Edasi läks sildadega nii nagu planeeritud. Erandiks oli Kärevere sild, kus toimunu on siiani arusaamatu. M.Laar on raamatus “Emajõgi 1944“ põhjalikult seda episoodi kirjeldanud, teen lühikese kokkuvõte: nõukogude tankid peavad 16.00 lühiajalise lahingu Degrelle meestega 4 km Tartu pool, siis tankid lähenevad, algab segadus sillakaitsjate hulgas, pioneerid peavad lühikese tulevahetuse ja kõik taganevad, 16.30 tankid ületavad silla. Õhkimine oli Saksa pioneeride ülesanne ja ärajäämise põhjus ei ole teada.
Raamatus on toodud ka mõned versioonid, miks võis sild õhkimata jääda nagu näiteks, et pioneerid ootasid Wagneri käsku või ootamatu tehniline rike, siis veel väljavõte AA Narwa staabiülema peale sõda kirjutatud raamatust, kes pidas süüdlaseks kohapealset Saksa komandori ja viimaseks M.Laari oletus, et võib-olla läks Saksa pioneeridel Kärevere sild segamini raudteesillaga, mida keelati õhku lasta.
Igatahes tekitas selline ebaõnnestumine kõrgemal pool suurt pahameelt, nii “Nord“ kui AA Narwa poolt tulid käsud viivitamatult sild tagasi võtta, hävitada ja leida ka süüdlased. Need korraldused mingit olulist lisainfot ei anna, piirdun AA Narwa A.Pi.F aruande 24.08.1944 sissekannete tsiteerimisega:
Mjr. Baumgart (AA Narva staap Id) teatab, et Kärevere silla on ületanud 10 nõukogude tanki ilma, et silda oleks õhitud. Ülemjuhatus nõuab selgitust, miks silda õigeaegselt ei hävitatud. Ob.St.B.Fhr Schaefer juhendatud vajaliku uurimisega viivitamatult alustama ja aruannet koostama. (Seda uurimisaruannet kahjuks edaspidi ei mainita kordagi.)
Viimaseks on üks korraldus, pärit AA Narwa staabist, saadetud 25.08.1944 A.Pi.F-le, pealkirjaga „Sildade hävitamiseks ettevalmistamine“ , mis sisaldab järgmist huvitavat informatsiooni:
-Armeegrupi piirkonnas on lühikese aja jooksul 2-l lõhkamiseks ettevalmistatud sillal lõhkeained ja detonaatorid ära varastatud.
1.Seetõttu kästakse kõiki hävitatavaid sildu pidevalt valvata.
2. Alates 30.08.1944 on õhkimiseks valmistatud sillad, samuti tööplaanid sildadel vastavalt lisatud sümbolitele vaja teatada kaartidel 1:50 000. Üksikud objektid antakse järjestikuste numbritega.
3. Töö edenemine anda vastavalt telefoni teel täpsustades objekti nr. A.Pi.F aruandes.
4. Uued objektid – kui aruandes vastavalt punktile 1) pole loetletud – sisse viia plaanile 1:50 000 koos objekti nr. teatamisega.
Objektide sümbolid ülevalt alla: planeeritud / töös / lõhkeained paigaldatud ... Pi üksuse poolt, ilma sütikuteta, valvab ... Pi üksus / lõhkamisvalmis ... Pi üksuse poolt, valvab ... Pi üksus.
Manus:
Emajõe sillad 3.jpg [ 487.55 KB | Vaadatud 1882 korda ]