Kriku kirjutas:
Troll kirjutas:
Huvitav, kui suur osa selles järsus tõusus on antibiootikumide avastamisel ja nende üldiselt kättesaadavaks tegemisel?
Ei tea, aga üldised paranenud olud aitavad rohkem kaasa. Euroopa 18.-19. sajandi rahvastikuplahvatus (kummalgi sajandil suurenes rahvastik ca 2x) toimus ajal, mil kõikvõimalike infektsioonidega tegelemine oli eelteaduslikul tasemel, rääkimata antibiootikumidest. Toitu oli rohkem, linnades hakati veidigi puhtamalt elama ning tekkis administratiivne võimekus epideemiatega võitlemiseks, kuigi neist midagi aru ei saadud. Rõugetele pani piiri vaktsineerimine esimese selle meetodi eduloona.
See, miks keskaegsed katkupuhangud lõppesid, ei ole aga minu teada siiamaani niiväga selge.
Inimese kui liigi vohamisel on 2 peamist põhjust:
1. intensiivpõllumajandus, mis lubab järjest rohkem suid toita. Kui toita end ainult looduse pakutavast, mahutaks Eesti ehk mingi 50 000-100 000 inimest?
2. meditsiin, mis lubab taolise, loodusseadustele vasturääkivaid asustustihedusi saavutada (looduses järgnevad liigsele tihedusele epideemiad, mis kärbivad organismide arvu. Meie roheliste poputatud metssigade arvukusele järgnes sigade katk, mis sai vabalt levida, kuna loomi oli liiga palju ja nad puutusid liigselt kokku. Antibiootikumid on siin üks tahk - sest teatavasti võtavad suurt lõivu viirushaigused, mille vastu antibiootikumid ei aita. Pigem teema meditsiinilises teadmises- kuidas vältida haiguste teket. Hiinas on sellega jätkuvalt raskusi, inimesed elavad tihendalt nii omavahel kui oma sigade ja kanadega koos ja seepärast kõik meditsiiniline jama sealt ka tuleb.
Muidu olen aru saanud, et CO2 emissioon kasvab aeglasemalt kui elanikkond - st energia kallinemine on oma mõju juba avaldanud. Ehk Co2 elaniku kohta maailmas peaks olema siiski vähenenud. Meie vägisi pealesurutud elektriautodest ja päiksepaneelidest on vähe abi, kui elanikkond kolmandas maailmas jätkab taolist kasvu.