Mutid!

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15568
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas Fucs »

+1

Väike kõhna (sale 8) ) emane.

Nii. Nüüd peaks olema "plats" hetkeks puhas. "Platsi" ida- ja lääneküljes tegutsevad vähemalt kaks isendit aga ei ole tükkinud "platsile".
Hoiavad ca 5m kaugusele metsa alla (käikude lõpud on ca 5m kaugusel).

Väike selle aasta vahekokkuvõte ka.

MAI. 3TK
JUN. 0TK
JUL. 9TK (5TK raudadega + 4TK ilmselt kass)
AUG. 4TK
SEP. 3TK
OKT. 1TK (siiani)
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾
SUM. 20 TK ! :shock: :shock:

Jaht jätkub :twisted:
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2376
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas Martin Herem »

Veidi vaatlusandmeid ka minult.
Hooaeg pole läbi, kuid mingit statistikat võib ju teha. Ja tegelikult polegi olemas mingit hooaega. Mutid tegutsevad aastaringselt.

2017 aastal kokku 57 mutti. Peamiselt juulis-augustis, mis tuleb minu elukorraldusest. Kõik mutid on püütud lähedal asuvatest aedadest või haljasaladelt, kus mul on palutud püüda. Seega ma ei käi küttimas … kuigi ega ma tihti pole kutsele „ei“ ka öelnud. Püüdmiseks kasutan traatlõkse. Enamasti paigaldan neid paaris – kumbki erinevas suunas. Vahel kasutan kolme. Väga harva ühte või nelja.
Kokku olen käinud nn. 15 objektil 41 korda lõkse panemas. Igale lõksupanekule lisandub 2-5 korda kontrollimist. Harva rohkem. Enamus objekte on sisuliselt kõrvuti ja need jalutab läbi 20 minutiga. Lõksude panemisel kulub muidugi rohkem aega. Kõige rohkem kulub aega aga hoopis märkmete tegemisele … Ühe lõksupaari paigaldamiseks võib kuluda kuni 5 min. Lõksude paigutuse määravad muti tegevuse jäljed ja mingi tunnetus. Üldiselt katsun kogu tegevuspiirkonna lõksudega ära katta. Olgu siis lõksude vahe 10m või 1m. Tihti on hunnikuid aga nii vähe, et 2-3 lõksupaari mahuvad 2x3m alasse ära.

Statistilised näitajad
57st mutist oli 31 emast ja 28 isast. Nelja „emaseks“ määratud isendi osas pole ma 100% kindel.
Keskmine emane kaalub 72 grammi ja on 132mm pikk (nina otsast saba juureni). Keskmine isane kaalub 86 grammi ja on 144mm pikk.

Selle aasta statistika järgi olen ma 41-el korral paigaldanud 281 lõksu (enamasti paaridena). Keskmine lõksude arv on 7. Tegelikult panen üksiku või kolmiku lõksu väga harva. Kuid statistiline 7 näitab kasutatud lõksude suurusjärku siiski üsna hästi.

41-st korrast lõppes püük positiivselt 35-el korral ehk 85%. Kuuel korral oli tulemus negatiivne. Neist vaid ühel juhul olid lõksud maas 10 päeva ja mutt tegutses seal pidevalt edasi, ajades lõksud mulda täis. See tegelane on elus veel tänagi. Tavaliselt olen ma püügi lõpetanud 2-3 päeva pärast, sest pole olnud võimalik neid igal päeval kontrollida. Kuna ma ei taha lasta nahal raisku minna, siis mitmeteks päevadeks ma lõksu maha ei jäta. Nendest 6st kohast olen tegelikult umbes kuu hiljem, kahel korral ikkagi muti kätte saanud ja vaid kahel korral tegutseb mutt siiani. Kahes kohas lõppes tegevus mingil põhjusel ära (kass, kakk, koer?).

Hinnates positiivse ja negatiivse tulemuse juures lõksude arvu, näeb küll väikest vahet. Nimelt on positiivse tulemusega kordadel lõksude keskmine arv 7,2 ja negatiivsega 5. Kuid see suurt midagi ei näita. Tühja lõksu juures olev pilt viitas enamasti ikkagi kas väga kavalale loomale (möödub lõksust alt või kõrvalt) või lõppes muti tegevus lõksude juures mingil põhjusel sootuks.

Enamasti jääb mutt lõksu esimese 24h jooksul - 57st 35el korral ehk 61%. Järgmise 24h jooksul jäi lõksu veel 23% püütud muttidest (13 looma). Seega 48h jooksul 84% kõigist püütud muttidest. Ja nendel kordadel oli lõksude keskmine arv 5-6. See arv tuleb lõksude koguarvu jagamisest püütud muttide arvuga ja on seepärast väiksem, kui ülal näidatud 7,2.

Siiani olen arvanud, et lõksu täisajamise vastu tuleks iga kord paigaldada 2-3 lõksupaari. Olen arvanud, et kui mõne ajab täis, siis kuskil jääb ikka sisse. Statistika ei toeta seda üldse. 57 lõksu jäänud muti puhul, oli vaid 12 korda mõni lõks enne täis aetud. Kui võtta arvesse nendel kordadel paigaldatud lõksupaarid (46), siis teeb see vaid 0,2 lõksu. Seega võiks julgelt piirduda 2 lõksupaariga.

Kui mutt on kaval, siis võib lõkse lisada. Esimesena paigaldatud lõksud tuleb siis puhastada mullast ja võib panna samasse käiku, kuid sügavamale. Täis aetud lõksud võib ka ümber paigutada. Siin kahjuks mingit statistikat tõhususe määramiseks ei ole. Arvud on liiga väiksed. Selliseid „kavalaid“ mutte, kes enne lõksu jäämist 4-10 korda lõksude puhastamist vajasid, oli kokku 4 (57st iga 14.). Neist 1 isane ja 3 emast. Nende vanuse kohta ei oska suurt midagi öelda. Kavalate emaste kaal oli alla keskmise (72g) 57-69g ja kavalal isasel üle keskmise (86g) 88g. Kuidagi ei saa eristada ka esimese 24h jooksul lõksu jäänuid soo või kaalu (vanuse) järgi teistest lõksu jäänud muttidest. 35 mutti jagunesid: 18 emast keskmiselt 73g ja 17 isast keskmiselt 85g.

Pärast muti(de) kättesaamist ja tegevusjälgede puudumist, ei ole minu hinnangul mõtet lõkse maas hoida. Enamasti olen need küll jätnud 1-2 päevaks ka tegevusjälgede puudumisel, kuid mitte kunagi pole rohkem mutte lõksu sattunud.
Omaette küsimus on uute muttide tulek mingile objektile. Pooled objektidest on 5 kuni 75 päeva hiljem omale uued mutid saanud. Kust nad tulevad, või kas mõned olid samal objektil vaikselt kogu aeg, seda ei oska öelda. Kuid üldiselt saab 48h jooksul keskmiselt 7-e lõksuga jälle mõneks ajaks rahu.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15568
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas Fucs »

Novat. Mul sellist põhjalikku statistikat ei ole, sest selliseid põhjalikke märkmeid ei tee, mille alusel saaks sellist pädevat statistikat teha :(
Ma joonistan kompensatsiooniks pädeva skeemi ja panen allapoole :D

Need 20 tk on püütud nelja lõksupaariga.
Ja mul on nad vahest päris pikalt maas ilma vahepealse kontrollimisvõimaluseta. Tavaliselt siiski mitte kauem kui ca 10 päeva max ilma kontrollimata.
Kuna nahku ei korja ja põhiline on neist "lahti saada", siis mulle n.ö. sobib.

Need 4 mis on püütud ilmselt tundmatu kassi poolt olid kõik püütud (või siis jäetud/veetud-pandud) sellistes kohtades, kuhu ma sellel aastal raudasid ise maha pole pannud, sest on nagu puudunud muttide tegevus (pole olnud mullahunnikuid ega silmaga nähtavaid või jalaga astumisel tunnetatavaid käike).

Ülejäänud 16 jagunevad aga nii, et 4 on püütud erinevatest kohtadest üksikjuhtumitena ja 12 on püütud kolmest kindlast kohast ikka ja jälle samadest käikudest, ning ka rauad on pandud ikka ja jälle täpselt samadesse kohtadesse uuesti. 12-nest 7 :!: on püütud täpselt ühest ja samast kohast, mul see koht nimetuse all "transiidikoridor".
Ülejäänud viiest on püütud 3 teisest põhikohast ja 2 kolmandast põhikohast (need "teine" ja "kolmas" põhikoht on need, kus ma jändasin pool suve nende intelligentidega).
Põhimõtteliselt ongi kogu suvi mul keerelnud nende kolme koha ümber + siis vahepeal üksikud "sähvatused" kusagil mujal X kohtades (üksikjuhtumid).

Praegu on lõksude paarid maas nii, et kolm paari on endiselt nendes kolmes "põhikohas" + üks paar on seal õuealast ca 5m kaugusel metsa all, kus üks aktiivne tegelane toimetab, kuid pole kunagi õuealale trüginud siiani. Teises suunas ca 6-7m kaugusel õuealast, kus veel vähemalt üks tegelane toimetab lõksu ei pannud, sest seal on see tegevus tal selline väga harv, ca iga kahe nädala tagant käib korra ainult (tambin alati käigud tal seal kinni ja jälgin).

Juunis tegutses üks mutt kõrvalhoone kuuri osa sees (kuuri osal muldpõrand) ja kuuri ümber kuni elamuni. Tuli kõrvalolevast metsast, kus on liivasem pinnas ja tegelikult võrreldes teiste suundadega toimub väga harva tegevus. See on alloleval skeemil tähistatud kollasega (rombid on lõksude panemise kohad ja katkendjoon on mutikäigud). Pärast kolm korda lõksude ümbertõstmist kadus ja ei tulnudki enam tagasi (vbl on üks neist, kelle püüdis kinni kass). Kuid tema "taandumises" oli märgata süsteemset lähenemist. Esimese lõksu panin maja juurde ja ta lõpetas majani käimise, ning hakkas laiendama käike ümber kõrvalhoone. Siis panin rauad kõrvalhoone õuepoolsesse otsa ja põhjakülge, ning ta ei roninud enam kuurist kaugemale. Lõpuks panin rauad kuuri taha ja siis kadus jäädavalt.
Mutijaht 2017.png
Mis kinni püütud muttide sugu puudutab, siis ma nüüd täpselt ei tea ja ei mäleta, aga mulle tundub, et valdav enamus on olnud siiski isased nagu.
Kaalu mul endiselt ei ole, sest....... no kui ma juba kaalu ostan, siis minu peas mul nagu peaks kinnistuma tõsiasi, et see kuramuse jama jätkubki mul elu lõpuni nüüd ja iga aasta tõmban maaseest välja mingi 20 isendit ka edaspidi (või minust saab ka spetsialiseerunud mutipüüdja, kes käib mööda erinevaid objekte, aga seda ei juhtu mitte).... ma ei taha praegu sellega mitte leppida ja mul on seee.... kuidas nüüd ütelda... psühholoogiline barjäär ees :D
Levik ja arvukus Eestis. Mutt on levinud enamustes Eesti piirkondades. Täpne arvukus on teadmata, kuid neid võib olla kuni 16 isendit hektari kohta.
Pesakonnas on 2–9 poega (keskmiselt 3–4 poega)
Kuigi kindlasti just "minu mutid" toovad ilmale mitte vähem kui 9 poega pesakonna kohta, siis need numbrid annavad lootust, et sama kindlalt nende jahtimist jätkates on mingi teoreetiline võimalus neist ühel ilusal päeval siiski lahti saada. Lootus sureb viimasena 8)
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15568
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas Fucs »

+1

Jälle "transiitkoridoris".

Ma veel jahiaastale joont alla ei tõmba enne, kui maa kõvaks jäätub. :D
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2376
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas Martin Herem »

Tuletan küttidele meelde, et parima naha saab mutilt novembris-detsembris, siis kui talvine karvavahetus möödas :lol:
November: +2
Kusjuures nii isane, kui emane olid üle keskmise kaalu (86g vs 88g ja 72g vs 79g). No keegi siin rääkis, et äkki lähevad talveks paksemaks.
Neile kes suvel edukad olid ja nüüd õnnist rahuriiki arvasid, täiendan kroonikat.

Objekt "Kasvuhoone" (hunnikute piirkond 10x20m, ala ümber võsa, kus nende tegevust ei pruugi märgata)
11JUL17 – 84g, 145mm, isane
16JUL17 – 76g, 136mm, isane
17JUL17 – 96g,153mm, isane
18JUL17 – 82g, 144mm, emane
27JUL17 – 56g, 125mm, emane (noor?)
04AUG17 – 67g, 137mm, isane (noor?)
19NOV17 - 79g, 130mm, emane (ilmus juba novembri alguses)

Objekt "Jaan" (hunnikute piirkond 10x20, ala ümber viljapuud-põõsad, niitmata hein ja kerghooned, kus tegevust ei pruugi märgata)
26JUL17 – 69g, 130mm, emane
27JUL17 – 67g, 129mm, emane
27JUL17 – 89g, 140mm, isane
08AUG17 – 79g, 139mm, isane
27AUG17 – 73g, 130mm, emane
05NOV17 - 88g, 135mm, isane
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15568
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas Fucs »

November siiani 0

Seal kus ma ühte tegelast pikalt edutult jahtisin on millegipärast vaikus nüüd... kuid ca 30m eemal oli novembri alguses täiesti uues kohas üks tegelane möllanud veidi.
Tea kas on sama isend.
Kuna seal on mullakiht õhuke siis kõik käigud enamasti otse murukamara all. Panin ka sinna siis rauad maha, aga ka seal oli nüüd eilse seisuga vaikus ja kõik rauad mis maas on on tühjad. Ka tegevust pole märgata. Kohati on ka maapind juba kõvaks külmunud.

Ma veel vaatan ja ootan veidi hooaja lõppenuks kuulutamisega.
Ilmselt enam lisa ei tule, sest kuidagi vaikseks on jäänud järsku mul.

* Samas olin üleeile ühel tööobjektil ja seal oli kliendil suur õu kõik värskeid mullahunnikuid täis.
Seal olid maas ka kaks sellist lõksu...

Pilt

....ainult punased.

Peremees ütles, et enne proovis nende traatlõksudega mutte püüda, aga edutult, kuid sellistega pidavat ikka midagi vahel kätte saama :D



****************

Jääger online jahindusfoorumist... 8)

Pilt

http://www.marandi.fie.ee/jahifoorum/vi ... f=9&t=9404
smr
Liige
Postitusi: 872
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas smr »

Võin raporteerida et olen püüdnud selliste (kollaste) lõksudega 2 aastaga 0 mutti!
Walter2
Liige
Postitusi: 4010
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas Walter2 »

Sain sellisega teisel päeval eluka kätte enne kui lumi maha tuli (esimene katse läks tühja kuna käik oli liiga sügaval) - paigaldus on sellise lõksu puhul kriitilise tähtsusega.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
isakene
Liige
Postitusi: 1073
Liitunud: 29 Jaan, 2009 1:04
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas isakene »

Walter2 kirjutas:Sain sellisega teisel päeval eluka kätte enne kui lumi maha tuli (esimene katse läks tühja kuna käik oli liiga sügaval) - paigaldus on sellise lõksu puhul kriitilise tähtsusega.
Kinnitan. Hea tuttav ainult sellise lõksuga oma maa puhta hoiabki, toimib väga hästi. Mis tal viga, maatükk paepinnasel ja mutirajakal maakera keskpunkti suunas liikumine võimatu. Mina pean selle lõksu kasutamiseks kühvliga õige paksusega mätta paigalduskoha pealt eemaldama, et haarad täpselt käigu kõrgusele saaksid, mul need elukad toimetavad enamasti paarikümne sentimeetri sügavusel.
Kui Teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - Teile paistab.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas Dr.Sci »

Et teil motivatsioon ikka püsiks siis:
https://imgur.com/a/gekgT
(otse pilti miskipärast ei õnnestu lisada)
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas Svejk »

Dr.Sci kirjutas:(otse pilti miskipärast ei õnnestu lisada)
bronemuttid.jpg
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2376
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas Martin Herem »

Novembri 3. tuli kohast, kus aprillist alates oli vaikus. 7 kuud ja uus tegija avastas vanad käigud.
Nüüd, kus ma muttide tegevust 3 aastat tõsisemalt jälginud olen, võin ma julgelt öelda, et käigud kestavad aastaid. Kuud või aastad võib vaikus olla, ja siis tekivad hunnikud üsna täpselt vanades kohtades.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36620
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas Kriku »

Ma pillaks siia tõsise ja auväärt jahimehejutu vahele oma tänaõhtuse alamasse klassi kuuluva lõksupüügi muljed.

Nimelt oli mul selle iga päev musta sabakuube ja valget särki kandva vurrukandjaga, kes meil siin ülbelt ringi patseerib, seis 4:3 minu kasuks. Täna õhtul käis kapis solgipangi taga jälle tuttav plõks ja fikseerisin seisuks 5:3. Kuna aga olin just magama minemas, mõtlesin, et tegelen tulemustega homme.

Kui ma siis magama olin läinud - see tähendab, kuuma duši alt tulnud ja istusin milnetti lugedes laua taga, pits konjakit ees ja ainsaks kehakatteks roheline mütsilotu, mida mul on austav kohustus ja kobrutav austus kanda - laekub tuppa minu kallis abikaasa, kellega võrreldavat maailmast leida ei ole ega saa olema, ja teatab, et kapist kostab jätkuvalt igasugu kahtlasi hääli. Läbirääkimised tema veenmiseks potentsiaalne loomapiinamise olukord söekühvli abil lumehange lahendama nurjusid, olgugi et ta zooloogia praktikumis on rohkem närilisi lõksuliinist välja võtnud kui mina elus üldse näinudki olen.

Ajan mina siis jälle riided selga, konjaki ümber, kummikud jalga, salli kaela, nahktagi ülle ja suusamütsi pähe - et mitte pimedas talveöös valitsevale miinuskraadideni ulatuvale pakasele ning rohkele lumele alla jääda - võtan söekühvli kätte, südame rindu ja tonksan vahele jäänud elukat kapinurgas, kust nende tulek ja minek on. Surnd mis surnd. Võtan siis koos lõksuga ja viin sodihunnikusse, aga tee peal uurin teist natuke lähemalt. Ilmnevad vigastused, mida lõks kuidagi tekitada ei saanud. Jõleda kannibalismiakti korras on arvatavasti sekunditega hukkunud hiire põske mõni minut hiljem söödud ja üritatud teda koos lõksuga auku vedada, mis muidugi lõksu suuruse tõttu ei õnnestunud. Panen lõksu uuesti üles.

Tulen tuppa tagasi, kannan uurimise tulemustest ette, võtan õueriided ära - käib järgmine plõks. Kannibal on ka vahele jäänud. Otsustasin seekord ilmutada arnoldrüütellikku sirgeselgsust ja ilma lõksu tühjendamata magama suunduda. Millises olekus mina siis nüüd praegu olen ja lootust hellitan, et tänaõhtused arengud on kõik ära arenenud. Igatahes 6:3.

Äkki kellelegi on see teadmine kasuks - need mustad plastmassist plönnid, mida "Selveris" hiirelõksu pähe 2 euro eest müüakse ja millesse ma ostes väikese kahtlusega suhtusin, töötavad suurepäraselt. Kui paigaldada piisavalt väike kogus juustu ja see väikese sõrme otsaga vastavasse õnarusse kinni vajutada, siis on tabamus kindel ning surm kiire. Löögi annab ca 4x4 cm ogaline plaat ja kõigi püütud elukate ülakeha oli ikka päris lapik.

https://www.selver.ee/hiireloks-bros-1tk
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15568
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Mutid!

Postitus Postitas Fucs »

:D

Hea näha, et osadel kaasfoorumlastel läheb jahil ka hästi....
....kuigi isand Kriku elukad on ilmselgelt tundub alatoitumuses 8) ja seetõttu meeleheites, ning kerge saak - näita korraks ühele juustukübet ja edasi ainult korja järgmine isend eelmise küljest ära. :lol:


Meil seevastu on kõik uuesti ja kiiresti kontrolli alt väljunud....
...pärast petlikku edu... või "edu"... Ma võtaks kokku lühidalt: täitsa pekkis jälle.

Elukaid sigineb kontrollimatult ja nende jõulutunnelite diameeter lubab oletada, et nad on üliheas toitumuses ja eeskujuliku varustuse ning motivatsiooniga. Vaenlane saatis uuele pealetungile värsked eliitjõud !
Siberi reservid rsk

:evil:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 36 külalist