"Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis ..."

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
ants431
Liige
Postitusi: 729
Liitunud: 30 Jaan, 2007 21:54
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas ants431 »

Kelle ärile on kasulik selline " üli humaansus" , et lemmiklooma
tohlb tappa ainult spetsialist mürgisüstiga?
Vastus n lihtne. :) kels saab selle töö eest raha !
mart2
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Asukoht: Põlvamaa
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas mart2 »

Kui olin 13-aastane, kutsus vanaisa mind vankrikuuri juurde ja ütles: "Poiss, aeg on õppida looma tapma, sest kunagi ei tea, millal seda oskust vaja on." Ennem seda olin käinud ainult seatapu juures jalga hoidmas kui karva võeti ja toimetasin juba tapetud lammaste juures.
Vanaisa õpetas kõrvalt ja mina üritasin püüdlikult oma tööd teha. Kõigepealt kirvesilmaga lambale otsaette ( :shock: ), et uimaseks lüüa ja oleks valutu, kui kõri kallal nüsin. Vaeseke suri vist väsimusse, ennem kui minul lõige tehtud... :(
Kas uimastav löök otsaette oli eba-humaanne? :dont_know:
Vähemalt valust ta ei rabelenud ...

Olen hiljem korduvalt lihaks looma tapnud ja paaril korral on olnud ka vajadus hädatapuks. Eriti seda ei naudi, kuid töö saab tehtud ja poegadele olen ette näidanud.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1759
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas maksipoiss »

Isa ei teinud lambale uimastavat lööki, sidus jalad kinni ja lõikas kiirelt pea maha. Siga sai kuvaldaga mööda kärssa.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4088
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas Some »

Suurfarmis tuli ikka ette hädatappe - näiteks libises lehm jalgupidi traktori alla või siis jäi raskelt haigeks (haigeid lehmi lihakombinaat vastu ei võtnud). Lihtsalt lõigati kõri läbi. Kas olnuks humaansem veterinaari ootama jääda? Üks valulik tegevus oli troakeerimine - märga hädalast söönud lehma magu läks gaasidest punni ja võis ära surra. Selleks oli karjakul käepärast troakaar, spetsiaalne torkeriist, mis löödi lehma makku ja siis jäeti metalltoru kõhust välja kuniks gaas väljas. Lehmadele paistis see tegevus sobivat, sest gaasivalud olid ikka hirmsad. Loomakasvatus pole kerge.
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas Troll »

Some kirjutas:Selleks oli karjakul käepärast troakaar, spetsiaalne torkeriist, mis löödi lehma makku ja siis jäeti metalltoru kõhust välja kuniks gaas väljas.
Seda küll siis,kui ainult üks lehm hädas on, aga kui kogu kari on punnis ja röögib valust, siis tuli küll ainult torgata ja kohe edasi järgmise juurde. On olnud elus selline kogemus, kus vetlaboris autojuhina sõitsime vereproove võtma ja sattusime sellise jama sisse. Autos kaasas olnud vetlabori juhataja ja veterinaar tegid selle töö ära, mina vahtisin ammulisui pealt, õnneks ei pidanud isiklikult suskama hakkama, ei tea, kas olekski julgust jagunud.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas Kriku »

Miks nad sellest ära ei sure, on mulle siiamaani täiesti arusaamatu. Akf retti vast selgitab...?
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4088
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas Some »

Oled üksinda öökarjakuna tööl ja seda piinlemist on tõsiselt raske vaadata... Võtad ja lööd ora kõhtu, isegi kui oled veel kõigest 16a :(
Sest sa saad aru, et see on ainus lahendus. Ok, alternatiiv oleks olnud lasta piinades lõhki minna.
Üks asi milles sai usinasti kaasa teha, oli poegimisabi kui vasikas lehmas valet pidi oli. Selleks võeti suur köis, silmus otsa, käsi silmusega lehma sisse, otsisid jalad üles, silmus ümber ja siis kogu lauda personal hakkas köit vedama. Päris karm aga veidral kombel jäid vasikad lõpuks ikkagi terveks.
Mul on tunne, et tänapäeva noored võiks lisaks kaitseväele ka paar kuud põllumajandust ja loomapidamist proovida, nii mõnedki eksistentsiaalsed küsimused tuleb siis enese jaoks selgeks mõelda.
mart2
Liige
Postitusi: 5192
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Asukoht: Põlvamaa
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas mart2 »

Some kirjutas:... Mul on tunne, et tänapäeva noored võiks lisaks kaitseväele ka paar kuud põllumajandust ja loomapidamist proovida, nii mõnedki eksistentsiaalsed küsimused tuleb siis enese jaoks selgeks mõelda.
:idea:
5+
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4088
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas Some »

Kriku kirjutas:Miks nad sellest ära ei sure, on mulle siiamaani täiesti arusaamatu. Akf retti vast selgitab...?
Sellest makku torkamisest? Sealt ei tule eriti verd. Kõhupiirkonnas pole suuri veresooni, nood jooksevad pigem luustikuga paralleelselt. Ka inimesel. Ei tohi teisi siseorganeid vigastada aga gaasi täis lehmal on need kuhugi eemale ära surutud, ehk siis magu praktiliselt naha vastas. Torkad, käib välja voolava gaasi plörin ja lehmal hakkab kohe kergem. See on uskumatu kui suureks nad paisuda võivad. Igatahes see pisike auk neid ei häiri, lõhkipaisumine on neile ikka meeletu valu.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ma kuskilt olen lugenud, et neid ristiku peal punni söönud lehmi pidi ka jooksutama, siis tulevad gaasid tagant välja.
Muidugi, kui oled üksi 400 lehmaga, tekib sellega raskusi.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas Kriku »

Some kirjutas:
Kriku kirjutas:Miks nad sellest ära ei sure, on mulle siiamaani täiesti arusaamatu. Akf retti vast selgitab...?
Sellest makku torkamisest? Sealt ei tule eriti verd.
Seda nüüd küll, aga infektsioonid ja põletik...? Inimesel on maohaavandi perforatsioon eluohtlik seisund, mis lõppeb ravita jäämisel kõhukelme põletiku ning surmaga.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4088
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas Some »

Kapten Trumm kirjutas:Ma kuskilt olen lugenud, et neid ristiku peal punni söönud lehmi pidi ka jooksutama, siis tulevad gaasid tagant välja.
Muidugi, kui oled üksi 400 lehmaga, tekib sellega raskusi.
Nad ei taha jalgu alla võtta, vedelevad ühel küljel ja röögivad täiest kõrist.
Leidsin Järva Teataja artikli sel teemal:
Veiste eelmagude puheous.

Märjal rlstikuädalal söövad end lehmad löhkl. Puhevuse arstimine ja ärahoid.

Puhewuse all kannatawad kariloomad Lige sageli, peamiselt aga sügisel, millal selle haiguse teMmisekS tawalisest rohkem wõjmalusi. Puhewuse all tuleb mõista mäletsejate eelmagude liigset täitumist gaasidega, kusjuures gaaside tekkimist eelmagudeS põhjustawad kergesti kääriwad söödad. Peale selle on gaaside tekkimise põhjuseks õige sageli matsa nõrkus, maosoolte katarridjne. Puhewust põhjustab sügisel ristiku, peamiselt punase ristiku, ädala rohke söötmine karjale eriti wihmase ilmaga, ja hommiku wara kastega. Ka kultuurheinamaade ädal wõib seda Põhjustada, kui see on kaswanud lopsakalt. Peale selle on puhewuse põhjuseks weel rohke juurwilja Pealsete, kartulite jne. söötmine, eriti siis, kui wiimased on mullased. Puhewuse tunnuseks on looma täisminek, s. o. wats, mis asub wasemal pool, täitub gaasidega, selletõttu halweneb looma üld-enesetunne, hingamine raskeneb, südame tegewuS kiireneb ja lõpuks järgneb looma surm lämbumise tagajärjel, kui ei olda küllalt kiire abiandmifega. Esimese abi andmise puhul puhewuse korral, tuleb

loom asetada tagakehaga madalamasse (põllul kraawi), ja siiS ärritada looma kurku õletuustiga suu kaudu. Nimetatud toiminguga tekiwad loomal köhatused, mille tõttu gaaside pinge watsaS wäheneb. Peale selle on soowitaw hõõruda looma õletuustiga wasakult poolt tühimuse kohalt wõi siis teha massaazhi leiwasõtkumise wiisil rusikatega samast kohast. Ka looma käitamine kergendab puhewust. Arstirohtudest on soowitaw sisse anda söögisoodat V 2 naela korraga ja wiina !4 liitrit, mis lahjendada weel pooliti weega. Tihtipeale antakse sisse ka kreoliini 1 supilusika täis liitri weega, kuid olgu tähendatud, et kreoliin haiseb tugewasti, millepärast looma hädatappe korral liha toiduks kõlbmatuks muutub. On gaaside tekkimine looma watsas kiire, kusjuures ülalnimetatud abiandmine küllalt tõhus pole, siis jääb üle

nukist ettepoole ja teine kämblalaiuS laude lülidest allapoole. Troakaar kujutab enesest naasklitaolist riista, mille ümber asub metall-hüls. Troakeerimise korral lüüakse wiinaga puhastawd troakaar ühes hülsiga looma watsa. Hiljem troakaar kõrwaldatakse hülsist, wiinrane jääb Matsa seniks kuni puhewuse hädaoht möödunud. Ei ole aga troakaar: käepärast, siis täidab selle aset hädakorral ka teraw taskunuga, millega lüüakse auk looma ivatsa ülaltähendatud kohas. Lõpuks olgu tähendatud, et tihti on söödaosad gaasidega niiwõrd segunenud ((segapuhewus, et ummistawad kohe troakaar: hülfi, seega takistawad gaaside wäljumist nimetatud kaudu, niisugusel juhul jääb üle watsa lõikus, mida on soowitaw lasta teha loomaarstil.

Puhewuse ärahoidmiseks karjataba loomi wihmase ilmaga ristiku- ja kultuurheinamaal ädala lühikest aega, samuti tuleks olla ettewaatlik juurwiljapealsete söötmisega sügisel. Toimel on tihtipeale puhewuse põhjuseks suured jõusööda annused, külmanud juurwili ja kartulid, mispärast ka sel puhul ettewaatus üleliigne ei ole.
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4088
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas Some »

Kriku kirjutas:
Some kirjutas:
Kriku kirjutas:Miks nad sellest ära ei sure, on mulle siiamaani täiesti arusaamatu. Akf retti vast selgitab...?
Sellest makku torkamisest? Sealt ei tule eriti verd.
Seda nüüd küll, aga infektsioonid ja põletik...? Inimesel on maohaavandi perforatsioon eluohtlik seisund, mis lõppeb ravita jäämisel kõhukelme põletiku ning surmaga.
Haav tõmbub gaasi väljudes kinni (nahk vabaneb pingest), infektsiooni puhta troakaari puhul sinna eriti sattuda ei tohiks. Ja kui tekibki põletik siis sellega tegeleb veterinaar jooksvalt. Ei mäleta, et mõni lehm sellega välja oleks läinud. Ega nad miskid lillelapsed pole, immuunsüsteem toimib ja eelajalooliselt pidid esivanemad kiskjate poolt tekitatud vigastused üle elama.

Edit: kui ma alltsiteeritud tekstist õieti aru saan, siis penetratsioon on siis ohtlik kui kaob maoseinu kaitsev limaskest? Sulgunud maohaava ja korras limaskestaga ehk pole probleemi. Võin ka eksida. Akf hillart võiks vast ütelda, mida teha kui väikesekaliibriline kuul inimesel puhtalt maost läbi jookseb.
Penetratsioon ja perforatsioon on maohaavandite või soolestiku ülemise
osa haavandite tüsistused. Haavand on limaskesta lihaslestet läbiv
kahjustus. Kui haavand tungib läbi kõikide seinakihtide ja avaneb
kõhuõõnde, nimetatakse seda perforatsiooniks. Kui haavand tungib
teistesse läheduses asuvatesse organitesse või kudedesse, nimetatakse
seda penetreerivaks haavandiks.
Nimetatud haavanditüübid on ravimata jätmisel raskekujulised ja
eluohtlikud. Haavandid tekivad, kui maohape ja seedemahlad hävitavad
ära osa soole- või maolimaskestast. Normaalses olukorras on nende
organite limaskest kaitstud maohappe söövitava toime eest, kuid mõnikord
teatud tingimustel kaitsmine ebaõnnestub ning tagajärjeks on haavandite
teke. Haavandid võivad areneda välja aeglaselt mitme kuu jooksul või
kiiresti mõne päevaga. Kui haavand süveneb, võib see penetreeruda
maoseina või sellistesse organitesse, nagu pankreas ja maks.
Viimati muutis Some, 29 Juul, 2020 11:39, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas Kriku »

Some kirjutas:infektsiooni puhta troakaari puhul sinna eriti sattuda ei tohiks.
Muidugi satub. Esiteks pole trokaar ju steriilne ja teiseks midagi maosisust ikka kuhugi jõuab.

Ma ju tean, et see neid ei tapa ja et lojused on mõne asja suhtes krdi vastupidavad, aga aru sellest ikkagi ei saa :dont_know:

Mitte et see vähimalgi määral teemasse puutuks :oops:
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4088
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: "Kui käsite, härra ülemleitnant, kassi ära tappa, siis .

Postitus Postitas Some »

Lisasin natuke oma eelmisele postitusele ;) Aga jah, isegi kui põletik tekkis siis see jäi juba veterinaari hooleks ja ei olnud nii ajakriitiline. Ise kahtlustan, et mitte ainult nahahaav vaid ka auk maos sulgus rõhu langedes. Aga see on lihtsalt oletus, mitte teadmine.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 46 külalist