Spike ATGM

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas Kilo Tango »

Muid asju ei jõua enam kommenteerida (tegeleb hiljem), kuid see 12 tuhat NLAW raketti tahavad veidi kommenteerimist.

Nimelt kuna vastane teab, et meil on monofunktsionaalne kaitsevägi üheainsa statistiliselt olulise TT relvasüsteemiga, on tanki kaitsmine vähemalt NLAW vastu väga lihtne.

Selgitan. NLAW kasutamine käib kahes moodis - top-attack ja otserünnak. Otserünnaku puhul ei ole rakett piisavalt võimas, et tanki soomusesse auku teha, mistõttu MBT augustamiseks jääb ainult top-attack. Viimane meetod eeldab seda, et rakett lendab tanki kohale ja plahvatab seal. Kuna tegu on kumulatiivse laenguga (tõsi, väga nutikalt kokku pandud), siis on kaugus soomusest üsna oluline. Täpsemalt üritab NLAW sättida ennast tankist u. 1m kõrgusel olevasse "auku", kus siis laeng lõhatakse.

Selle tõkestamiseks piisab kui tanki torni perimeetri kohale vahemikus 0,5-1,5 m kinnitada piisavalt tugev sõrestik. Ei mingit high-tech keraamikat ega isegi mitte reaktiivsoomise lisapaneele. Raketil on tõkestatud lend tanki kõige kriitilisema osa kohale ja kuna sensoreid ei aktiveerita jääb plahvatus kas ära või toimub vales kohas.

Kui vastas võiks oodata ka tankide sekkumist ei oleks arukas sellist meetodit kasutada, sest see suurendab oluliselt tankide märgatavust distantsilt.
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6208
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas kaur3 »

Kilo Tangole.

http://fmso.leavenworth.army.mil/docume ... /rusav.htm

Kas Vene tankinduses on midagi fundamentaalselt muutunud peale seda sõda? Mida nad ekspordiks pakuvad? Mida nad teevad kodumaa armeele? Või on tegemist salarelvaga?
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas Kilo Tango »

kaur3 kirjutas:Kilo Tangole.

http://fmso.leavenworth.army.mil/docume ... /rusav.htm

Kas Vene tankinduses on midagi fundamentaalselt muutunud peale seda sõda? Mida nad ekspordiks pakuvad? Mida nad teevad kodumaa armeele? Või on tegemist salarelvaga?

Ei muuda asja, sest sa ei saa kõiki tanke rünnata tagant. Samuti saab ju seda perimeetrit vajadusel veidi laiemaks ehitada. Peale kõige muu toimis Tšetšeenide taktika väga hästi linnatingimustes. Avamaastikul on olukord keerukam.

Tšetšeenias pealegi ei oodatud erilist vastutegevust. Eesti kaitseväelaste moraalne valmisolek sõdida on teada ja sellest tulenevalt suhtutakse tõsisemalt ka kaitsemeetmed kasutusele võtmisesse. Eriti kui on teada, et riigis on 12 tuh monotüüpset raketti ja muud näpuotsaga.

Ma ei taha öelda, et venelased kindlasti nii käituvad. Tahan vaid välja tuua, et taktikalise monofunktsionaalsuse vastu on oluliselt lihtsam ja odavam rohtu leida kui keerukamini üles ehitatud vastase puhul. Viimasel korral peab hakkama tegema kompromisse - mis ühe relva vastu hea, see võib teise vastu hoopis kahjuks olla ja kokkuvõttes on vajalik märksa kallim ja keerukam tõrjelahendus.
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6208
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas kaur3 »

KT, Sul võib olla tuline õigus ja kui nii saab probleemi lahendatud, siis tuleb vaid küsida, et miks nii ei ole tehtud. Liitlasriigid on oma sõiduriistad soojadel maadel kenasti ära puuristanud. Miks mitte ka venelased. Samas on armeel lisaks tankidele paras ports masinaid, ilma milleta ei saa sõda pidada. Loomulikult võib ka need lõpuks ära puuristada. Siis kaotab TT-raketindus üldse mõtte. Kas on ka Milanitel mõtet või läheb venelaste tehnoloogiline valulävi kusagil 1000 raketiühiku pealt? Kui teaks valuläve, siis saaks ka rakettide täpse arvu välja arvutada :)

... aga kui suure seene Sa projekteeriksid peale? Praegu paistab olevat top attack nii 80-90 kraadise nurga all. Kui suurt pingutust nõuaks inseneridelt tarkvara ümberprogrammeerimise näol ründenurga vähendamine, et kumulatiivlaeng tuleks Seene alt läbi?
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas Kilo Tango »

kaur3 kirjutas:KT, Sul võib olla tuline õigus ja kui nii saab probleemi lahendatud, siis tuleb vaid küsida, et miks nii ei ole tehtud. Liitlasriigid on oma sõiduriistad soojadel maadel kenasti ära puuristanud. Miks mitte ka venelased. Samas on armeel lisaks tankidele paras ports masinaid, ilma milleta ei saa sõda pidada. Loomulikult võib ka need lõpuks ära puuristada. Siis kaotab TT-raketindus üldse mõtte. Kas on ka Milanitel mõtet või läheb venelaste tehnoloogiline valulävi kusagil 1000 raketiühiku pealt? Kui teaks valuläve, siis saaks ka rakettide täpse arvu välja arvutada :)

... aga kui suure seene Sa projekteeriksid peale? Praegu paistab olevat top attack nii 80-90 kraadise nurga all. Kui suurt pingutust nõuaks inseneridelt tarkvara ümberprogrammeerimise näol ründenurga vähendamine, et kumulatiivlaeng tuleks Seene alt läbi?
Põhjus selles, et puuristamine aitab AINULT TT rakettide vastu. Tank vs. tank konfliktis on see kahjulik. Teine põhjus on ka selles, et seniseid vastaseid on venelane tugevalt alahinnanud. Eee... No mitte kõiki neist :-)

Ma ei räägi seenest. NLAW lendab sirget trajektoori mööda. Piisab millestki u. batuudivõrgu taolisest asjandusest ümber torni. NLAW ei sisene ülevalt vaid lendab horisontaalset trajektoori mööda tanki kohale ja lõhkab seal allapoole suunatud kumulatiivlaengu.

Lisasin pildi kah, et asi selgeks saaks. Nool näitab kumulatiivlaengu suunda.
Turvapuur.jpg
Turvapuur.jpg (13.57 KiB) Vaadatud 3437 korda
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas Kilo Tango »

Kapten Trumm kirjutas: Mis puudutab seda 6a tagust posti, siis ka mina õpin. Sooviks sama ka oponentidelt. Nagu ma eespool ütlesin, arvan ma, et tanke on vaja. Aga mitte selle hinnaga, ...
Muide, mis sellesse hinda puutuv, siis ma väga sügavalt kahtlen, kas see kulutus tankiüksusele ikka saab nii suur olema. Pigem pakuks sinna 2 mlrd kanti. Kahtlustan, et see 4 mlrd on suh-koht maksimum, mis välja käidi.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas Kilo Tango »

kaur3 kirjutas:KT, aga miks üldse peab teerulli ette jooksma, et seda peatada? Võib-olla astuks eest ära, roniks kabiini, paneks juhile millegagi vastu pead ning võtaks võtme eest ära? Sarnast rolli saaks mängida ka immediately-available precision artillery fire relvad vastase võtmeükuste vastu. Teine mõte on see, et vastaspoole kui vastaspoole mõtteks on riik okupeerida, siis peab kohale tooma väga palju mehi. Rohkem kui diviisi. Kui mõttekas on selle marsil oleva diviisi ette mina, kui samal ajal on teada, et maa okupeerimiseks, peab see diviis hakkama tegema väljasõite kontrollimatutele aladele, mis tähendab omakorda väiksemate üksuste kasutamist. Näiteks pataljoni taktikaliste gruppide paigutamist erinevatesse kohtadesse. Kui me nüüd esimese hooga tekitaks endale tõelise immediately-available precision artillery fire võimekuse, siis oleks üsna turvaline neid üksuseid kottida. Kui tankivõimekuse seemne loomise raha eest saaks ligi 12 000 NLAW'i ja need oleks üle terve Eesti laiali, siis mis saatus tabaks okupeerivaid pataljoni taktikalisi gruppe? Aga kuna kangelaspioneer võttis minult oma viimase kirjaga pinged maha ning viitas konteineritele, siis võib-öelda, et kui plaan töötab, siis on kõik ok.
võib üsna kindel olla, et mõni tankiüksuse komandör hakkab "Rommelit tegema" ja kihutab oma tankidega kolonnil eest ära. Selle peale hakkab Eesti rinnet ümber ehitama ja ongi kaotus käes. Selle asemel võiks jalaväe rahulikult jätta kogu ülejäänud rünnakuüksustega mässama ning suunata vene Rommeli vastu tankid.
Ma ei usu "Rommeli tegijatesse". Otsi üles "Tankid EKV'le" teema alt meie tollane vaidlus alateemal "üks tankipataljon Eestis igal poole."

Yom Kippuri jt sõjad ei lõppenud naaberriikide laiaulatusliku okupeerimisega, mis oleks sundinud okupeerijat venitama oma armeed laiali. Türklased proovisid seal kandis kunagi midagi teha ja siis tuli Araabia Lawrence ning raius ennast ajalukku.
Siiski siiski. Vene "Rommel" loob Muugal sillapea, maandatakse armastusväärselt Prantsuse laevukeselt dessant ja ongi kogu moos. Tallinna ja Muuga vahel ei suudeta enam mitte mingit rinnet moodustada.
Aga see ei olegi põhipoint. Peamine on imho ikkagi see, et planeerijatel peab olema piisavalt tööriistu, et saavutada taktikalises planeerimises vajalik paindlikkus ning võime tekitada üllatusmomente. Üheülbalise varustusega seda teha ei saa või on see väga raske.

Last but not least. Tanke ei hakata Eestis mitte kunagi tootma. Aga mul on kuri kahtlus, et TT rakette hakatakse.
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6208
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas kaur3 »

VF tankidest, võrkudest ja rakettidest.

http://twower.livejournal.com/632891.html#cutid1

http://web.archive.org/web/200801290439 ... 91020.html

Üks kommentaar.
Slat armor also known as bar armor, cage armor, and standoff armor is a type of armor designed to protect against anti-tank rocket-propelled grenade (RPG) attacks. It functions by placing a rigid grid around the vehicle which disrupts the shaped charge warhead by either crushing it, preventing optimal detonation from occurring, or by damaging the fuzing mechanism preventing detonation. It can be defeated by tandem-charge designs such as the RPG-27 and RPG-29.[1]
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas Kilo Tango »

kaur3 kirjutas:VF tankidest, võrkudest ja rakettidest.

http://twower.livejournal.com/632891.html#cutid1

http://web.archive.org/web/200801290439 ... 91020.html

Üks kommentaar.
Slat armor also known as bar armor, cage armor, and standoff armor is a type of armor designed to protect against anti-tank rocket-propelled grenade (RPG) attacks. It functions by placing a rigid grid around the vehicle which disrupts the shaped charge warhead by either crushing it, preventing optimal detonation from occurring, or by damaging the fuzing mechanism preventing detonation. It can be defeated by tandem-charge designs such as the RPG-27 and RPG-29.[1]
Ma tean väga hästi, misasi on slat armor. Antud puhul on juttu millestki muust. Kuna meil oleks 12 tuh NLAW puhul relvastuses monofunktsionaalne TT rakett, siis on tegemist konkreetselt selle raketi tõrjumiseks mõeldud lahendusega. Sa võid käsitleda seda kui omalaadi area denial lahendusena. Keelatud piirkond on siis tanki torn.
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6208
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas kaur3 »

Kilo Tango, aga mina küsin, et kas kõik vastase liikuvad vahendid kaetakse sellise torniga? Meil on ju 300 Milanit, mis tahavad ka tööd teha. TTA'ga algas jutt immediately-available precision artillery fire funktsiooni üle ja Spike, mis on praeguse teema pealkiri tagaks selle. NLAW annaks selle funktsiooni samuti väga paljude vastase liikuvate vahendite vastu. Rääimata Javelinist ja rohkearvulisest Milani pargist (kuniks veel liinid töös on).

Rommeli kohta ma ei saanud esimese hooga kohe aru, et see on siis see komandör, kes kõigilt eest ära sõidab, Muugale jõuab ja seal lehvitatades Mistrali vastu võtab. Ma olen dessantide loogikast ikka nii aru saanud, et dessant, mis on Mistrali peal, võtab ära tähtsa koha ja siis tuleb ülejäänud maavägi kohale. Aga Sinu stsenaariumi järgi tegi tankist dessandi, mis ei ole samuti vale, kuid miks ta seal Mistralit peab tervitama? Ma ise arvan oma väikese peaga, et tankiüksused võivad saada ülesande peale meie 15 ruutkilomeetrise brigaadi asukoha kindlaksmääramist, teha dessandi näiteks selle brigaadi seljataha ja hõivata tähtsaim maantee. Meie tankid teevad siis mida? Tõrjuvad kaarega liikuvaid dessanti (dessante), peavad kinni, pealetungivat vastast, või sõidavad, Ida-Virust, Võrust Muugale, või hoopis Ämarisse, kus Mistral reidil? Ühest pataljonist tankidest jääb väheks kogu teatri haldamiseks. Tuleb teha valikud. Keegi jääb sellest toest ilma. tommy esines siin ilmselgelt alahindava seisukohaga vastase jäglimisvõimekuse osas, kuid mina neid mehi ei alahindaks. Küll nad saavad üsna pea aimu, kus mis liigub. Tankide teemas on see kõik nii läbi nämmutatud, et ei taha enam sellest rääkida.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas Kilo Tango »

kaur3 kirjutas:Kilo Tango, aga mina küsin, et kas kõik vastase liikuvad vahendid kaetakse sellise torniga? Meil on ju 300 Milanit, mis tahavad ka tööd teha. TTA'ga algas jutt immediately-available precision artillery fire funktsiooni üle ja Spike, mis on praeguse teema pealkiri tagaks selle. NLAW annaks selle funktsiooni samuti väga paljude vastase liikuvate vahendite vastu. Rääimata Javelinist ja rohkearvulisest Milani pargist (kuniks veel liinid töös on).

Rommeli kohta ma ei saanud esimese hooga kohe aru, et see on siis see komandör, kes kõigilt eest ära sõidab, Muugale jõuab ja seal lehvitatades Mistrali vastu võtab. Ma olen dessantide loogikast ikka nii aru saanud, et dessant, mis on Mistrali peal, võtab ära tähtsa koha ja siis tuleb ülejäänud maavägi kohale. Aga Sinu stsenaariumi järgi tegi tankist dessandi, mis ei ole samuti vale, kuid miks ta seal Mistralit peab tervitama? Ma ise arvan oma väikese peaga, et tankiüksused võivad saada ülesande peale meie 15 ruutkilomeetrise brigaadi asukoha kindlaksmääramist, teha dessandi näiteks selle brigaadi seljataha ja hõivata tähtsaim maantee. Meie tankid teevad siis mida? Tõrjuvad kaarega liikuvaid dessanti (dessante), peavad kinni, pealetungivat vastast, või sõidavad, Ida-Virust, Võrust Muugale, või hoopis Ämarisse, kus Mistral reidil? Ühest pataljonist tankidest jääb väheks kogu teatri haldamiseks. Tuleb teha valikud. Keegi jääb sellest toest ilma. tommy esines siin ilmselgelt alahindava seisukohaga vastase jäglimisvõimekuse osas, kuid mina neid mehi ei alahindaks. Küll nad saavad üsna pea aimu, kus mis liigub. Tankide teemas on see kõik nii läbi nämmutatud, et ei taha enam sellest rääkida.
Ei. Milleks seda. Piisab kui kõige jõulisem osa, ehk siis MBT sellega kaetud on. Ma kritiseerisin peamiselt seda 12 tuhande NLAW ideed. Spike on vähe teistsugune loom ja seda sellise batuudivõrguga ei pea.
vk1
Liige
Postitusi: 1607
Liitunud: 02 Juul, 2007 22:18
Asukoht: tallinn
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas vk1 »

kaur, kas sa hakkad Spikega kulutama laskemoona- ja kütusega Urale ja Kamasse? see rakett maksab ju rohkem, kui sihtmärk
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas Kilo Tango »

vk1 kirjutas:kaur, kas sa hakkad Spikega kulutama laskemoona- ja kütusega Urale ja Kamasse? see rakett maksab ju rohkem, kui sihtmärk
See on vale lähenemine. Lahingus ei hävitata mitte hinnalipikuid, vaid taktikalisi eesmärke. Teinekord võetaks kütuseveok kasvõi tiibraketiga maha piltlikult öeldes.

Mis muide meenutab mulle veel ühte tõsiasja, mis räägib soomustehnika kasuks. Nimelt peibutusmärklauad. Nende puhul hakkab küll kulu/tulu suhe mängima. Pole midagi toredamat kui jälgida, kuidas vastane oma kallihinnalist lennukiressurssi ja -moona kulutab vineerikastide ja täispuhutavate tankide killimiseks. Pealegi saab makettidega sundida vastast muutma oma manöövrite suunda, sundida neid hargnema lahingurivistusse iga natukese aja tagant (lõpuks päris tanke enam ei usutagi) ning paljastama oma suurtükkide asukohad. Võimalusi kui palju. Taktikaliste rakettide peibutised oleks naeruväärne idee.

Ausalt-öelda võiks juba praegu anda kaitseliitlastele ülesande Pasisid ja Unimoge vineerist valmistama hakata sellisel moel, et saaks neid kiirelt kokku panna suvalises kohas Eestis.
Tiam
Liige
Postitusi: 489
Liitunud: 31 Aug, 2008 3:25
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas Tiam »

Minu arust oli just Kilo Tango see, kes siin aasta kaks tagasi propageeris kaugmaa AT süsteemide soetamist- mõte, millega ma ei saaks rohkem nõus olla. Korralikud rühma tasemel AT relvad + 155mm suurtükkide põhised kaugmaa AT süsteemid peaksid vähemalt idee tasemel päris korraliku sünergilise efekti andma ainuüksi juba läbi selle, et oht, et tarkmoona hakkab sulle pähe sadama peaks sundima oponendi soomuskolonnid liikuma väiksemates rühmades, mida nüüd korraga paari-kolme Spike/NLAW/Javeliniga varitsedes on jõudude tasakaal varitseja ja rünnatava vahel tunduvalt enam tasakaalus.

Tundub, et samale loogikale ehitab oma tankivastast võimekust üles Rootsi Bill2/NLAW + alla 1min reageerimisajaga AT tarkmoona välja suutma pidavad liikursuurtükksüsteemid Archer + väga hea counter battery võimekus (taas alla 1min reageerimisajaga) ARTHUR radarisüsteemi näol, et vältida oma varitsejate surnuks tampimist tagalast tuleva suurtükitulega. Arvatavasti selle asemel on rootslased oma senises suuruses tankiarmee säilitamise asemel hankeraha suunanud just kombinatsiooni Archer + ARTHUR + NLAW/Bill2, selle asemel, et sama hankerahaga hoida käigus oma 200+ tanki. Vähemalt kaks võtmelüli sellest rootslaste valemist (Archer + ARTHUR) on endale suure tõenäosusega soetamas ka soomlased ning on esimesed uudised, et ka tšehhid, kellel ju omal korralik kogemus olemas on DANA/ZUZANA/MODAN süsteemide näol- kui need hanked tegelikkuseks saavad peaks see rootslaste "valemi" suhtes üks korralik kvaliteedimärk olema.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Spike ATGM

Postitus Postitas Kilo Tango »

Tiam kirjutas:Minu arust oli just Kilo Tango see, kes siin aasta kaks tagasi propageeris kaugmaa AT süsteemide soetamist- mõte, millega ma ei saaks rohkem nõus olla. Korralikud rühma tasemel AT relvad + 155mm suurtükkide põhised kaugmaa AT süsteemid peaksid vähemalt idee tasemel päris korraliku sünergilise efekti andma ainuüksi juba läbi selle, et oht, et tarkmoona hakkab sulle pähe sadama peaks sundima oponendi soomuskolonnid liikuma väiksemates rühmades, mida nüüd korraga paari-kolme Spike/NLAW/Javeliniga varitsedes on jõudude tasakaal varitseja ja rünnatava vahel tunduvalt enam tasakaalus.

Tundub, et samale loogikale ehitab oma tankivastast võimekust üles Rootsi Bill2/NLAW + alla 1min reageerimisajaga AT tarkmoona välja suutma pidavad liikursuurtükksüsteemid Archer + väga hea counter battery võimekus (taas alla 1min reageerimisajaga) ARTHUR radarisüsteemi näol, et vältida oma varitsejate surnuks tampimist tagalast tuleva suurtükitulega. Arvatavasti selle asemel on rootslased oma senises suuruses tankiarmee säilitamise asemel hankeraha suunanud just kombinatsiooni Archer + ARTHUR + NLAW/Bill2, selle asemel, et sama hankerahaga hoida käigus oma 200+ tanki. Vähemalt kaks võtmelüli sellest rootslaste valemist (Archer + ARTHUR) on endale suure tõenäosusega soetamas ka soomlased ning on esimesed uudised, et ka tšehhid, kellel ju omal korralik kogemus olemas on DANA/ZUZANA/MODAN süsteemide näol- kui need hanked tegelikkuseks saavad peaks see rootslaste "valemi" suhtes üks korralik kvaliteedimärk olema.
Propageerin endiselt. Just selsamal taktikalise paindlikkuse põhjusel. Ma ei ûtle, et Spile vôi NLAW halvad on. Pigem olen ma vastu ühe taktika kaitseväele. Millist seisukohta evisin ma muide ka tollal.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist