Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
smr
Liige
Postitusi: 871
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas smr »

Dr.Sci kirjutas:Tõenäoliselt mõeldakse mõne aja jooksul välja ka aparaat mis veresuhkru määramiseks ei vaja näpu augustamist ja mis paikneb näiteks nutikellas koos vererõhu, ekg, jms-sega (pulsimõõturid on juba asjalikud ja krt seda teab kuidas kell fikseerib juba praegu minutise täpsusega selle, palju ma kergelt/raskelt või und nähes magasin)
Eelmisel nädalavahetusel mulle just sellist demoti. Kõhu küljes oli andur ja andmed liigutati sinihanbaga telefoni. Ma marki mudelit paraku ei mäleta :(
Viimati muutis smr, 23 Apr, 2019 7:54, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kriku »

Z03 kirjutas:Glükomeetriga tasub mõõta vahetevahel küll, kasvõi hommikust paastuveresuhkrut, aga sellest ei piisa diagnoosimiseks (küll aga enese närviajamiseks). Inimene ei pruugi üldse teada, et tal näiteks peale jäätise söömist veresuhkur 15 peale hüppab.
Elu kõige toredam arstlik nõuanne oli mul kümmekond aastat tagasi selline. Läksin mina hommikul jala Tartu kesklinnast Maarjamõisa, ilus ilm, Päike paistis, linnud laulsid. Ma isegi ei mäleta enam mille pärast tehti vereproov. Siis vaadati mulle otsa ja küsiti, et ega mul paha olla ei ole. Ma vastasin, et nagu ei ole. Siis küsiti, et kas ma olen hommikust söönud. Ma vastasin, et olen küll. Siis öeldi, et kui teil vahel tekib mõte mõni komm suhu panna, siis teie küll ärge kõhelge...

Et kas see hommikusöök polnud veel mõjuma hakanud või mida (teatavasti eri süsivesikud eri kiirusel jne), aga imelikult madal too näit tookord oli. Ise ei saanud midagi aru.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4086
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Some »

Kapten Trumm kirjutas:Teine, taoline näide (et inimene pole ämber, et mida rohkem kallad, seda rohkem vett sees on) pärineb selle toitumise niiöelda pluspoolelt. Antioksuüdandid, peamiselt vitamiinid. Levinum ja kergemini kättesaadav antioksüdant on C-vitamiin. Millegipärast levib arusaam, et kallates sisse endale "mega tervislikke" smuutisid ja mahlasid, muutub tervis paremaks. Tegelikult toob taoline, vägivaldne ainete tarbimine nt C-vitamiini puhul kaasa selle tasemel langemise, sest kui organismi satub suurem kogus seda, peatab organism ise selle sünteesimise ja kui see vägivaldne kogus lahtub, siis läheb aega, enne kui organism suudab uut toota - tulemuseks on 2-3 päeva kestev madalseis.

Selleks, et saada kätte organismile vajalik "lisa", ei ole vaja sidruneid süüa ega liitrite viisi smuutisid juua, vaid piisab nt kahest tomatist. Või peotäiest hapukapsast. Ühesõnaga, normaalsest toitumisest. Suurendades C-vitamiini taset (sama pidi käima ka muude antioksündantide kohta) 3 korda, ei muutu tervis sellest kuidagi paremaks.

Selle kohta oli üks BBC populaarteaduslik saade, kus katsegrupp sunniti jooma mahlasid ja smuutisid ning mõõdeti nende antioksüdantide taset. Peale tarbimist hüppas tase kõvasti üles ja seejärel langes kiiresti alla, allapoole normaaltaset, kus siis taastus normaalse tasemeni paar päeva.

Sama jutt on ka nt proteiinide kohta, mida meile hea raha eest sööta püütakse. Inimese keha võime valku tarbida on väga piiratud, selle liigne tarbimine koormab lihtsalt keha selle ümbertöötlemisega, ilma mingit musklikasvu kaasa toomata.
On vitamiine, mida organism ise sünteesida ei oska ja saab ainult toiduga. C-vitamiin nende hulgas:
"Haploriinsed primaadid (Haplorrhini), sealhulgas ka inimene (61 miljonit aastat tagasi), ka kalad (valdavalt Teleostei aga ka lõhe), osad linnud (peamiselt Passeriformes), osad nahkhiired ja merisead (14 miljonit aastat tagasi) on evolutsiooni käigus, hinnanguliselt vahemikus 14–61 miljonit aastat tagasi, kaotanud GLO-geenimutatsiooni tõttu (inglise L-gulono-γ-lactone oxidase gene – GLO, EC number 1.1.3.8) võime sünteesida C-vitamiini organismisiseselt (endogeenselt) ja peavad selle saama toiduga (eksogeenselt)"
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Z03 kirjutas:Ma eksperimendi mõttes viskasin eelmisel suvel oma toidust välja kõik süsivesikud peale köögiviljade. Sõin liha, kala, kana, mune, maitsestamata piimatooteid (jogurtit, hapukoort, kodujuustu), juustu ning kõikvõimalikke peamiselt oma aia köögivilju. Marjaajal marju samuti. Võid ja toiduõli ka. Kahjuks mulle eriti ei meeldi oliiviõli maitse, seega eelistan neutraalset, aga mitte muidugi nii tervislikku rapsiõli.

Septembris tehtud vereanalüüsid näitasid imelisi numbreid. Glükoos, kolme kuu keskmine veresuhkur, triglütseriidid, üldkolesterool, LDL ("loll" ehk halb kolesterool) olid ideaalsed. HDL (hea kolesterool) oli samuti korras, aga oleks võinud kõrgem olla, ainuke millega ma rahule ei jäänud. Ja ma ei söönud rasvavabalt, piimatoodetest sageli 10% Kreeka jogurtit ja Brie juustu ning lihalt ei lõiganud pekist serva küljest ära.

Tean, siin foorumis on ka mitmeid arste kohal, kes kindlasti ei kiidaks sellist tasakaalustamata toiduvalikut heaks, aga ma ei soovitagi kellelgi teisel nii toituda. See oleks vastutustundetu. Teistel soovitan ikka järgida Tervise Arengu Instituudi poolt koostatud toitumissoovitusi ja toidupüramiidi. Lihtsalt ma ise toitusin nii mõnda aega ja märkasin, et oli kasu.
Teadus on ju ajas muutuv. Ja teatud mõttes ajale jalgu jääv. Arstid räägivad tänagi enamasti sellest, et päevaratsioonis võiks 2/3 süsikaid olla. Mina arvan, et tänases stressikeskkonnas (veresuhkru tõusu tekitaja) ja istuvas eluviisis tähendab selline, täiesti teaduslik soovitus, inimeste kiirendatud rasvumist ja veresuhkru/kolesterooli probleeme.

Aga mida sa kirjeldad, on õige. Olen ise sama kogenud. Kummalisel kombel oli mul hemoglobiin 180, aga see võis olla ujumistreeningu tulemus (hingamine häiritud, efekt nagu alpimajal).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4086
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Some »

smr kirjutas:
Dr.Sci kirjutas:Tõenäoliselt mõeldakse mõne aja jooksul välja ka aparaat mis veresuhkru määramiseks ei vaja näpu augustamist ja mis paikneb näiteks nutikellas koos vererõhu, ekg, jms-sega (pulsimõõturid on juba asjalikud ja krt seda teab kuidas kell fikseerib juba praegu minutise täpsusega selle, palju ma kergelt/raskelt või und nähes magasin)
Eelmisel nädalavahetusel mulle just sellist demoti. Kõhu küljes oli andur ja andmed liigutati sinihanbaga telefoni. Ma marki mudelit paraku ei mäleta :(
Täitsa olemas:
Otse suudab telefoni saata Dexcom, readeri vahendusel ka Abbott Freestyle Libre. Paraku on andurid väga kallid ja peavad vaid paar nädalat vastu ning haigekassa neid ei kompenseeri. Kui just jõukam esimese tüübi diabeetik ei ole, siis puudub mõte.
Tavalise testribadega glükomeetriga mõõdetakse, nagu akf Z03 juba mainis, tavaliselt paastuverd enne hommikusööki ja 2 tundi peale söögikorda. Seda selleks, et kiired süsivesikud jõuaksid maksa glükogeenivarudesse (ca 150gr, kasutusel reservis, et veresuhkur ei langeks liialt madalale) ja suhkrulaksu näit ei tekitaks liigset paanikat. Kui hommikul jalutades paastuvere näit liiga madalaks osutus, tähendab et eelmisel päeval oli alkoholi tarvitatud. Alkohol blokeerib maksa glükogeneesi ja ta ei saa veresuhkru langemist glükogeeniga tasandada. Aga diabeedidiagnoosiks ikka HbA1c vajalik, hetkeline veresuhkur sõltub 100 erinevast muutjast - söödud toit, ravimid, liigutamine, temperatuur jne...
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

Kapten Trumm kirjutas:
Aga mida sa kirjeldad, on õige. Olen ise sama kogenud. Kummalisel kombel oli mul hemoglobiin 180, aga see võis olla ujumistreeningu tulemus (hingamine häiritud, efekt nagu alpimajal).
Kuule, sa peaks ju Eesti Olümpiakoondises olema :D
Sinu puhul oleks vaid probleem, kuidas su näidud alla tuua, mitte üles viia. Sellist dopingut polegi vist veel leiutatud.
https://www.postimees.ee/1523683/vere-k ... a-eestlasi
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Liigne hemoglobiin toob kaasa vene paksenemise, see toob kaasa omakorda suurema trombide riski ning kõrgema vererõhu (paksemat verd on kergem pumbata). Tasub muret tunda.

Ma enda näitude valguses tiba irvitasin nende meedia "hemoglobiinisensatsioonide teemal", mida ka Pealtnägija üles küttis, kui see viimane dopingusaaga algas - selleks, et saada hemoglobiini näite 160+ pole teps mitte vaja iga päev 20 km suusatada ning dopingut panna. Mul oli selleks "dopinguks" põhimõtteliselt paleotoitumine ja ujumine 3 korda nädalas vähemalt 1 km. Olen näinud ka näitu 100 ringis - kui põhimõtteliselt end kuu aega näljutada. Niiet see kõigubki päris palju ja on mõjutatav ilma dopinguta kah.

Ma pole kunagi olnud mingi olümpiakandidaat - 5000 m jooksu aeg oli parimatel aegadel 22,07.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Svejk »

Z03 kirjutas:Ma eksperimendi mõttes viskasin eelmisel suvel oma toidust välja kõik süsivesikud peale köögiviljade. Sõin liha, kala, kana, mune, maitsestamata piimatooteid (jogurtit, hapukoort, kodujuustu), juustu ning kõikvõimalikke peamiselt oma aia köögivilju. Marjaajal marju samuti. Võid ja toiduõli ka. Kahjuks mulle eriti ei meeldi oliiviõli maitse, seega eelistan neutraalset, aga mitte muidugi nii tervislikku rapsiõli.

Septembris tehtud vereanalüüsid näitasid imelisi numbreid. Glükoos, kolme kuu keskmine veresuhkur, triglütseriidid, üldkolesterool, LDL ("loll" ehk halb kolesterool) olid ideaalsed. HDL (hea kolesterool) oli samuti korras, aga oleks võinud kõrgem olla, ainuke millega ma rahule ei jäänud. Ja ma ei söönud rasvavabalt, piimatoodetest sageli 10% Kreeka jogurtit ja Brie juustu ning lihalt ei lõiganud pekist serva küljest ära.
Olen praegu teist korda elus valgu-rasvadieedil ja võin kinnitada, et kaal on kukkunud ja vererõhk samuti. Midagi mõõtnud ei ole, sest see on nõrkadele 8) , aga enesetunne on märgatavalt paranenud.
Esimene kord tosin aastat tagasi kukkus kaal paari-kolme kuuga üle sajalt kilolt kusagile kaheksakümne peale, praegu on kaalukaotus väiksem, aga füüsiline aktiivsus samuti.
Grillin iga päev lahtisel tulel 8) hommikuti kas inglise hommikueine või kodujuustu terve tops, kapsahautis on kõva sõna hakklihaga - kõht tuleb ikka korralikult täis süüa, see on elus alusväärtuseks :)
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4086
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Some »

Kui kunagi veresuhkurt üritasin 20 pealt alla viia kiiresti, siis oli suurim katsumus süüa kapsahautist ilma kartulita. Hea maitses küll aga midagi oli ikka puudu :D
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas kalleb »

Kas viimsepäeva söögiks või isegi nato komplekslõuna juurde sobiks ka sellised tooted

https://www.kaubamaja.ee/bandinelli-pah ... g-t0067886

Väga head, annavad päris palju energiat, pakitud gaasikeskkonda , kuivatatud toode , käsi praktiliselt ei määri kui süüa

Minu lemmik näiteks on mandliga küpsis aga ka teised on head



Best before .20.04.2019


Paki hind 0.65 , kasti hind 6 euri ( hind alates 10 kastist - 55 eur)

On saadaval
Cantuccini banaani–sokolaadiküpsised - 50 kasti
Cantuccini jõhvikaküpsised - 55 kasti
Cantuccini karamelli küpsised -50 kasti
Cantuccini mandliküpsised - 55 kasti
Cantuccini pähkli–sokolaadiküpsised - 25 kasti
Cantuccini sokolaadiküpsised - 55 kasti
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

Svejk kirjutas: Olen praegu teist korda elus valgu-rasvadieedil ja võin kinnitada, et kaal on kukkunud ja vererõhk samuti. Midagi mõõtnud ei ole, sest see on nõrkadele 8) , aga enesetunne on märgatavalt paranenud.
Esimene kord tosin aastat tagasi kukkus kaal paari-kolme kuuga üle sajalt kilolt kusagile kaheksakümne peale, praegu on kaalukaotus väiksem, aga füüsiline aktiivsus samuti.
Grillin iga päev lahtisel tulel 8) hommikuti kas inglise hommikueine või kodujuustu terve tops, kapsahautis on kõva sõna hakklihaga - kõht tuleb ikka korralikult täis süüa, see on elus alusväärtuseks :)
See inimese organismi toimimine on üks müstika.
Ma olen viimased aastad kasutanud võikule määrimiseks taimseid võideid, enamuses mugavusest, sest nad on kohe külmikust võttes määritavad. Kaal on mul olnud kogu aeg OK (pikkus miinus mass selline 100-110, nagu soovitatakse) ja vererõhk väha hea - nii vahemiskus 115-120/75-80. Sporti saab ka ikka 3-4 korda nädalas tehtud.
Mingi aeg hakkasid liikuma ka need jutud ikka selle valgu rasvadieedi kasulikkusest ja ca aasta tagasi vahetasin taimse võide või vastu. Kuna olin suht kindel oma vererõhu näitajate suhtes, siis jätsin regulaarsed mõõtmised vahele. Kuni üks moment sattusin põlvetraumaga EMO-sse, seal mõõdeti esimese asjana vererõhku ja pagan, see oli kõrge. OK, arvasin, et traumast juhtuvalt adrekas üleval. Aga siis hakkasin kodu mjälle regulaarselt mõõtma ning oligi kõrge - nii 127-130/85.
Mõtlesin siis et mis ma oma elustiilis muutnud olin ja leidsin, et ainuke asi oli see või. Vahetasin selle jälle taimse määrde vastu ja mingi nädalaga langes vererõhk jälle normaaselte näitajate tasemele.
Nii et pagan seda aru saab, mida süüa ja mida mitte.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4086
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Some »

Kõlab küll müstikana, rasv on rasv, olgu taimne või loomne. Rasvhapped võivad küll erineda. Äkitse olid hoopis süsivesikute puuduse tõttu ketoosis? Siis võib küll vererõhk üles minna.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas Z03 »

AMvA kirjutas:Aga siis hakkasin kodu mjälle regulaarselt mõõtma ning oligi kõrge - nii 127-130/85.
See ei ole kõrge vererõhk. Jääb normi piiridesse. Piiripealne on 140/90 ja kui pidevalt üle selle, siis võiks hakata kuhugi suunda mõtlema, mida teha või mitte teha. Kodus tehtavate mõõtmiste (suhkur, vererõhk) peamine probleem on selles, et inimesed ajavad ennast paanikasse. Lisa siia veel Dr. Google hindamatud nõuanded ja ongi järjekordne hirmunud inimene 112 numbrit valimas või EMO ukse taga. Las parem arstid diagnoosivad.
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

Some kirjutas:Kõlab küll müstikana, rasv on rasv, olgu taimne või loomne. Rasvhapped võivad küll erineda. Äkitse olid hoopis süsivesikute puuduse tõttu ketoosis? Siis võib küll vererõhk üles minna.
Oi-oi. siis su teadmise rasvadest on küll väga valed. On olemas väga erinevaid rasvu ja mõju orgamismile on ka erinev
https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/aa160619
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Viimsepäevavarud ja muud toitumisteemad

Postitus Postitas AMvA »

Z03 kirjutas:
AMvA kirjutas:Aga siis hakkasin kodu mjälle regulaarselt mõõtma ning oligi kõrge - nii 127-130/85.
See ei ole kõrge vererõhk. Jääb normi piiridesse. Piiripealne on 140/90 ja kui pidevalt üle selle, siis võiks hakata kuhugi suunda mõtlema, mida teha või mitte teha. Kodus tehtavate mõõtmiste (suhkur, vererõhk) peamine probleem on selles, et inimesed ajavad ennast paanikasse. Lisa siia veel Dr. Google hindamatud nõuanded ja ongi järjekordne hirmunud inimene 112 numbrit valimas või EMO ukse taga. Las parem arstid diagnoosivad.
No kui sul on kogu aeg väga stabiilselt 115-120 ülemine ja see on järsku tõusnud millegi pärast, siis ikka paneb mõtlema, et milles probleem
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 16 külalist