Põgenemised Suurest Tsoonist (ja vastupidi)

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
dude
Liige
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt, 2004 17:50
Kontakt:

Eestlaste põgenemised läände

Postitus Postitas dude »

Leidsin mõned päris huvitavad lingid eestlaste põgenemisest välismaale nõuka ajal. Usun, et kel vanust natuke rohkem kui mõnikümmend aastat, võis mõttes mõelda sama, kuid vähesed vaid julgesid.

http://www.ra.ee/public/TUNA/Artiklid/2 ... k87-96.pdf

http://www.ra.ee/public/TUNA/Artiklid/2 ... k57-71.pdf

http://www.ra.ee/public/TUNA/Artiklid/2 ... k68-81.pdf

http://www.ra.ee/public/TUNA/Artiklid/2 ... k74-80.pdf
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

Usun, et kel vanust natuke rohkem kui mõnikümmend aastat, võis mõttes mõelda sama, kuid vähesed vaid julgesid.


Julgesid? :roll:
Aga kas üldse tahtsid? Mina küll ei tahtnud. Võin päris ausalt öelda, et pidasin väga palju tollal teismeliste hulgas lausa müstifitseeritud metsavendlusest ja ... selle mõttelaadi järgi polnud mingi piiri taha putkamine küll eriti auväärt tegevus. Eestlase koht on Eestimaal. Kas või murumätta all, aga ikka omal maal.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
dude
Liige
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt, 2004 17:50
Kontakt:

Postitus Postitas dude »

Egas ma mõelnudki, et kõik unistasid piiri taha minekust, aga paljud siiski. Teatud mõttes võtan mütsi maha nende ees, kes veendununa, et nad ei taha elada selles maailma suurimas vanglas, julgesid muuta oma elu. Mõnel õnnestus, mõnel mitte. Kuid arvan samuti, et eestlase koht on Eestimaal ja hiljem selle maa all.
Lemet
Liige
Postitusi: 19913
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Postitus Postitas kalleb »

meil võttis ossobist alkirja demblisse minnes et 5 aasta jooksul ei lähe välismaale ,muidu reedad raketsikute püha saladuse
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Eestlaste põgenemised läände

Postitus Postitas Fucs »

Mul üritas sõber Aivar T. 1989 a sügisel Soomest USA-sse pageda, kus elas tema isa vend (oli mingi firma omanik või juht vms USA-s või Kanadas).

Olime kodanik põgenikuga koos Soomes ametlikult tööl oma siniste välispassidega. Elasime koos ühes motelli toas, aga ka mina ei teadnud tema plaanist enne midagi, kui "see päev" oli käes.
Umbes nädal enne kohustuslikku ära tulekut Soomest ütles ühel õhtul mees, et nüüd on siis nii, et mina lasen jalga.
Ma mõtlesin, et ajab niisama lolli juttu. Aga ei. Kuna mul oli ka auto seal, siis lasi ta mul ennast ühel õhtupoolikul viia Tikkurilast Helsingi sadamasse, Rootsi minevale laevale. Teada oli, et Soome ja Rootsi vaheline piir ning toll olid suht lõdva kontrolliga, kuid pistelist kontrolli seal tehti. Kartis oma sinise vene passi pärast, et ei lasta läbi. Käskis mul oodata ja vaadata, et kas saab läbi (mööda mingit pikka klaaskoridori, kus piirikad/tollitöötajad seisid ta läks ja siis mingi aeg hiljem juba lehvitas teiselpool koridori, et sai läbi).

Kui mina Eestisse tagasi tulin, siis kolm päeva hiljem külastasid mind kaks ülikonnas ja lipsudega kagebiiti. Üks oli venemaalt kusagilt ja teine kohalik tegelinski. Kohalik pakkus tõlkeabi, kuid istus kogu kohtumise vaikides pärast seda, kui olin teatanud, et saan vene keelega ise suurepäraselt hakkama.

Korra kutsuti mind hiljem veel ka kohalikku RSN TK SAO ja korra SARK-i

Põgenik üritas Rootsist USA-sse lennata. Mäletamist mööda saadeti ta USA-st Rootsi tagasi.
Siis ta elas päris pikalt mingil põgenike laeval kusagil Rootsis ja ootas, millal onu USA-s niite tõmbab.
Suhtlus põgeniku ja pere vahel (ema jäi Eestisse üksinda) käis kõiki konsperatiivsusi järgides läbi minu.
Kuna oli teada (võis arvata), et nii mina kui põgeniku ema ning põgeniku kodu on/võib olla jälgimise all, siis oli meil kokku lepitud ja välja mõeldud kirjade või teadete edasi andmiseks kindlad udupeened lahendused :lol:
Tegelikult oli vähemalt mehe kodumaja kindlalt pideva jälgimise all, mida polnud raske tuvastada.

Kuna ma töötasin Soome firmas koos soomlastega, siis helistas kodanik põgenik mulle Rootsist taksofonist soomlaste nimel olevatele numbritele. Mina talle ei helistanud (polnudki õieti kuhugi helistada). Mobiilid laiatarbekaubana olid alles tulevik. Kirjad liikusid samuti enamjaolt läbi soomlaste või X aadressite.

Kuigi meil siin toimusid pöördelised sündmused, ei julenud mees mitu aastat näole anda. Millalgi ta siis ikka tuli tagasi (ei mäleta enam täpset aega). Minu meelest ta ei jõudnudki USA-sse vaid redutas kogu selle aja Rootsis ja hiljem ka juba natuke julgemalt Soomes. Isegi kinni istus mingi aja Soomes, kuna sisenes Nõukogude kodanikuna Rootsist riiki ilma loata ja viisata.

Meil juba jagati ammu EV passe kui mees oma sinise NSVLiidu välispassiga tagasi tuli ja piiril sellega furoori tekitas :D

Praegu elab Eestis jälle :)

*****

P.S. Meie motellis elutses meist eraldi teisigi eestist pärit kodanikke. Põhiliselt käis üks sahkerdamine igasugu tavaariga neil seal (põhiliseks valuutaks oli muidugi viin). Keegi spets taris Georg Otsaga lausa suurtes TV pappkastides viina nii avalikult ja nahhaalselt Soome, et pudelite kaelad paistsid kastide käepidemeaukudest (eeskirjade järgi võis vist ainult kaks pudelit üle tuua, kui õieti mäletan). Mäletamist mööda külastas(id) meie motelli teatud elanikke ärikaalutlustel korra või rohkem ka üks või mitu peategelast ühest teisest põgenemise loost mis toimus 1984 aastal. Nimelt keegi seltskonnast "Gelstein-Hildebrandt-Roosna-Lepajõe"

Aga kõik see oli rohkem kui 20a tagasi ja detaile ei mäleta.
_dumbuser_
Liige
Postitusi: 1999
Liitunud: 14 Jaan, 2011 0:37
Asukoht: Viimsi
Kontakt:

Põgenemised Suurest Tsoonist (ja vastupidi)

Postitus Postitas _dumbuser_ »

See juhus kui sa ikka üleüldse mingit mõtlemise alget ka ei oma. Mingi Kanada pere kus oli 8 last teatas, et neil on kopp ees igasugu vikerkaarest ja muidu ahistamisest ning müüsid kogu oma träni maha ning kolisid orkistani. Keelt nad ei osanud aga kuskilt olid krt teab mismoodi aru saanud, et seal on sigalahe elada ja talu pidada, et maa on odav jne. Kohalik pank pidas nende raha kinni, sest nad ei suutnud tõestada kuskohast see summa tekkis ning neid peetakse seal läänest tulnud nuhkideks. Ja umbes kuu aega hiljem nad vist juba natuke kahetsevad. https://twitter.com/ChudsOfTikTok/statu ... 3967186159
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Kremli trollidest

Postitus Postitas Kriku »

Mihhail Velleri "Nevski prospekti legendides" on tore lugu ameeriklasest insenerist, kellele Leningradis sokutas ennast mehele üks lõdva püksikummiga kohalik tütarlaps, kelle eluunistus oli Läände mehele saada. Insener osutus aga mõtlemise poolest omapäraseks ja otsustas hoopis Nõukogude Liitu elama jääda ja USA oma asemel NSVL kodakondsuse võtta. Niipea, kui see jõustus, suunati ta elama nagu nõukogude inimene, anti 2-toaline korter panelkas ja 200 rutsi palka. Naine muidugi sõimas teda nagu oskas igal võimalikul juhul. Värske nõukogude inimene jõi ennast kohalikkegi hämmastanud kiirusega põhja.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kremli trollidest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui vaadata ülekargamisi (sõja)lennukitega, siis ma ei suuda meenutada ühtegi juhtumit, kus valge ilma piloot oleks sedasi NSVL pagenud. Küll aga neid eri aeroplaanidega läände põgenemisi meenub vähemalt kümmekond ja on ka paar juhtumit, kus ka mitte-lendurist isik suutis hävitajal startida ja sellega läände lennata. Pidi ikka motivatsioon olema. Seejuures üks teadaolev juhtum on Su-7-ga, mis oma hiiglasliku stardi- ja maandumiskiirusega pole just eriti algajale sobiv lennuvahend, ka kutselised piloodid sõitsid end tihti surnuks.

Seetõttu oli NSVL-s ka see probleem, et lääne lennukeid ei olnud korrasolevana kuskilt võtta - USA-s aga on enamvähem kõike reaalelus proovida õnnestunud. Ainus erand oli F-5, mis said 200 tk Põhja-Vietnami sõjasaagiks ja mida siis suure vennaga jagati.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kremli trollidest

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas: 15 Veebr, 2024 16:14paar juhtumit, kus ka mitte-lendurist isik suutis hävitajal startida ja sellega läände lennata. Pidi ikka motivatsioon olema. Seejuures üks teadaolev juhtum on Su-7-ga, mis oma hiiglasliku stardi- ja maandumiskiirusega pole just eriti algajale sobiv lennuvahend, ka kutselised piloodid sõitsid end tihti surnuks.
Ja amatöörlendurid siis katapulteerusid...?
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1261
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Põgenemised Suurest Tsoonist (ja vastupidi)

Postitus Postitas Siki »

1981. aastal maandus ühel Hiiumaa metsalagendikul sportlennukiga rootslane, kelle kohalikud marjalised suurele teele tirisid ja häireolukorras välja saadetud piirivalvepatrullile üle andsid. Lennuklubist ärandatud lennukiga sõitnud vaimupuudega rootslane lendas nii madalalt, et ei jäänud õhutõrjeradaritele silma ja piiririkkujat märkas alles vaatlustornis seisnud ajateenija. Kokku jõudis "lennuäss" Hiiumaal jalgu sirutada alla tunni. 37aastane ja ainult rootsi keelt rääkinud svensson anti hiljem Leningradi konsulaadi kaudu oma kodumaa võimudele tagasi. Kui lennuklubi mehed Rootsist piirikkuja õhusõidukil järel käisid, oli neil tükk tegemist, et tillukeselt metsalagendikult jälle õhku tõusta.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2618
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Kremli trollidest

Postitus Postitas vanahalb »

Selliseid Jack Vosmjorkineid kes tulid NSV Liitu õnne otsima nagu ikka oli aga nad lahustusid kiiresti massidesse. Liiga edukaks olemine hakkas silma ja naabritele see ei meeldinud. Eestis võib-olla niipalju mitte kuid Venemaal olid kolhoosikord ja "kõik on ühine" mentaliteet need mis kabelimatsu andsid.
See on ka praegult niimoodi. Kui Eestis või üldse läänes rabeletakse selle nimel et olla naabrist parem siis Venemaal pole lääne standardiga inimesel mingi probleem saada mõne aastaga kõige paremaks mitte ainult külas vaid isegi PGT-s (Linna tüüpi asula). Järgnevalt ei proovigi naabrid isegi mitte samale tasemele jõuda vaid tehakse koosolek teemal et miks sa liiga hästi elad ja kõik peaks olema ikka ühine ja elada tuleks sama kehvasti kui meie. Hullematel juhtudel võidakse häärber üldse põlema pista.
Normaalne inimene siis kas hakkab samuti jooma ehk sulandub kollektiivi, läheb läände tagasi või seab end kuhugi Moskva Rubljovka sarnasesse rajooni sisse. Need viimased on erimajandustsoonid ja seal vene ühiskonnakord ei kehti.

Kapten Trumm kirjutas: 15 Veebr, 2024 16:14 Kui vaadata ülekargamisi (sõja)lennukitega, siis ma ei suuda meenutada ühtegi juhtumit, kus valge ilma piloot oleks sedasi NSVL pagenud.
Ärge siin nüüd Mathias Rusti surematut kangelastegu alahinnake :)
Peeeter
Liige
Postitusi: 198
Liitunud: 22 Juul, 2009 21:16
Kontakt:

Re: Põgenemised Suurest Tsoonist (ja vastupidi)

Postitus Postitas Peeeter »

"Et kui oleks niisugune võimalus, et teil võiks iga päev võim vahetuda, siis te kaebaksite nii kaua üksteise peale, kuni jääks järele üks ainuke - kõige julmem, kõige ahnem ja kõige salakavalam."
_dumbuser_
Liige
Postitusi: 1999
Liitunud: 14 Jaan, 2011 0:37
Asukoht: Viimsi
Kontakt:

Re: Kremli trollidest

Postitus Postitas _dumbuser_ »

vanahalb kirjutas: 15 Veebr, 2024 21:28 Hullematel juhtudel võidakse häärber üldse põlema pista.
Täpselt sama rääkis ka ammu ammu aega tagasi üks vahetu kogemusega tegelane kuskil peol. Et oli kah orkide juurde saadetud. Tegelane oli endale majja vee vedanud. Kui see välja tuli siis sai natukese aja pärast ilge koslepi kuna ülejäänud tegelased ei saanud enam oma eitede pärast edasi pöial pers... vegeteerida sest koguaeg võrreldi temaga. Niipalu mäletan, et õhtu edenedes jõut umbes sellisele järeldusele, et linnast väljas ongi mingi 400 aastat aeg seisnud. Keegi midagi ei oska, ei tea, ei taha, ei julge.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Põgenemised Suurest Tsoonist (ja vastupidi)

Postitus Postitas Leo »

_dumbuser_ kirjutas: 15 Veebr, 2024 13:21 Mingi Kanada pere kus oli 8 last teatas, et neil on kopp ees igasugu vikerkaarest ja muidu ahistamisest ning müüsid kogu oma träni maha ning kolisid orkistani. Keelt nad ei osanud aga kuskilt olid krt teab mismoodi aru saanud, et seal on sigalahe elada ja talu pidada, et maa on odav jne.
See on jah klassikaline näide, mis juhtub inimestega, kellel ikka üldse ajusid ei ole. Mehe nimi võib olla Arend Feenstra ja ilmselt on tegemist mingite usuhulludega, sest kui paljudel on tänapäeval 8 last? Saavad venelaste käest suhu ja silma, võetakse raha käest ära ja kolivad tasahilju Kanadasse või kuhugi kolmandasse kohta edasi. Inimeste ajude puudust näitab seegi, et Kanadas on võimalik täiesti edukalt omaette põldu harida ja kasvõi lapsi kodus õpetada ja ei käi seal mingid pedede esindajad neid ahistamas. Tegelikult on paras, kui nii loll on, siis peabki elu raske olema :wall:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 19 külalist