www.militaar.net
http://militaar.net/phpBB2/

155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas
http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=31553
1. leht 1-st

Autor:  Lemet [ 02 Veebr, 2014 20:10 ]
Teema pealkiri:  155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas

Artikli nimetus sisaldab muidugi suuresti reklaami, kuid kuidas ka poleks, teevad selle Lõuna-Korea päritolu iseliikuva suurtüki unikaalsed andmed ta üheks parimaks antud relvaliigi esindajaks. Ületades sellistes parameetrites nagu laskekaugus ja tulekiirus ka Venemaa analooge. Näiteks 152 mm iseliikuva suurtüki Msta-S omi.

Muideks, millal vaatab Venemaa juhtkond läbi välismaise tehnika ostmise variandi? Siis oleks arukas kaaluda küsimust nimelt selle masina ostu ja litsentseeritud tootmise kohta. Õnneks korealased seda müüvad ja on juba jõudnud müüa tootmislitsentsi türklastele. Türgi versioon sai nimeks T-155 Firtina.

Pilt
T-155 Firtina

Mõni sõna selle lahingumasina loomisest...
Antud iseliikuv suurtükk töötati välja suhteliselt hiljuti- möödunud sajandi 90-ndatel aastatel. Programm uue iseliikuva suurtüki K9Thunder loomiseks startis 1989 aastal. Esimesed uue iseliikuva süsteemi katsetused toimusid 1996 aastal. Kahe aasta pärast, 1998 aasta talvel, sõlmis Korea valitsus kokkuleppe korporatsiooniga "Samsung Techwin" uue haubitsa tarnimiseks ning juba 1999 aastal saabus relvajõududele esimene partii. Relv oli mõeldud asendama sinnamaani L-Korea relvajõudude relvastuse olevat liikursuurtükki K55.

Pilt

Uus liikursuurtükk suurendas oluliselt armeesuurtükiväe võimalusi, kuna omas suuremat laskekaugust ja paistis silma hea mobiilsuse ja kaitstusega. Iga liikurite K9 Thunder pataljon koosneb kolmest kuuetorulisest patareist. Haubitsat kasutatakse grupis koos automaatse lahingumoona transpordivahendiga K10 lahingumoonavarude täiendamiseks.
K9 Thunderi korpus ja torn keevitatakse kokku soomusterase lehtedest ning kaitsevad meeskonda käsirelvade tule, samuti ka miini- ja mürsukildude eest. Standardvarustusse kuuluvad kaitsevahendid massihävitusrelva eest, soojendi, sidevahendid, tuletõrjesüsteem ja öise nägemise komplekt. Liikuri meeskond koosneb viiest inimesest- komandör, juht-mehaanik, sihtur ja kaks laadurit.

Pilt

47-tonnise masina esiosas on juhtimissektsioon koos juht-mehaaniku töökohaga ja mootori-ülekande sektsioon, masina ahtriosas on torniga lahingusektsioon.
Liikurile on paigaldatud mootor MTU 881, mis arendab võimsust 735 kiloWatti. Jõuülekandeks on automaat firmalt Allison XI 100-4АЗ, mis tagab edasiliikumisel neli käiku ja kaks tagurpidikäiku. Mootor koos ülekandega võimaldavad liikumiskiiruseks kõva kattega teedel kuni 67 km/h, sealjuures on käiguvaruks antud 480 km. Iseliikuval suurtükil K9 Thunder on hüdropneumaatiline vedrustus, mis paistab silma kõrgendatud läbivuse ja sujuva käigu poolest.

Pilt

Pöörlevas tornis asub pikatoruline 155-mm haubits, mis on varustatud suudmepiduri ja hülsieemaldiga. Haubitsa rauas asub andur mürsu algkiiruse määramiseks, mis annab saadud info edasi pardaarvutile. Torni katusele on monteeritud 12,7 mm suurekaliibriline kuulipilduja tulistamiseks maa- ja õhusihtmärkide pihta.
Automaatne moona etteandesüsteem tagab maksimaalse lühiajalise tulekiiruse- kolm lasku 15 sekundiga. Tavatingimustes suudab meeskond teha minutis kuus lasku. Mürsud asetatakse paika ja saadetakse pesasse automaatselt, samas kui heitelaengud kartuusides või kaasaegsetes moodulites paigaldatakse käsitsi. Liikuri lahingukomplekt koosneb 46st erinevast laengust.

ERFB-HE mürskudega(suundvööga aktiiv-reaktiivfugassmürsk(??) tulistamisel ulatub maksimaalne laskekaugus 50 kilomeetrini, lihtsa aktiiv-reaktiivmürsuga tulistamisel 40 kilomeetrini. Tavamoonaga tulistades on laskekaugust 30 kilomeetrit. Meeskond saab avada tule kõigest 30 sekundit peale masina peatumist. Mürsud lendavad ühe ja sama sihtmärgi pihta mööda erinevaid trajektoore, mis võimaldab vaenlase hävitamist 100% tõenäolsusega. Võimalik on tulistada tuumamürskudega.

Pilt

Tehnilised andmed:

Kaal 47 t.
Pikkus 12 m
Laius 3,4 m
Kõrgus 2,73 m
Meeskond 5 inimest
Laskekiirus: 3 lasku 15 sekundi jooksul, maksimaalne 6-8 lasku minutis.
Laskekaugus: 30000-56000 m.
Relvastus: 155-mm haubits, 12,7 mm suurekaliibriline kuulipilduja HMG
Mootor: 1000 hj 8-silindriline vedelikjahutusega diisel MTU MT 881 Ka-500
Vedrustus: hüdropneumaatiline. гидропневматическая
Käiguvaru 480 km.
Kiirus: kuni 67 km/h


http://alternathistory.org.ua/155-mm-sa ... a-sau-mira

Autor:  hummel [ 05 Mär, 2014 23:01 ]
Teema pealkiri:  Re: 155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas

Parimaks nimetada on vist natuke paljuvõitu. Ehk parim M109 edasiarendus. 75% näib sama olema. Isegi panoraamsihiku periskoobi kaitse on samas kohas ja samasugune. Puudub automaatne laadimismehhanismi etteandmissüsteem.
Üldse ei ole juttu navigatsioonivahenditest ja suunavahenditest. Kas need on elektroonilised või mehhatroonilised või topelt? Kas on olemas pardageneraator? Kas suunamismehhaanika toimib automaatselt või manuaalselt? Kas raud on 45 või 52 kal.

Muidugi ega see Msta-S ka midagi uskumatut ei ole.

Autor:  teeline35 [ 27 Dets, 2016 19:39 ]
Teema pealkiri:  Re: 155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas

Hiljaaegu oli uudis, et soome tahab osta neid liikursuurtükke ja kutsub eestit ka kampa. On midagi kindlamat ka kuulda või lehemeeste väljamõeldis?!

Autor:  hummel [ 28 Dets, 2016 22:46 ]
Teema pealkiri:  Re: 155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas

Kui soomlased ja noorakad selle hangivad ja sellega seoses siinpool maakera varuosade baas+logistikaliin tekib, võib nende relvade kaashankimine olla tõesti mõistlik mõte. Norras viidi juba mingi aeg läbi ka katsetused.

K9 on põhimõtteliselt sama asi, mis M109, aga selle vahega, et kogu süsteem on korealastel ehitatud 0-ist uuesti üles ja märksa tugevamana ja võimsamana, kui kunagine Vietnami sõja aegne eeskuju. Pidi olema lihtne riist ja mõeldud ajateenijaile kasutamiseks.
Laskemoonasoomuk K10 oleks võib-olla asjakohane modida ümber ruumikaks rühma-patarei arvutus- ja juhtimissoomukiks või isegi pataljoni staabisoomukiks.

Autor:  ruger [ 03 Veebr, 2017 19:40 ]
Teema pealkiri:  Re: 155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas

Nüüd siis uudis ongi tõeks osutunud. Eesti ostabki K9 seeria liikurssuurtükid, mis on väga positiivne uudis.
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/e ... d=77123350

Autor:  Kriku [ 03 Veebr, 2017 19:42 ]
Teema pealkiri:  Re: 155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas

viewtopic.php?p=500275#p500275

ja sealt edasi.

Autor:  sulev [ 17 Veebr, 2017 12:39 ]
Teema pealkiri:  Re: 155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas

http://www.army-guide.com/eng/product1279.html

Autor:  nimetu [ 26 Mai, 2017 9:33 ]
Teema pealkiri:  Re: 155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas

Unustage MRL süsteemid:
http://www.janes.com/article/70797/namm ... lery-round
:shock:

Autor:  Kapten Trumm [ 26 Mai, 2017 9:49 ]
Teema pealkiri:  Re: 155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas

90 km laskekaugus 30 m täpsusega tähendab lennu (elektroonilist) korrigeerimist, mis tähendab rämedat tükihinda (peamine põhjus, miks seni koosnevad moonavarud ikka tagasihoidliku kaugusega tavamoonast).

Ilma elektroonilise korrigeerimiseta tähendaks aga taoline laskekaugus, et kui mürsud sajavad 1 km ringi sisse, on asi juba suhteliselt täpne.
Gradi puhul, kus kogu mürsu stabiilsus põhineb lihtsalt autorotatsioonil ja kiirus on tagasihoidlik, pidi nt olema päris hea, kui pataljoni kogupauk satub kaardiruudu (1x1 km) sisse.

Mittejuhitava moona lendu lihtsalt mõjutab liiga palju tegureid, mistõttu hakkab suurtel kaugustel kollitama räme hajuvus (nt tuuleolud pole ühesugused, vaid ajas muutuvad jne).

Tehniline probleem, mis ajab juhitava suurtükimürsu hinna kosmiliseks on vajadus tagada, et juhtimissüsteem jääks toimivaks ka siis, kui mürsk 8 meetrises vintrauas kiirendatakse nullist kolmekordse helikiiruseni (mitte iga elektroonika ei pidavat seda kannatama). Taolise kiirendusega omandavad piltlikult elektroonikajunnid sangpommi kaalu ja asi läheb lihtsalt pulbriks.
Seepärast on ka igasugu imesütikud (nt aegsütikud) olnud läbi aegade mitte elektroonilised, vaid pürotehnilised.

Autor:  nimetu [ 26 Mai, 2017 11:13 ]
Teema pealkiri:  Re: 155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas

Tänapäeva täppisraketid on tegelikult samamoodi äärmiselt kallid, kuid meile on selle uudise puhul hea asi just see, et antud moon laiendab oluliselt 155mm haubitsate võimalusi. Selle asemel, et hakata eraldi MRL süsteeme ostma, saaksime hakkama olemasolevate platvormidega (juhul kui K9 tuleb). Igati bro minu arust.

Autor:  Kapten Trumm [ 26 Mai, 2017 13:13 ]
Teema pealkiri:  Re: 155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas

Haubits ei asenda siiski reaktiivsuurtükisüsteem (ja pole ka seni kuskil asendanud) - ka siis, kui ühe või teise relvatootja marketingimehed muud väidavad. See on täna levinud marketingivõte - oste relvasüsteem X, mis teeb 3 relvasüsteemi töö ja võtab 5 korda vähem inimjõudu. Kaitseministeeriumites juubeldatakse, sest eelarved pigistavad.
Küsimus pole mitte ainult laskekauguses, vaid ka tule tiheduses ja tule mõju alguses allatuleva moona hulgas.

Kui me võrdleme nt kahte võrreldavat relvasüsteemi 122 mm D-30 ja 122 mm BM-21 Grad, siis kui laskekauguse vahe on 1,5 korda, kuid kohale lennutatava lõhkeaine kogus (nii kogupaugu kui ajaühiku kohta) on Gradil kolossaalselt suurem. See omab tähtsust nt vastase avastatud koondumisalade töötlemisel. MRSI süsteemiga paneb parem haubits maha 6 pauku, samas Grad paneb 40 (ok, see on küll 10 sek jooksul).

122 mm reaktiivsuurtükisüsteem Grad, mida peaks olema küllalt saada ja mis maksab murdosa M270 kuludest, on ka 25 km laskekaugusega meil täiesti rakendatav (ja vajalik relv). Meie maastikul hakkab ründav vastane kuhjuma takistuste taha kitsastes teekoridorides, kus taoliste relvadega on ta täiesti reaalne kiirelt outi pommitada.

Autor:  Kriku [ 29 Mai, 2017 12:38 ]
Teema pealkiri:  Re: 155-mm iseliikuv suurtükk K9 Thunder- parim maailmas

Tegin Gradi jt. jaoks eraldi teema (imelik, et seni ei olnud): viewtopic.php?f=40&t=39525&p=513333#p513333

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/