-noglik- kirjutas:
Ehk aitab pisut edasi see lisatud pilt.
See on ju tegelikult väga omapärane dokument. Rõhutan, see on Eesti Vabariigi ametlik dokument, aga mitte mingi suvaline joga. Kui nüüd see ametlik tekst lahti mõtestada, ja lõike teha võimalikult lihtsaks sõnastuseks, siis on olulisem sisu selline (nb! Juba Sherlock Holms ütles- mida rohkem sõnu, seda rohkem võimalusi eksimiseks!) :
1)Laev sõitis juba Tallinnast välja kreenis.
2) Kreeni ei suudetud ka merel tasakaalustada, pigem suurenes.
3)Peale pöördepunkti läbimist ja stabilisaatorite sisse lülitamist (ebasobiv sõnastus, jätab lahtiseks võimaluse, kas stabilisaatorid "lülitati sisse", st aktiveeriti ja tulid välja, või hoopiski "lülitati sisse", ehk tõmmati sisse, sellist kahetimõistetavust ei tohiks ametlikus dokumendis olla) visiirikinnitused ja hüdraulika purunes ja visiir eraldus.
4)Visiir põhjustas vöörirambile kahjustusi.
5) Visiiri eraldumine põhjustas ka suletud uksega vöörivalli ja lainesse sõitmise, mille tagajärjel tekkis korduv püstivuse kadu.
6)Seejärel laev kaadus (vajus küljele)
7) Seejärel laev lõplikult uppus
Analüüsi lõppjäreldus, viimane lause: Ametlik lõpparuanne oma lõppjärelduses on ümber lükatav aruandes endas toodud faktidega.
Nüüd minu kommentaar: Punkt 5 saab lugeda nii, et torm ja lained olid nii kõvad, et lükasid eraldunud visiirita (st nn "ilma ninata laeva"), aga KINNISE aparelliga laeva kreeni. (NB! nüüd klapitub see tunnistus, et masinistid-mehaanikud juba kreenis olles nägid monitoris kinnist aparelli, kohapeal olnud autosid, aga vett (veel) ei näinud).
Analüüsi lõppjäreldus ütleb aga otse, et "Estonia huku uurimise komisjoni lõpparuanne" on otseses vastuolus aruandes endas olevate ja tuvastatud faktidega.
Minu küsimus, ma pole ise meremees. Kas on võimalik, et lained olid nii suured ja võimsad, et lükkasid nii suure laeva, mis oli küll ninata jäänud, aga suletud aparelliga, kreeni? Lisaasjaoluks oleks siiski ka märge, et laev olevat olnud paremale üle koormatud.
Lisan siia veel ühe detailikese kuidas mõjutatakse inimesi. Vaidlesime siin kas aparell oli siiski kinni või lahti. Vastus "kinni olevale" seisukohale tuli, et aparell VÕIS OLLA (kaudne kõneviis) ka vahepeal lahti. Aga vesi sealt TULI sisse (nb kindel kõneviis). Olukord muutus peapeale: meie, kes me väitsime, et pole millegagi tõendatud, et aparell oli üldse lahti, pigem hoopis jäigi kinni, pidime hakkama tõestama neile, kes väitsid, et VÕIS OLLA lahti, et kreeni ei põhjustanud aparellist tulev vesi, aga nemad võisid südamerahuga väita, et "Võis olla" on täiesti piisav väitmaks, et see vesi sealt sisse tuli. Asja olulisuseks oli fakt, et lõpparuanne kirjeldas, et vesi tuli sisse lahtisest aparellist. PR keskkonnaks nimetatakse seda osavaks spinniks panna tõendamiskohustus vastastele ja ise loopida lauale kaudses kõneviisis oletusi, see ongi demagoogia.