mootor lahti käib või kuidas puurmasin töötab, peeti seda normaalseks.

Mis aga minuarust kvalitatiivselt parem oli, et inimese rahakott luges vähem (inimesed olid võrdsemad) ja minuarust ka lahkemad kui täna.
Ilmselt oli küsimus ka selles, et tollane režiim propageeris askeetlust (lugege kasvõi tollaseid raamatuid-seiklejad, maadeavastajad, sõdurid),
isetust ja kangelaslikkust. Täna propageeritakse meil rohkem edu- ja rahakulutust (vaadake kasvõi seda nn pingviinide paraadi 24. veebruari õhtul).
Eks neid "paraade" tehti ka siis, lihtsalt nendega ei vehitud avalikult ja pärast meedias ei arutata, kellel kallim kleit oli.

Mina tahaks, et meil oleks see "meie" tähtsam kui see täna on. Kui mina president oleks, siis lõpetaks selle pingviinide paraadi ära ja asendaks selle üldise rahvapeoga nt Lauluväljakul, kus Kaitseliit jagab hernesuppi ja kõik on kutsutud. Näiteks Norras tehakse iseseisvuspäeval (17. mai) suur üldine rongkäik koos järgnevate üritustega, olen osalenud. Isegi kuningas osaleb.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Mis aga minuarust kvalitatiivselt parem oli, et inimese rahakott luges vähem (inimesed olid võrdsemad) ja minuarust ka lahkemad kui täna.
Sünniaasta tõttu pole sa majavalitsuses asju ajamas käinud :D

Ma ka ei ole.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Amazon [Bot] ja 13 külalist