www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 20 Sept, 2020 16:19

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema See teema on suletud, sa ei saa muuta postitusi või postitada rohkem vastuseid.  [ 697 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 47  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 8:19 
Eemal
Liige

Tsiteeri:
Kust see 4% võetud on?

Mina võtsin selle arvu siit:
https://atlas.media.mit.edu/en/profile/country/est/
Aastal 2016 moodustas kogu Eesti ekspordist:
*Saetud puit - 1,9%
*Küttepuit - 1,3%
*Toorpuit - 1,1%

Terve puidusektori osakaal ekspordis oli 8,7%. Ehk siis ligikaudu pool eksporditavast puidust on sisuliselt lisandväärtuseta.

Tsiteeri:
Kuidagi imelik on see asi. Eestis keskmine netopalk €1053 ja Leedus €700. Need tarbimisprotsendid olid 88 ja 72. Puhtalt keskmise palga järgi vaadates tuleb (1053/700)*(88/72) = 1.84 ehk siis Eesti hinnatase 184% Leedu omast. Nii vast siiski ei ole, aga millest see vahe siis tuleb?

Seda metoodikat tuleks lähemalt vaadata. Kui ma ei eksi, siis statistikat mõjutavad valdavalt pakutavate teenuste hinnad ja eluaseme kulud. Sellest ka nii suur vahe. Muidugi Leedus on ka tegelikult üpris odavad hinnad.
Täpselt sama on see meie ekspordi ja impordi suhtega. Alati tuleb välja nagu oleks see suhe meil miinuses, kuid tegelikult ei arvestata eksporditavaid teenuseid, mis siis viib selle suhte meie jaoks plussi.
Selles võib veenduda siin:
http://statistika.eestipank.ee/#/en/p/300/r/1877
Eesti on välismaa suhtes netolaenuandja.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 9:24 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

"Üle Eesti eriplaneeringu laiendamine" tähendab selle tehase tegemist a) Pärnu jõe alamjooksule b) Narva.
Rohkem sobiva vooluhulgaga jõgesid pole. Pärnus (see tähendab Sindit ja sealt allavoolu) hakkab toimuma samasugune "apell".
Narvas ilmselt mitte, kuid sealne asukoht on kaugevõitu ka Eesti metsapiirkondadest, rääkimata Lätist ja kuna tööstuses loetakse ühikuhinnas sente hoolega, siis ilmselt Narva seda ei tule.

Tsiteeri:
Terve puidusektori osakaal ekspordis oli 8,7%. Ehk siis ligikaudu pool eksporditavast puidust on sisuliselt lisandväärtuseta.

Nii paraku ongi, lisaks tähendab see "lisaväärtuseta puit" ka väiksepalgalisi töökohti, sest kui lisaväärtus väike, ei teeni sellest piisavalt, et korralikult maksta.

Kahju, et regionaalminister Mäggi seda pole taibanud (vähemalt pole öelnud otse), et Eesti fundamentaalne probleem on selles, et Eesti KOV-id pole lihtsalt teatud rahastamise nüansside tõttu huvitatud ettevõtluse arenemisest oma piirkonnas, sest KOV-le ei laeku sellest suurt midagi. Erandiks on siin ainult põlevkiviteemad oma ressursitasudega (millest tõesti KOV osa saab). Seepärast, katsega ehitada sama asi nt Sindi kanti tuleb täpselt samasugune kisa (ja kõvemgi veel, sest eeskuju on juba ees).

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 11:05 
Eemal
Liige

nimetu kirjutas:
Mina võtsin selle arvu siit:
https://atlas.media.mit.edu/en/profile/country/est/
Aastal 2016 moodustas kogu Eesti ekspordist:
*Saetud puit - 1,9%
*Küttepuit - 1,3%
*Toorpuit - 1,1%
Saetud puit küll nüüd lisandväärtuseta puit pole, tegemist on konkreetselt ehitusmaterjaliga mida vastavalt keskkonnale tuleks küll immutada või võõbata...
Küttepuit - nii ja naa, millega härrased soovitavad siis kütta (sauna ntx) - turba või kivisöe või "rohelise" tuulikuenergiaga? Kas Statoilis olev pakendatud küttepuit on lisandväärtuseta?

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 12:02 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Küttepuud puutuvad vähe asjasse, neid tehakse ikka sellises koguses, nagu vaja läheb. See on üsna konstantne suurus, niiöelda fooni osa. Hakkpuiduks tehakse kõiksugu jäätmeid ja jäätmeid tuleb ikka. Mõtet on arutada ikka selle üle, kas on parem, kui tselluloosi vms toodetakse Eestis või välismaal. St. kas tselluloosiks tehtav puit väljub Eestist palgi või tsellulooi kujul. Või kas oleks tore, kui Eestisse veetaks puitu palgi kujul ja tehtaks see siin tselluloosiks.

Minu arvates, kui me Soomet ja Rootsit endale eeskujuks seame, siis võiks seda juba järjekindlalt teha.

Ülaltoodud nimekirjast veel - minu arust on 4. punkt, et töökohti luuakse vähe, täiesti idiootlik argument. Kui kellelegi ei meeldi moodsad seadmed ja automatiseerimine, mingu elagu onnis ja kõblaku onni ees palju kulub. Normaalsed inimesed jätku rahule.

Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 12:05 
Eemal
Liige

Kõik eelnimetatud ekspordiartiklid on madala lisandväärtusega. Küsimus pole selles, et kas meie siin kasutame puitu sauna kütmiseks, vaid selles, et just sellise madala lisandväärtusega me seda välismaale müüme. Kasu rahvale ja riigile on väga väike. See moodustab ligikaudu poole eksporditava puidu väärtusest. Arvestades, et tegu on vähese lisandväärtusega puiduga, siis tegelikult on sellisel kujul eksporditud puidu mahu osakaal isegi suurem.

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 12:07 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Ma tahtsin öelda seda, et kui eksporditav küttepuit on hake, tehakse seda üldiselt sellisest toormest, mis muuks ei kõlba ja mida tekib paratamatult. Metsandusega paremini kursis olevad akf-id palun parandagu mind, kui eksin.

Graanulite või puusöe asi on muidugi huvitavam.

Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 12:43 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Kõrge(ma) lisandväärtusega puidutooted nagu spoon, vineer, puitlaastplaat, tselluloos, paber jne eeldavad kõik tooraineks oleva palgi koorimist kusagil, mis tähendab omakorda suurt veevajadust ja soliidse reostuskoormusega reovett, mida tuleb puhastada ja mingi puhastusastmega kuskile piisavalt suurte (et veekogu ei rikuks) veekogusse laskmist. Samuti ka suurt energiatarvet ning ümbruskonna infra koormamist vedudega. Põhiliselt kasutatakse märgkoorimist, mis vett vajabki. Siin polegi eriti suurt vahet, milline neist täpselt rajada, analoogseld probleemid käivad selliste asjadega kaasas ikka. Inimeste rikkus on tulnud ikka industrialiseerimise läbi, seda saab puhtalt teha mingi piirini, ökofashismiga (nagu meil on promoma asutud) pole kuskil rikkaks saadud.

Isegi turism saastab mis kole - olete kunagi näinud raskemetallide uuringuid ümber Tallinna? Lennukoridorid olid seal sisalduse värvilisel kaardil selgelt näha.
Kurb on selles mängus näha, et enamik raevukaid rohelisi arvab vist tõsimeeli, et raha tuleb pangaautomaadist.

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 13:46 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Selle poolsegase hala kohta, et kadunud metsa kohale ei kasvsvat enam kunagi midagi normaalset, ühe kodaniku mälestused...

Tsiteeri:
29. septembril 1982. aastal sain medali „Vapruse eest tulekahjul”. Kuuldavasti korraldas minu autasustamise peametsaülem Valentin Koldre, et vältida minu kohtu alla andmist. Tänan Sind selle eest, Valentin!
Lisaks saime tegutsemise eest preemiat ja ühtlasi märgiti Mart Eriku nimi ära nupukesega üleliidulises erialaajakirjas Lesnoje Hozjaistvo.
Täna kasvab selle põlendiku kohal enam-vähem sama kõrge männik nagu toonagi.

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 13:54 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Kriku kirjutas:
. . .
Ülaltoodud nimekirjast veel - minu arust on 4. punkt, et töökohti luuakse vähe, täiesti idiootlik argument. Kui kellelegi ei meeldi moodsad seadmed ja automatiseerimine, mingu elagu onnis ja kõblaku onni ees palju kulub. Normaalsed inimesed jätku rahule.

Pole minu seisukoht. Minu arust on natuke idiootlik eirata kolme esimest minu poolt nimetatud punkti. Kes ei oma metsa või tegele selle ülestöötlemisega, ega see ei saagi asjast aru.

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 14:01 
Eemal
Liige

Tsiteeri:
Kes ei oma metsa või tegele selle ülestöötlemisega, ega see ei saagi asjast aru.

Meie pere omab küll metsa ja oleme sealt nii puid maha võtnud kui ka istutanud, rääkimata igasugustest kuivendustöödest, tee ehitamisest, metsloomadele söögikohtade rajamisest jne. Meessugupool on olnud mitmeid põlvi jahimehed ja kokkupuude loodusega igati tihe. Niiet ära vehi siin midagi oma autoriteediga.

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 14:50 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

T-62 kirjutas:
Pole minu seisukoht.
Jah, muidugi, ma nii ei mõelnudki.

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 14:55 
Eemal
Liige

Tsiteeri:
2. Sisse tuuakse sellised kogused, mis viib meie metsa hinna alla

Mina jälle ei saa aru, kuidas nõudluse tõus hinda langetab.

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 15:06 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Kahtlustan, et selle tselluloositehase vastase palagani taga on ka Eesti graanulitootjate kõrvad välja paistmas, kes pelgavad lihtsalt ühte uut konkurenti toorainele ja tooraine hinnatõusu (nõudluse kasvu tõttu). Ja ärge rääkige, et hakkeks läheb ainult sodi. Väiksemate metsaomanike hunnikuid ei sorteeri keegi, kui omanik pole viitsinud seal sorteerida, siis lastakse kõik saepuruks.
Minu naabrimehel sedasi lasti - hunnik koosnes nii poole meetri jämedustest palkidest kui ka okstest. Lihtsalt puit oli tükati mäda ja ilmselt polnud mõtet sorteerimisega jännata.

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 20:39 
Eemal
Liige

Varsti peab Eesti hakkama rajama ohtlike jäätmete hoidlat. Ma arvan, et Tabivere kant peaks sobima küll. :lol:

Üles

PostitusPostitatud: 21 Juun, 2018 22:08 
Eemal
Liige

Elagu Ukraina kirjutas:
Varsti peab Eesti hakkama rajama ohtlike jäätmete hoidlat. Ma arvan, et Tabivere kant peaks sobima küll. :lol:

Vaevalt - Ida-Virumaal mahajäetud kaevandusi piisavalt ning kohalikel pole midagi järjekordse "reostava" objekti vastu.

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema See teema on suletud, sa ei saa muuta postitusi või postitada rohkem vastuseid.  [ 697 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 47  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 34 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: