Võidupüha paraad 2011

Reklaamid ette ning kajastused tagantjärele. Aga paluks et ikka militaarasjadega seotult...
Kasutaja avatar
hummel
Liige
Postitusi: 2079
Liitunud: 18 Apr, 2004 12:55
Kontakt:

Postitus Postitas hummel »

Kokkuvõtlik paraadiarvustus siis ka minu poolt.

Eks ma saan aru, et kaitseliitlase põhiülesanne pole marssimas käia, vaid metsas mütata, kuid nagu olen aru saanud ja kogenud oma elu jooksul, siis miskipärast on rivis püsivad allüksused ka maastikul tegutsedes võimekamad ja distsiplineeritumad. Riviline tegevus treenib võitleja kannatlikkust, koordinatsiooni ja reaktsiooni. Samuti kohusetunnet ja distsipliini nagu armastatakse öelda. Minumeelest väga kasulikud omadused igale heale sõjaväelasele.
Paraadidel peaks relvaformeeringu üldine tugev kohusetunne ja distsipliin, koos koondatud jõuga, olema just need asjad, mida rahvale rivilise tegevusega demotakse. See pole paraad, kui mingi kõvade meeste punt lihtsalt rahva eest läbi jalutab - nimetatakse pigem rongkäiguks.

Asja juurde.

Esiteks meeldis mulle, et ei toimunud presidendi ringkäiku koos tobedate lipukoogutamistega ja järjepanu tervitamistega. Kui see oleks toimunud, oleks ka paraad, mis tulede tseremoonia tõttu on nagunii pikem, olnud veel pikem ja kuumuse ning kandami tõttu ka osalistele piinavam.
Presidendi tervitus oli samuti asjakohane (ok, ikka traditsiooniliselt tiblastiilis 3-taktiline, mitte vana-eesti stiilis 2-taktiline, aga ju siis KL juhtkonnale läheb see NA värk rohkem korda), kuigi tänava akustika tundus pisut vilets olema.
Siiski peaksin õigeks, kui teleülekandes näidataks paraadi läbiviija ringkäiku-ülevaatust, kus ta tervitab ja soovib jõudu paraadiks. Professionaalne.

Kui president tuli autost välja, tekkis vist mingi segadus, et kes kuhu nüüd astub ja mis mikrisse räägib. Võimalik, et auto peatus pisut vales kohas. Eks tänav oli kitsas ka. Kas ei oleks parem, kui nende suurte mikrofonide asemel oleks rivistajal või paraadi juhatajal näpitsaga hõlmamikrofon? Teatud hetkel saab selle ju välja lülitada.
Mäletan, et kunagi oli KVJ Tiru, kes ka paraadi juhatas. Tal oli suur käsimikker surutud mantli nööpide vahele kuidagi ja siis me muidugi naljatasime, et lapik põues, kui seda vahel kohendas.

Tekkis küsimus, et kas hümn ei võiks olla pärast presidendi kõnet? Nagu selliseks pühalikuks kokkuvõtteks ja mõttepausiks. Peab veel üle vaatama 1938 ja 1939 paraadide salvestused, aga minuarust oli ka seal ikka niipidi.

Autode ja meeste läbisegi liikumine oli ja on jama. Milleks? Oleks piisanud ühest TT-rühmast ja ühest MP-rühmast juhiautodega, mis oleks liikunud lõpus. Nagu veebruaris. Oleks tulnud võtta samast Lõuna KRK malevatest, mitte kokku sõidutada mitmelt poolt ja nii ressursse kulutada.

Kui tahetakse, et rivi näeks korrektne välja, tuleb sangpommiraskustest granaadihetijatest ja ka kuulipildujatest praadrivis loobuda. Paraadrivi pole mingi relvanäitus ega moedemo. Katsugu paraadi läbiviijad ise 15 kg granaadiheitjaga 1,5 h stabiilselt koha peal seista. Tuletoetusrelvi võib näidata rahvale hiljem traditsioonilisel relvanäitusel ja sinna võib lauale käppimiseks välja panna ka rohkem, kui 1-2 tk.
Rivi kohta on veel öelda seda, et jaoülemate malekorras rühmade ette asetamine on riviliselt väga nõme, ebariviline ja jätab mulje nagu rühma joondumine oleks sassis. Samuti peaks raskendama joondumist, sest joonduda tuleb ju eesmise viiru järgi. Ja nii näeb sangpommidega rivi veel ebakorrektsem välja!

KL koolis riviasja ilmselt väga ei tunta, sest kooli rühm võttis (erinevalt ülejäänutest) valvelsammu ajal vasaku käega reipalt NA-likult kinni laesäärest. Määrustik seda ette ei näe ja mina pole ka seda varianti aastaid meie paraadidel näinud.

Kui õigesti meelde jäi, siis 2010 aasta kaitseliitlane, keda mul pole au tunda ja kes kindlasti on tubli mees, juhtis ühte rühma. Valvelsammu ajal paremale vaadates jätkas ta teise käega takti vehkimist, kuigi käsi peab olema liikumatult kõrval.
Üldiselt oli veel suht kentsakas, kuidas paljud ohvitserid üritasid paremale-vaat-tervitades vasakut kätt ette nähtud korras kõrvale vastu pükse suruda. Tänu komplekteeritud rakmekottidele jäi käelaba tobedalt ja ilmselt endalegi ebamugavalt õhku rippu.
Rakmed ei sobi sellisel kujul praadile. Vähemalt rühmade ees liikujatele mitte. Vöörihmast piisaks.

Võidutulede tseremoonia. Üks riviliselt ja määrustikuliselt jubedamaid esitusi, mida olen näinud. Eelmine aasta oli üsna keskpärane, aga see aasta täiega. Teadmiseks, et määrustikupärane jaatav vastus pole mitte "just nii", vaid on olnud alati "just nii, hr ...". Ei tea, kes see tegelane võis olla, kes otsustas kaitseliitlased avalikult määrustikku rikkuma panna. Vb peeti kaitseliitlast sedavõrd saamatuks, et ta ei jaksaks öelda "... hr President"?
See selleks. Mida tahaks rohkem ette heita, on riviline esinemine tule vastuvõtmisel. Saan jällegi aru, et KL koolis rivi ei õpita, aga tuld tooma ei saadeta minumeelest igat suvalist tankisti. Auasi, mis tuleks ka riviliselt korrektselt rahva ees ära teha! Selleks võib ju ka täitsa ise kodus natuke harjutada. KL-is ei leidunud kedagi, kes oleks õpetanud-drillinud neile kas-või eelneval päeval proovis korralikke rivivõtteid ülema juurde minekul ja lahkumisel? Millal tõsta käsi, millal alla lasta, millal pöörata, kuidas. Lisaks sõjaväelaslik efektne riviline hoiak. Oli ka mõni hea sooritus, aga enamus tegutses, andke andeks, pigem nagu mingid saamatud noorsõdurid.

Tegelikult on nagu jäänud tunne, et paljudele eestlastele ongi riviline sõjaväelaslikult korrektne tegevus ja hoiak nagu mingi personaalne häbiasi või lihtsalt mõttetu klounimäng, mitte auasi. Isegi tähelepanu keskpunktis olles. Ei suudeta nõuda, ega viitsita teha. Ülemad ise ei soovi sageli samuti otsest eeskuju näidata.
Loomulikult on siiski ka häid erandeid ja minu lugupidamine nende suhtes.

Paraadi kommentist ei viitsi praegu enam kirjutada (hiljem), aga tundus parem, kui talvel.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist