www.militaar.net
http://militaar.net/phpBB2/

Eesti ostab õhutõrjesüsteemi
http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=6821
1. leht 5-st

Autor:  Noor [ 01 Dets, 2006 16:33 ]
Teema pealkiri:  Eesti ostab õhutõrjesüsteemi

Eesti valitsus volitas kaitseministeeriumi alustama õhutõrjesüsteemi hankelepingu läbirääkimisi firmaga MBDA France koostöös SAAB Microwave Systems, kelle pakkumine osutus hankekomisjoni raporti põhjal parimaks.

Kaitseminister Jürgen Ligi ütles: “Me hangime esimest korda kaasaegse õhutõrjevõimekuse — mobiilse radarite-, side- ja raketisüsteemi. See on meie oludes tõhus heidutus kallalekippujaile ja kaitse loodavale jalaväebrigaadile,” teatas kaitseministeeriumi pressiesindaja.

Hanke eesmärk on tagada Eestile kaasaegne ja mobiilne õhutõrjesüsteem, mis on vajadusel integreeritav ka liitlasvägede ühtsesse õhukaitsesüsteemi. Hangitav õhutõrjesüsteem koosneb relva-, side- ja juhtimissüsteemist ning radaritest.
Soetatav õhutõrjesüsteem on mõeldud Eesti kaitseväe 1. jalaväebrigaadi kaitseks ning määratud eelkõige vastase lahingkopterite ning ründelennukite tõrjumiseks. Süsteem peab olema kasutatav ka riiklikult tähtsate objektide nagu lennuväljade, sadamate ja valitsushoonete kaitsmiseks.
Maa-õhk tüüpi lühimaa õhutõrjesüsteemi riigihange algatati Vabariigi Valitsuse poolt 18. augustil 2005.
MBDA Missile Systems toodangut (Mistral) kasutavad ka Soome, Austria, Belgia, Hispaania, Küpros, Prantsusmaa ja Ungari.

(Tekst internetist)

Minu isiklik tagasihoidlik arvamus on, et antud relv ei ole just kõige õnnestunum valik. Samas muidugi parem kui mitte midagi :wink: .
Vähemalt algus on tehtud.
Arvestades tänapäevaste sihtmärkide liikumiskiirusi on samuti väga tähtis juhtimisseadmed, lühimaaradarid, jne. Zu-23-2 käsitsi hooba vändates ja sihikuandmeid seades jõuab lennuk ennem raketid välja tulistada või madalpommitamisel kassettpommid positsioonidele lasta. Eesti peaks siinjuures mõtlema ehk nende kahurite (sihtimisandmete)automatiseerimisele, nagu on tehtud soomes http://www.ilmatorjuntaupseeriyhdistys. ... 95_600.jpg .

Arvestades Eesti Kaitseväe suurust ja mobiilsuse vajalikust, oleks kindlasti vaja ka õlalt lastavaid rakette (Igla-M oleks vägagi asjalik), et tagada lähimaa õhutõrje.
Mistral sobiks rohkem masinatele (laskealustele - mis tähendab, et puudub võimalus erinevateks olukordadeks), mida meil nii palju just ei ole ning mis on kergemini avastatavad. Pigem oleks mõtekam olnud siis midagi toekamat soetada, mille efektiivne tõrjeulatus läheneks 5-6 km peale.
Igla/Stinger tüüpi ÕT relvad peaksid KINDLASTI olemas olema KL relvastuses. Keerulisemad süsteemid nõuaksid liialt intensiivset väljaõpet.
Kuid algus on siis tehtud ja eks laps ka õpib alguses käima ning siis alles jooksma (kuigi arusaamatu, miks see võtab aega 15 aastat :evil: ).

Autor:  okaloka [ 04 Dets, 2006 12:29 ]
Teema pealkiri: 

eks nende igamehe õhutõrjerakettide soetamisega on vist peamine mure see, et valedesse kätesse sattumise korral nood saavad ikka paksu pahandust korda saata.

aga kui iseenesest oleks nende hoidmiseks normaalsed tingimused loodud, st piisava turvalisuse astmega, siis siililegi selge, et paremat varianti raske leida. dünaamiline, mobiilne, hajutatud ja varjatud...

ja need võitlejad, kes vastava väljaõppe väärilised oleks, võiksid ju veel eraldi skriinimise ja jupo/kapo taustakontrolli läbida. et asi ikka kontrolli all püsiks.

Autor:  represseritu [ 04 Dets, 2006 23:04 ]
Teema pealkiri: 

Kuna oleme NATO liikmed, siis tuleks muretseda NATO riikides toodetavat ja seal enamlevinud õhutõrje relvastust.

Autor:  hummel [ 27 Dets, 2006 21:16 ]
Teema pealkiri: 

Minule jääb arusaamatuks, miks onu säm, keda me Iraagis oleme soostunud toetama, ei soovi müüa meile Stingereid, mis on ilmselt palju praktilisemad, kui need Mistralid

Samuti pole neist aparaatidest rohkem tolku, kui jalaväelaste vahetuks hädakaitseks otsese ründe vastu. Mistralid oleks rohkem pataljoni taseme teema. Saab igale kompaniile paar õt-raketigruppi maastikule kaasa anda. See minuarust õhutõrjes piltlikult sama tase, mis tankitõrjes õlalt lastav granaadiheitaja (AT-4, M-69).

Brigaadile kuluks hoolimata suurest hinnast ka midagi asisemat ära. Näiteks ÕT süsteem Roland, mis on paigaldatud MAN veoautole ja laseb juba nii 5 km kõrgusele. Samal ajal Mistral laseb reaalselt vast paari km kõrgusele. Üks selline Rolandite patarei kuluks minu võhikliku hinnangu järgi brigaadile ära küll, kuna need kantavad on ikka lahjad... no vast etemad, kui 12,7 mm.


Teab keegi, palju taoline Roland maksta võiks? Või mida selle riista kohta oskavad targemad inimesed kosta?
Pilt

Autor:  Kapten Trumm [ 27 Dets, 2006 21:50 ]
Teema pealkiri: 

hummel kirjutas:
Minule jääb arusaamatuks, miks onu säm, keda me Iraagis oleme soostunud toetama, ei soovi müüa meile Stingereid, mis on ilmselt palju praktilisemad, kui need Mistralid


Miks sa arvad, et ei soovi? Konkursil teine osaleja oli Rayethon, mis ongi Stingeri valmistaja. Et valiti ilma võrreldava lahingulise referentsita Mistral, on muidugi teine küsimus. Stinger on hea reaalsuses, Mistral on hea suuremas osa paberil. Neid on kasutatud valdavalt sõdades, kus on raske üldse kindlaks, teha, kes millega midagi alla lasi.

Kipun nüüdseks arvama, et raketid autode peal oli ikkagi ostja soov. Paljaid torusid oleks saanud osta ka mujalt. Kui aga EKV soovis saada õlaltlastavaid torusid monteerituna autole ja koos radaritega, siis on see komplekt ostja probleem. Selliseid lahendusi ostavad peamiselt vaesed riigid.

Rolandit või sama klassi ÕT masinaid OLI/ON saada seoses tavarelvajõudude vähendamisega, need kuulusid standardse soomusüksuse koosseisu koos mobiilsete ÕT kahuritega.

Mis puutub teemaalataja poolt toodud tsitaati, et Mistrali kasutavat Soome, siis see ei vasta küll tõele. Soome kasutab lühimaal NSVL päritolu rakette Igla. Birgaadi ÕT masinana prantsuse Crotale ning maa-ala kaitseks NSVL päritolu Buk. Vene asjad on soetatud NSVL välisvõla katteks.

Autor:  Noor [ 28 Dets, 2006 0:03 ]
Teema pealkiri: 

Mistral peaks olemas olema Soome mereväel. Kuid kinnitada hetkel ei saa.
Peale Igla, Zu-23-2, Crotale NG ja BUK-i on põhjanaabritel veel üks omamoodi "elukas" soomusüksuste kaitseks - marksman. Vene veermikul erinevate riikide toodetud osad - torn, kahurid, tulejuhtimissüsteem. Sama aparaat siis, mille all veteran viimasel paraadil enesetapu(?) tegi.

Autor:  represseritu [ 28 Dets, 2006 21:23 ]
Teema pealkiri: 

Õige oleks hankida Stingerid. Vene lennuväe ja ründekopterite rünna-
kud muutusid väheefektiivseiks peale Stingerite kasutuselevõtmist
afgaanide poolt. Aga Venemaal on palju häid ründekoptereid, millised
võivad katta kogu Eesti territooriumit ja neid peab olema võimalus alla
tulistada ka igal Eestimaa kohal nii väikeste relvaüksuste kui ka Kaitse-
liidu poolt. Vastasel korral tambitakse meie kaitsejõud õhust kiirest
tümaks.
Kahjuks , analoogselt 1939 aastaga, meil puudub tänaseni praktiliselt
õhukaitse ja seda nii vägede kui ka oluliste linnade ja objektide osas.

Autor:  Kapten Trumm [ 21 Mär, 2007 16:44 ]
Teema pealkiri: 

Natuke on asja ka ajakirjanduses spekuleeritud:

Radar: Ericson Giraffe
Avastamiskaugus 40-
100 km
Avastamiskõrgus kuni 20 000 m
Korraga jälgitavate märkide arv: kuni 100
Tegemist on siis mobiilse 3-dimensioonilise radariga
Kasutajad: Singapur, Pakistan, Rootsi

Pilt
Pilt

Autor:  canislupus [ 21 Mär, 2007 19:30 ]
Teema pealkiri: 

Grafomaanid leidsid tankiteemale lisa...
Tagasihoidlik küsimus: orienteeruvalt millal me piisavalt palju instruktoreid, tehnikuid ja muu infrastruktuuri taha saame? Siis, kui on aeg käes asja maha kanda? Kuram küll - EKJ ei saa erialainseneregi tööle võetud, sest poisid küsivad liialt palju raha.
Tähtis pole see, kui kaugelt miski midagi avastab, vaid pigem see, kas me suudame ka reaalselt sellega midagi peale hakata ilma, et peaks paar - kolm aastat ootama, kuni asi vihma käes või siis viilhallis seisab.

Autor:  tommy [ 21 Mär, 2007 20:08 ]
Teema pealkiri: 

Trummi piltidel on Giraffe-radari vanem versioon, meile tuleb uuem mudel
Pilt

Autor:  Kapten Trumm [ 21 Mär, 2007 21:34 ]
Teema pealkiri: 

Rahvas räägib, et ÕT divisjoni ajateenijad ei jäänud Soomes polügoonil alla oma Soome kolleegidele, vahest pole asi nii hull?

Muidugi Giraffe+Mistral on karjuvalt ebavõrdne kooslus, õhutõrjesüsteemi asemel võiks öelda, et tegemist on mobiilsete radaritega, mida on tugevdatud lühimaarakettidega. Tavaliselt on reegel, et raketi lennukaugus peab olema vähemalt 1/3 radari avastamiskaugusest.

Autor:  Tux [ 22 Mär, 2007 14:20 ]
Teema pealkiri: 

Radaritel pole ju väga vigagi, see annab lootust, et sinna juurde saab kunagi ka muid õhutõrje komplekse ühendada.
http://products.saabgroup.com/PDBWebNew/Generic.aspx?Entrance=Product&ProductId=1572
Suudab avastada ka suurtükimürske, see aga tähendab, et seda saab kasutada ka meie suurtükipoiste tulejuhtimiseks!

Autor:  Kapten Trumm [ 22 Mär, 2007 14:59 ]
Teema pealkiri: 

Süsteem tundub olevat rootslastelt kopeeritud, nemad kasutavat Giraffet koos RBS-70-ga (analoogne selle Mistraliga).

Ühele radarile saab taha ühendada kuni üheksa sellist kahemehe raketiposti.

Ikkagi, nii Stinger, Mistral kui ka RBS-70 on mõlemad selgelt alamõõdulised süsteemid arvestades radari võimekust. Seal taga peaks olema vähemasti Roland/Crotale masti raketid ka. Neid Mistraleid on muidugi kõige rohkem vaja. Parem oleks, kui oleks õlaltlastavad ka olemas.

Vaatan, et palju negatiivsed sõnamulinat sellest teemas oleks olemata, kui tehingu tegemise ajal oleks pööblile ka räägitud, mida ostetakse. Tegelikult lekib see ikka kuskile ajalehte ja pööbel trambib niisama jalgu :lol: See Giraffe on ju päris tõsine asi. 5-6 masinat katavad sisuliselt Eesti territooriumi ja annavad madallennul avastamise võime, mida suurtel radaritel pole.

Autor:  kaur3 [ 22 Mär, 2007 15:24 ]
Teema pealkiri: 

Siin on nupuke Eesti hanke kohta Jane's Defence Weekly'st.


http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=6706256

Autor:  mürakaru [ 22 Mär, 2007 21:05 ]
Teema pealkiri: 

Ei näita pilti :(

mürakaru

1. leht 5-st Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/