amb e. vibupüss

Muistsed linnused, keskaegsed kindlused, kõik sõjad ja lahingud. Mis iganes leidis aset enne XX sajandit...
vipu
Liige
Postitusi: 208
Liitunud: 03 Apr, 2006 1:43

Postitus Postitas vipu »

nu ermitaaziz olid need vägevad, vibu oli tõesti lehtmetallist ja ülesse vändati vändaga. selleks pidi olema suur mees, mingi poiske ei jõudnud vändata. nooled olid lühikesed (mis annab talle tugevuse), jämedad ja puidust siiski. polnud tollal seda metalli nii raisata, teravik oli siiski metallist, sooned ka metallitatud. laskejõud oli ikka päris suur olnud, mingi tollise kuivanud laua lasi kergelt lõhki...

kui raske see asi oli, seda proovida ei saanud, aga mingi 15 kg vast ikka
3xit
Liige
Postitusi: 197
Liitunud: 13 Apr, 2006 18:11
Asukoht: pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas 3xit »

ME tegime ka klaaskiust see mis karjamaadel on elektrikarjustel!
Kõva vend pani 2kordselt need.
Pahard
Uudistaja
Postitusi: 16
Liitunud: 07 Nov, 2006 19:31
Kontakt:

Postitus Postitas Pahard »

Tegelikult peaks ammu päästikumehhanism olema selline: http://www.geocities.com/monstonitrus/a ... ossbow.gif (see päästiku osa tehti tavaliselt kas luust või pronksist)...
Kasutaja avatar
Kirveraidur
Liige
Postitusi: 110
Liitunud: 22 Mär, 2005 9:44
Asukoht: Emajõe delta
Kontakt:

Postitus Postitas Kirveraidur »

Tegelikult on see vaid üks variant üsna mitmest - oleneb ajastust.
Slinky
Liige
Postitusi: 298
Liitunud: 13 Apr, 2005 21:20
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Slinky »

täpselt sellist ambu alustasin kord põhikooli viimases klassis tööõpetuse aasta tööna. Kõik oli muidu valmis ainult kokku panna, aga aasta sai läbi ning suvel ei tulnud ka viitsimist, nii see projekt poole jäi
Kasutaja avatar
sadist
Liige
Postitusi: 1047
Liitunud: 23 Juul, 2006 21:04
Asukoht: Paldiski
Kontakt:

Postitus Postitas sadist »

mul naabripoiss tegi päästikumehhnismimi metallist,välimus oli peris hea.
Frundsberg
Liige
Postitusi: 1649
Liitunud: 15 Mär, 2005 10:15
Kontakt:

Postitus Postitas Frundsberg »

Mina valmistasin poisikesena sellise väikese ühe käe ammu, ammukaareks sai võetud kõige tavalisema lastevibu pooleks saetud teraslatt, nooled olid varustatud kõige suuremate saada olevate nõeltega ja nii umbes 10-15 cm pikad.

Jõudu oli sel väikesel relval küll ja küll - 20-30 meetri pealt sai märki lasta. Eriti tore oli lasta veel siis kui paigutada noole otsa jahipüssi tong 8).
Kasutaja avatar
Luuraja
Liige
Postitusi: 350
Liitunud: 15 Apr, 2005 11:12
Asukoht: Paide
Kontakt:

Postitus Postitas Luuraja »

Ambudest on siinkohal juttu olnud küll ja küll. Aga kas keegi pikk-vibu on proovinud?
Mõtlen siin mitte mingeid moodsaid sportvärke, vaid ikka puidust elementaarvibusid.
Tõde on selle poolel, kes vähem valetab.
Слава Україні!
Героям слава!
Martään
Liige
Postitusi: 266
Liitunud: 10 Nov, 2004 16:40
Kontakt:

Postitus Postitas Martään »

Kui sa täispuidust tahad korralikku primitiivvibu teha, peab sul olema:

1) Hea pikk (soovit. 190 cm) pulksirge oksavaba palgijupp, mis on peenemast otsast soovit. vähemalt 15cm, materjaliks tamm, vaher, saar, jalakas, võib-olla ka kask. Soovit. piisavalt seda materjali - vt. punkt 2. Ja ilmselt ka paar metallist või puust kiilu selle palgi pikuti lõhestamiseks neljaks sektoriks. Materjal peaks kuiv olema(8-10% niiskust)
Saab ka kehvemaga hakkama, kuid on raskem.

2) Pikk kannatus. Eelda, et esimsesed 2-5 vibu lähevad katki. Mõni on ka 10 katki tõmmanud enne kui üks õnnestub.
See on lihtsalt alguse asi. Mõni on ka esimese korraga töötava vibu saanud, kuid neid juhtumeid on vähe.

3) Soovit. normaalne inglise keele oskus, või sõber vastava oskusega. 99% oskusteavet selle kohta on veebis inglise keeles. Samuti on olemas väga head raamatud pealkirjadega "The Traditional Bowyers Bible" vol 1, vol 2 ja vol 3. Minul on ainult vol 1.
Kui piisavalt ennet tegemist loed, võid säästa materjali ja aega (vt. punkt 2)

4) Elementaarne puutööoskus tuleb kasuks. Kui sa tead, kumba pidi rasplit kätte võetakse, siis saad vast hakkama. Tore oleks ka korralik tööpink kuhu detaili kinnitada saad. Põhimõtteliselt saab ka ainult käsikirvega asja valmis teha, ainult et see nõuab kauem aega ja kannatust.


Kui juba paar sellist korralikku on vöö all, siis võib hakata mõtlema ka recurve, takedown, kõõlustega või muude lisadega primitiivvibude peale.

Ahjaa, noole valmistamine on ka umbes sarnane keberi-maderi, ainult et seal ei pea vähemalt kuiva puudetaili panema painduma. Aga noole jäikus peab olema täpselt vastavuses vibu tugevusega.

Korralikult tehes teed endale varustuse, millega on võimalik edukalt jahile minna (mitte Eestis vaid Soomes. Siin on seaduseandjate meelest vist vibu loomale liiga "ohtlik")


Aga kui sul pole viitsimist/aega/materjali siis võid minna pärnusse Falco nimelisse firmasse ja tellida endale klaasplasti ja puidu abil valmistatud vibu, mis tehakse täpselt sinu tõmbetugevuse ja tõmbepikkuse jaoks. Samast kohast tehakse sellele vibule vastavad nooled, jällegi vastavalt sinu oma tõmbepikkusele.
Vibu, 12 märgilaskmisnoolt, kaitsmed ja nooletupp - natuke alla 5000 EEK.

Põhimõtteliselt laskja vaatepunktist pole eriti palju vahet, kas lasta täispuidust longbowga või klaasplast-puidu longbowga. Täispuit lennutab tavaliselt noolt paar protsenti aeglasemalt, kuid seda mitte materjalierinevuse tõttu, vaid profiili.

Erinevus tuleb natuke suurem, kui tuleb päev läbi lasta, sest puit väsib laskmispäeva jooksul. (korralikult tehtud vibu korral hiljem taastub), klaasplast mitte. Hooldada on ka klaasplasti lihtsam.

Aga kui sa täispuidust korraliku relva tugevusega(40-50 naela) vibu valmis teed, siis oled ikka kõva mees küll.
Minu meelest vist Eestis isegi on paar tüüpi, kes on teinud primitiivvibusid edukalt.
canislupus
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 14 Veebr, 2005 13:23
Kontakt:

Postitus Postitas canislupus »

Puidust vibusi nägin reedel Tallinna kaubamaja sporditarvetes müügil, kui endale co balloone läksin soetama. Tõtt öelda olin üllatunud. Iseasi, palju need vastu peavad ja kui suur tõmbetugevus on. Minu mäletamist mööda ( kunagi nägin ka vastavat veebilehte) keegi Pärnu kandis voolis-kleepis neid suhteliselt ausa hinna eest. Kas nüüd just sama toodanguga tegu oli, ei tea öelda.
Samas relvapoodides on neid pidevalt müügis olnud, ent seal sai igaüks näpuga katsuda,mitte üle leti ujedalt vaadata.
Martään
Liige
Postitusi: 266
Liitunud: 10 Nov, 2004 16:40
Kontakt:

Postitus Postitas Martään »

Tõenäoliselt seesama Falco toodang. Kui ostuhuvi korral Pärnusse kohale minna, siis nad seal oskavad ise kõige paremini õige tõmbepikkuse mõõta ja algajale normaalset tõmbetugevust soovitada. (Minu tõmbetugevuse soovi peale tegid nad küll keskmisest suuremad silmad. :twisted: Nojah, ega ma päris mänguasja ka ei soovinud. Sellisele kes esialgu veel midagi ei jaga oleks ehk tõesti kergem sobinud.). Lisaks teevad tüübid vibu tõmbetugevusele vastava jäikusega identsed nooled, kui tellid.

"puust vibuks" ma nende toodangut ei nimetaks. Asi nimelt selles et puu on sinna klaaskiudplaatide vahele pandud ja enamuse paindetööst teeb just nimelt klaas (mida lähemale pinnale, seda suuremat tõmbe- või tõukeenergiat materjal salvestab) Puit on lihtsalt "vuugitäide". Tänu sellele on ka nende vibud tõenäoliselt väga vastupidavad nii ilmastikule kui ka lollustele (tühilask, ülipikk väljatõmme jne.)

Ühesõnaga, enda vibu kohta võin öelda, et tegu on tubli relvaga, mis oleks lühikese maa pealt õige laskemoonaga päris tõsine asi.
alari
Liige
Postitusi: 1614
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Postitus Postitas alari »

Neid vibusid, millel see nöör mitu kuud peal on olnud, ei soovita osta, sest need vibud on kindlasti veidi välja veninud - tõmbetugevus on kindlasti väiksem kui alguses. Pigem ostke otse falcost.
Martään
Liige
Postitusi: 266
Liitunud: 10 Nov, 2004 16:40
Kontakt:

Postitus Postitas Martään »

alari kirjutas:Neid vibusid, millel see nöör mitu kuud peal on olnud, ei soovita osta, sest need vibud on kindlasti veidi välja veninud - tõmbetugevus on kindlasti väiksem kui alguses.
Kusjuures tõenäoliselt ei ole. Nagu ma ütlesin, klaaskiudvibudel salvestavad energiat põhiliselt pindmised kihid ehk see kus on klaaskiud. Kuna klaaskiud eriti ei "väsi", siis pole tavaliselt ka profiilimuutust pikaajalisel nööriga hoidmisel. Eriti kuna brace height-i peal hoidmine on vaid murdosa sellest energiast mida vibu peab taluma täisvinnas.

Lähemalt infot selle kohta saab http://www.bowsite.com/stickbow/tf/threads.cfm foorumitelt otsingust. Nimelt hoitakse recurve klaaskiud-puit vibusid tihti kogu elu vinnas ilma eriliste halbade nähtudeta. (Recurve-ile on ohtlik nööri peale panna - võib vibu ära väänata).

Samas, kuna klaaskiud-puit longbow-le nööri paigaldamine lihtne, kerge ja ohutu, võib/peaks seda hoidma nöörita. Pingul vibunööri on väga lihtne kogemata vigastada.

Pigem ostke otse falcost.
Aga sellele vastu ei vaidle.
canislupus
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 14 Veebr, 2005 13:23
Kontakt:

Postitus Postitas canislupus »

Iseenesest oli tore tõik, et vibude kõrval oli kiri :" Kaupluses vibuga laskmine keelatud!". Tjah. Jalutaks sinna sisse, õun käes...
-term-
Uudistaja
Postitusi: 27
Liitunud: 26 Mai, 2005 15:31
Kontakt:

Postitus Postitas -term- »

Hei,

Kunagi sai sõbraga ambu lastud millel oli vibukaareks looreha metallist pii.
See oli lühemaks lõigatud ning kahekesi pidi ambu vinnastama.

See oli karm relv ...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline