Olukord Poolas

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Poolas on juba terve aasta küdenud põhiseaduslik kriis: valitseva konservatiivse PiS erakonna eestvõttel muudeti 2015. aasta lõpul konstitutsioonikohtusse kohtunike määramise korda, kuid konstitutsioonikohus kuulutas muudatuse põhiseadusevastaseks. Konstitutsioonikohtu otsus aga ei jõustunud, sest valitsus blokeeris selle avaldamise:
http://uudised.err.ee/v/valismaa/fae732 ... htu-eelnou
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/v ... d=73905615
http://uudised.err.ee/v/valismaa/45e05a ... ppu-oodata

Asjas käivitas uurimise selleks ette nähtud Euroopa Nõukogu nn. Veneetsia komisjon. Järeldused olid ühesed - Poola on kaugenemas demokraatliku õigusriigi ja võimude lahususe põhimõttest. Aruanne lekitati muidugi kohe ka ajakirjandusse: http://epl.delfi.ee/news/valismaa/suudi ... d=73840005

Vahepeal üritati ka kõikvõimalikel põhjustel abortide kriminaliseerimist, kuid see algatus võeti pärast massimeeleavaldusi tagasi.

Nüüd on valitsus jõudnud riigi peale põhiseadusliku kriisi ka parlamentaarse kriisi äärele viia. Nimelt üritatakse uue eelnõuga piirata ajakirjanduse poolt parlamendis toimuva kajastamist. Üks opositsioonisaadik visati reedel oma sellekohase sõnavõtu pärast parlamendi 2017. aasta riigieelarvet arutavalt istungilt välja, mille järel ülejäänud hõivasid poodiumi. Koalitsioon viis istungi üle kõrvalruumi, kuhu pääsu mõnel opositsiooni saadikul väidetavalt takistati. Nii võeti vastu 2017. aasta riigieelarve, kuid elektroonilise hääletussüsteemi puudumisel pole selge, kas istungil üldse kvoorumit oli. Opositsioon peab seda õigustühiseks. Parlamendi ees toimuvad mitmendat päeva meeleavaldused, mille politsei öösel jõuga laiali ajas.

Alltsiteeritud artikkel väidab, et valitsus on praeguseks parlamendiistungite kajastamise küsimuses siiski järele andnud, aga käitumist opositsioonisaadikutega peab jätkualt heaks ja õigeks. Kogu lugu üritatakse kujutada vasakliberaalse vandenõuna euroskeptilise parempoolse valitsuserakonna vastu.

Kogu lugu on mitmes mõttes häiriv ja murettekitav. Esiteks, Poola on Eesti julgeoleku jaoks üks olulisemaid riike nii EL-is kui NATO-s. Välispoliitilistes küsimustes on tegu ainsa suurriigiga, mis asub meie jaoks soodsal positsioonil nii põgenikekriisi kui Venemaa küsimustes. Teiseks, maailmavaatelises mõttes on mulle isiklikult väga häiriv, kui iseenesest sümpaatsed erakonnad kaotavad mõõdutunde ja hakkavad tegelema kõiksugu äärmusliku jamaga.

Õnneks siiski ei ole karta, et autoritaarsusse kalduv PiS-i liider saab Ungari Viktor Orbani kombel Venemaa sõbraks, sest tema vend hukkus Smolenski lennukatastroofis, mida ta tavaliseks õnnetuseks ei pea. Küsimus on, kui kaugele on Poola valitsus valmis opositsiooni ning EN kriitikute trotsimisel minema - seni on ilmutatud teatud paindlikkust ja massimeeleavaldusi põhjustanud eelnõusid tagasi võetud, kuid teisest küljest rakendati nädalavahetusel esimest korda parlamendis ja meeleavalduse vastu jõudu. Mistõttu ma selle teema ka siia tegin.

Poola valitsus lisab riigi poliitkriisile kiiresti uusi pakse kihte.
Raimo Poom, raimo.poom@epl.ee
Eesti Päevaleht
Varssavi parlamendihoone sees ja ees toimusid sündmused, mis ei ennusta Poolale head.

Reedel oli raske uskuda, et fotod ja videoklipid tühjas parlamendisaalis kõnetooli okupeerivast plakatitega opositsioonisaadikute pundist ei pärine mitte Ukrainast või mõnest Balkani riigist, vaid EL-i, NATO, OECD jt maailma kõige arenenumate riikide klubidesse kuuluvast Poolast. Paraku näitasid need kiiresti terve maailma uudistesse jõudnud klipid, kui suur taandareng on toimunud Poola demokraatias kõigest aastaga, kui võimul on olnud äärmuskonservatiivse Seaduse ja Õigluse partei (PiS) valitsus.

Sädeme Varssavis terve nädalavahetuse jooksul suurel kiirusel arenenud sündmustele pillas opositsioonilise Kodanike Platvormi rahvaesindaja Michał Szczerba, kes reedel seimi eelarvearutelude ajal soovis kõnetoolis tõstatada küsimuse parlamendienamusega PiS-i plaani kohta teha lõpp ajakirjanike vabale sissepääsule rahvaesinduse hoonesse. Alamkoja esimees ehk seimi marssal Marek Kuchciński lasi opositsioonisaadiku saalist välja viia, sest too oli julgenud öelda, et meedia parlamendihoonest väljaviskamine ja üksnes riigi väljavalitud televisiooni esindajate sisselubamine ei paranda kuidagi parlamendi läbipaistvust või demokraatiat tervikuna.

Algas mürgel

Lahti läks mürgel. Opositsioonisaadikud hõivasid sõnaõiguse ja meediavabaduse kaitseks seimi kõnetooli. Marssal Kuchciński ei lasknud end sellest häirida ja kutsus kokku seimi istungi kõrvalruumis, kus PiS-i saadikud eelarve-eelnõu edasi hääletasid. Mõned opositsioonisaadikud soovisid ka alternatiivistungile pääseda, kuid neid takistati. Tekkis kahtlus, et PiS-i ja koalitsiooni saadikutest polnud kvoorumit kokku saadud. Kuchciński eitas seda, kuid elektroonilise hääletussüsteemi puudumise tõttu oli võimatu seda tõestada. Siiski ilmusid välja kaadrid, millelt näis, et osa PiS-i liikmeid allkirjastas kohaloleku protokolle tagant järele.

Seimis toimunud triangel viis selleni, et kriitilised kodanikuühendused ja opositsioonierakonnad organiseerisid parlamendi ette kiirkorras meeleavaldused, mille eesmärgiks seati hoonekompleksi blokeerimine, et mitte lasta vaenutsevatel saadikutel lahkuda. See tekitas äreva olukorra, sest politsei otsustas musklinäitamisega rajada rahvahulgast läbipääsutee, et välja toimetada näiteks PiS-i juht Jarosław Kaczyński, kes lahkus, irve suul, peaminister Beata Szydło soomustatud autoga.

Laupäeval tulid inimesed uuesti parlamendi ette, sest PiS-i ja politsei suhtumine oli tekitanud nördimust. Kuid valitsuserakond suurendas vastuseisu.

Siseminister Mariusz Błaszczak süüdistas opositsiooni ebaseadusliku võimuhaaramise katses, seimi marssal Kuchciński tühistas kõigi ajakirjanike parlamenti pääsemise load, et nad ei saaks opositsiooni meeleavaldusi kajastada. Valitsusele allutatud riigitelevisioon, mis oleks üks väheseid parlamenti lubatavaid meediaväljaandeid, kajastas päevasündmusi punase kirjaga: „Toimub riigi destabiliseerimise katse”.

Süüdistas teisi

Õhtul kordas sisuliselt sama mõtet peaminister Beata Szydło, kes süüdistas erakorralises telepöördumises vastasrinda. „Kisa, kõigutamine ja destabiliseerimine on kahjuks saanud opositsioonierakondade tööriistaks,” ütles ta. Pärast tekkinud kriisi lühidat puudutamist hakkas Szydło kiitma PiS-i võimu edusamme, sealhulgas põllumajanduse valdkonnas, mis pälvis palju iroonilisi kommentaare.

Natuke tasakaalukamalt esines samuti PiS-i ridadest pärinev Poola president Andrzej Duda, kes küll nahutas opositsiooni, kuid väljendas ka muret meedia vastu plaanitavate sammude pärast. See tõi kaasa PiS-i kesköise meelemuutuse. Parlamendi ülemkoja ehk senati esimees Stanisław Karczewski (PiS) kutsus kiirkorras kokku mõned ajakirjanikud ja lubas, et ta erakonnal „pole mingit kava meedia ligipääsu kahandada”.

Kuid seegi lubadus sai avalikuks erakorralisel moel, sest kohtumisel osalenud ajakirjanikel oli keelatud infot avalikult vahendada. Rahvas sai sisust teada ainult seetõttu, et kohal olnud opositsioonisaadik Sławomir Nitras edastas seda oma mobiiltelefoniga keeldudest hoolimata otse internetti.

Ajakirjanike ligipääsu puhul tehtud tagasisamm, mida ennustasid eile lõpuks ka peaminister Szydło kaaskonnast tulnud hääled, jätab õhku hulga vastuseta küsimusi. Kasvõi näiteks kahtlases korras toimunud eelarveelnõu hääletuse juriidilise jõu asjus. Kas Poola saab endale peale lõhenenud põhiseaduskohtu ka lõhenenud parlamendi, kus tegutseda saab justkui ainult see osa, mida valitsus poliitiliselt sobivaks peab?

Täna kerkib taas esile Poola põhiseaduskohtu küsimus

Poola poliitkriis sai alguse kohe pärast eelmise aasta oktoobris toimunud ja PiS-i võiduga lõppenud valimisi, pärast mida hakkas uus valitsus erakordse innukusega võitlema riigi kõrgeima kohtu, konstitutsioonilise tribunali vastu. Patiseisu pole lahendanud isegi EL-i sekkumine ja endiselt valitseb olukord, kus põhiseaduskohus ei tunnusta osa kohtunikke, kelle PiS on kohtusse määranud, ega uusi kohtu töökorra kohta vastu võetud seadusi. Teisalt keeldub valitsus seetõttu kohtu otsuseid tunnustamast ja valitseb põhiseaduslik kriis.

Kohtu puhul on tänane päev märgiline, sest just 19. detsembril lõpeb kohtu eesistuja Andrzej Rzepliński viieaastane ametiaeg. Rzepliński on olnud kõige väljapaistvam kohtu sõltumatuse kaitsja, kelle kohta on valitsusele allutatud prokuratuur isegi kriminaalasja alustanud.

Poola valitsus tekitas sügisel kohtu kodukorra järjekordse muutmisega olukorra, kus Rzepliński järeltulija valimist ei saanud PiS-i määratud kohtunike osavõtuta läbi viia, ja määras, et sel juhul saab kohtu ajutise eesistuja määrata hoopis peaminister. Pärast seaduse jõustumist võtsid kolm PiS-iga seostatavat kohtunikku täiesti juhuslikult ühel ja samal päeval haiguslehe, tehes uue kohtu esimehe valimiseks kvoorumi kokkusaamise justkui võimatuks. Praeguse kohtu esimehe asemel sai parlamendilt uue liikmena äsja heakskiidu 37-aastane õigusteadlane Michal Warciński, kes on avalikult väljendanud seisukohti, et põhiseaduskohtu senised valitsuse vastu tehtud otsused on ebaseaduslikud.
Seimi ette on organiseeritud ööpäevaringne pikett:
Pilt
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Troll »

Päevalehe artiklite põhjal Poola sündmuste üle arutlemine on vägagi kahtlane tegevus, sest algusest peale on vasaksotsialistik Päevaleht olnud selles küsimuses äärmiselt kallutatud ja esitanud kõiki Poola sündmusi just opostitsiooni vaatenurgast lähtuvalt. Ka see Poomi artikkel on hea näide, nimelt mindi vaikides mööda sündmusest, millest Poola konstitutsioonikohtu kriis üldse alguse sai. Pärast hävitavat lüüasaamist valimistel tegi võimult lahkuv eelmise valitsuskoalitsioon väga kahtlase liigutuse, nimelt määras ta ennetähtaegselt konstitutsioonikohtusse viis (kui ma nüüd mälu järgi ei eksi) uut kohtunikku, kes kõik olid nende vaadete pooldajad. Eesmärgiks säilitada võim konstitutsioonikohtus ja blokeerida sellega kõik uue valitsuse võimalikud seadusemuudatused. Loomulikult ei rahuldanud selline asjade käik PiS-i ja nad tühistasid nende kohtunike määramise ja muutsid nende ametissemääramise korda. Edasine on teada - kogu Euroopa vasakliberastide kisa ja süüdistused diktatuuris.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Aitäh, olukord on tõepoolest keerulisem, kui EPL seda on kujutanud. Asi seisneb selles, et viiest eelmise parlamendi poolt ametisse nimetatud kohtunikust ainult kolm nimetati ametisse lõppenud ametiajaga kohtunike asemele. Kahe kohtuniku, kelle asemele uued nimetati, ametiaeg ei olnud veel läbi, kuigi oli lõppemas. Uus PiS ülekaaluga parlament koos presidendiga üritas aga kõigi 5 ametisse nimetamist tagasi pöörata, mis oli teistpidi väär. Selle kohta "Politico" artikkel:
Civic Platform elected five new judges for the tribunal in early October, when opinion polls showed the party was likely to lose the October 25 elections. Parliament named three replacements for judges whose nine-year terms had expired, and two more whose terms were almost, but not quite, over.

That was ruled a violation of the constitution by the tribunal in early December, which found that the election of the two extra judges was invalid. But PiS seized on the breach in the law and elected five new judges, who were hurriedly sworn in by Duda. The president has refused to swear in any of the judges elected by the previous parliament.

That means, according to the tribunal, there are three legally elected judges who have not been properly sworn in. The government, meanwhile, is ignoring the tribunal’s ruling and insists that the election of the new judges eclipses that of the old ones, and demands that its judges be seated.
Loogiline kompromiss olnuks konstitutsioonikohtu eelmises detsembris langetatud otsus, mille järgi nonde 2 kohtuniku valimine oli väär.

Ma muidu lugesin objektiiv.ee artikli ka läbi, aga kuna seal tsiteeriti täpselt samu materjale, mida minagi, ja erinevus oli vaid hinnangutes, ei hakanud viidet panema.
Viimati muutis Kriku, 19 Dets, 2016 20:27, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Reuters: meeleavaldused kestavad neljandat päeva.

---

"Washington Post" üleliia vohavatest parempopulistidest:
In the land of Law and Justice, anti-intellectualism is king. Polish scientists are aghast at proposed curriculum changes in a new education bill that would downplay evolution theory and climate change and add hours for “patriotic” history lessons. In a Facebook chat, a top equal rights official mused that Polish hotels should not be forced to provide service to black or gay customers. After the official stepped down for unrelated reasons, his successor rejected an international convention to combat violence against women because it appeared to argue against traditional gender roles.
WP: Reedel sai tüli alguse sellest, et üks opositsiooni saadik tuli kõnepulti, sättides selle ette seimis ajakirjandusvabadust nõudva sildi.
Kasutaja avatar
Svejk
Liige
Postitusi: 3758
Liitunud: 13 Jaan, 2010 18:32
Asukoht: Põllul
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Svejk »

Troll kirjutas:Pärast hävitavat lüüasaamist valimistel tegi võimult lahkuv eelmise valitsuskoalitsioon väga kahtlase liigutuse, nimelt määras ta ennetähtaegselt konstitutsioonikohtusse viis (kui ma nüüd mälu järgi ei eksi) uut kohtunikku, kes kõik olid nende vaadete pooldajad. Eesmärgiks säilitada võim konstitutsioonikohtus ja blokeerida sellega kõik uue valitsuse võimalikud seadusemuudatused.
Tänud Trollile Poola telgitaguste nüansside valgustamise eest!
"Vaated ja veendumused pärinevad tunnetemaailma sügavikest ja loogika on enamasti vaid kuuleka intellekti abivalmis instrument põhjendamiseks ja õigustamiseks"
"Maul halten und warten diner!" (lõuad pidada ja lõunat oodata!)
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Ee, see siiski ei ole õige. 5 kohtunikku nimetati ametisse 8. oktoobril 2015, valimised olid 25. oktoobril. Nii et nad nimetati ametisse enne valimisi, kuid tõepoolest olukorras, milles küsitlused ennustasid opositsiooni võitu. Aga see olukord oli 2014. novembrist saadik.
On 25 June 2015 a new Act on the Constitutional Tribunal was passed at the initiative of the President of the Republic of Poland. The Sejm of the seventh term was aware of the fact in May 2015 that the President ordered a vote (parliamentary election) to be held on 25 October 2015. At the time, the pre-election polls predicted that the opposition would win.

The Head and the Deputy Head of the Constitutional Tribunal, accompanied by some of the judges, took an active part in drawing up the draft of the new Act on the Constitutional Tribunal. The changes introduced by that act included specifying the deadline for the proposal to submit a candidate for a judge and the entities entitled to do so. They also provided for a special mode for appointing judges of the Constitutional Tribunal, whose term of office lapsed in 2015. Based on the aforementioned provisions, the Polish Sejm appointed 5 judges of the Constitutional Tribunal on 8 October 2015. In this context, the parliamentary majority at the time wished to eliminate the impact of the newly elected Sejm on the composition of the Constitutional Tribunal until the end of 2015.

On 25 October 2015 the previous opposition won the parliamentary election, gaining the number of MPs that slightly exceeded the absolute majority in the Sejm. On 11 November 2015 the seventh term of office of the Sejm ended - a day before the first session of the newly elected Sejm of the eighth term of office. On 6 November 2015 the term of office of 3 judges of the Constitutional Tribunal lapsed. The President of the Republic of Poland refrained from taking the oath from their successors, raising doubts as to whether all 5 judges appointed on 8 October 2015 were appointed correctly (this matter will be further discussed in this paper).
http://www.constcourt.md/libview.php?l= ... -analysis/

Sama info on Wikipedia artiklis:
On October 8, 2015 the outgoing Polish Parliament (Sejm), led by a Civic Platform being the main party of the governing coalition, elected five new Constitutional Tribunal judges. Three of them replaced judges whose nine-year terms had expired, while two were supposed to replace judges whose terms were going to expire soon after the election.[4] The judges were chosen on the basis of a law passed earlier, in the summer, by the PO controlled Sejm. At the time of the judges' election, opinion polls had shown that the Civic Platform was likely to lose the upcoming Polish parliamentary election on October 25.[4][5] If the PO selected judges had taken their seats on the Tribunal, the result would have been that 14 out of 15 Constitutional Tribunal judges would have been selected by the Civic Platform.[6]
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Seimi ette on politsei barjäärid püstitanud:

Pilt

Pilt

Pilt

Jätkuvad väiksemaarvulised meeleavaldused:
Pilt

Veekahur on valmis:
Pilt
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Seimi ees pakutakse suppi ja saiakest:
Pilt

10 000-st on asi muidugi kaugel.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Pilt
Opositsiooni saadikud parlamendi istungitesaalis.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Euroopa Komisjon andis Poolale õigusriigi taastamiseks veel kaks kuud aega.
Kolmapäeval avaldatud soovituses rõhutas Euroopa Komisjon taas, et Poola peab tunnustama omaenda konstitutsioonikohtu otsuseid ja lõpetama kohtu tegevuse õõnestamise.

Avalduses nõutakse kõigi konstitutsioonikohtu seniste otsuste avaldamist ja elluviimist. See puudutab ka otsuseid, millega kohus kuulutas tänavu enda tööd reguleeriva seadusmuudatused põhiseadusvastaseks.

„Poola õigusriiki ähvardab süsteemne hädaoht, mis tuleb võimalikult kiiresti lahendada,“ märgiti komisjoni teatises.

Muu hulgas märkis komisjon, et konstitutsioonikohtu tagasiastunud esimehe asemele ei tohi uut juhti nimetada enne, kui kohtu tegevust reguleeriv seadus on viidud vastavusse põhiseadusega.

„Komisjon ei unusta seda probleemi ja jätkab dialoogis Poola võimudega lahenduste otsimist,“ ütles komisjoni asepresident Frans Timmermans. Ta lisas, et kui dialoog ei too tulemusi, võib komisjon astuda ka „teisi samme.“

Teatises öeldakse, et Poolale antakse komisjoni soovituse täitmiseks esialgu kaks kuud lisaaega. Kui selle aja jooksul pole rahuldavat reaktsiooni järgnenud, lubab komisjon kaaluda Euroopa liidu lepingu artikli 7 kohaldamist. Nimetatud artikli kohaselt võib komisjon teha Euroopa Ülemkogule ettepaneku euroliidu alusväärtuste vastu eksinud liikmesriigi karistamiseks, muuhulgas hääleõiguse äravõtmise teel.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Prokuratuur algatas Seimi ees meeleavaldamise suhtes uurimise. Ma saan aru, et selle blokeerimise küsimuses, aga ma ei oska poola keelt. Kui mõni akf oskab, siis palun täiendada.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Opositsiooni saadikud lubavad 10. jaanuarini parlamendi peasaalis istuda ning parlamendi ees jätkab väike hulk inimesi protestimist. Rahva meelsust neil oluliselt muuta pole õnnestunud - PiS juhib endiselt edetabelit vähemalt 35 %-ga. Seda hoolimata asjaolust, et vastajad pidasid erakonna tegevust demokraatia nõrgestamiseks.
A TNS Polska poll carried out on 19 and 20 December for Polish public radio Polskie Radio shows that only 26% of Poles support the actions of politicians of the Liberal-Libertarian opposition (of the PO and Nowoczesna parties) Including 12% “strongly” and 14% rather. On the other side, 47% disapprove of which 28% “strongly” and 19% “rather”. 27% of the respondents declared themselves undecided.

At the same time, a Millward Brown poll for TVN (favorable to the opposition and fiercely opposed to PiS) and the Fakt newspaper show that if elections were held today PiS would win again with 35% of votes (+ 5% compared to the last survey of this institute), compared to 24% in Nowoczesna (+ 2%) and 15% in the OP (-1% – this is Donald Tusk’s party). It should be noted that the Millward Brown polls are still less favorable to the PiS and more favorable to the Liberal opposition than the polls of most other institutes.

On the other hand, in the Millward Brown survey carried out on 21-22 December, 57% of respondents considered that the PiS weakened democracy in Poland against only 23% who considered it had strengthened it and 20% who Had no opinion on the subject.
Eks iga rahvas vääri oma valitsejaid.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Olukord Poolas

Postitus Postitas Kriku »

Boikott boikoti vastu. Poolas on tekkimas kaks parlamenti.
Raimo Poom, raimo.poom@epl.ee
Eesti Päevaleht
Opositsioon okupeerib nädalate kaupa seimi saali, valitsuse parlament ähvardab lahku lüüa.

Juba kolm nädalat on Poola poliitika kuumim sõna kvoorum. Valitsus ja opositsioon on kapitaalselt tülis küsimuses, kas 16. detsembril segastes oludes toimunud selle aasta eelarve hääletusel osales vajalik hulk seimi liikmeid või mitte. Teisisõnu: kas eelnõu heakskiitmiseks oli koos nõutud kvoorum.

Kui kvoorumit ei olnud – nagu kahtlustab paremtsentristlikest erakondadest koosnev opositsioon –, siis tegutseb riik kehtetu eelarve alusel, mille on vastu võtnud õigustühine parlamendi istung. Ent äärmuskonservatiivse Seaduse ja Õigluse erakonna (PiS) juhitud valitsuskoalitsiooni hinnangul tegeleb hoopis opositsioon ebaseadusliku parlamenditöö takistamisega ja eelarvehääletuse kvoorumiga on kõik korras. Äge vastasseis ähvardab poolitada parlamendi ühes toas tegutsevaks valitsuse ja seimi saalis istuvaks opositsiooni parlamendiks ning üle aasta kestnud põhiseaduskriis tahab vägisi veel hullemaks muutuda.

Opositsiooni protest

Poola seimis lõid kired üle pea detsembri keskel, kui parlamendi alamkoja esimees marssal Marek Kuchciński eemaldas eelarvearutelu ajal saalist ühe opositsioonisaadiku, kes tahtis sõna võtta meedia seimi hoonele ligipääsu küsimuses*. Seepeale „okupeerisid” opositsioonierakonnad enda õiguste kaitsmise tähe all kõnetooli, see viis istungi katkestamiseni.

PiS-i ridadesse kuuluv seimi marssal Kuchciński organiseeris eelarve eelnõu heakskiitmiseks kiiresti uue istungi hoone kõrvalsaali, kus parlamendis enamuses olevad valitsuserakonnad kava justkui kenasti ka vastu võtsid. Tol hetkel koondus peatähelepanu meedia ligipääsu küsimusele ja kuna see sai paari päeva pärast lahenduse, lahtusid parlamendiesised demonstratsioonid ja elu näis edasi minevat.

Aga seimi saalis protestinud opositsioonile hakkas eelarve kõrvalruumis heakskiitmine kohe kahtlane paistma ja nad keeldusid oma meeleavaldust lõpetamast. Nimelt üritasid paar opositsioonisaadikut hääletusele minna, kuid PiS-i saadikud moodustasid tihedalt koos istudes valli ega lasknud neid ligi. Seimi turvateenistus sulges hääletuse ajaks kõrvalsaali uksed ka opositsiooni liikmetele.

Seimi vähemusel tekkis kahtlus, et kõrvalsaalis kiirkorras toimunud istungil ei pruukinud kohal olla kokku pooled parlamendi liikmed, mis on eelarve hääletamiseks vajalik kvoorum. Kuna asendusruumis polnud tavaliselt kasutatavat elektroonilist hääletussüsteemi, loeti seal tõstetud käsi ja ainus tõend oli käsitsi koostatud protokoll.

Protokollist nähtus, et alternatiivistungil ei saadud kvoorumit esiti kokku, kuid kohe järgnenud katsel see justkui õnnestus. Ühtlasi ilmusid välja fotod, mis justkui tõendavad, et koalitsioonisaadikud kandsid end kohaloleku protokolli pärast istungit, ja videod PiS-i saadikust, kes seimi saalis natuke sõbralikumaid opositsioonisaadikuid kvoorumi täissaamiseks üle tulema meelitas.

Opositsioon teatas seepeale, et nad ei lõpeta seimi saali okupeerimist, enne kui toimub eelarve seadusi järgiv kordushääletus, ja nende protest kestab seega tänaseni.

Vahepeal hakati 16. detsembri hääletuse kvoorumi kohaloleku tõestuseks nõudma saalis olnud turvakaamerate salvestiste avalikustamist. Seimi marssal oli tükk aega vastu, kuid eile hommikul avaldati lõpuks mingi hulk videomaterjali. See aga üksnes suurendas segadust.**

Viis uut nägu

Opositsioonierakonnad märkasid, et koalitsioonierakondade liikmete vahele oli end istuma surunud vähemalt viis tegelast, kes pole kindlasti seimi liikmed.*** Seetõttu said jõudu kahtlused, et ilma elektroonilise hääletussüsteemita võltsiti hääletustulemust. Ühe kohalolnuna tunti väidetavasti ära PiS-i ridadesse kuuluv Varssavi linnavolikogu liige.

Seimi marssali pressiteenistus lükkas selle arvamuse eile avaldusega ümber. Avalduses väideti, et istungi juhataja oli kasutanud oma õigust lubada istungile vajalikku abipersonali. „Keegi neist ei hääletanud ega olnud kvoorumisse arvestatud,” kinnitati teates. Aga opositsioon täheldas, et pole kunagi varem näinud abipersonali, kes istub seimi liikmete vahel liikmetele mõeldud toolidel.

Vastasseisu lahendamiseks pole enam palju aega, sest parlament peaks juba järgmisel nädalal alustama selle aasta istungeid. Mõneti paistab, et ületamatu vastuoluga ollakse leppinud ja seim võibki poolduda kaheks: protestivaks opositsiooniks ja kõrvalsaalis tegutsevaks valitsuse parlamendiks. PiS-i kõneisik ennustas seda selle nädala avalduses, milles märkis, et koalitsioonisaadikud alustavad igal juhul 11. jaanuaril tööd ja kui opositsioonierakonnad ei lõpeta seimi saalis protestimist, kogunetakse lihtsalt jälle kõrvalruumis.

Mõrad valitsuserakonna monoliitses fassaadis

Olenemata vastuolulisest tegevusest ja pidevatest protestidest riigis ja ka väljaspool on Jarosław Kaczyński juhitud äärmuskonservatiivne Seaduse ja Õigluse (PiS) erakond suutnud säilitada ühtsuse ja populaarsuse. Aga pidevad madinad hakkavad inimesi siiski väsitama. Kolmapäeval tabas PiS-i üpris erakordne tagasilöök, kui partei ridadest europarlamenti valitud Kazimierz Michał Ujazdowski teatas, et lahkub protestiks PiS-i ridadest.

Ta kritiseeris lahkumisavalduses otsesõnu PiS-i juhtkonna tegevust. „Selle asemel et riigi potentsiaali suurendada, raisatakse seda endiselt ebavajalikele konfliktidele. Sääraste konfliktide eskaleerimine viib tõsiste ühiskondlike lõhedeni,” märkis nüüdseks endine PiS-i eurosaadik. „Valitsev erakond on pannud riigi institutsioonid suurimasse kriisiohtu pärast 1989. aastat,” leidis Ujazdowski.

Seimi kriisi saadab avalik mudaloopimine

Mida sügavamalt on valitsus ja opositsioon end parlamendis kaevikutesse kaevanud, seda teravamalt pillutakse süüdistusi ka avalikkuses.

Aasta algas valitsuse joonega väljaandes avaldatud skandaaliga: samal ajal kui opositsiooni reasaadikud usinalt protestisid, sõitis ühe peamise opositsioonierakonna Nowoczesna (Modernne Partei) juht Ryszard Petru võluva naiskaaslasega Portugali puhkama. Petru on üks Poola populaarsemaid poliitpersoone, kellele see paljastus oli muidugi piinlik.

Sel nädalal andis PiS-i toetav meedia paugu meeleavaldusi organiseeriva MTÜ Komitee Demokraatia Kaitseks juhi Mateusz Kijowski pihta, avaldades, et Kijowski ettevõte esitab organisatsioonile päris suuri teenuste arveid. Ilmselgelt oli eesmärk diskrediteerida muu hulgas valitsuse korruptsiooni vastu olevat MTÜ-d.

Aastavahetusel avaldas Poola endine peaminister ja praegune Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk oma uusaastasoovi: kurjuse ja lolluse vaba isamaa. Sellele vastas Poola välisminister Witold Waszczykowski: „Ma loodan, et [Tusk] hoiab Poolast kaugele eemale, sest ta on kurjuse ja lolluse ikoon.”
* See ei ole täpne. Saadik tahtis sõna võtta siiski eelarve küsimuses, aga pani enne sõnavõttu enda ette kõnetoolile välja ajakirjanduse vaba ligipääsu nõudva hashtag'iga A4 paberi.

** Selle istumise pilt olla siin:
Pilt

*** Poola sotsiaalmeedias levib tagaotsimiskuulutus: kes tunneb viit posti taga istunud isikut, kes ei paista olevat seimi liikmed, ent istusid seimi liikmete kohal 16. detsembri kahtlasel eelarvehääletusel:
Pilt
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 22 külalist