Kas N Liidus oli ka midagi head?

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Dr.Sci »

Kapten Trumm kirjutas:...
Tänapäeva autokoolis käinu ei oska vist õudusunenäos ka näha neid raskusi, mis toona käisid kaasas C-kati lubadege (eriala "kolmanda liigi autojuht"). Esimene õppeaasta oli 2 tundi nädalas, sügisest kevadeni auto ehituse õpe (kokku tuleb kuskil 80 tundi), lõppes see remondipraktikaga ja teooriaeksamiga kohaliku autobaasi tehnikategelastele. Minul tuli ühe eksamipileti punktina lahti seletada, kumb õli on 100 kraadi juures vedelam, kas 10W-30 või 10W-40.
...
Paljutõotav... Kui ma omal ajal keskkooli astusin, oli meil ka ette nähtud kutseõpe, erialad siis C-kat, arvuti, õmblemine jms käsitöö jne. Erilala valimine käis nii et kes oli 8-nda klassi keskmise hinde osas eespool sai ennem valida, mina olin 3 klassi peale vist 12-s, valdav enamus eespool tüdrukud, C-kat-i limiit oli 10. Mis arvate kas ma sain C kati või mitte .... :wall:
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40226
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Meil hoidis enamiku massist eemal autoõppe teada-tuntud maine (raske või nii). Julgeid polnud palju. Mina teadsin kohe alguses - kuna mu isa ja vanaisa olid kõvad masinamehed, siis ei saanud ma kehvem olla. Isa ütles kodus, et see on proovikivi - kas oled piisavalt mees või mitte.
Autoõpe oli reaalharu juurde kuuluv (teine võimalus oli arvutiõpe nendel algelistel JUKU arvutitel).
Kuna selle iseärasuse tõttu oli "kõrvalkahju" kõva matemaatika õppimine, siis luftipumbad hoidsid end sealt kaugele.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Sam Beaver
Liige
Postitusi: 829
Liitunud: 09 Aug, 2017 19:54
Asukoht: Siin & seal, põhiliselt tööl
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Sam Beaver »

A- ja B-katti sai eksternina teha. Ehk et ei pidanud kusagil autokoolis käima, lihtsalt hommikul eksamile ja õhtuks olid load käes. Eksamiaja pidi muidugi enne kinni panema.
Putin destroyed the pro-Russian lobby in the world with his own hands. Now acting in Putin's interests would mean admitting that you fucked a goat
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40226
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

See "ekstern" tähendas, et keegi pidi sinuga õppesõitu tegema. Kuna aga siis ei olnud vajalik sõiduõpetamise luba, siis sai seda teha iga vastava kategooria juhiloa omanik. See oli tõesti see aeg, kus isad õpetasid poegasid autot juhtima.

Ja noh, eks õppima pidid ikkagi, tõsi muidugi, et nn amatöörjuhi (milleks A- ja B-katti peeti) teooriaeksam oli kõvasti lihtsam ja lühem kutselise juhi omast - seda oli võimalik tõesti teha ise õpikut lugedes ja raamatupoest pärit teste lahendades.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Lemet
Liige
Postitusi: 19944
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Tänapäeva autokoolis käinu ei oska vist õudusunenäos ka näha neid raskusi, mis toona käisid kaasas C-kati lubadege (eriala "kolmanda liigi autojuht"). 
Neid kolmanda liigi autojuhi õpikuid on aeg-ajalt kasutet kirjanduse müügilettidel leida olnud. Paarsada lehekülge tihedat tehnilist teksti läbisegi jooniste ja skeemidega.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Dr.Sci »

Lemet kirjutas:
Tänapäeva autokoolis käinu ei oska vist õudusunenäos ka näha neid raskusi, mis toona käisid kaasas C-kati lubadege (eriala "kolmanda liigi autojuht"). 
Neid kolmanda liigi autojuhi õpikuid on aeg-ajalt kasutet kirjanduse müügilettidel leida olnud. Paarsada lehekülge tihedat tehnilist teksti läbisegi jooniste ja skeemidega.
Hoolimata sellest et tolleaegsete mootorite (aga ka näiteks raadiote, telekate) kohta oli piisavalt informatsiooni (raadiote kohalt - ma võiks sõita vanemate juurde ja korjata aia tagant kilekotist (koroonaoht) vastava raamatu, ja siis juppidest mõne kokku joota) siis tuttavas autotöökojas plokikaane tihendi jms vahetamise järel tuli koduses garaažis teha järeltöötlus - ja nukkvõllil olevad seibid-laagrid-vedrud panna raamatu järgi õigesse järjekorda. Iz 2127 oli... (ämma käest saadud, aga võlgu ei jäänud, 15 aastat hiljem sai ämm Renault Clio)
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40226
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Neid kolmanda liigi autojuhi õpikuid on aeg-ajalt kasutet kirjanduse müügilettidel leida olnud. Paarsada lehekülge tihedat tehnilist teksti läbisegi jooniste ja skeemidega.
See 3. liigi autojuhi õpik (Gaz-53, Zil-130 ja nats Kamazi) kahvatub tegelikult 1. ja 2. liigi õpiku kõrval, mul kodus on selline. Värvikamatest paladest võiks mainida Liaz autobussi/Zil sõiduauto automaatkäigukasti, D-12 tüüpi V-12 diiselmootori (raketiveo Maz) väntvõlli väändevõnkesummuti ja kahetaktilise diiselmootori ülelaadimise (kunagi 60ndatel olid sellised).

https://www.kuldnebors.ee/search/raamat ... uage_id=et

Auto ehituse üks põnevamaid osi oli elektrisüsteemi rikkeotsing - klassis oli selline stend, mis sisaldas kogu auto elektrit, õpetaja vahetas kuskil mingid juhtmeotsada ära, pani paarile pirnile paberitüki pesasse või tegi muud paha - ja palun leidke viga.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Dr.Sci »

Elekter oli ja on siiani karm asi. Auto elektrisüsteemist sai ise 18 kV läbi keha lastud, õnneks polnud ampreid taga... aga õrnem pool omal ajal, elektrotehnika laboris TTÜ-s ühendas kõik juhtmed oma arust vastavalt skeemile, õppejõud vaatas üle - oli jah nagu vastavalt skeemile ja siis lülitile vajutades saabus ... pimedus - ja terves korpuses :D
Kasutaja avatar
Sam Beaver
Liige
Postitusi: 829
Liitunud: 09 Aug, 2017 19:54
Asukoht: Siin & seal, põhiliselt tööl
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Sam Beaver »

Dr.Sci kirjutas: ...ühendas kõik juhtmed oma arust vastavalt skeemile, õppejõud vaatas üle - oli jah nagu vastavalt skeemile ja siis lülitile vajutades saabus ... pimedus - ja terves korpuses :D
Nagu Baskini plaadil: "Kurat, niisuke pauk käis..." :D
Putin destroyed the pro-Russian lobby in the world with his own hands. Now acting in Putin's interests would mean admitting that you fucked a goat
AMvA
Liige
Postitusi: 3551
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas AMvA »

Kapten Trumm kirjutas:
Ei-ei.
Toona pidi keskkoolilõpetajal olema mingil tasemel tööoskused, sellst "üldist gümnaasiumiharidust" toona ei harrastatud.
Mille alusel sa seda väidad? Ma lõpetasin küll keskkooli ilma mingite nn kutsekooli lisanditeta. Ja ma lõpetasin ta ikka enne sind, päris nõukaajal, sina olid N Liidu lõppemisel veel alles põhikoolis?
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Dr.Sci »

Sam Beaver kirjutas:
Dr.Sci kirjutas: ...ühendas kõik juhtmed oma arust vastavalt skeemile, õppejõud vaatas üle - oli jah nagu vastavalt skeemile ja siis lülitile vajutades saabus ... pimedus - ja terves korpuses :D
Nagu Baskini plaadil: "Kurat, niisuke pauk käis..." :D
Õrnema poolne täiesti värske (2 minutit) kommentaar et aine sai ikkagi 5-e
Lemet
Liige
Postitusi: 19944
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Mille alusel sa seda väidad? Ma lõpetasin küll keskkooli ilma mingite nn kutsekooli lisanditeta. Ja ma lõpetasin ta ikka enne sind, päris nõukaajal, sina olid N Liidu lõppemisel veel alles põhikoolis?

78 lõpetatud keskkool. IMHO kvalifitseerub ikka täiesti nõuka aega. Tüdrukud aianduse(suviste praktikatega), poisid autojuhi. Samuti suviste praktikatega, ühe suve taksopargis piduriklotside katteid vahetamas, teisel Termakis Mosse šarniitipolte treimas. Täiesti tavaline Tallinna keskkool.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
AMvA
Liige
Postitusi: 3551
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas AMvA »

Lemet kirjutas:
Mille alusel sa seda väidad? Ma lõpetasin küll keskkooli ilma mingite nn kutsekooli lisanditeta. Ja ma lõpetasin ta ikka enne sind, päris nõukaajal, sina olid N Liidu lõppemisel veel alles põhikoolis?

78 lõpetatud keskkool. IMHO kvalifitseerub ikka täiesti nõuka aega. Tüdrukud aianduse(suviste praktikatega), poisid autojuhi. Samuti suviste praktikatega, ühe suve taksopargis piduriklotside katteid vahetamas, teisel Termakis Mosse šarniitipolte treimas. Täiesti tavaline Tallinna keskkool.
Väga võimalik, ei kahtlegi sinu kogemuses. Kuid ma lõpetasin '84, ei mingit eriala, ei mingit suvepraktikat. Seega Trummi väide, et see oli norm, ei leidnud kinnitust. M.O.T.T.
häh
Liige
Postitusi: 213
Liitunud: 23 Nov, 2014 20:42
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas häh »

Ei ole tõestatud, kümnendi lõpuots, tavaline maakeskkool, nii kutseõpe (2 aastat iga nädal üks päev) kui suvepraktika. Lisaks oli suvel müstiline sõjaväe ettevalmistuslaager 2 nädalat.

Ma olen ka 2 sügist majandis käinud ülikooli ajast, viimane raks vist oli 90?

89-90-91 olid need aastad, kui väga palju muutus. Sinnamaani oli ikka veel üsna "nõukaaeg". No ja sealt kuni mälu järgi ~94 aastani oli lihtsalt šallalaa und rökenroll. Lahe aeg oli, kuigi jube vaene, siiamaani nostalgia selle vabaduse/vabanemise tunde järele. Igaühele oma.
mart2
Liige
Postitusi: 5194
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Asukoht: Põlvamaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas mart2 »

Keskooli lõpp 1978.a.
Koolid on erinevad ja isegi ühe lennu paralleelid olid erinevad.
Meil oli 4 paralleeli. A-klass oli matemaatika-füüsika kallakuga ja mingit praktikat ei olnud. B-klass oli venekeele kallak ja ei mäleta, et ka mingit praktikat oleks olnud. C- ja D-klassid olid vastavalt metalli ja puidutöö suunaga. Olin D-s (õpetati algteadmisi masinatest) ja käisime 10. klassis peale suvevaheaja algust Viisnurgas "praktikal" - tegime 2 nädalat igasuguseid lihtsaid abitöid. Mingeid pabereid kooli lõpus ei antud.
Samas teises keskkoolis said poisid veoauto juhiload.
Mul naine lõpetas maakooli ning siiani kapis ratastraktori/kombaineri load. Kumbagi käivitada ei osanud, vaid tegi tiire kooli hoovis. :scratch:

Üldistada ei saa!
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 45 külalist