Kas N Liidus oli ka midagi head?

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
bodom
Liige
Postitusi: 216
Liitunud: 01 Jaan, 2012 23:54
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas bodom »

Olen lapsepõlves elanud kolhoosi kahekordses kortermajas kuskil 1968.- 1973. Nendes oli küll ahjuküte. Elasime saares, mäletan, et kord talvisel ajal sõitsime mõneks päevaks mandrile, tagasi saabudes oli korter külm kui "hundilaut" ja suures purgis olev nn akvaarium oli koos kaladega ära külmunud. :shock: Sel ajal oli mandril käik paras ettevõtmine.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2620
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas vanahalb »

Nõukogude videomakk (Elektronika BM-12 vist) tuli müüki juba enne kui ma sõjaväkke läksin ehk kuskil 80-ndate keskel. Minumeelest olid nad suht vabamüügil - hind oli eriline kirves ja midagi eriti tarka nendega teha polnud. Puusalt panna, siis värvitelekas oli tollal 750 rubla ja selline videomakk üle 1000, võib-olla 1200 ehk umbes 1/5 auto hinnast.
Kooperatiivide tekkega sigis need kodudesse rohkem, sest tekkisid filmilaenutused, oli juba mida sellesse aparaati sisse sööta ja ühtlasi hakkasid lääne videomakid laiemalt levima.

Kui teemaks kolhoosipere on, siis olenes kolhoosist. 1000-1500 rubla 80-ndate teises pooles videomaki eest välja käia just makaronidieedile ei saatnud.

P.S. ahjuküttega olid minumeelest kõik kolhoosi kortermajad, mis keskusest väljaspoole jäid. Meie kandis näiteks keset tühja välja lehmalaut ja selle lähedal kahekordne kortermaja sealsete töötajate jaoks.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas AMvA »

Walter2 kirjutas:Tüüpiline 50-ndate lõpus või 60-ndatel ehitatud eramaja pilt mitte kolhoosiaja kortermaja. Viimastes polnud kindlasti sees ahju. Samuti puudub pildilt kohustuslik aknaalune keskkütteradiaator.
Ohoh, see on küll huvitav väide.
Millega siis neid kõiki laudakomplesite ümbruses olevaid 4 korteriga (vahest ehitati kaks maja kokku, siis oli 2 trepikoda ja 8 korterit) kolhoosimaju köeti?
Siin üks tüüpiline esindaja (pildidl on arvutisimulatsioon, kuidas antud maja hakkab Vabaõhumuuseumis välja nägema):
Pilt
Siin veel üks, Rahva Võit kolhoosist
https://ajapaik.ee/photo-thumb/27186/80 ... opetajate/

Neid olid kõik kolhoosid täis.
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Walter2 »

AMvA kirjutas: Siin veel üks, Rahva Võit kolhoosist
https://ajapaik.ee/photo-thumb/27186/80 ... opetajate/
Neid olid kõik kolhoosid täis.
Hea pilt! Selles Rahva Võidu Kiili majas elas veneajal mu klassivend :mrgreen:, olen ise tal külas käinud ning need majad olid 80-ndate keskel küll keskküttega, katlamaja sealsamas majade juures ning keegi ei vedanud puid korterisse.
Võib-olla algselt projekteeriti need majad ahi- ja pliidikütte peale kuid miskipärast läksid keskkütte teed, majanditel raha vist piisavalt ja mugavus maksab. Täpselt samasuguses elas mu onu pere Vaidas ning uuest peast oli seal keskküte sees.
Pigem tekitas äratundmise see ruumi lahenduse pilt mis oli identne veneaegse (tüüp-)eramaja lahendusega nagu need Nõmmel ja Hiiul 50-ndatel ehitati, kindlasti ka mujal.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Fucs »

Selliseid tüüpprojekti järgi (jään praegu projekti numbri võlgu, aga kusagil peaks mul need isegi olemas olema) tehtud maju oli nii ahiküttega (+vanniahi eraldi), kui keskküttega. 50-ndate lõpp - 60-ndatel ja 70-ndate alguses ehitati enamus ahiküttega ja hilisemad enamus keskküttega. Selliseid ehitati ka NA väeosadesse nn ohvitseride majadeks.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Kusjuures ühtpidi peaks seal olema korstnad ja teistpidi ventilatsioonilõõrid... On ka ainult ventilatsioonilõõridega maju ning kui nõukogude korra viljastavad tingimused lõppesid, ei jäänud nende elanikel vahel muud üle, kui ahi või pliit ehitada ja suits vent. lõõri juhtida. Küllalt on neid, kes siiamaani niimoodi kütavad.

Nõukogude aja plekk-kestaga ahjud, mida pildi pealt näha, muide on omaette teema... Neist sai millalgi moeröögatus ja vanemates majades paljud lõhkusid oma leivaahju või muidu pott-ahju välja ning ehitasid selle asja asemele, et ajaga kaasas käia. Tean isiklikult juhtumit, kus seda alles 1930-ndatel ehitatud majas tehti. Iseenesest võiks tolle maja algsete küttekollete aeg hakata alles nüüd täis saama. Plekukate puhul on väga kahtlane, kas nad niikaua kestavad, kui ka esteetiline pool kõrvale jätta.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2620
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas vanahalb »

Niisuguses majas nagu muuseumisse tuleb(kaks korrust ja puukuurid) elas mu ema mingit aega 60-ndate keskel koolist saadetud noore spetsialistina. See oli ahiküttega ja on tänase päevani samasugune. Ei hakanud keegi ühe maja pärast mingit keskkütet aretama, sest kompleksi moodustasid loomalaut, see elumaja ja mõned talud ümberringi.

Seevastu keskusesse ehitatud täpselt samasugused majad olid kesküttesse ühendatud ja töökoja juures oli katlamaja. Puukuurid olid nendel ka kuid seal hoiti igasugust muud träni. Ei mäleta kas keskuse majadel olid ahjud sees. Küll aga oli neil teatav "ahjuvõimekus" sest 1991-92 kui masuudiga kitsaks läks olid sealsed elanikud esimesed kes ahjuküttele tagasi pöördusid.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Ventilatsioonilõõri kaudu, nagu öeldud...
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas AMvA »

Walter2 kirjutas:
AMvA kirjutas: Siin veel üks, Rahva Võit kolhoosist
https://ajapaik.ee/photo-thumb/27186/80 ... opetajate/
Neid olid kõik kolhoosid täis.
Hea pilt! Selles Rahva Võidu Kiili majas elas veneajal mu klassivend :mrgreen:, olen ise tal külas käinud ning need majad olid 80-ndate keskel küll keskküttega, katlamaja sealsamas majade juures ning keegi ei vedanud puid korterisse.
Võib-olla algselt projekteeriti need majad ahi- ja pliidikütte peale kuid miskipärast läksid keskkütte teed, majanditel raha vist piisavalt ja mugavus maksab. Täpselt samasuguses elas mu onu pere Vaidas ning uuest peast oli seal keskküte sees.
Pigem tekitas äratundmise see ruumi lahenduse pilt mis oli identne veneaegse (tüüp-)eramaja lahendusega nagu need Nõmmel ja Hiiul 50-ndatel ehitati, kindlasti ka mujal.
Korstende järgi otsustades on neist päris palju puid läbi lastud
herman30
Liige
Postitusi: 1435
Liitunud: 16 Apr, 2008 18:19
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas herman30 »

Pilt
Neid püramiidpiimad traatkorvis oli ka meil Soomes 70ndate algus.
herman30
Liige
Postitusi: 1435
Liitunud: 16 Apr, 2008 18:19
Asukoht: Soome
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas herman30 »

Kriku kirjutas:
Pilt testi juurest: https://www.postimees.ee/6690754/pane-e ... uolu-kohta

11/12
Mina sain 8/12 kuigi ma pole ENSV;s elanud.
Zuslik
Liige
Postitusi: 517
Liitunud: 14 Mär, 2008 23:34
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Zuslik »

Kriku kirjutas:Kusjuures ühtpidi peaks seal olema korstnad ja teistpidi ventilatsioonilõõrid... On ka ainult ventilatsioonilõõridega maju ning kui nõukogude korra viljastavad tingimused lõppesid, ei jäänud nende elanikel vahel muud üle, kui ahi või pliit ehitada ja suits vent. lõõri juhtida. Küllalt on neid, kes siiamaani niimoodi kütavad.

Nõukogude aja plekk-kestaga ahjud, mida pildi pealt näha, muide on omaette teema... Neist sai millalgi moeröögatus ja vanemates majades paljud lõhkusid oma leivaahju või muidu pott-ahju välja ning ehitasid selle asja asemele, et ajaga kaasas käia. Tean isiklikult juhtumit, kus seda alles 1930-ndatel ehitatud majas tehti. Iseenesest võiks tolle maja algsete küttekollete aeg hakata alles nüüd täis saama. Plekukate puhul on väga kahtlane, kas nad niikaua kestavad, kui ka esteetiline pool kõrvale jätta.
Plekk kestaga hakkasid ahjud tulema juba eelmise vabariigi ajal. Vanaisa talus kus praegu elab mu vend on siiani köetav korralik plekkestaga ahi. Maja ametlik valmimisaeg on 1942 aga elatud oli seal sees selleks ajaks juba 5 aastat. Oma sünnikodus kus praegu ema elab lasin üleelmine aasta ühe plekkahju asemele laduda uue plekkahju kusjuures pleksepp valmistas ilusa uue kesta ainult, et kui eelmine esimese vabariigi aegne kest oli lainelise mustriga siis uus on sirgesooneline. Aga miks tast moeröögatus sai oli isegi mulle üllatuseks, et plekkahi tuli puhta vuugiga tellisahjust tubli veerandi võrra odavam- rääkimata siis pottahjust. Ja ahju eluea otsustab ikka see , et kui hästi ahi "sisse" oli köetud, millist puitu kütmiseks kasutatakse ja kui hästi ning headest materjalidest on ahi (eeskätt võlv) laotud. Ahi mille asemele uus sai lastud laduda oli valmistatud viiekümnendail küüditatute majade lammutamistelt vana peremehe poolt äraveetud kividest ja plekist laotud. Savi oli toodud talust umbed kilomeetri kauguselt metsast kus on siiani umbes poolemeetri sügavused kollase savi augud ja selline ahi pidas vastu 70 aastat kõva kütmist. Nii, et uue ahju lõppu mis on laotud tunduvalt parematest materjalidest ja korraliku meistri poolt minu silmad ilmselt ei näe.
Tahad joosta õpi kõigepealt käima !
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas AMvA »

herman30 kirjutas:Pilt
Neid püramiidpiimad traatkorvis oli ka meil Soomes 70ndate algus.
Minu teada venelased kas ostsid liinid või litsentsid Tetrapakilt
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas kalleb »

herman30 kirjutas:
Kriku kirjutas:
Pilt testi juurest: https://www.postimees.ee/6690754/pane-e ... uolu-kohta

11/12
Mina sain 8/12 kuigi ma pole ENSV;s elanud.

11 / 12 ka minu poolt , ENSV -s elasin 23 aastat
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Georges ja 12 külalist