Stebeli ja Ninase patarei

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Horst
Liige
Postitusi: 363
Liitunud: 12 Veebr, 2005 0:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Stebeli ja Ninase patarei

Postitus Postitas Horst »

Tahkuna patarei teema all oli juttu, et Stebeli patarei on vist taas vett täis.
Juba mitmed aastad vett uuesti täis. Vene aja lõpu poole pumbati tühjaks nii Stebeli patarei komandopunkt, kui ka üks suurtükipositsioonidest. Olen käinud mõlemas sees. Stebeli patarei esimesel korrusel on vaid kuni mehe põlvedeni vett. Soovitav minna mingite pikemate kummikutega, sest vesi on ka suvel seal sees väga külm ning põrandal on igasugust prahti. Kindlasti tasuks kaasa võtta taskulamp, sest alumisele korrusele viivad luugid (oli vist 2-3) on lahti. Terasest laskepesa all saab simeselt korruselt mööda raudredelit üles ronida suurema vaevata. Sisseminnes paremale tagumisse ossa jääb üks sahti moodi ruum, kuhu ei tasu ronida. Torni leidmiseks hoida rohkem otse ja vasakule.
Alumisel korrusel ei olnud suurt midagi esimesest korrusest muud erinevat, kui et seal oli laskemoonaladu , kust avanes uks ka sellesse sügavasse väljast avatud sahti, mis künkal sissepääsust vasakule jääb. Rohkem sügavamale mingeid käike ei näinud. 100% muidugi ei tea, sest siis oli juba alumine korrus põlvist saadik vett täis vajunud.
Suurtükipositsiooni sissepääs oli aga ca 15-20 meetrit eemal. Pikk käik viis kunagise kahuri alla. Ümberringi oli samasuguseid ruume nagu neid Ninasel kuival pinnasel võib näha.
Ninasel saab kuiva jalaga sisse elektrijaama alumisel korrusele, kus ka osaliselt vett sees on. Näha võib suure diiselgeneraatori jäänuseid. Osa käike on prügi täis kallatud (konservikarbid). Suurtükipostsioonid suhteliselt hästi sälinus ja enamasti kuivad. Osa on ka õhku lastud, kus tugev lahvatus on meetripaksuse raudbetoonlae eemale visanud.
Esimese hooga võib Ninase patareist mööda panna küll. Kui aga ühe punkri üles leiad, siis teised leiad kasvõi kaablikraavide järgi üles, mis hästi näha on.
Viimati muutis Horst, 30 Juun, 2005 23:52, muudetud 1 kord kokku.
Me kõik oleme võhikud, ainult erinevates valdkondades.
soadf
Liige
Postitusi: 1194
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:15
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas soadf »

mul küsimus kus täpsemalt asub ninase patarei ja on kellegil infot kübarssaare patarei kohta ?
Horst
Liige
Postitusi: 363
Liitunud: 12 Veebr, 2005 0:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Horst »

soadf kirjutas:mul küsimus kus täpsemalt asub ninase patarei ja on kellegil infot kübarssaare patarei kohta ?
Stebeli, Ninase ja Kübassaare patareid asuvad Saaremaal. Kübassaare 130 mm patareid ei jõutud lõpuni valmis. Praegu võib seal võsastikust leida mõningaid ehitisi mida on Ninasel palju paremini näha. Stebeli patarei on Sõrves, Ninase ja Kübassaare asuvad samanimelistel poolsaartel.
Me kõik oleme võhikud, ainult erinevates valdkondades.
soadf
Liige
Postitusi: 1194
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:15
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas soadf »

Horst kirjutas:
soadf kirjutas:mul küsimus kus täpsemalt asub ninase patarei ja on kellegil infot kübarssaare patarei kohta ?
Stebeli, Ninase ja Kübassaare patareid asuvad Saaremaal. Kübassaare 130 mm patareid ei jõutud lõpuni valmis. Praegu võib seal võsastikust leida mõningaid ehitisi mida on Ninasel palju paremini näha. Stebeli patarei on Sõrves, Ninase ja Kübassaare asuvad samanimelistel poolsaartel.
ma ise kuressaarest pärit aga küsimus miks siis saklased oma missioni kübassaarele tegid ?
Horst
Liige
Postitusi: 363
Liitunud: 12 Veebr, 2005 0:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Horst »

Need on kõik venelaste poolt omal ajal ehitatud ja kui isegi lõpuni ei jõutud ehitada, siis oli ju kõva käsk, mis käskis vastu pidada mistahes tingimustel. Niipalju ikka valmis saadi, et sealt sakslaste tulekul tuld anti. Aga mitte täies mahus nagu plaanitud.
Viimati muutis Horst, 04 Mär, 2005 0:03, muudetud 2 korda kokku.
Me kõik oleme võhikud, ainult erinevates valdkondades.
soadf
Liige
Postitusi: 1194
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:15
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas soadf »

Horst kirjutas:
soadf kirjutas:
Horst kirjutas: Stebeli, Ninase ja Kübassaare patareid asuvad Saaremaal. Kübassaare 130 mm patareid ei jõutud lõpuni valmis. Praegu võib seal võsastikust leida mõningaid ehitisi mida on Ninasel palju paremini näha. Stebeli patarei on Sõrves, Ninase ja Kübassaare asuvad samanimelistel poolsaartel.
ma ise kuressaarest pärit aga küsimus miks siis saklased oma missioni kübassaarele tegid ?
Need on kõik venelaste poolt omal ajal ehitatud.
seda küll aga sakslased tegid sinna rünnaku et see öhku lasta aga see ebaönnestus siis peab seal ikka midagi olema
Horst
Liige
Postitusi: 363
Liitunud: 12 Veebr, 2005 0:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Horst »

Mine vaata. Võta siht Kübassaare majaka peale aga ca 100m enne majakat keera paremale poole võsasse sisse.
Me kõik oleme võhikud, ainult erinevates valdkondades.
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Postitus Postitas oliver »

Kübassaarel olid vähemalt kahurid paigas. Kuidas muude asjadega (punkrid, laod jne.) oli, seda ma ei tea. Peale ebaõnnestunud dessanti pommitasid saksa lennukid 3 kahurit puruks, viimase lasid venelased ise õhku.
Mathias Lutz
Liige
Postitusi: 609
Liitunud: 04 Mär, 2005 23:55
Kontakt:

130 mm patarei Saaremaal Rahuste rannas.

Postitus Postitas Mathias Lutz »

Mingi aeg tagasi postitasin info,kus peale 41 a.Sõrve sõda kohalikud külapoisid(osa saksa ja osa vene mundrites)tassisid laengut "toru" juure.Selline oli vana foto,millest omale ka koopia tegin.
Nüüd sattus minu kätte ka venekeelne raamat " Batarei Moonsunda"autor Juri Melkonov.Raamat trükitud Riias 2003 a.Siin on kaart Lääne-Eesti saartel asunud patareide asukohtadest ja ka jutt juures,kus mis ja millal oli.Nimelt venelased Põhja-Saaremaalt taandudes vedasid Tagamõisas asunud neljast 130 mm-st kaks tükki Sõrve poole kaasa.Tagamõisa patareid nimetati :statsionaarne patarei nr.25 ja Sõrve jõudes oli ta ajutine patarei nr.25A.
27-ndal sept.41a.ajas see poolpatarei koos Stebeli omaga nurja sakslaste dessandi Lõu lahes.Raamat kirjutab,et peale mürskude lõppemist,lasid vahvad merejalaväelased torud lõhki.Tegelikult jäi üks toru küll terveks,kus siis poisid hiljem sõda mängisid.Küllap aga sõdurid oma ettekandesväitsid,et torud õhku lastud.Muidu oleks neil omal räbalasti läinud.
Neid raamatuid pidi Sõrve Turismitalus müügil olema,pean uurima.
andrus
Liige
Postitusi: 4354
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Postitus Postitas andrus »

Melkonovi raamat on ausalt öeldes nõrk. Kui on suurem huvi patareide asukohtade ja relvastuse kohta, siis hangi endale almanahh "Tsitadell", nr. 11, seal K. Strelbitski kirjutab sellest, lisaks veel toob ära ka info muude relvade kohta, mis seal pesitsenud punaväe käsutuses olid. Järgmises numbris lubas ta koguni sõjategevuse käigust jutustada, ilmselt siis ka arhiividokumentidele toetudes, kahjuks ilmub antud üllitis väga ebaregulaarselt :(

paar linki ka:

http://www.fortification.ru/forum/

http://www.fortification.ru/forum/index ... &topic=454

06.07.2005

leidsin sisututvustuse üles:

http://www.fortification.ru/forum/index ... &topic=777
Viimati muutis andrus, 06 Juul, 2005 14:17, muudetud 1 kord kokku.
Martti
Liige
Postitusi: 311
Liitunud: 21 Nov, 2004 21:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Martti »

kalleb kirjutas:tuleb led pealamp muretseda siis pole seda muret karta
Mul oli kaasa 2 suurt halogeenlampi, seal põhjas ju vesi ka ja kuradi külm veel, hea et üle kummiku ääre ei läinud. Kas seal põrand on siis ehitatud niimoodi kaldu millegipärast?

Stebeli patarei koosnes komandopunktist, kahest maaalusest suurtükitornist, vaatlustornist, katlamajast ja sõjaväelinnakust. Suurtükitorni plokid olid 16 m sügavused kahekorruselised betoonehitised 2 m paksuste seinte ja 3,5 m paksuse laega. Kus asub teine suurtükki torn, üks on see mille juurde juhatab silt aga teine?
Vanasõiduki huviline
Minu sõidukid: Gaz 22; Moskvich 412 1969
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Postitus Postitas oliver »

Teise juurde viib esimese torni aluse juurest metsateekene. Enamvähem vastassuunas sellele teele kust sa sisse tulid.
Martti
Liige
Postitusi: 311
Liitunud: 21 Nov, 2004 21:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Martti »

oliver kirjutas:Teise juurde viib esimese torni aluse juurest metsateekene. Enamvähem vastassuunas sellele teele kust sa sisse tulid.
Ei jaganud siiski matsu ära :roll: Kas ma pean siis minema esimese torni aluse juurest edasi metsa sisse või hoopis üle selle kruusatee samale poole kuhu jääb komandopunkt?
Vanasõiduki huviline
Minu sõidukid: Gaz 22; Moskvich 412 1969
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Postitus Postitas oliver »

Mis siin keerulist on - lähed teed mööda esimese kahuripositsioonini, kõnnid selle vastaskülge ja otsid üles teeotsa mis viib sind teise positsioonini. Kõndida tuleb ~300m.
Martti
Liige
Postitusi: 311
Liitunud: 21 Nov, 2004 21:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Martti »

oliver kirjutas:Mis siin keerulist on - lähed teed mööda esimese kahuripositsioonini, kõnnid selle vastaskülge ja otsid üles teeotsa mis viib sind teise positsioonini. Kõndida tuleb ~300m.
Minu meelest viis see tee hoopis selle sama positsiooni sissepääsuni( http://lypsik.nohik.net/gallery/Stebel/P6291850 ).
Muide, vaadake pilte ka siis: http://lypsik.nohik.net/gallery/Stebel
Esimesed neli pilti on tehtud veidi teises kohas aga siiski Sõrves.
Vanasõiduki huviline
Minu sõidukid: Gaz 22; Moskvich 412 1969
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 16 külalist