Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest koolides.

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas nimetu »

Kalorite lugemine pole kusagilt õhust võetud ju. Need asjad saab üsna hästi välja arvestada. Ja mis puutub laste tervisesse, siis rasvumine on ilmselgelt tõsine probleem, mis järjest kasvab. See on otseselt seotud kalorite "ülejäägiga". See, mis tarbitakse ei suudeta ära kulutada. Selle neutraliseerimiseks ei piisa kahest tunnist nädalas. Üsna kindlasti ei piisa ka neljast tunnist nädalas. Probleemi lahendus peaks hõlmama ka koolivälist elu, kaasaarvatud toitumist.
https://novaator.err.ee/678735/laste-rasvumine-algab-kodusest-kasvatusest kirjutas:Eestis on kasvanud laste keskmine kehakaal viimase 15 aastaga erakordselt kiiresti – rasvunud või ülekaaluline on neist iga kolmas. Tervise arengu instituudi projektijuht Kristin Salupuu nentis, et võtmerolli mängivad ülekaalu ennetamisel õigel ajal sisse harjutatud söömis- ja liikumisharjumused.
Probleem on iseenesest selge. Ühe aspektina tuleks tõsta laste liikuvust. Nagu ma juba selgitasin, siis väga üle kahe tunni nädalas praegu juurde tõsta minu arvates ei annaks. Noh, võib-olla oleks natuke abiks, kuid mis edasi? Sellega pole me ju veel probleemi lahendanud. Seda liikumis probleemi tuleks veel mingite täiendavate meetmetega järgi aidata (peale täiendavate KK tundide) ja lisaks sellele tuleks ka laste toitumisega tegeleda.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2618
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas vanahalb »

Kriku kirjutas:
vanahalb kirjutas:Eestis on üsna solidaarne sotsiaalkindlustussüsteem kuid mõnes karmimas riigis lajatatakse "vorstile" selline kindlustusmakse, et eluisu kaoks ära.
Kuskohas?
Ma olen aru saanud, et USA tervishoiuhädad algavadki paljuski sellest , et vaesemat sorti "vorstil" pole nii palju raha, et oma riskirühma alusel endale kindlustus osta. Samad mured on juba haigetel, vanuritel jne ning USA selles plaanis mulle küll mingi eeskuju pole. Ma ei tea, kas seal vältimatu abi on tasuta. Tsiviliseeritud riikides üldiselt on kuid Usa ei pruugi mõne olulise konvensiooniga taaskord liitunud olla.
Kui ülikoolide pabereid vaadata, siis ikka põhjalikult uuritakse eelnevalt tervist , mitte ei piirduta silma järgi kehamassiindeksi määramisega.
Populaarteaduslikumat juttu kelleltki kirjasaatjalt
https://tervis.postimees.ee/929122/luge ... dlustuseta

Akf Z03 postituses olnud irooniline sõnum, et "Õige!, põhimõtteliselt on kõik oma hädades ise süüdi ja tasuta tervishoiu vääriliseks ei kvalifitseeru keegi" on peaaegu õige. Kindlustus ei ole tegelikult selline asi, mis katab igasugused kahjud vaid kindlustusvõtja peab tegema kõik selleks, et kahjusid ei tekiks. Auto kaskokindlustus on paljudele tuttav teema ja kedagi eriti ei üllata , et kahju ei maksta kinni kui juht ületas avariid tehes kiirust, puudus tehnoülevaatus vms. Need on veel Eesti pehmed nõuded. Soomes on hoonete kindlustamisel vahel nõutud ka, et kui auto töökotta remonti tuuakse, tuleb kõigepealt õues aku maha võtta ja kütusepaak tühjaks teha. Sellised eeltingimused võib saada firma, kelle garaaz auto pärast kunagi põlema on läinud.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

Ei, see on selge, et USA-s on sul peaaegu iga asja jaoks tervisekindlustust vaja. Aga just see väide pani mind kulme kergitama, et peale KMI vaadatakse kindlustusmakse puhul veel kuidagi eluviisi sportlikkust. Ma seda ausalt öelda eriti ei usu, aga päris välistada ka ei julge.
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas LeBon »

Kui väga lihtsustatult öelda, siis füüsilisest treeningust on siis kasu, kui see väsitab (seda annab väljendada südame löögisageduse ja veel igasugu näitajate kaudu). Kui mitte lihtsustada, siis tuleb rääkida aeroobsest ja anaeroobsest treeningust, mis nende vahekord ja sagedus peaks olema ja nii edasi. See pole praegu oluline. Oluline on, et see sõltub organismi senisest treenitusest, milline harjutus väsitab ja milline mitte.

Kui KK tund trenniskäija ära väsitab, nagu üks õige treening peaks tegema, siis ta ei pruugi pärast oma trenni jõuda. See on paha. Kui KK tunni koormust sätitakse ebasportlike klassikaaslaste järgi ja see trenniskäijat ei väsita, siis tal ei ole sellest treeninguna kasu ja sellega raisatakse tema aega. See ka on paha, vähemalt siis, kui teda selleks sunnitakse.
See esimene lõik pole ju vale aga üldiselt käib rohkem mingi vastupidavusala trenni kohta. Kui rääkida 45 min. KK tunnist, siis vähegi treenitud inimest see ei saagi väga väsitada, millest ei saa muidugi järeldada, et trennist kasu ei ole. See, et peale trenni ongi mitte alati räme väsimus vaid nö lõõgastunud tunne, on täiesti OK. Kui on 2 KK tundi ehk 90 minutit järjest, siis nii ja naa, sõltub tunnist. Lisaks ei saa treeningu efekti mõõta ainult põletatud kalorites ja paranenud hapnikutarbimises. Pallimängud, judo, poks - võhmatreeninguks pole just kõige paremad aga arendavad reaktsiooni, kehavalitsemist, stardikiirust ja nö plahvatuslikkust jne. Neidki omadusi on vaja. Ideaalis võiksidki KK tunnid olla umbes sellised, et ühel päeval jooks/suusatamine, teisel pallimäng, kolmandal maadlus/judo või vähemalt kätekõverdused/lõuatõmbed/kõhulihased jne.
Enda kogemuste põhjal ei olnud kunagi muret, et olid koolis kekas ja õhtul ei jõua trenni minna. Kaaslastel samuti mitte. Pealegi, trennis käiakse ju üldiselt vabatahtlikult ja isegi kerge väsimusega lähed heameelega kui sulle see ala meeldib. Või, nagu vist varem ka kirjutasin - spordikoolides nagu Audentes, tehakse iga päev kaks korda päevas trenni ja erinevates spordilaagrites samuti ning mingit probleemi pole. Ent, nagu öeldud, see ei tähenda, et treenitumatelgi õpilastel see keka tund mööda külgi maha jookseks. Mingi piirini ongi nii, et mida rohkem, seda uhkem. Kui laps käib nt jalka- või kossutrennis, kasvõi 4-5 korda, ongi KK tegelikult ainus koht, kus ta nt jooksukrossi vahel laseb sest üldiselt tänapäeval sellist asja pole, et kõigepealt kolm kilti ümber järve ja siis hakkame palliga töötama - kõik harjutused käivad reeglina palliga, isegi soojendus.
” Aga miks on Eestis praegu päris palju paremäärmust? Lahendus lihtne: NSVL lipukiri oli: sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik ja nii see NSVL sõna otseses mõttes natsionaalsotsialiste kasvataski. ” Sirje Kingsepp.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

LeBon kirjutas:See esimene lõik pole ju vale aga üldiselt käib rohkem mingi vastupidavusala trenni kohta.
Seda küll. See teema siin ongi läbivalt vastupidavusalade poole kaldu, sest seostatakse ajateenistuse jooksude jms-ga.
LeBon kirjutas:Pallimängud, judo, poks - võhmatreeninguks pole just kõige paremad aga arendavad reaktsiooni, kehavalitsemist, stardikiirust ja nö plahvatuslikkust jne. Neidki omadusi on vaja.
Ei vaidle. Ma ülal olen ka mitu korda kirjutanud, et KK-s võiks olla rohkem mõtet mingeid tehnilisemaid tervisespordi alasid õpetada. Kui neid muidugi nii palju ei saa, et igaüht ainult korraks nuusutatakse.
LeBon kirjutas:Või, nagu vist varem ka kirjutasin - spordikoolides nagu Audentes, tehakse iga päev kaks korda päevas trenni ja erinevates spordilaagrites samuti ning mingit probleemi pole.
Seal ongi kogu elu nii organiseeritud, et see välja tuleks. Tavakoolide ja erinevate linna mööda laiali asuvate trennide puhul on rohkem igasugu raskusi.

Võtame suvalise ettejuhtuva 8. klassi tunniplaani, näiteks selle: http://oismae.tln.edu.ee/bw_client_file ... 1A_8_A.htm

Siin on nädalas kaks tundi KK-d eraldi, kumbki 45 min. Iga koolipäev peale reede kestab 8:00 - 14:50, st. peaaegu 7 tundi (reedel ei ole esimest tundi). Kui teha iga päev KK tund, siis kolmel päeval nädalas lõppeks kool kell 15:40.

Teine suvaline näide: Flora jalkatrenn http://fcflora.ee/noored/fcf-2003-i/ . Õhtuti kaks aega, 16:30 ja 18:00. Tõenäoliselt on valdavale enamusele kell 15:40 koolipäeva lõpetavatest õpilastest realistlik jõuda 18:00 algavasse trenni, mitte 16:30 algavasse (midagi tahaks vast vahepeal süüa ka jne).

Muidugi on need ainult esimesed ettejuhtuvad näited, aga IMHO ei saa eitada, et KK tundide mitmekordistamisel mingi konkurents kooli KK ja trenni vahel tekiks.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas nimetu »

judo, poks - võhmatreeninguks pole just kõige paremad
Enda kogemuse põhjal mina küll nii ei väidaks. Tee paar minutit sparringut ja siis tule ütle kas nõudis võhma. Eriti raske on minu arust maadlus.
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas LeBon »

nimetu kirjutas:
judo, poks - võhmatreeninguks pole just kõige paremad
Enda kogemuse põhjal mina küll nii ei väidaks. Tee paar minutit sparringut ja siis tule ütle kas nõudis võhma. Eriti raske on minu arust maadlus.
No muidugi nõuab. Lihtsalt pole klassikaline vastupidavustreening nagu pikamaajooks.
” Aga miks on Eestis praegu päris palju paremäärmust? Lahendus lihtne: NSVL lipukiri oli: sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik ja nii see NSVL sõna otseses mõttes natsionaalsotsialiste kasvataski. ” Sirje Kingsepp.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

Teaduslikult põhjendatum teooria noorte sagenevate tervisehäirete kohta: https://tervis.postimees.ee/4535415/noo ... 1530278500
Drax
Liige
Postitusi: 1108
Liitunud: 22 Mai, 2009 13:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Drax »

See on vist küll rohkem trenniteema, aga kas keegi paneks täisversiooni sellest kaitsetahte teemalisest artiklist?
https://arvamus.postimees.ee/4755586/mi ... eesti-eest
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kaitsetahe? Ja riigikaitse ning kehalise õpetusest kooli

Postitus Postitas Kriku »

Artiklit mul ei ole, aga üldiselt ma arvan, et kõik rahuaegsed targutused eneseohverduse kohta on mula. Sõda muudab inimesi ja nad hakkavad teistmoodi käituma. Parajasti on moes lõhkeainet täis autoga vaenlase positsioonile sõitjat terroristiks nimetada, aga tegelikult on seda tehtud kõikides armeedes kõikide sõdade ajal. Inimene, kes on näinud-kuulnud-nuusutanud oma kamraade elusalt põlemas või oma kodulinna rusudes, teeb vastava olukorra tekkides paljutki, mida rahuajal ette ei kujutaks. Kõik me teeks, küsimus on vaid, et mida.
Kasutaja avatar
Hetzer
Liige
Postitusi: 77
Liitunud: 08 Jaan, 2018 10:56
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Viilimine ajateenistusest

Postitus Postitas Hetzer »

Fucs kirjutas:* Ja kohustuslik riigikaitseõpetus IMHO vähendaks selliste "viilijate" hulka default, ning ennetaks mitmete hilisemate probleemide lahendamise vajadust.
..ei, mul ei ole pakkuda ega viidata praegu ühtegi teaduslikku uuringut selle kohta, et see nii oleks.
No ei tea. Enda tutvusringkonnast kaks näidet- noormees, kes oli varem suur militaarihuviline ja tahtis saada ohvitseriks, ei soovinud peale kolme aastat riigikaitsekallakuga klassis õppimist enam ajateenistusse minna. Kuna olid mingid tervislikud põhjused ka varnast võtta, sai vabastuse. Teine kutt oli veel suurem huviline, aastaid oli noorkotkas ning Kaitseliidus aktivist. Kuid ajateenistuses hakkas hullu mängima ning vabastati teenistusest peale Seewaldis viibimist juba ennem noorteaja lõppu. Et ta mängis, oli hästi teada. Rääkis ise sõpradele, et lihtsalt ei viitsi ajateenistuses olla.

Huvitav ongi see, et teismelistena olid just nemad minu tutvusringkonnas kõige aktiivsemad militaristid, aga hiljem, peale tõsisemat kokkupuudet teemaga, kaotasid ajateenistuse vastu äkki huvi.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Viilimine ajateenistusest

Postitus Postitas Fucs »

Jah.

Arvata võib, et riigikaitsekallakuga klassis õppimine, noorkotkaste organisatsioon ja Kaitseliit rikkusid noormehed täiesti ära.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Viilimine ajateenistusest

Postitus Postitas Z03 »

Fucs kirjutas:Arvata võib, et riigikaitsekallakuga klassis õppimine, noorkotkaste organisatsioon ja Kaitseliit rikkusid noormehed täiesti ära.
Minu meelest olulisem sellest, mida õpetatakse, on kuidas asju õpetatakse.
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Viilimine ajateenistusest

Postitus Postitas Svejk »

Z03 kirjutas:
Fucs kirjutas:Arvata võib, et riigikaitsekallakuga klassis õppimine, noorkotkaste organisatsioon ja Kaitseliit rikkusid noormehed täiesti ära.
Minu meelest olulisem sellest, mida õpetatakse, on kuidas asju õpetatakse.
Absoluutselt, ja selleasemel, et valmistada nooredmehed riigikaitseks ette, on vajalik nende propagandaga täispumpamine.
Et see esimese kokkupuutega tegeliku riigikaitsega pauguga tühjaks lasta.
Või?

http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 18#p552218

P.S.
Hetzerile:
Või on hoopis miskit mäda allohvitserikaadriga (kes muideks on värskelt armeeteenistusega kokkupuutuvale noorele inimesele armee nägu ja visiitkaart) et noored idealistid armeest esimesel võimalusel jalga lasta tahavad?
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Viilimine ajateenistusest

Postitus Postitas Z03 »

Svejk kirjutas:Absoluutselt, ja selleasemel, et valmistada nooredmehed riigikaitseks ette, on vajalik nende propagandaga täispumpamine.
Et see esimese kokkupuutega tegeliku riigikaitsega pauguga tühjaks lasta.
Või?
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 18#p552218
Au olgu Jumalale kõrges, kes laskis tõde jälle niipidi paista. Ma ei teadnudki, et ma propaganda suur pooldaja olen. Siin vist väike erinevus, kas isamaaline kasvatus või propaganda? Aga ega ma ei tea. Nagu kõik nõukaajal kasvanud inimesed, olen ma üsna paranoiline igasuguse propka suhtes ja tegelikult pole ka isamaalise kasvatuse osas midagi kiita, nagu mu postitustest lugeda võib. Nii et võib-olla on akf Švejkil õigus, aga võib-olla ei ole ka.

Koolituse sisu võib olla väga hea, aga kui õppimise ajal on halb õhkkond, kasutatakse hirmutamist ja sundi, siis ei jää lõpuks ka sisust midagi meelde. Andestust, aga kui kursusel toimuv meenutab Gor koolituse ja Näljamängude segu (mulle kui ulmesõbrale) ning hiljem üritad aastaid oma psühhotraumaga hakkama saada ja laigulist vormi nähes hakkab lihtsalt hirmust pea ringi käima, siis ei saa see kõik ju õige asi olla? Või saab?

P.S. Minu meelest teeb palavus inimesed närviliseks ja kurjaks. Eestlasele sobib max 25+ kuumus ja seda ka lühikest aega.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 19 külalist