Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas kalleb »

siin pildil näha ausammast 1 Maailmasõjas hukkunud sõduritele ja kohe ausamba taga meile kasarmut

(ausammas asus kohe meile väikese KPP ja suuremate väravate ees, sealt eriti ei käidud,suured väravad tehti lahti võibolla korra-kaks päevas et väeosa komandöri uaazikut sisse välja lasta ,teinekord üldse mitte , ta sõitis suure artpolgu väravate kaudu, KPP narjaadi polnud , kes tahtis linnapeale see ronis üle väikese munakiviaia ,seda tegis nii sõdurid kui ka ohvitserid)

väeosa asus 3 korrusel. staap 1 korrusel

http://www.panoramio.com/photo/24610163


Pilt

Pilt

siin ausammas pildistatuna KPP uksest

Pilt
Viimati muutis kalleb, 05 Jaan, 2012 21:55, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas kalleb »

enne KPP oli mingi väikene tänav ,see lõppes KPP.ga sest edasi lihtrahvast ei lastud (Rizkii gorodoki kinnine territooreum)

tundub et nüüd kaardi järgi on avatud ,siin mõned majad ,enne oli minuarust seal majade ees betoonist aed

http://www.panoramio.com/photo/60966924

http://www.panoramio.com/photo/60966842

siin naabruses (gorodoki sees olev sapööride kasarmu ,asus umbes 200m kaugusel meie kasarmust)

http://kenig.amazonit.ru/index2_300.html

Pilt

sapöörid ilmselt kõik minema saadetud , kasarmus aga asub Kaliningradi oblasti sõjakomissariaat

http://gts39.ru/company/51877/
Viimati muutis kalleb, 17 Jaan, 2012 0:04, muudetud 5 korda kokku.
ennww
Liige
Postitusi: 308
Liitunud: 11 Mai, 2006 9:12
Asukoht: Hiiumaa
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas ennww »

Veel üks foto Kaliningradi lähistelt. Eelkõige pakub mulle huvi, kas pildidl küsimärgiga olev sigala on sama koht, kus Tarmo Männard sõjaväelisi tarkusi omandas :) Sigala eesolevad laod tunduvad endiselt sõjaväe kasutuses olevat, ähmaselt on märgata topelt-okastraataed, mille vahel tunnimees kõndis. Fordis hoiti laskemoona, kusagil tagapool oli ka kütuseladu, sealt edasi jalaväe laskeväljak, mille nurgas olevas angaaris seisid õppustel kasutatavad (ja rondiks sõidetud) BMP-d. Karauulimajast näikse alles olevat vaid varemed, tol ajal seal asunud õhutõrje rakettide divisjon on aga jäljetult kadunud

Lisan viite ka kaardile: http://www.panoramio.com/map/#lt=54.658 ... &a=1&tab=1

Pilt
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas kalleb »

too seal kaardil hoopis semjorka sigala 1987-89 oli ka seal toimetamas üks kursusekaaslane

tüüp näitas mingit topelt veekindlat Komandirskije kella mille oli sõjaväes ostnud ja selle klaasil olid selged hambajäljed, kult oli hammustanud

kutt kirjutas isegi paar kirja , olin väeosas seal suhteliselt ligidal(kusagil 15 km ) ,et tule külla aga enne küüditati mind Gussevisse 1988 aasta suvel ära , rohkem pole Kaliningradi saanud ,sellest ajast juba 24 aastat möödas :scratch:
ennww
Liige
Postitusi: 308
Liitunud: 11 Mai, 2006 9:12
Asukoht: Hiiumaa
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas ennww »

ohh, minu viga jah. Millegipärast kummitas mu pes kogu aeg, et Tarmo oli semjorka sigalas. Aga suures linnas suurel vene sõjaväel kindasti rohkem kui üks sigala oli, selle peale kohe ei tulnudki....

Seal kõrvaloleva lao kahe okkastraataia vahel olen kord koegenud täielikku bllackoutti, kui karauuli"vahetaja" saatis mu väravast sisse, ja siis järgmine teadvustatud moment oli enam vähem poole tee peal. Kuidas sinna sain, polnud aimugi :). Tegu oli ka hommikuse 3-5 vahetusega...
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas kalleb »

see ilmselt oli tavaline teleportatsioon :wall:

jah igal suuremal väeosal oli kindlasti sigala, mõnel hiigelsuurel ka 2

näiteks meie rizkii gorodoki artpolgul mis oli umbes 1500 pealine tsurkademass oli 1 sigala

meie väeosal kus koos ainult 50 -60 sõdurit sellist aga polnud

ma usun et ka meie naabril -200 pealisel sapööride pataljonil seda polnud
Tarmo Männard
Liige
Postitusi: 1238
Liitunud: 08 Sept, 2005 0:35
Asukoht: Tallinn, Õismäe
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas Tarmo Männard »

Pusisin mingite x-keelsete saitide kallal ja sain tulemuseks, et selle forti nimi on fort Dönhof.

Teate, ma ei usu, et seal on sigala. Õigemini toetudes oma kogemustele olen 100% kindel, et seal pole sigala.
Mitte kusagil ei ole sõnnikuhunnikut.
Piklike hoonete juurde ei vii ühtegi veoautoteed.
Loomalaudad on ehitatud travaliselt nii, et läbi hoone läheb tee ja selles kahel pool on sulud.
Tee pean jätkuma niisiis hoone otsaseinast edasi.

Olen üsna kindel, et tegemist oli koertekasvandusega. Nemad söövad vähem ja ka situvad vaid mõned kuivad junnid päevas.
Koeri kasutati kõrvaloleva laskemoonalao (mis oli fordis) kaitseks. Nii see "farm", kui ka fort on ju hoolitsetud ja okastraadiga piiratud. Nii et armee....

Olin selles kohas umbes kuu. Sigalas juhtus õnnetus. mingi kaabakkoer rebis mu näo lõhki ja istusin mõnda aega hospitalis. Hea elu pidi peaaegu otsa saama. Kuna kõik kahtlustasid, et see oli peksmine.....ja mina raiusin nagu rauda, et oli koer- saades isegi aru, kui ebausutavalt see kõlab- olla diviisikomandör öelnud, et "Me saadame Männardi sinna, kus koerad inimesi lõhki ei rebi vms ja tahtis saata mind diviisi tagasi. Aga olin juba poolteist aastat teeninud ja sõjakunstis loll, nagu lauajalg.....ja nii sattusingi kohta, "kus koerad inimesi lõhki ei rebi", st koertekasvandusse.
Inimese saatus on imelik, eksju

Vahel jooksid mõned koerad postidelt minema ja siis oli vaja hankida uued ja kurjad, laia rinnaga mõrtsukad, kes ei häbene inimestel ühe ampsuga poolt peed otsast hammustada, kaitsmaks püha mürsuladu.
Reaalses elus nägi asi välja nõnda, et oli hunnik passe ja vajadusel püüti külavahelt kinni mõni kodutu näljane krants, kelle esivanemad olid Saksa lambakoertega pattu teinud.
Toidu abil polnud see ka keeruline.
Ja siis, kui ta istus juba puuris, võeti ette igavene hunnik koerte passe ja hakati siis kahte pusletükki kokku sobitama. Põhiparameetrid olid sugu ja umbkaudne vanus. Nii sündisid uued Dikid ja Ledad ja Bõkid ja Tsepotškad.

Minu sigala asus Ljublino külas ja ta koordinaadid on 54*45`19,6 N 20*17`35,87 E
sigala.jpg
sigala.jpg (54.82 KiB) Vaadatud 9976 korda
Elukohast, mis kaheks aastaks mind võõrustas, on alles vaid varemed. Ehitisest on kadunud mõlemad otsad ja kuna seinad heidavad eraldi kaks varju tähendab see, et puudub ka katus.

1- Lenkomnata. Meie kasutasime seda köögina . Poliitikale viitasid laual määrustiku järgi kokku köidetud "Edasid", "Rahva hääled" ja "Noorte hääled". Minu põrgulikuks heameeleks kasutati sitapaberiks vaid "Pravdat" ja "Komsomolskaja pravdat". Väikese inimese kättemaks suurele süsteemile.......
Peagi avastasid rotid, et me toiduvarud on just selles ruumis. Algul närisid auke nurkades ja põranda servadest. Hiljem, kui seinaservad plekiga üle lõime, närisid auke otse põrandast alt üles. Müstiline vaade, mida pole näinud ei varem- ei hiljem.

2- Tuba. Suuruse määramisel olid ehitajad võtnud aluseks sõdurivoodi pikkuse. Ühte seina mahtus üks voodi ja tugitool, ja sellega risti olevasse seina teine voodi. Tuppa mahtus veel koolilaud, millel oli telekas.
Üks prappor ehitas meile Poola tv vaatamise antenni. Sealt vaatasime smurffe.
Teleka peal asus ka lillepott, aga rotid sõid sealt öösiti lilled seest ära.
Üks rott puges mulle kord külje alla sooja ja kui öösel külge pöörasin, lõi ta mulle hambad kätte.
Teine kord sain hammustada, kui kusele minnes ühele peale astusin.
Meie kirgiisile Beišenbajevile äsas rott öösel hammastega kaela. See läks koledal kombel mädanema, nii et pigistasin hommikuti ja õhtuti ta kaelast supilusikatäie mäda.
Arsti juurde ei tahtnud minna, sest ei teadnud, kas saab tagasi.

3- Lahinguruum. Seal elasid sead.
Sigala lagi kukkus erinevatest kohtadest kolm korda sisse. Kahel korral asendasime murdunud palgid raudteerööpa ja tõkkepuuga. Kolmandal korral tegime nii, nagu enne meid oli tehtud: läksime metsa, saagisime lepatüve, tõstsime tellistest postide otsa ja tala kandis jälle....järgmise korrani.
Kuna raudteerööbas ja tõkkepuu olid soovitust pikemad, raiusime seina sisse augu ja lükkasime otsad välja. Ning et asi oleks ikka akuraatne, mitte tjapp-ljapp, valgendasime nad lubjaga ära.
Kaks turritavat osa andsid eemalt vaadates sigalale sõjaka ilme. Sarnanedes pisut talviselt valge kodusõja-aegse soomusrongiga. Vaatepilti täiendasid klaastellistest aken-ambrasuurid.

Sigala ja Lenkomnata vahele jäi veel üks tähtis ruum- Kaptilka. Seal oli suur raudplekist kokku keevitatud elektrisuitsuahi. Suitsu andsid eletritennidel oleval pannil asuvad puutükid või saepuru.
Headele ülemustele panime paremat kraami, aga ühele erilisele Emm-ohvitserile panin plaadi peale sitast läbiimbunud labidavarre jupid. Tagasi oma suitsukanu ta igatahes ei toonud. Taas kättemaks armeele.....
Ükskord läks massin rikki. Uurides selgus, et üks rott oli pugenud lülitisse ja seal ära kõrbenud.

4- Seal asusud lehmad. Nende elust ja surmast on lookesed siinses naljanurgas.
http://ekstreem.ee/kaidojatarmo/new_page_40.htm
http://ekstreem.ee/kaidojatarmo/looma_saatus_ii.htm
Seal hoiti ka vilja. ja käidi pimedaid rotipoegi otsimas-uputamas.

5- Kasvuhoonest on alles vaid piirjooned.
Sinna käidi külmal talvel sitale. Peldiku põletasime sanktsioneerimata tuletõrjeõppuste käigus mahamaha.
http://ekstreem.ee/kaidojatarmo/new_page_31.htm
Seal kasvasid ülemustele kurgid-tomatid. Kas olete kuulnud legendi, et kui tomatisse kust süstida, läheb ta punaseks. Et seepärast tasub turul varaseid tomateid alati uurida. Süstlaaugu suhtes.
Jah, nii see on. Olime tookord viiekesi ja üks käis konservikarbiga ringi, ning igaüks pigistas sinna piisakese. Et keegi ei saaks näpuga näidata. Ühe ööga olid tomatid punased! Need lasi endale ajalehte keerata suurtükidiviisi zampotõl. Alampolkovnik.
Muide, süstida tuleb varreaugust ja kui lasta neil veel paar päevakest rippuda, pole näha mingit süstlaauku.
Lohutuseks tuleb öelda, et kust on vaja äärmiselt vähe. Tõesti vaid tilgakese.

6- Lehmalaudal on guugli andmetel katus peal. See kuulus sovhoosile. Nende lauda eest...ja selle eest et nende lehmad said polügoni karjamaana kasutada, andis sovhoos meie sigadele sööta.
Aga samas, kuna seal ei vedele mingeid traktoreid jms sodi, ning ka sõnnikuhunnikud on puudu, võib arvata, et ka lehmalauda elutegevus on soikunud unele.
Muide....lehmad andsid piima 4 l päevas. Kolmekümnepealine kari andis 120 l. Saan aru, et siinsed lehmad annavad piima 20-40 l. Viis, kuni KÜMME KORDA rohkem! Igatahes tootis see farm vaid sitta ja negatiivset raha. Sest toodangu hind ei küündinud isegi palgakulutsuteni mitte. Rääkimata juba transpordi- jms kuludest.

Ülal vasakus nurgas on kunstveekogu, kus vist sõdurid ujuma pidi......igatahes jahutasid palavatel suvepäevadel seal end naabrite lehmakari.
Kusjuures.........meie võtsime oma joogivett altvoolu.
Mina hakkasin lärmama, seletades, et kui maha sureme, on see ränk kaotus Nõukogude kahuriväele.Mille hulka me kuulusime. Ja siis hakati vett tooma piimamanergutega.

Platsil, mida põhjast piiras sigala, idast lehmalaut, läänest jõgi ja lõunast tara jooksid kärsakandjad suvi läbi vabalt ringi. Puhtalt stressivaba värk.
Jõe ääres jõima suvel samakat ja haukasime peale leiba soolapekiga, ning rohelist sibulat. Jõe äärde tagime jaanipäeval ka teise eestlase hr Armin Rüsteriga 1989 juunis jaanilõkke, teenides ülemustelt hüüdnime "natsionalistid"
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas kalleb »

hea et svinarnikust veel varemedki püsti ,saad lastele näidata kus papa ennevanasti andis ära 2 aastat sotsialistliku kodumaa jaoks

see tomatijutt isegi toimib ma usun,kuradi zampoliidile oleks tomatitesse seakust pidanud süstima :wall:

ise muid lojuseid peale urjukkide ei näinud aga ega needki kõige meeldivam vaatepilt olnud

svinarnikusse ei sattunud kordagi

muuseas abimajanditest- meie imepisikese väeosa territooreumil kus ohvitseride eest ennast ära peita oli väga keeruline oli ka kasvuhoone kus mingi sinna määratud sõdur kasvatas ohvitseridele värsket

ja Soverskis aeti meid rivikorras porgandipõldu rajama ,oli armeejihtaja salajane prikaaz

õnneks seoses dembliga pääsesin sellest jamast ja ühtegi korda tagasi vaatamata kadusin sealt durdomist kui paberid kätte sain
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas kalleb »

Pilt

kasarmu kohe seal aia taga , moskoviidid olevat sakslaste püramiidi vähe restaureerinud, isegi telekas näitas REN-TV pealt eile

http://www.diletant.ru/news/19665467/

http://www.ruskompas.ru/news/2013/07/umirayushi.shtml

http://www.newkaliningrad.ru/news/commu ... pic1893029

Pilt

siin veel selle monumendi pilt vanal postkaardil

Pilt

kasarmu ja monumendi vahen Preisimaal müüri ei olnud , ka kasarmu nüüdseks mahapõlenud ja äralammutatud osa on veel näha
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas kalleb »

Pilt

kasarmu 3 korrus oli nn. rapolozenie tsasti

vasakult nurgast peale hakates

1)kaptjorka (ei mäleta mis patarei oma)
2)kubrikud
3)oruzeika
4)tumbotska
5)umõvalnik ja peldik
6)kubrikud
7)kaptjorka

ja nüüd ümbernurga teistpoolt maja minna

(tagasi tulles sealt tagant kaptjorka juurest)

1)kaptjorka
2)kubrikud
3)leninskaja komnata
4)bõtovka
5)sissekäik trepist
6)mingi kantselei (zampotõl vist)
7)kaptjorka
8)peldik ja umõvalnik

ühesõnaga luksvariant
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas kalleb »

vaatasin wikimapiast , Rizkii gorodok Kaliningradis siiski tegutseb veel , enamuse on enda alla haaranud Artpolk nimega В/Ч 20603, , meie kasarmu tundub olema gorodokiväline juba , sapööride kasamu ka , sapööride pargis on aga end sisse seadnud omapärase nimega garaazkooperatiiv -Strelok-2

Artpolgu tsurbanid on vist haaranud enda kätte ka meie pargi

http://wikimapia.org/#lang=en&lat=54.72 ... 5&z=16&m=b
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas kalleb »

siin sõjatehases õnnestus päris pikka aega tööl käia

http://wikimapia.org/#lang=en&lat=54.71 ... 3&z=17&m=b

Pilt

objekt asetses praktiliselt kesklinnas - kohe vastas oli Kaliningradi keskväljak -Ploshad Pobedõ - trammiga nr 4 umbes 15-20 minutit väeosast tulla- soldatitele oli trammisõit tasuta


sissekäik (propuskitega) oli sealt suurest L tähe kujulisest otsast vasemalt poolt ( peahoone pildi pealt paremalt nurga poolt

asus kinnisel territooriumil , aiaga piiratud , kui meil ohvitseri kaasas polnud (ohvitseril oli propusk ja ta oli unustanud selle meile üle anda ) siis ronisime pargi poolt üle aia ja probleem sissesaamisega oli lahendatud, valvurid niisama ilma sissepääsuloata läbi ei lasknud

seal oli mitmeid korruseid, enamus kohti läbi luusitud

1 korrus - elektroonika tsehhid, ka peenem mehhaanika

2 korrus - elektroonika tsehhid

3 korrus - raamatukogu, söökla

4 korrus - ülemused, raamatupidamine , kgb ruumid

5 korrus - oli minu ajal tühi, vist mingeid ruume ehitati või remonditi


oli veel üks keldrikorrus

mehaanika tsehh asus kohe vasakut kätte , nurga taga punasest telliskivist hoone oli elektroonikaladu

edasi mingid pleki tsantsimise , treimise jne tsehhid

leivakombinaat nr 1 oli ka päris popp koht, sealt sai leiba, saia ja selliseid suuri pehmeid rõngikuid (soldatikutele anti tooteid sealt tasuta ), pidi ainult kusagilt piimapudel varutud olema siis nälga ei tulnud kannatada (vahepeal pidime isegi laupäev-pühapäev seal tööl käima , siis sööklast ju talongide eest miskit ei saanud)

kusagil enne leivakombinaati nurga sees oli veel mingi SKB , sinna sain ka kunagi sisse, sees oli palju tantesid , selliseid nooremaid , kõigil joonestuslauad eest ja töö käis

natuke pärast mehaanikatsehhi asus selline osakond kus 4 tantet - 1 vanem ja 3 nooremat valmistasid ette fotoshabloone trükiplaatide valmistamiseks

ma olin seal osakonnas ikka päris mitu nädalat , mingi baaba ikka uuris et kas mul ikka linnaluba ka antakse jne .

meil olid linnaload ainult esmaspäev-reede ja kui kehvasti läks siis võidi isegi laupäevaks -pühapäevaks dnevalnoiks panna aga seda juhtus ainult paar korda aasta jooksul
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas Kapral Karu »

ennww kirjutas:tol ajal seal asunud õhutõrje rakettide divisjon on aga jäljetult kadunud
Lisan viite ka kaardile: http://www.panoramio.com/map/#lt=54.658 ... &a=1&tab=1
Kas seal olid maavägede või õhukaitse õhutõrjeraketid? Mis tüüpi? Mingid huvitava kujuga vallid on seal säilinud.
Kasutaja avatar
ibra
Liige
Postitusi: 59
Liitunud: 27 Sept, 2013 11:23
Kontakt:

Re: Väike ekskursioon endistesse paikadesse-google earth

Postitus Postitas ibra »

Teenisin ka Kaliningradi oblastis Dolgorukovos raketnaja brigada 33812. Minu ajal oli kõik korras isegi suur saksa haakrist ja kotkas oli suurte väravate peal alles, kuigi oli mingi seguga ära mökerdatud ja segu maha pudenenud. Praeguseks on enamus hooneid maha lammutatud ja see suur värav samuti, aga minu 1.divisjoni kasarm, kus ma paar aastat mööda saatsin on ikka veel alles. :D http://wikimapia.org/#lang=et&lat=54.41 ... 7&z=15&m=b
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline