www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 17 Aug, 2019 16:16

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 78 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 15 Dets, 2004 15:05 
Eemal
Liige

Selle KV-2 tankiga foto panin ma selleks, et näidata 12.Pz.Div. märki, ja kuidas diviis märgistas oma teekonda. Kunagi müüdi eBay-s ühe 12. PzDiv. koosseisu kuulunud mehe fotosid, fotodel diviisi lahingutee Minski juurest kuni Leningradi lähisteni. Paljudel fotodel olid nad niiviisi märgistanud oma teekonda- märgid tankidel, plankudel ja viidapostidel. Samasugused diviisimärgid (ilma suunda näitava nooleta) olid loomulikult ka nende endi tankidel ja autodel.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 15 Dets, 2004 18:22 
Eemal
Liige

Vaatasin arvutis olevad kaartide koopiad üle, ning 29 veebruari Wehrmachti ülemjuhatuse kaardil on 12 tankidiviisi asukohaks Idritsa 16. Armee koosseisus. Tartu juures pole ühtegi suuremat üksust märgitud (peale 207. SichDiv staabi). Selle alusel saaks piirata ajadaatumit, millal soomukid seisid ülikooli peamaja ees hiljemalt 27.-28 veebruarini (seda muidugi juhul, kui nad kuulusid 12 pzDiv. koosseisu).
Kirjutasin varasemas postituses, et diviis jõudis olla Eestis 1942 aasta jaanuarist kuni veebruarini 18. armee reservis. 1942 aasta 28. jaanuari kaardil on märgitud ta reservi asukohaks Narva piirkond.

Pilt

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 15 Dets, 2004 20:00 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Siis võiks foto hüpoteetiliseks seletuseks olla "12 PzD N. allüksus vahepeatusel Tartus veebruari lõpus 1944 ümberpaiknemisel Narva piirkonnast Idritsasse." Sobib ka linna sisenemise suund.

Tartust võidi Idritsasse liikuda ka raudteed pidi, Pihkva-Ostrov-Põtalovo-Sebezh-Idritsa:

http://en.is.pskov.ru/area_files/1/Admin_shema.gif

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 16 Dets, 2004 9:15 
Asjaajaja kirjutas
Tsiteeri:
Võimas! Tundub, et siin foorumis on peaaegu kõik ässad. On suur au teiega ühest katlast süüa.

Tunnistan ausalt - ka mul on kohati samasugune tunne ! :oops:

Aga võibolla ei olegi põhjust häbenemiseks ? Ja kes on "ässad" ? Kas need, kes siirast huvist asja vastu on hulga vaeva näinud ja endale mingi pildi loonud ?

No nii. PriitP püüdis ühele võimalikest versioonidest joont alla tõmmata. Eks aeg näitab, kui täpne see sai.
Sellest hoolimata ei maksaks vast loorberitele puhkama jääda, kuna üle võiks vaadata ka vahepeal kõrvale heidetud versioonid ? Või kuidas ?

Õpetaja

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 16 Dets, 2004 15:10 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Loomulikult, tegemist paistab olevat pioneeriüksusega, nagu ülalpool arvatud, aga see ei pea olema PzD allüksus. Lahtisi suundi on veel:
- Kas PzD koosseisus olevatel pioneeridel oli ka erinev munder (aitaks üksust tuvastada)?
- 12 PzD märk teetulbal võib ju olla ka 1941. aastast, kui 12 PzD lühikeseks ajaks Eestisse puhkusele tõmmati?
- Kas ei tundu natuke nahaalne sissepääs komandantuuri masinatega praktiliselt ära blokeerida? Miks nii pargiti?

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 16 Dets, 2004 15:26 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Veidike nahhaalselt on see küll, aga samas saab piltidelt aru, et see parkimine oli väga lühiajaline. Mehed siblivad ümberringi ja soomukitel sätivad nad ka midagi. Esimestel piltidel on näha sõdureid peahoonest kaste välja tassimas. Ka masinatel on kastid asju täis tuubitud. Arvatavasti said nad seal varustusele täiendust ja siis edasi.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 16 Dets, 2004 15:54 
Eemal
Liige

Tsiteeri:
12 PzD märk teetulbal võib ju olla ka 1941. aastast, kui 12 PzD lühikeseks ajaks Eestisse puhkusele tõmmati?

Ei tundu usutav olevat, aegunud märgid vähemalt teeviitadelt koristati kiirelt. Ning 1942 aasta alul oli diviis Narvas (mitte Tartus) puhkusel ja täienduse saamisel, ning edasine suund jälle itta, Volhovi alla. Tartust läbisõit oleks olnud mõttetu.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 16 Dets, 2004 16:04 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

no jesver ikka pole aru saanud, mis aasta on? ma ütlen tegu on 1944. aasta algusega ... pooltel sõduritel on peas M43 Feldmütze'd (nokaga) - M43 tähendab, et on loodud see 1943'ndal aastal ja neid ei antud kätte 1943 aasta alguses! järeldus - on aasta algus või siis lõpp, sest lumi on maas nagu näha (ja 1944. aasta lõpus olid fritsud siit juba läinud kui lumi maha sadas) - tähendab, et on 1944. aasta algus! Tõenäoliselt siis veebruar nagu ennem väidetud ... ja kui ma ei eksi siis on isegi masinate küljes MG42'd ... just see fakt, et sõduritel on M43 mütsid räägib enda eest - tegu on 1944. aasta algusega! MOTT!

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 16 Dets, 2004 16:09 
Eemal
Liige

to Grenadier

Ei näe su ägestumiseks põhjust. Loe hoolikalt varasemaid postitusi, ning sa saad aru, et me kõik oleme jõudnud arusaamisele, et tegu on aastaga 1944. Pisike arutelu oli lihtsalt teemal, et 12. tankidiviis viibis 1942 aastal Eestis!

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 16 Dets, 2004 16:16 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

ma ei ägestunud :wink:
lihtsalt esitasin raudkindlad tõendid, mis ajaga täpselt tegu on :!:

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 16 Dets, 2004 16:52 
Eemal
Liige

to Õpetaja
Minu laused "ässadest" ja "ühest katlast söömisest" polnud mõeldud mitte pilkamiseks, vaid hoopis tunnustamiseks. Ma vabandan, kui keegi asjast teistviisi aru sai.
Asjaajaja

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 16 Dets, 2004 17:19 
To : asjaajaja
Tsiteeri:
Minu laused "ässadest" ja "ühest katlast söömisest" polnud mõeldud mitte pilkamiseks, vaid hoopis tunnustamiseks. Ma vabandan, kui keegi asjast teistviisi aru sai.

Ka mina olin täiesti surmtõsine ja vabandad ilmaaegu, sinu tekstist ei jää küll pilkamise tunnet.
Aga loomulikult võib vabandada alati, ka siis kui midagi teinud ei ole - asi halvemaks ei lähe.

To: Grenadier
On hea, et keegi võttis ühe konkreetse asja meelde tuletada:
TEGEMIST ON 1944 AASTA ALGUSEGA

Ka üksuse osas on olemas üks versioon, mis on suhteliselt vettpidava olemisega:
Tsiteeri:
"12 PzD N. allüksus vahepeatusel Tartus"

Nii kaua, kuni keegi neid ümber pole lükanud, jätame nad seisma. Edasi võiks üle vaadata ka vahepeal kõrvale heidetud versioonid ?
Ja otsida - genereerida - kontrollida uusi.

Lugupidamisega
Õpetaja

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 17 Jaan, 2005 11:59 
Eemal
Liige

nii, XXVI.AK. raporteerib 'Ausbildungsgruppe 12.PzDiv' saabumisest oma päevaaruandes Armeegruppe Narwa'le 5. märtsil 1944.a.

allikas: Armeegruppe Narwa KTB Nr.1, NARA T-312, roll 1625, frame 580)

sama üksus lahkus XXVI.AK. koosseisust juba 12.märtsil 1944.a
siis kirjeldati ka üksuse koosseis: I./Pz.G.R.25, Pz.Pi.Kp.32, 1 kerge patarei. Seekord nimetati üksust 'Ausbildungsverband Lemke'.

allikas sama mis eelmine, kaadri number seekord 663.

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 17 Jaan, 2005 12:08 
Kuupäeva poolest klapib.

Ausaltöeldes tekkis mul küsimus:
Tsiteeri:
I./Pz.G.R.25, Pz.Pi.Kp.32, 1 kerge patarei. Seekord nimetati üksust 'Ausbildungsverband Lemke'

Oskad pisut lähemalt kirjeldada - mida see väljaõppeüksus (õppepatarei ?) endast kujutas?

õpetaja

Üles

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: 17 Jaan, 2005 17:42 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Mulle on jäänud mulje, et fotol on pigem luureüksus (Aufklärung) kui pioneeriüksus (Pioner), seda just masinate tüüpide tõttu: väikesed, mitte suured pontoonid; kahuritega lahingumasinad. Oskate kommenteerida?

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 78 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: manjabes ja 11 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: