Nõukogude Armeest puudumine ülikooli tõttu

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
Vasta

Kas Teil jäi käimata Nõukogude Armees ülikooli tõttu?

Jah
3
30%
Ei
7
70%
 
Hääli kokku: 10

Kasutaja avatar
Gerda
Uudistaja
Postitusi: 4
Liitunud: 13 Mär, 2008 16:39
Kontakt:

Nõukogude Armeest puudumine ülikooli tõttu

Postitus Postitas Gerda »

Endisel tegelen uurimustööga teemal "Eesti poisid Nõukogude armees".
Soovin lisada oma uurimustöösse eraldi teema selle kohta, kuidas mõned sõjaväeealised nö. pääsesid sellest tänu sellele, et nad olid parajasti ülikoolis õppimas.

Oleks tore kui räägiksite mulle sellest ükskõik mida, kuna see on minu jaoks väga uus teema.

(Kel pikemaid pajatusi ja foorumis oma mälestusi minuga jagada ei taha võiksite kirjutada gerda@halley.ee)

Igasugune Teiepoolne mõtisklus oleks suureks abiks!

Ette tänades,
G.
ppp
Liige
Postitusi: 723
Liitunud: 05 Apr, 2006 17:54
Kontakt:

Postitus Postitas ppp »

ennww
Liige
Postitusi: 308
Liitunud: 11 Mai, 2006 9:12
Asukoht: Hiiumaa
Kontakt:

Postitus Postitas ennww »

Aastakümnete jooksul ei pääsenud mitte mõned sõjaväealised, vaid kõik, kes ülikooli sisse said.
Mul puuduvad andmed väga varaste aega kohta, kuid vähemalt 70-datel andis ülikoolis õppimine automaatselt sõjaväest "bronni". Tegelikult ka muudest koolidest õppimise ajal ära ei võetud. Peale tehnikumide/kutsekoolide lõpetamist võeti sõjaväkke tavalises korras, kuid peale ülikoolide, kus oli sõjalise kateeder, lõpetamist enam tavateenistusse ei kutsutud. Oli küll oht (või võimalus, kuidas kellele :)) teenida 2 aastat leitnandina. Aga see ei puudutanud kõiki üleikoolide lõpetanuid. See, mis sai nende koolide lõpetanuis, kuis sõjalist õpet polnud, on kirjas ppp toodud lingis.
Kõik muutus 1983. aastal, kui seoses alanud Afgaani sõjaga ja kutsealuste nappusega otsustati kutsuda sõjaväkke ka ülikoolidest, peale 1. kursuse lõpetamist. Esimene säärane võtmine oli 1983. aasta kevadel ja selle "kutse" alla kuulusin ka mina. Eripäraks oli see, et lubati 1. kursuse eksamid ära teha ja meie "viimine" toimus juuni lõpus - juuli alguses, samas kui normaalne teenistusse kutsumine käis aprillis-mais.
Hilisematel aastatel hakati võtma ka sügisel.
Gorbatšovi võimu ajal see seadus tühistati ja osa poisse sai seetõttu lühema ajaga tagasi. Aastanumbrit enam ei mäleta. Kas mitte 1989 ei olnud see vabastamine?
alari
Liige
Postitusi: 1614
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Postitus Postitas alari »

Mu isa rääkis kunagi, et 80ndate esimesel poolel käis üks tema tuttav ülikoolist kaks korda vene armees- kõigepealt ülikooli ajal reasõdurina ja peale ülikooli veel ohvitserina. Mõlemad korrad 2 aastat.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist