Eestlased Kaug-Idas 80-86

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
Vasta
ats 2
Uudistaja
Postitusi: 17
Liitunud: 20 Okt, 2007 21:36
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

Eestlased Kaug-Idas 80-86

Postitus Postitas ats 2 »

Tegemist siis BAM -i ehitusega. Minu andmetel viibis kroonu korras seal üpris vähe Eestlasi .Teenistus BAM-il ei sarnane ühegi muu teenistusvariandiga mida siin foorumis lahatud on.Ma ei julgegi muljetamist alustada,keegi ütleks kohe ,et jama ajab.Ma kutsuks üles seal teeninuid oma mälestusi kirjutama ja eks ma lisan siis ka ise midagi.Algatuseks üks nähtus mida pole mujalt kuulnud.Dedovshina noorte ohvitseride vastu.Kui mees oli peaaegu 2 aastat BAM il olnud ja siis saabus mõni ltnt akadeemiast,oli see vaeseke sunnitud rohkem füüsilist tööd tegema kui see peaaegu Dembel.Jama ?!!
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Postitus Postitas kalleb »

loogish et ka ohvitseride juures oli dedosvhina

näiteks kui meile tuli mõni solobonist leitnant peale utsebkat siis pandi ta ikka üsna tihedalt narjaadidesse kus teised väga ei viitsinud käia ,isegi oli variante et leitu lasi neid ülepäeva

ka saadeti neid noori leinante (ma usun et vanus ca 23-25 aastat ) igasuduste mitte populaarsete töödega kaasa (näiteks öösiti sütt viskama või värvi vedama baasi)

niiet ega neil seal elu kerge polnud eriti kui veel mõni dembel kes kohe -kohe pensionile saama pidi kambas oli
ats 2
Uudistaja
Postitusi: 17
Liitunud: 20 Okt, 2007 21:36
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas ats 2 »

Ja jälle sain targemaks ! Mina arvasin ,et selline asi sai toimida ainult nii eraldatud kohas kui BAM -i trass.Läheks veidi edasi.Väeosad õpetasid ajateenijaid varastama.Seda ,et kaotsi läinud auto peegel ,tuleklaas vm jupp tuli autojuhil naaberväeosast tagasi varastada,juhtus kindlasti ka mujal. Bamil organiseeriti vargusi ikka korralikult.Mina olen käinud vargil sampatteh-i korraldusel.Keegi omadest oli ärandanud kusagilt Zili.Ärandaja võttis paremad jupid autolt maha,laadis need mahavõetud kapotile ja tuli mööda jõe jääd oma "kelguga" meie laagrini.Asjast sai teada sampatteh ,tuli meie telki ja sõimas kõigil näod täis.Miks hea tehnika metsa jäetud? Anti mulle 2 abilist ,Zil 131 ja karm käsk ärandatud zil tervenisti ära tuua.Tegime ära.Mida lähemale "stõkovkale"seda hullemaks läks. 1.mai 84.a.pidid kaks raudtee otsa kokku saama.Me ehitasime sildasi.Aga sillavaiasi oli vähe ja raske hankida.Et plaanid täidetud saaks hakkasimegi silla vaiasi varastama.Küll teistest väeosadest,küll teel purunenud treileritelt ja ka raudteejaamast.Seal oli ka valve.Aga siberis polnud olemas asja mida 2 pudeli eest kätte ei saa.Veel olen osalenud ühe ekskavaatori vargusel.Kõik otseste ülemuste korraldusel.Kui sealset elu võrrelda saatega "Sluzu sovets.. " saaks ikka väga hea komöödiafilmi.
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Postitus Postitas kalleb »

ega jah autojuppide hankimine käis standardina kellegi autolt või NZ autolt pihtapanemise teel,mõnikord pandi asju ka tsiviil asutustest pihta

idi naidi,esli ne naidjost to võjebi-see oli standardne värk vene sõjaväes oli ta bamil või mujal üle suure kodumaa :lol:
PAK
Liige
Postitusi: 85
Liitunud: 03 Aug, 2005 13:18
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas PAK »

Mul on 2 klassivenda 80ndatel BAMil sõjaväes. Jutt oli ka üsna sama, dedovshsina kohta oli imelugusid- ka mõned noored ohvitserid olla peksa saanud. Ja kui noort kutsus ühelt poolt enda juurde dembel ja teisel pool lõugas ohvitser, siis ainuke õige valik oli alluda dembli korraldusele
ats 2
Uudistaja
Postitusi: 17
Liitunud: 20 Okt, 2007 21:36
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas ats 2 »

BAM -il oli tegemist mittelahingu väeosadega.(vab.otsetõlge)Raudteeväeosad.S.t. seda ,et relvadega eriti pistmist ei olnud.Automaate oli ,aga padruneid mitte.
Vaatamata sellele sai meie pataljonist 2 aastaga 7 meest surma.Maha löödud veljevõtmega 1;surnuks külmunud 2 ; el.löök 1 Põlenud koos soojakuga 1; Autoga raudteetammist alla 1; Kurat seda teab 1.
Kord teenistuse algul õppes läksin kemmergusse.Seal seisis üks jobu .Esialgu ei pööranud tähelepanu,siis vaatasin ,mehel pea verine.Lähemalt vaadates selgus poisil peaaegu pool kõrva ära lõigatud ja kõrva tükk pilotkas.Pärast räägiti ,et pilotkas oli olnud kiri."Et sa ei unustaks,kes on tsetšeen." Mina seda kirja pole näinud.
Taolist "karmivõitu " käitumist tuli tihti ette.
Pärtel
Liige
Postitusi: 493
Liitunud: 16 Sept, 2005 11:50
Asukoht: Lõuna - Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas Pärtel »

Mul vedas siis kõvasti. Nimelt olin raudteevägedes. Väeosa asus kuskil Moskva külje all, täpset aadressi ei mäletagi (kõrval olid kohe dessantnikud). See polgu suurune väeosa oli utšebka ning üks väljaõpe toimumiskohti oli justnimelt BAM. Sõjaväkke võeti mind 1988 novembris. Sama aasta detsembris olin üle komandeeritud teise, GSM väeossa, mis asus Naro-Fominskis (kah Moskva külje all). See mind BAM-st päästiski. Teised läksid kevadel 2-3 kuuks "väljaõppele". Meie polgus oli eestlasi 5-6 poissi, peale selle veel paar vene poissi Tallinnast. Kui kevadel komandeeringust tagasi tulin, siis olid BAM omad juba tagasi ning ka edasi väeosadesse, seerudena, saadetud. Need kes maha olid jäänud, eriti Siberis toimuvast rääkida ei tahtnud. Jutt käis, et üks poiss oli püüdnud põgeneda, aga kas ta saadi kätte või jäi kadunuks, seda enam ei mäleta.
ats 2
Uudistaja
Postitusi: 17
Liitunud: 20 Okt, 2007 21:36
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas ats 2 »

Raudtee vägedel oli ilus embleem. Viisnurk,ankur,tiivad,võti ja vist suur haamer.Pidi sümboliseerima seda ,et raudtee ühendab kõiki sadamaid ja lennuvälju.Meil nimetati seda "podvodnaja aviazia"
Veidi BAM-ist veel.Eks me kõik üritasime sõjaväes viilida niipalju kui võimalik.Nii ka mina.Vastu kevadet olin mõnda aega laatsaretis.(Taheti 7 sõrme maha võtta,vaevalt pääsesin) Ilmad olid juba soojemad ja haiged käisid värsket õhku hingamas.Kord oli kurilkas korraga 12 meest karkudega.Enamusel ka jalad all ,aga varbaid netu.Külm!! Palju mehi kahe aastaga vigaseks jäi,ei oska öelda.Eesti poistest tean ,et üks kaotas sõrme ja teine elu.
Ilmastikust.Kord tsaari ajal olevat saadetud sinna piirkonda spetsialistid ,et välja selgitadakas kliima sobib põllumajanduse arendamiseks.Poole aasta pärast saatsid spetsid vastuse:" U nas tut klimata netu ,dolko durnaja pogoda " Nii ta oli kah!Suvel kohati 40 kraadi kuuma ,Talvel samapalju pakast.Ühel talvel läks Hg termomeeter põhja s.o -50 ,aga see oli lühikest aega.Üldiselt meie -25 on hullem kui sealne -45.Õhk on seal kuiv ja burgaad mina ka ei näinud eriti.Kevad ja sügis kestavad umbes 3-4 nädalat.Kui sügis algab ,siis hakkab vihma sadama.Loogiline.Aga loogiline pole kui sajab 2-3 nädalat järjest.Ja siis kohe ongi talv.Eelkirjutaja rääkis põgenemistest! Ega eriti mõtet ei olnud asjal! Piisab vist sellest kui ütlen ,et meid viidi sinna Helikopteriga Tõnda linnast 1,5 tundi lendu.Maanteid oli ja ei olnud ka.Talvel oli teid rohkem ,sai üle rabade ,järvede ja jõgede sõita.Loodus ümberingi puutumatu.Karusi-hunte palju.Ega eriti ei üritatud ka põgeneda,inimesed andsid endale aru kus nad asuvad.
Natuke Bam-i nalja ka.BAM- i WC koosneb kahest lumme torgatud kaikast .Esimese otsa riputad pufaika ja teisega peletad hunte eemale.
näkisepp
Uudistaja
Postitusi: 11
Liitunud: 12 Okt, 2009 19:26
Asukoht: Kuusalu Vald, Kupu küla
Kontakt:

Postitus Postitas näkisepp »

huvitav oleks teada,kas enne mind 1975-77 on keegi teeninud Bidzanis,samuti peale minu teenistusaega, google eartist paistab,et sõjaväeosa on nihutatud 1.km hiina piirile lähemale
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas metssiga »

kalleb kirjutas:loogish et ka ohvitseride juures oli dedosvhina
Kõige kurvem pilt, mida mina olen NA-s näinud - polgusööklas istub 5-6 sõjakooli kursanti, tulevased leitud, ja ei söö, kuigi ees on miskad mingi suvalise pudru ja täitsa rasvase lihasoustiga. Lusikaid pole ja kilidest köögibande on nad perse saatnud. Ja nii nad seal istusid, ja ei julgenud-osanud ennast maksma panna - tulevased ohvitserid, kellest peaks saama "otzõ-komandirõ" :-) Lihtsalt inimlikult hakkas kahju, ametiseisundit (korrapidaja ohvitser) ära kasutades väänasin köögis "glavnõi Ahmedi" käest lusikad ja andsin neile söömiseks. Eesti keeli ei julge lausa ütelda neid sõnu, millega käskisin kursantidel pärast söömist lusikad Ahmedile tagastada.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 19 külalist