Rubla vs kroon vs öuro- mida selle eest sai

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Rubla vs kroon vs öuro- mida selle eest sai

Postitus Postitas retti »

Kui palju maksis juunis 1992 rubla viimasel päeval 0,5 L pudel odavaimat valget viina rublades riigihinnaga riigipoes? Ja palju see maksis järgmisel päeva kroonides?
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Rubla vs kroon vs öuro- mida selle eest sai

Postitus Postitas kalleb »

Viina poes polnud, see oli talongide alusel jagatav defitsiit, suhkur ja seep samuti

Pilt

Pilt

11. jaanuaril 1992. aastal algas Eestis talongide ajastu. Savisaare poolt juhitud valitsuse poolt kehtestati piima, juustu, leiva, või ja alkoholi müük talongide alusel. Ka seepi ja pesupulbrit sai talongide alusel.
Ühele inimesele nähti ette päevas pool liitrit piima, nädalas 1,5 kilogrammi leiba, kuus 400 grammi võid ja kvartalis 500 grammi juustu.
Talongiajastuga kaasnes toidukaupade suur defitsiit ja inflatsioon. Palju räägiti ka sunniviisilisest ostmisest, mis talongidega kaasnes. Kui talong olemas oli, siis kaupa poodi enam jätta ei tahetud. Nii ostsid näiteks viina ka need pered, kus joojaid ei olnud. Viina sai hiljem muu kauba vastu vahetada.
Põhjus talongide kasutuselevõtuks seisnes laostunud majanduses. Aastal 1992 kallinesid kaubad 1076 protsendi võrra. Pangast laenu praktiliselt ei antud ning sageli nappis käibel ka sularaha.


Poes oli saada ainult saia- leiba , lettidel vedeles mingisugust mittesöödavat asja nagu merikapsas

Aga ega poodidest polnud ka tegelikult isegi tööstuskaupa saada , kui midagi asjalikku tuli siis jagati see tuttavatele ja kui müüki pandi oli kiirelt otsas

Välismaa maiustusi sai osta ainult valuutapoest , olid sellised punkrid , seal rubla eest ei saanud miskit

siin on infot mõnede hindade kohta

https://www.ohtuleht.ee/124396/kroon-to ... odi-tagasi
Väino
Liige
Postitusi: 680
Liitunud: 10 Aug, 2009 20:18
Asukoht: Virumaa
Kontakt:

Re: Rubla vs kroon vs öuro- mida selle eest sai

Postitus Postitas Väino »

kalleb kirjutas: ... 11. jaanuaril 1992. aastal algas Eestis talongide ajastu ...
Kas varem ei alanud? Olin 1989.a. lõpust 1991. a. sügiseni Vene kroonus ja kodused said niikaua minu eest talonge kuni mind tagaselja välja kirjutati.
morsevend
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 20 Okt, 2020 11:55
Kontakt:

Re: Rubla vs kroon vs öuro- mida selle eest sai

Postitus Postitas morsevend »

ants431 kirjutas:
alax kirjutas:60-ndate algul oli miinimum palk 30rbl, siis kerkis ta 45rbl peale ja aastakümnendi lõpuks jõudis 60rbl peale. Hiljuti leidsin ema keldrist vana 0,5l viinapudeli, millel oli hinnaks 2.12. Noorusest mäletan veel viinapudeli hindu 2.62, 2.87 ja oli veel midagi nõks üle 3 rubla. Vot 70-ndate viinahindu ei mäleta. 1980 aastal oli kolm põhilist viinahinda 3.62 , 4.12 ja 4.62. Seda 3.62 oli müügil kommarite eripuhvetites.
Lisaks veel juurde, et umbes 1959 aastal oli miinimumpalk kusagil 200 kuni 300 rubla ja leivapäts maksis 1.20 , 1.40 rubla. Odav vein vist 8 kuni 9 rubla ja või kg 15 kuni 20 rubla Tühi taara 1.20.
Minu grupivennad elasid ühikas tubades numbritega 307 (Moskva viin) ja 412 (Ekstra viin).
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Rubla vs kroon vs öuro- mida selle eest sai

Postitus Postitas retti »

Enne 1961 rahareformi maksis vormileib 0,70 rbl. (1960)

Vastus minu küsimusele -
riigipoes riigihinnaga 0,5 l pudel valget viina maksis rubla viimasel päeval 180 rbl.
Järgmisel,EEK esimesel päeval maksis sama pudel samas poes 19 EEKi.

p.s ärge hakake tõestama,et seda riiulis ei olnud.Oli küll, täiesti vabalt saadaval.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5557
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Rubla vs kroon vs öuro- mida selle eest sai

Postitus Postitas toomas tyrk »

Eesti Vabariigi Rahareformi Komitee Dekreediga nr 35 kehtestati alates 20. juunist 1992. a käibemaksumääraks 18%.
Enne seda oli 10%
https://www.rmp.ee/maksud/kaibemaks/kai ... 2006-09-04
vanahalb
Liige
Postitusi: 2617
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Rubla vs kroon vs öuro- mida selle eest sai

Postitus Postitas vanahalb »

Viinatalongid olid minuarust juba varasemalt, toidutalongid tulid 1992 a talvel ja need olid vist tallinlastele. Savisaar murdis tollal võilattu sisse ja muud sellist päevakohast. Maal elanuna ma mingeid leivatalonge küll ei mäleta ja selsamal talvel müüsime koos vennaga Lasnamäe turul kartulit 10 rublase kilohinnaga. Kanister bensiini millega sai ühe turureisi ära teha oli selsamal turul 400 rubla ehk umbes kott kartulit. Kuigivõrd sai kütust ka kolhoosist kuigi Venemaalt tulnud jõgi katkes 1991 a sügisel nagu noaga lõigatult. Meil jäi isegi sügiskünd pooleli.

Viinatalonge per kärss oli muarust ikka palju või polnud ma suurem asi viinamees. Letil viina samuti oli kuid selle ostmiseks tuli lisaks rahale ka talong anda. Paremate jookidega oli ajutisi raskusi ning et mitte talongi hukka lasta tuli vahel igasugust sodi osta. Elunäinud traktoristidki kes peaaegu kõike põlevat jõid ohkasid raskelt kui ma istme alt Rohelise Mao (Piparmündiliköör) või Lõunamaise välja tõmbasin. No aga jumala viljast oli ta tehtud ja ära tuli juua. Või mingine Liviko tehtud köömneviin - ma ei tunne tänase päevani selle mehe venda ka kes köömneviina joob :)

Enne vahetult kroonile eelnevast perioodist ma talonge enam ei mäletagi. Hind oli turumajandusele vastavaks muutunud ja kas neid enam üldse oligi ?
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Re: Rubla vs kroon vs öuro- mida selle eest sai

Postitus Postitas wudu »

Ka suitsud olid talongiga.
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist