www.militaar.net
http://militaar.net/phpBB2/

HMS "Warrior"
http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=36353
1. leht 1-st

Autor:  Lemet [ 02 Jaan, 2016 15:30 ]
Teema pealkiri:  HMS "Warrior"

Vene ajaloolane Vjatšeslav Kondratev on oma blogis veidi mereteemat üles sättinud. Võtsin endale vabaduse seda eestindada. Lihtsalt intrigeerivad pildid olid…


Veidi enam kui 155 aastat tagasi, 1860nenda aasta 29ndal detsembril toimus Blackwallis, Thamesi Rauatöö ja Laevaehituse Kompanii poolt maailma esimese soomustatud metallkerega auru-purjefregati „Warrior“ vettelaskmine. Tegu oli sel hetkel võimsaima sõjalaevaga maailmas. Ja kuigi laev polnud vaba puudustest (näiteks polnud tema peakaliiber- seitsmetollised vintrauaga Armstrongi suurtükid- just kõige õnnestunumad), kinnitas Suurbritannia selle laeva vettelaskmisega järjekordselt enda kui merede valitseja ja tehnoloogiliselt kõige arenenuma merdsõitva suurriigi kuvandit. Praeguseks on noist aegades jäänud vaid nostalgilised mälestused ja armastusega taastatud ujuvmuuseum „Warrior“, mille dekke mööda turistid jalutada saavad.

Pilt
Pilt
Pilt

„Warriori“ arhiivis asuvad säilinud originaaljoonised. Väliskujus on hästi märgatav klassikaliste XIX sajandi fregattide ja korvettide joon ning vaid selle kere mehhaaniline sisu demonstreerib , et tegu on põhimõtteliselt uute tehnoloogiatega.

Pilt


„Warriori“ korpuse struktuur, nii joonisel kui maketina. Pöörake tähelepanu, et suurtükiparda soomusplaadid kinnitusid soliidsele puitalusele, mis tagas täiendava kaitse.

Pilt

Soomusfregati põhimõtteline skeem. Vasakul ülemises nurgas on näidatud soomustatud kasematt, mis kindlustas laeva keskosa alumise ja ülemise teki vahel. Järgneb valik fotosid „Warriorilt“ kujul, nagu ta nägi välja peale ekspluatatsiooni võtmist 1861 aasta sügisel.

Pilt

Laev näeb ka praegu väga soliidne välja, seda eriti teda ümbritsevate paadikeste taustal

Pilt

Lõivumaksmine omaaegsele „purjekadisainile“- suur ja rikkalikult kaunistatud suurte akendega ahtripalkon.

Pilt

„Warrior“ („Sõdalane“) ise. Käilakuju enne ja peale restaureerimist. See oli üks väheseid puitdetaile laeval, millel isegi mastid ja pukspriit olid rauast.

Pilt
Pilt

110-naelased seitsmetollised(178 mm)vintraua ja keermega suletava lukuga tagantlaetavad Armstrongi suurtükid. Vettelaskmise hetkel oli neid laeval kümme, kaks ülemisel dekil ning kaheksa patareidekil.

Pilt

68-naelased eestlaetavad siledaraudsed suurtükid patareidekil, mis ühtlasi oli madruste kubrikuks. „Warrioril“ oli selliseid suurtükke 28 tükki.

Pilt

Ülemisel dekil asuvad roolirattad ja kompass

Pilt

Patareidekil asuvad roolirattad, kompass ning relvariiul.

Pilt

Kaptenikajut. Mõõtmed on muidugi aukartustäratavad, kuid erilist luksust silma ei hakka.

Pilt

Meie naised on laetud suurtükid. Kajut, mida üks laeva ohvitseridest pidi jagama 68-naelase suurtükiga.

Pilt

Briti meremees on alati valmis lähilahinguks ja abordaažiks. Patareidekil asuvad kinnitused revolvritele ja meremehemõõkadele.

Pilt

Erinevad ahjud- vasakul laevakatelde omad, paremal kambüüs.

Pilt

Vasakul mehhaanilise ajami ja kuivatusrullidega pesumasinad. „Warrior“ oli esimene sõjalaev maailmas, mis sellise tehnikaimega varustati. Paremal madruste vannid pesusektsioonis.

http://vikond65.livejournal.com/425087.html

Autor:  ivanorav [ 04 Jaan, 2016 1:05 ]
Teema pealkiri:  Re: HMS "Warrior"

Käidud mingi kolm aastat tagasi. Portsmouth on üldse tore paik, sinna kulub oma kolm päeva ära!
http://www.historicdockyard.co.uk/

Teiselpool jöge on veel allveelaeva muuseum kah!
Annan meeleldi lisainfot.

Autor:  herman30 [ 04 Jaan, 2016 1:12 ]
Teema pealkiri:  Re: HMS "Warrior"

Ka käinud Warrior´il. Aga see oli juba -88. Samal reisil külastasin ka HMS Victory.

Autor:  allatah [ 04 Jaan, 2016 19:43 ]
Teema pealkiri:  Re: HMS "Warrior"

Panustades juba muistsete eestlaste vanasõnale: "Pole olemas lolle küsimusi, on vaid lollid vastused", siis miks põrgu päralt on laeval kahksa rooliratast? 4tk üleval ja 4tk all korrusel. Kas see on siis põhimõtteliselt roolivõimendi asemel?

Autor:  Lemet [ 04 Jaan, 2016 20:27 ]
Teema pealkiri:  Re: HMS "Warrior"

Lahinguolukorras kolib roolimeeskond patareidekile, ikka vähe varjulisem. Ja sedasorti laeva kiire kursimuutus eeldas üpris mitme mehe üheaegseid jõupingutusi. Kes ühe ratta ligi poleks mahtunud. IMHO.

Autor:  Leimer [ 28 Mär, 2016 0:32 ]
Teema pealkiri:  Re: HMS "Warrior"

Kapteni nö kajutis pole suurtükke seepärast, et lahinguolukorras kaotati uksed ja sllest sai nn. hospital.
Sellise lahendusega oli juba HMS Victory.
Igal juhul, kui Portsmouthi asja, siis raudpolt varuge 50 naela piletka jaoks ja võtke tuur vähemalt Victoryl, parem kui rahakott puuga seljas ja kõik uudistet saab.
PS: Portsmouthis massab õlts pubis vähem kui meil siin perifeeria külakõrtsis .... põhjenduseks olevat see, et muidu madrused lihtsalt teevad oma mätta pubid :)

1. leht 1-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/