Eesti Wabariigis toodetud lennuk PN-3

Laevad, lennukid, tankid... Kõik sõjatehnikast.
Tikka
Uudistaja
Postitusi: 19
Liitunud: 03 Nov, 2011 9:35
Kontakt:

Re: Eesti Wabariigis toodetud lennuk PN-3

Postitus Postitas Tikka »

Ootan veel mõnda aega, et äkki on kellelgi PN-3 detailsed joonised olemas. Heade jooniste eest olen nõus maksma, aga hind oleneb kvaliteedist. Viimase abinõuna lähen arhiivi ja lappan need mõnisada lehte läbi. Muidugi võiksin olemasoleva kolmvaate põhjal teha enam-vähem algupärase kere, aga see pole ikka see.
kari lumppio
Liige
Postitusi: 312
Liitunud: 30 Mär, 2005 9:46
Asukoht: Espoo, Soome
Kontakt:

Re: Eesti Wabariigis toodetud lennuk PN-3

Postitus Postitas kari lumppio »

Tere!

Lugesin läbi selle ja ka Nublu viidatud lingi teema. See rulli sees arhiivis "vedelev" kummaliste detailjooniste hulk on vist PN-3 joonised. Kaua aega tagasi (viis? kümme?) tagasi käisin Maneezi tänaval ja vaatasin läbi ka need joonised. Tädid ei virisenud (vist selle tõttu et välismaalane). Kui mälu ei peta siis seal on üldjoonis PN-3:st (kerest vist ainult?) ja selles ei ühtegi dimensiooni! Ülestõstetava radiaatori joonised olid ka.

Võrreldes PON-1 säilinud materjaliga võib oletada, et PN-3:st jooniseid ei olnud või need hävitati/viidi mujale.

Olen juba pikema aja mõelnud et kas PN-3 kere võis olla lihtsalt Hawker Hart'i edasiarendus? Tehtud lihtsalt voolujoonelisemaks puuliistude ja riidekatega? Ja kupliga. Üks natuke väiksema ala tiib kahe asemele (suurem kaal per tiiva ala => suurem kiirus kui mootori efekti jätkub). Suur trapetsus (jänne (chord inglise keeles - eesti keeles?) tiiva otsas per jänne tiiva tüves) toob ligi elliptilise tõstejõu jagunemise ja vähese tagistuse (vrd. Spitfire). Samas aga lennuomadused halvenevad, näiteks sakkaus (stall inglise keeles - eesti keeles?) on järsem. Saba ja sabatüür olid PON-1ga sarnased (nagu de Havillandi lennukides olid sabad sugulased kuni vist Vampire'ni).

Pole mitu aastad enam vaatanud (publitseeritud ja arhiivikoopiad) fotosid läbi aga arvan et nendest see Hart'i arenduse mõte mul algas. Ka paistaks nagu PN-3 kupli tagaosa oleks allavajutatav á la Pe-2 varajased variandid (või usakade SBD Dauntless). Sealt siis oleks luuraja/radist/laskur tulistanud. See toetaks ka seda Hart'i kere arendusideed. Aga võib olla et olen täiesti metsas oma mõtetega.

Aga kardan, et täpsed PN-3 joonised peab ise valmistama. Kunagi kibelesin seda tegema aga enam seda sama palaviku pole.


tervist,
Kari
Tikka
Uudistaja
Postitusi: 19
Liitunud: 03 Nov, 2011 9:35
Kontakt:

Re: Eesti Wabariigis toodetud lennuk PN-3

Postitus Postitas Tikka »

Kari, kas sa vaatasid kõik kuus arhivaali läbi? http://ais.ra.ee/index.php?tyyp=3&sess_ ... bmit2=OTSI
Nõustun, et Pn-3 on Hawker Harti sarnane, eriti kui külg- ja pealtvaadet võrrelda. Eestvaates on PN-3 aga kitsam ja tagumine kereosa tundub piltide pealt vaadates alt ümaram.
Chord on kõõl.
Stall on varisemine
kari lumppio
Liige
Postitusi: 312
Liitunud: 30 Mär, 2005 9:46
Asukoht: Espoo, Soome
Kontakt:

Re: Eesti Wabariigis toodetud lennuk PN-3

Postitus Postitas kari lumppio »

Tere!

Kuut arhivaali küll ei mäleta! Äkki peab planeerima uut külastust...
Aitäh ka terminoloogia abist. Klassikaline "Purilend" -raamat (naise päralt!!!) on kuskil aga ei hakanud eile hilisöhtal otsima.

Ise olen seda PN-3 / Hart võrdlust teinud kunagi rohkem nagu plastmudeli valmistamise jaoks. Kuidagi kummaline kui PN-3 tõesti oli kitsama kerega kui Hart kuigi seisis ka sama mootori taga. Nagu kirjutasin sellest on juba jupp aega kui seda arutasin ja mul võib olla vale.

kõike head,
Kari
Tikka
Uudistaja
Postitusi: 19
Liitunud: 03 Nov, 2011 9:35
Kontakt:

Re: Eesti Wabariigis toodetud lennuk PN-3

Postitus Postitas Tikka »

Kasutasin seda PN-3 skeemi: http://www.airwar.ru/image/idop/spyww2/pn3/pn3-1.gif .
Võrdluse tegin arvutis painti abiga ja joonlauaga päris mõõtu taga ei ajanud. Võisin vabalt mööda panna ja ega see kolmvaade ei pruugi ka täpne olla. Otsingud jätkuvad...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 20 külalist