Vana-Liivimaa ajastupilt

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
Vasta
higgins
Uudistaja
Postitusi: 17
Liitunud: 01 Dets, 2011 17:42
Kontakt:

Vana-Liivimaa ajastupilt

Postitus Postitas higgins »

Sooviksin endale luua ajastupilti ja arusaama muistsele vabadusvõitlusele järgnenud ajast, umbes kuni Jüriöö ülestõusuni välja. Vana-Liivimaal elavatest rahvustest, nende räägitavatest keeltest ja muidugi ka võõrvõimust, nende keskustest, organisatsioonist ja omavahelistest pingetest (sh välispingetest).

Mul on Sulev Vahtre raamat "Muinasaja loojang Eestis: Vabadusvõitlus 1208-1227", kus on ära märgitud paljud muistsed linnusekohad (kahjuks ilma nimedeta), hilisemad ordulinnused ning isegi suuremad teed. See on küll hea algus, aga sooviksin rohkem materjali. Kindlasti loen läbi Henriku Liivimaa kroonika ja Liivimaa vanema riimkroonika, aga enne neid sooviksin mingit üldisemat piirkonnakäsitlust, et mõista mis vahe oli latgalitel, semgalitel, liivlastel, kuralastel, kuidas rahvused üksteisesse suhtusid jne. Tartu, Tallinn, Valmiera, Võnnu... millised neist olid suuremad ja milles seisnes peamine olulisus? Lisaks on "Muinasaja loojang Eestis" kaardid poolikud -- näidates Vana-Liivimaast vaid tänapäeva Eestisse jäävat. Sooviks lõunapoolsemat infot ka!

Ühesõnaga küsin eesti- ja inglisekeelseid raamatusoovitusi end teemaga kurssi viimiseks. Millest oleks sobilik alustada? Siis mis raamat järgmiseks võtta, et rohkem süviti minna jne? Samas kui keegi oskab soovitada väga hea raamatu risisõdadest endist, või sellele vahetult eelnevast perioodist, ega ma sellest ka loomulikult ära ütleks.

Tahaks veel ära märkida, et ma ei otsi materjale teadustöö jaoks, vaid pigem kogun taustateadmisi, et ilma suuremate ajalooliste prohmakateta näiteks valmis kirjutada ajalooline seiklusjutt.

P.S.
Lisaks leidsin Rahvusraamatukogu kaardid, mis on küll tüki hilisemad, kuid mille (Livoniae Nova Descriptio) abil saab kindlasti suuremaid keskusi umbmääraselt kindlaks teha. Vahtre raamatus on ka fragmendid "Mellini atlasest". Teab keegi kus seda näha saaks? Võrgust leidsin vaid hirmkallid välismaised väljaanded.
higgins
Uudistaja
Postitusi: 17
Liitunud: 01 Dets, 2011 17:42
Kontakt:

Re: Vana-Liivimaa ajastupilt

Postitus Postitas higgins »

Tänud! :)
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Vana-Liivimaa ajastupilt

Postitus Postitas oleeg »

Sooviksin endale luua ajastupilti ja arusaama muistsele vabadusvõitlusele järgnenud ajast, umbes kuni Jüriöö ülestõusuni välja.
Kannata pisut! Varsti-varsti peaks konkursi tulemused välja kuulutatama ja siis tõenäoliselt leidub mõni kirjastus, mis väegade hää (hetkel veel käsikirja) raamatukese avaldab... just Sinu poolt soovitud teemal. Enamat ei maksa minult nõuda - puuduvad volitused :oops:

terv
o
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Vana-Liivimaa ajastupilt

Postitus Postitas metssiga »

Kõige tähtsam, kogu elutegevuse alus on siin:
Inna Põltsam, Söömine-joomine keskaegses Tallinnas, Argo 2002.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
higgins
Uudistaja
Postitusi: 17
Liitunud: 01 Dets, 2011 17:42
Kontakt:

Re: Vana-Liivimaa ajastupilt

Postitus Postitas higgins »

Leidsin vahepeal eesti wiki kohta üllatavalt detailse kaardi Liivi ordu haldusjaotusest: http://et.wikipedia.org/wiki/Liivi_ordu#Valdused

Tekkis küsimus, et mis võiks olla käesoleva kaardi allikas ja kas kuskil on saadaval ka sarnased kaardid piiskopkondade ja Eestimaa hertsogkonna täpsema alajaotuse kohta? Võib-olla ka varasema ordu haldusjaotuse kohta? Mind huvitab peamiselt 13. sajand ja oleksin väga tänulik, kui keegi mulle suuna kätte oskaks näidata. "Põhjala ristisõjad" ja "Taani ristisõjad" ei räägi haldusjaotuse koha pealt suht mitte midagi, selle wikikaardi mõõdus täpsusest rääkimata. Raamatuid "Vana-Liivimaa maapäev" ja "The town and its Lord" pole ma veel hetkel hankinud, kuna need käsitlevad hilisemat perioodi.

Jätsin wikisse kaardi autori seinale küll teate, kuid see pole ilmselt kõige pädevam suhtlusviis ja otsesemat privavõimalust silma ei jäänud.
oleeg kirjutas:Kannata pisut! Varsti-varsti peaks konkursi tulemused välja kuulutatama ja siis tõenäoliselt leidub mõni kirjastus, mis väegade hää (hetkel veel käsikirja) raamatukese avaldab...
Tänapäev seda vist üles ei korjanud. On muid uudiseid? :)
higgins
Uudistaja
Postitusi: 17
Liitunud: 01 Dets, 2011 17:42
Kontakt:

Re: Vana-Liivimaa ajastupilt

Postitus Postitas higgins »

corvus kirjutas:Ordu, piiskopide ja Taani, 13.sajandi, valduste rekonstruktsioon on vast võimalik, kuid selgelt ei saaks seda teha sama täpselt. Sisuliselt ei oleks meil võimalik luua staatiline kaart 13.sajandist üldises mõttes vaid aastate (isegi mitte aastakümnete!) lõikes tuleks meil kuvada terve rida kaarte, mis kirjeldavad dünaamiliselt pidevalt muutuvat olukorda.
Saan sellest täiesti aru. Christianseni järgi olid just Mõõgavennad need, kes eriti jultunult teiste alasid üle kippusid võtma, aga vaevalt teised ka mingid süütukesed olid. Ma ei pidanud 13. sajandi all silmas seda, et ma nüüd tahaks kogu sajandit hõlmavat kaarti, vaid et ma sooviksin kaarti, mis kuuluks 13. sajandisse... Peale Liivi ordu moodustamist, kuid enne Jüriöö ülestõusu. Eelistatavalt pigem sajandivahetuse kanti või kuni 1310 aastani, sest siis oli jõutud püstitada natuke rohkem objekte.

Minu küsimus on pigem selles, kas mingite piiride tõmbamine oleks üldse võimalik, ning kui jah, siis kuskohast neid allikaid leida? Alapiiride fluktueerumine eri kaartidel oleks mulle pigem põnev kui takistuseks, sest niiviisi saaks ehk kindlaks teha peamised vaidlusalused alad. Võibolla ma olen liiga optimistlik :)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist