Relvaseadus

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

vtl kirjutas:Kui seaduseandja keelab õõnsaotsalise kuuliga püstoli- ja revolvripadrunid, siis sisuliselt keelab ta püstolites ja revolvrites õõnsaotsalise kuuliga padrunite kasutamise.
Mitte ainult. Keelatud ning karistatav on sellise laskemoona käitlemine RS § 1' lg. 2 tähenduses KarS § 418' lg. 1 alusel. St. kõik tegevused, mis võivad viia õõnsaotsalise kuuliga püstoli- või revolvripadrunite kasutamiseni. Sellise laskemoona igasugune tsiviilkäive on keelatud, tootmisest või maale toomisest alates. Kui asuda näiteks seisukohale, et .22 LR padrun muutub püstolipadruniks hetkest, mil see asetatakse püstoli salve, toob see kaasa ka niisuguse eraldi salve käitlemise karistatavaks muutumise. Põhimõtteliselt oleks keelatud ka sellise salve kätte võtmine selle tühjaks laadimiseks. Ning omaette küsimus on, kuidas .22 LR õõnsaotsalise padruni püstolisalve laadimist nimetada? Püssipadruni kohandamiseks püstolipadruniks??
vtl kirjutas:Kui üritada sellest punktist mööda kavaldada, öeldes, et ma ei lae oma püstolit püstolipadruniga, vaid mingi muu padruniga ja seetõttu keeld justkui minule ei kehti, on tegu juriidilise veiderdusega, mitte selle mõttega, mida seaduselooja ilmselgelt silmas pidas.
Täpselt niisama hästi võib väita, et seadusandja ei pidanudki .22 LR kasutamist püstolis või revolvris probleemiks. See tooks kaasa hulga vähem loogikavägistamist. Ainuke vastuargument on, et Sa ei usu, et seadusandjal selleks asja piisavalt tundis - kuid see on siiski Sinu subjektiivne hinnang seadusandja võimekusele, mitte sisuline argument.
vtl kirjutas:Või siis vähemalt tunnistada viimane vigaseks ja mitte üle mõelda, otsides sealt varjatud erandeid ja õõnsaotsalise .22LR lubatust püstolis või keelatust vindis.
Keelatust vindis??? Ma ei suuda enam Su mõtet jälgida...
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:...Keelatud ning karistatav on sellise laskemoona käitlemine RS § 1' lg. 2 tähenduses KarS § 418' lg. 1 alusel. St. kõik tegevused, mis võivad viia õõnsaotsalise kuuliga püstoli- või revolvripadrunite kasutamiseni. Sellise laskemoona igasugune tsiviilkäive on keelatud, tootmisest või maale toomisest alates.
Kollektsioneerida tohib. Järelikult keegi peab neid ka maale tooma.
Kriku kirjutas:Kui asuda näiteks seisukohale, et .22 LR padrun muutub püstolipadruniks hetkest, mil see asetatakse püstoli salve, toob see kaasa ka niisuguse eraldi salve käitlemise karistatavaks muutumise. Põhimõtteliselt oleks keelatud ka sellise salve kätte võtmine selle tühjaks laadimiseks
Reeglina loetakse relva laadimiseks hetke, mil laetud salv ühendatakse relvaga.
Kriku kirjutas:...Täpselt niisama hästi võib väita, et seadusandja ei pidanudki .22 LR kasutamist püstolis või revolvris probleemiks...
Seaduseandja ei pidanud mingit sorti väiksemat rikkumist probleemiks... aga pani selle ikkagi seadusesse kirja? Absurd.
Kriku kirjutas:
vtl kirjutas:Või siis vähemalt tunnistada viimane vigaseks ja mitte üle mõelda, otsides sealt varjatud erandeid ja õõnsaotsalise .22LR lubatust püstolis või keelatust vindis.
Keelatust vindis??? Ma ei suuda enam Su mõtet jälgida...
KUI see vintpüssi-püstoli-revolvri-universaal-nahaal .22LR padrun nii keelatud on, nagu Sa väidad, et seda ei või puudutadagi, siis peaks see ka vintpüssis keelatud olema. Kuna tegu on MUUHULGAS ka püstolipadruniga. Aga ei ole keelatud. Vindis.

Okei, Frank Zappa on öelnud, et teil ei õnnestu kedagi ümber veenda, välja arvatud juhul, kui ta juba enne teiega nõus on.
Jäägu Sulle Sinu tõde ja mulle minu tõde ja seaduseandjale tema tõde. Kõik on juba ära öeldud.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Andrus1973 »

Mingid imeasjad ei ole ka revolvri tüüpi püssid (kaba ja piisavalt pika rauaga), tõsi meil mitte väga levinud. Seal võiks ju siis vabalt kasutada õõnesotsalist laskemoona. Samuti kõik PCC relvad IPSCs. Olgu nad 9, 40 või 45 kaliibris. Relvaloal on nad kirjas ju püssidena? Seega võib õõnesotsalist moona käidelda nendega.... Huvitav miks müügil pole?...
Keegi viitsib vastavale ministeeriumile selgitustaotluse teha...
Lisaks äkki muutub ka sileraudne 410 revolvripadruniks, kuna selliseid tehakse ju....
Viimati muutis Andrus1973, 23 Nov, 2019 0:19, muudetud 1 kord kokku.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

vtl kirjutas:
Kriku kirjutas:...Keelatud ning karistatav on sellise laskemoona käitlemine RS § 1' lg. 2 tähenduses KarS § 418' lg. 1 alusel. St. kõik tegevused, mis võivad viia õõnsaotsalise kuuliga püstoli- või revolvripadrunite kasutamiseni. Sellise laskemoona igasugune tsiviilkäive on keelatud, tootmisest või maale toomisest alates.
Kollektsioneerida tohib. Järelikult keegi peab neid ka maale tooma.
Miks sa seda kollektsioneerimist kogu aeg siia topid? Selleks on erikord ja see ei puutu üldse asjasse.

Seda, mida tsiviilkäibes keelatud relvadega teha ei tohi, kui seadus seda expressis verbis erandina ei luba, võib RS § 1' lg. 2 lugeda:
Relva ja laskemoona käitlemine on käesoleva seaduse tähenduses relvade ja laskemoona valmistamine, müük, soetamine, omamine, valdamine, hoidmine, hooldamine, kandmine, edasitoimetamine, vedu, sissevedu, väljavedu, võõrandamine, pärimine, leidmine ja hävitamine ning relvade parandamine, ümbertegemine, laskekõlbmatuks muutmine, lammutamine ja laenutamine.
Nagu ütlesin, terve tarneahel ja üldse kõikvõimalikud tegevused on kaetud. .22 LR käsitletakse praegu ilmselgelt teisiti.
vtl kirjutas:
Kriku kirjutas:...Täpselt niisama hästi võib väita, et seadusandja ei pidanudki .22 LR kasutamist püstolis või revolvris probleemiks...
Seaduseandja ei pidanud mingit sorti väiksemat rikkumist probleemiks... aga pani selle ikkagi seadusesse kirja? Absurd.
Ei, seadusandja ei ole seadusesse kirja pannud niisugust "rikkumist" nagu .22 püssipadruni laadimine püstolisse või revolvrisse. Selles asi ongi. Kui selline tegevus oleks rikkumisena seaduses kirjas, siis ei oleks mingit kahtlust, et seda teha ei tohi.
vtl kirjutas:
Kriku kirjutas:
vtl kirjutas:Või siis vähemalt tunnistada viimane vigaseks ja mitte üle mõelda, otsides sealt varjatud erandeid ja õõnsaotsalise .22LR lubatust püstolis või keelatust vindis.
Keelatust vindis??? Ma ei suuda enam Su mõtet jälgida...
KUI see vintpüssi-püstoli-revolvri-universaal-nahaal .22LR padrun nii keelatud on, nagu Sa väidad
Loe palun mu postitused rahulikult üle. Tegelikult ma väidan täpselt vastupidist: et .22 LR praeguse tõlgenduse kohaselt nähtavasti ei lähe määratluse "püstoli ja revolvripadrun" alla ning et selle laadimisel püstolisse ei toimu selle maagilist transformatsiooni püstolipadruniks. Kuigi RS annaks ka niipidi tõlgendada, et kõik, millega annab laadida püstolit, on püstolipadrunid, seda praegu ei tehta (millest muuhulgas annab tunnistust fakt, et nad on müügis). Ma olen seda korduvalt öelnud :dont_know:

Näiteks ülal:
Kriku kirjutas:Jah, ma täiesti möönan, et selle normi alusel võikski olla keelatud. Kui praegu tõlgendatakse nii, et on lubatud, siis ainus selle tõlgenduse loogiline põhjendus võiks olla, et tsiviilkäibe keeld käib õõnesotsaliste padrunite kohta, mis käivad kas ainult või siis väga valdavalt püstolisse või revolvrisse
LR = Long Rifle lihtsalt ei ole praegu üldlevinud tõlgenduse kohaselt "püstoli- või revolvripadrun" RS mõistes ja sellepärast ongi selle tsiviilkäive lubatud. Seda täiesti olenemata asjaolust, et sellega annab tõepoolest edukalt lasta ka püstolist või revolvrist (nagu ka "Suomi" olemasolu ei tee Lugeri 9x19 padrunist püssipadrunit). Nii lihtne või keeruline see kõik ongi.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

vtl kirjutas:Jäägu Sulle Sinu tõde ja mulle minu tõde ja seaduseandjale tema tõde. Kõik on juba ära öeldud.
Tore, siis võime järgmise punkti juurde minna :D
vtl kirjutas:PS. Hea näide seaduse jaburast sõnastusest ja (võimalikust väär?)tõlgendusest on siiani (nov. 2019) ReS §86 lg 8 Relva laenutamine ja kasutamine lasketiirus.
(8) Õppeasutuse või põhikirja alusel tegutseva laskespordiorganisatsiooni lasketiirus võib laskeinstruktori või relvaluba omava lapsevanema vahetu järelevalve all sporditulirelva kasutada anda vähemalt 12-aastasele isikule. Relvaluba omav lapsevanem või laskeinstruktor võib oma vastutusel ja vahetu järelevalve all anda lasketiirus oma isiklikku tulirelva ja selle laskemoona kasutada vähemalt 12-aastasele lapsele.

Lektor, kes kunagi meile Relvaseadust luges, seletas selle punkti lahti järgmiselt - kuna antud lõik EI sätesta, KELLE lapsest juttu on (sõnastus oli: "vähemalt 12 aastasele isikule") siis võib igaüks, kes on kunagi mõne lapse valmis teinud, anda oma isikliku relva lasketiirus teisele üle. Oluline on ainult see, et relva omanik on lapsevanem ja tal on relvaluba.
Teiste sõnadega, mitte kuskil ei ole sätestatud, et tegu peaks olema OMA lapsega. See võib olla naabrimehe laps või naabrimees ise, kuna viimane on ju ka kellegi laps ja pealegi "vähemalt 12-aastane isik".
Selline ekslik tõlgendus on hea näide, kuidas inimene on grammatilises tõlgendamises väga kinni ning konteksti ei adu. Tegelikult loomulikult ei anna seadus ühelegi lapsevanemale mitte mingeid õigusi midagi lubada ühelegi lapsele peale enda omade. Kui mõni suvaline lapsevanem annaks minu lapsele kasutada relva, siis rikuks ta minu ning minu naise vanemlikke õigusi, sest meie oleme oma lapse seaduslikud esindajad ning meil on õigus otsustada lapsega seotud asju (PerS § 116 lg. 2). Alati tuleb eelistada tõlgendusi, mis vähendavaid vastuolusid, mitte ei tekita neid juurde.

Eesti õigusruumis kasutatakse massiliselt sõnu "vanem" või "lapsevanem" ilma täpsustamata, et lapsevanem peab olema sama lapse vanem. Näiteks Liiklusseaduse § 149 lg. 2:
Üksikkorras võib jalgratturit ja pisimopeedijuhti koolitada lapsevanem.
See ka ei tähenda, et suvaline lapsevanem võiks ükskõik millist last jalgratturiks või pisimopeedijuhiks koolitada.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:
vtl kirjutas:PS. Hea näide seaduse jaburast sõnastusest ja (võimalikust väär?)tõlgendusest on siiani (nov. 2019) ReS §86 lg 8...

Lektor, kes kunagi meile Relvaseadust luges, seletas selle punkti lahti järgmiselt...
Selline ekslik tõlgendus on hea näide, kuidas inimene on grammatilises tõlgendamises väga kinni ning konteksti ei adu.
Neelasidki konksu alla :)
See "konteksti mitte aduv inimene" oli vanameister Tõnu Adrik, kes luges meile relvaeksami koolitust.
Pakun tõsiselt, et paremat spetsialisti antud alal on raske leida.
Kriku kirjutas:Tegelikult loomulikult ei anna seadus ühelegi lapsevanemale mitte mingeid õigusi midagi lubada ühelegi lapsele peale enda omade. Kui mõni suvaline lapsevanem annaks minu lapsele kasutada relva, siis rikuks ta minu ning minu naise vanemlikke õigusi, sest meie oleme oma lapse seaduslikud esindajad ning meil on õigus otsustada lapsega seotud asju...
Usu mind, mitte ükski relvaomanik ei tule ja ei topi sinu lapsele relva kätte, rikkudes sinu vanemlikke õigusi.
Vastupidi - lapsed ja vanemad otsivad pädevat instruktorit või isikut kes oleks nõus nende võsukest koolitama.

Teema lõpp minu poolt.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

vtl kirjutas:See "konteksti mitte aduv inimene" oli vanameister Tõnu Adrik, kes luges meile relvaeksami koolitust.
Pakun tõsiselt, et paremat spetsialisti antud alal on raske leida.
Mis seal ikka, ka korüfeed eksivad. Ei tasu endale päris ebajumalaid konstrueerida, kelle suhtes igasugusest allikakriitikast loobuda. Reeglina eksivad korüfeed mingis nende põhiteemast veidike kõrvale jäävad küsimuses nagu selgi korral.

Kuna RS pehmelt öeldes just seadusloome ning normitehnika parimate näidete hulka ei kuulu, on muidugi suhteliselt lihtne niipidi eksida... St. kuna praaki on selles palju, siis on kiusatus suur iga kord, kui millestki aru ei saa, arvata, et tegu on seadusandja praagiga. Aga siiski tuleks katsuda ise ka mitte liiale minna RS-ist jaburuste otsimisel.
vtl kirjutas:
Kriku kirjutas:Tegelikult loomulikult ei anna seadus ühelegi lapsevanemale mitte mingeid õigusi midagi lubada ühelegi lapsele peale enda omade. Kui mõni suvaline lapsevanem annaks minu lapsele kasutada relva, siis rikuks ta minu ning minu naise vanemlikke õigusi, sest meie oleme oma lapse seaduslikud esindajad ning meil on õigus otsustada lapsega seotud asju...
Usu mind, mitte ükski relvaomanik ei tule ja ei topi sinu lapsele relva kätte, rikkudes sinu vanemlikke õigusi.
Jah, ma usun täiesti, et tegelikkuses seda probleemi ei ole. Ma lihtsalt näitasin selle mõttekäiguga, miks kõnealune tõlgendus ekslik on.
Walter2
Liige
Postitusi: 4001
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Walter2 »

Hea mõttelõim. Kui kuskil seadustes ongi leidnud koos mainimist nii laps kui lapsevanem, ei oskagi esimese hooga selle peale tulla et kas tegu peabki olema oma lapse ja tema seadusliku vanemaga või mitte.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

Alati tasub mõelda, kuidas analüüsitavad tõlgendused töötaks koos ülejäänud õiguskorraga ning eelistada sellist tõlgendust, millega kaasneb võimalikult vähe vastuolusid. Seda ma nimetasingi ülal kontekstiks. Ükski valdkond, mida eriseadusega reguleeritakse, ei ole ülejäänud õiguskorrast isoleeritud.

Minu lemmiknäide (vabandust, teemaväline! vabandust, kordan ennast!) on mõni aasta tagasi ühelt muidu intelligentselt pedagoogilt kuuldu, et neil ei ole mitte mingil juhul õigust ühtegi last koolis näpuotsagagi puudutada. Neile oli seda mingil magistriõppe kursusel räägitud. Kui ma juhtisin tema tähelepanu asjaolule, et õigus hädakaitsele või kurjategija kinnipidamisele ei sõltu vähimalgi määral sellest, kas sündmus toimub koolis või mitte, ei suutnud ma teda selles veenda, sest ikkagi magistriõppes räägiti jne. Õnneks mõni päev hiljem haridusministeeriumi asekantsler kirjutas ajalehes sama, siis jäi uskuma :)
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:
vtl kirjutas:See "konteksti mitte aduv inimene" oli vanameister Tõnu Adrik, kes luges meile relvaeksami koolitust.
Pakun tõsiselt, et paremat spetsialisti antud alal on raske leida.
Mis seal ikka, ka korüfeed eksivad. Ei tasu endale päris ebajumalaid konstrueerida, kelle suhtes igasugusest allikakriitikast loobuda. Reeglina eksivad korüfeed mingis nende põhiteemast veidike kõrvale jäävad küsimuses nagu selgi korral.
Oehh. "Korüfee" kirjeldas antud juhul väga piltlikult viletsalt kirjutatud seadust, mitte ei andnud juriidilist nõu, kuidas naabrimehe lapsele relva kätte toppida.
Jah, lapsevanem on lapsevanem ja laps on laps. Aga kui järgmises lauses muutub see "vähemalt 12-aastaseks isikuks", siis SEE on juba seaduse tõlgendamise mõistes hoopiski teine tubakas. Palun mitte debiilsusi kaitsta.
Kriku kirjutas:Kuna RS pehmelt öeldes just seadusloome ning normitehnika parimate näidete hulka ei kuulu, on muidugi suhteliselt lihtne niipidi eksida... St. kuna praaki on selles palju, siis on kiusatus suur iga kord, kui millestki aru ei saa, arvata, et tegu on seadusandja praagiga. Aga siiski tuleks katsuda ise ka mitte liiale minna RS-ist jaburuste otsimisel.
Tuues teema tagasi õõnsaotsalise .22LR vaidluse juurde, jään ma jätkuvalt seisukohale, et a) relvaseadus ON viletsalt kirjutatud ja b) see siin nõrkemiseni vaieldud .22LR püstoliteema EI OLE "meelega tarkade onude poolt nii jäetud kui ebaoluline", vaid puhas praak, mida tuleks nii kaua peksta, kuniks asi selgelt ja üheselt kirjas on. Oleks ainult seda aega ja energiat.

Ma olen korra juba öelnud, kui keegi tahab veenduda selles, KUI ebakompetentsed on seaduseloojad, siis võtke ette nt. relvaseaduse lugemise protokollid ja sirvige neid. A'la "Taavi Rõivas tundis huvi, miks võiks kellelgi olla tarvis nii palju sütikuid?" või anekdoot elust, mis algab sõnadega "Liisa Oviir..."
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

vtl kirjutas:Oehh. "Korüfee" kirjeldas antud juhul väga piltlikult viletsalt kirjutatud seadust, mitte ei andnud juriidilist nõu, kuidas naabrimehe lapsele relva kätte toppida.
Jah, lapsevanem on lapsevanem ja laps on laps. Aga kui järgmises lauses muutub see "vähemalt 12-aastaseks isikuks", siis SEE on juba seaduse tõlgendamise mõistes hoopiski teine tubakas. Palun mitte debiilsusi kaitsta.
Mina korüfee loengut ei kuulnud ja kommenteerin siin Sinu vahendatut.

Laps ei "muutu järgmises lauses vähemalt 12-aastaseks isikuks". RS § 86 lg. 8 esimene lause räägib vähemalt 12-aastasest isikust (vanuses 12-122 vms) ning teine lause vähemalt 12-aastasest lapsest (vanuses 12-17).
Õppeasutuse või põhikirja alusel tegutseva laskespordiorganisatsiooni lasketiirus võib laskeinstruktori või relvaluba omava lapsevanema vahetu järelevalve all sporditulirelva kasutada anda vähemalt 12-aastasele isikule. Relvaluba omav lapsevanem või laskeinstruktor võib oma vastutusel ja vahetu järelevalve all anda lasketiirus oma isiklikku tulirelva ja selle laskemoona kasutada vähemalt 12-aastasele lapsele.
https://www.riigiteataja.ee/akt/113032019142#para86

RS-is on piisavalt debiilsusi, et ei peaks neid ise juurde leiutama.
vtl kirjutas:uues teema tagasi õõnsaotsalise .22LR vaidluse juurde, jään ma jätkuvalt seisukohale, et a) relvaseadus ON viletsalt kirjutatud ja b) see siin nõrkemiseni vaieldud .22LR püstoliteema EI OLE "meelega tarkade onude poolt nii jäetud kui ebaoluline", vaid puhas praak, mida tuleks nii kaua peksta, kuniks asi selgelt ja üheselt kirjas on. Oleks ainult seda aega ja energiat.
Seaduse muutmise vajaduse üle ei näe põhjust vaielda. Seni aga, kuni seaduse tekst on selline nagu see on, tuleb selle järgi elada ning seda tõlgendamisel ei saa eeldada, et seadusandja ajas lihtsalt jama.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:...Seni aga, kuni seaduse tekst on selline nagu see on, tuleb selle järgi elada ning seda tõlgendamisel ei saa eeldada, et seadusandja ajas lihtsalt jama.
Kriku, mulle tundub, et Sa vaidled praegu viimase õlekõrreni oma õiguse tõestamise nimel. Või siis vaidlemise enda pärast.

Loomulikult oleks õige elada seaduse järgi ja seda ka siis, kui seadus on sitt. Kas keegi on vastupidist väitnud?

Vaidlus algas paar lehekülge tagasi sellest, kui AFK Walther küsis, kas kaubanduses saada olev õõnsaotsaline .22LR moon on legaalne.
Ma vastasin nii oma seadusetõlgendamisest kui mitmete lasketiirude ja seal toimetavate relvavendade praktikast lähtuvalt, et püstolisse-revolvrisse ei paneks, aga vintpüssis võid vabalt kasutada.

Aga Sina oled korduvalt leidnud eri sõnastuses, et õõnsaotsalise .22LR kasutamine käsirelvas oleks justkui lubatud. Tsiteerin:

"...Kus kirjas on, et käsirelva ei tohi seda /õõnsaotsalist .22LR/ panna?..."
"...miks ei ole kõnealune laskemoon püstoli- ja revolvripadrun seaduse mõttes ja miks selle tsiviilkäive lubatud on. Minu arvates ei saa viidatud normi nii tõlgendada, et see keelab midagi oma käsirelva panna..."
"...22 LR moona lihtsalt ei pea seadusandja kuigivõrd ohtlikuks, ükskõik, milline kuuli tipp ka poleks..."
"...Sarnast sõnaselgelt keelavat normi seaduslikult soetatud õõnesotsaga .22 LR padruni asetamiseks püstoli salve või revolvri trumlisse aga ei ole..."
"...ongi see /".22LR on niivõrd väikese energiaga ja kerge (2...2.6g) kuuliga padrun, et korralikku ekspandeerumist ei toimu. - vtl"/ kõige tõenäolisem põhjus, miks selline laskemoon tsiviilkäibes lubatud on ja seadusandja pole vaevunud eraldi keelama selle asetamist püstoli padrunipessa või revolvri trumlisse..."
"...selle normi alusel võikski olla keelatud. Kui praegu tõlgendatakse nii, et on lubatud, siis ainus selle tõlgenduse loogiline põhjendus võiks olla, et tsiviilkäibe keeld käib õõnesotsaliste padrunite kohta, mis käivad kas ainult või siis väga valdavalt püstolisse või revolvrisse..."
"...seadusandja ei pidanudki .22 LR kasutamist püstolis või revolvris probleemiks. See tooks kaasa hulga vähem loogikavägistamist..."
"...Ei, seadusandja ei ole seadusesse kirja pannud niisugust "rikkumist" nagu .22 püssipadruni laadimine püstolisse või revolvrisse..."
"...Tegelikult ma väidan täpselt vastupidist: et .22 LR praeguse tõlgenduse kohaselt nähtavasti ei lähe määratluse "püstoli ja revolvripadrun" alla..."

Ja et asjale veel üks vint peale keerata, nõustud selle minu pakutud variandiga, et ".22LR on korraga vintpüssi-, püstoli- ja revolvripadrun".
Aga kirjutad samas:
"...Padrun ei muutu sellest revolvripadruniks, kui see panna revolvrisse..."
"...selle laadimisel püstolisse ei toimu selle maagilist transformatsiooni püstolipadruniks..."

Tuleme tagasi seaduskuulekuse juurde.

Kui ma juhtumisi ei ole veel ennast ikka selgelt väljendanud, siis võtan lühidalt kokku, kuidas MINA käitun/ks.
1) Püstolisse ja revolvrisse EI pane õõnsaotsalist moona, olenemata kaliibrist. Olgu see siis .22LR, 9x19, 0.45ACP või kasvõi .308 kaliibrit kasutav püstol/revolver;
2) Vintpüssi panen vastavalt vajadusele ja olukorrale ka õõnsaotsalist moona, mida kaubandusest saada on. Olgu see siis .22LR sportpüss, .308 kaliibris jahipüss või mõni muu tuletoru.

Leian, et selliselt toimides olen maksimaalselt seaduskuulekalt toiminud ning välistanud võimalikud riskid keelatud moona kasutamisega.

Sina tõlgendad seadust nii, et eri loogikaid kasutades tekiks õõnsaotsalisele .22LR moonale ERAND.
Kui Sa nüüd kuulutad tõde, mille järgi võiks seda püstolis-revolvris kasutada, siis sa RISKID VÕIMALUSEGA, et seaduseandja on ikkagi asja teisiti mõelnud VÕI EI OLE seda üldse läbi mõelnud ning esimese kohtulahendiga otsustab sind või selle nõu järgijat süüdi mõista.

Kumb nüüd on mõistlikum teguviis? Minna kindla peale välja, või lähtuda ebakindlast ja tõestamata tõlgendusest Militaarfoorumi relvaseaduse teema 119. lehel?
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36585
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

vtl kirjutas:Loomulikult oleks õige elada seaduse järgi ja seda ka siis, kui seadus on sitt. Kas keegi on vastupidist väitnud?
Sina oled meie mõttevahetuse ajal korduvalt väitnud, et kõnealune norm on seadusandja praak - see ei ole aga seaduse tõlgendamisel argument ja väide on seega meie vaidluse kontekstis asjakohatu. See on kõik, mis ma sellega seoses öelda tahan.
vtl kirjutas:Vaidlus algas paar lehekülge tagasi sellest, kui AFK Walther küsis, kas kaubanduses saada olev õõnsaotsaline .22LR moon on legaalne.
Ma vastasin nii oma seadusetõlgendamisest kui mitmete lasketiirude ja seal toimetavate relvavendade praktikast lähtuvalt, et püstolisse-revolvrisse ei paneks, aga vintpüssis võid vabalt kasutada.

Aga Sina oled korduvalt leidnud eri sõnastuses, et õõnsaotsalise .22LR kasutamine käsirelvas oleks justkui lubatud. Tsiteerin:

"...Kus kirjas on, et käsirelva ei tohi seda /õõnsaotsalist .22LR/ panna?..."
"...miks ei ole kõnealune laskemoon püstoli- ja revolvripadrun seaduse mõttes ja miks selle tsiviilkäive lubatud on. Minu arvates ei saa viidatud normi nii tõlgendada, et see keelab midagi oma käsirelva panna..."
"...22 LR moona lihtsalt ei pea seadusandja kuigivõrd ohtlikuks, ükskõik, milline kuuli tipp ka poleks..."
"...Sarnast sõnaselgelt keelavat normi seaduslikult soetatud õõnesotsaga .22 LR padruni asetamiseks püstoli salve või revolvri trumlisse aga ei ole..."
"...ongi see /".22LR on niivõrd väikese energiaga ja kerge (2...2.6g) kuuliga padrun, et korralikku ekspandeerumist ei toimu. - vtl"/ kõige tõenäolisem põhjus, miks selline laskemoon tsiviilkäibes lubatud on ja seadusandja pole vaevunud eraldi keelama selle asetamist püstoli padrunipessa või revolvri trumlisse..."
"...selle normi alusel võikski olla keelatud. Kui praegu tõlgendatakse nii, et on lubatud, siis ainus selle tõlgenduse loogiline põhjendus võiks olla, et tsiviilkäibe keeld käib õõnesotsaliste padrunite kohta, mis käivad kas ainult või siis väga valdavalt püstolisse või revolvrisse..."
"...seadusandja ei pidanudki .22 LR kasutamist püstolis või revolvris probleemiks. See tooks kaasa hulga vähem loogikavägistamist..."
"...Ei, seadusandja ei ole seadusesse kirja pannud niisugust "rikkumist" nagu .22 püssipadruni laadimine püstolisse või revolvrisse..."
"...Tegelikult ma väidan täpselt vastupidist: et .22 LR praeguse tõlgenduse kohaselt nähtavasti ei lähe määratluse "püstoli ja revolvripadrun" alla..."

Ja et asjale veel üks vint peale keerata, nõustud selle minu pakutud variandiga, et ".22LR on korraga vintpüssi-, püstoli- ja revolvripadrun".
Aga kirjutad samas:
"...Padrun ei muutu sellest revolvripadruniks, kui see panna revolvrisse..."
"...selle laadimisel püstolisse ei toimu selle maagilist transformatsiooni püstolipadruniks..."
Just nimelt. Relvaseaduses ei ole keeldu laadida .22 LR õõnesotsalist moona püstolisse või revolvrisse. Sina üritad seda keeldu ümber nurga sisse tuua, väites, et kõnealune moon muutub püstolisse laadimisel tsiviilkäibes keelatud püstolipadruniks RS § 20 lg. 4 p. 5 tähenduses. See on aga vastuolus tsiviilkäibe keelu mõtte ning olemusega, sest tsiviilkäibes keelatakse relvi või moona liigitunnuste alusel tootmisest või maaletoomisest alates (Sinu poolt korduvalt mainitud kollektsioneerimine ei puutu erandliku tegevusena vähimalgi määral asjasse). Kuna kõnealust moona saab relvaloa alusel poest osta, ei ole see praeguse üldlevinud tõlgenduse alusel tsiviilkäibes keelatud. Asja kasutamine ei muuda asja liiki - kui segada pliiatsiga teed, ei muuda see pliiatsit teelusikaks. Vastasel juhul saaks hakata ka näiteks väitma, et õõnesotsaga 9x19 Lugeri padrun muutub tsiviilkäibes lubatuks hetkest, mil see laetakse legaalsesse "Suomi" automaati, sest lakkab olemast püstolipadrun.

Ma tahaksin siinkohal - tänu Sulle - ümber hinnata oma vastuse Sinu küsimusele selle kohta, et milleks ma .22 LR moona ikkagi pean. Ma ei pea seda enam "korraga vintpüssi-, püstoli- ja revolvripadruniks", vaid püssipadruniks. Mitte et see eriti asja muudaks.
vtl kirjutas:Kumb nüüd on mõistlikum teguviis? Minna kindla peale välja, või lähtuda ebakindlast ja tõestamata tõlgendusest Militaarfoorumi relvaseaduse teema 119. lehel?
Kõige kindlam on üldse kunagi mitte ühtegi relva näppida.

Mina ei ürita kellelegi õigusnõu anda ning kõigil selle teema lugejail on küllalt võimalust olnud mõlema poole argumentidega tutvuda, et otsustada, kuidas toimida ning mida pidada aktsepteeritavaks riskiks. Ühtviisi "tõestamata" on meie mõlema tõlgendused.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:...Relvaseaduses ei ole keeldu laadida .22 LR õõnesotsalist moona püstolisse või revolvrisse..
Esitan selle küsimuse järgmisel nädalal esialgu relvatalitusse ja siis uurime edasi
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Sugga 21
Liige
Postitusi: 310
Liitunud: 15 Sept, 2011 20:40
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Sugga 21 »

Need väikese õnarusega .22LR tina plönnid ei ole kindlasti õõnesotsaga kuulid.Kuskilt olen lugenud,et see auguke on kuuli lennu stabiliseerimiseks.Oman ka.22LR erinevaid torusid ja kõik kuulid,millised on väljavõetud puidust või mis iganes pehmemast materjalist on kõik enam vähem kuju säilitanud.Metalli tabades loomulikult moodustub ilus tina litter.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 27 külalist