GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Fucs »

Käisin ennist välja mõtte, teha eraldi teema selle satelliitnavigeerimise ja täppisrelvade teemal.
No ma siis proovin nüüd midagi kokku panna.

Üritan siis alustuseks kokku koguda siia mõned postitused, mis seda teemat puudutavad.
Selle teeb veidi keeruliseks tõsiasi, et suletud teemadest on piinarikkas teha siia viisakat tsitaatidega postitust ja lisaks on raskendatud foorumist otsimine ainult kolme täheliste sõnade-silpide kohta 8)

Kui keegi teab veel häid teemakohaseid poste, siis võiks siia juurde lisada.

______________________________________________________________________________________________

2008
Kilo Tango kirjutas:
denis23 kirjutas:Kapten Trumm, minul on küsimus Sulle.

Sa kogu aeg räägid hävitajate vajalikkusest Eestile.

Olgu. Aga kuidas olla lennuväljadega?

Kõik Eesti lennuväljad asuvad põhimõtteliselt VF löögiulatuses - pean silmas eelkõige taktilised raketid (Tochka-U, Iskander) ning väiksemal määral MLRS-id ning tiibraketid.

Kas selle sama raha eest ei tasuks soetada korraliku õhutõrje? Näiteks need samad Patriotid, mida Poola ostis?
Ma küll ei tunne raketiasjanduse spetsiifikat, kuid:

Tochka-U on inertsiaaljuhtimisega rakett. Seega üsna ebatäpne. Eriti oma maksimaalse lennuulatuse juures. Neid peab ikka üsna mitu välja laskma, et Ämarile miskit paha teha.

Iskander on tõsisem teema, kuid ma ei usu, et seegi mingit muud juhtimissüüsteemi kasutab kui INS, seega ei saa seegi väga täpne olla.
2009
Felix kirjutas:Inertsiaalnavigatsioonist räägime me põhiliselt ainult Iskander-E puhul, mis on mõeldud ainult ekspordiks. Iskander-M-il on veel lisaks TERCOM+GLONASS+ millimeeter radar jne. Kas tänu neile raketi täpsus hoopis väheneb või suureneb? Iskanderi jaoks on olemas ka kobarmoon nii, et isegi see täpsus mõnikümmend meetrit siia-sinna ei olegi enam eriti oluline.
Gideonic kirjutas:
Kilo Tango kirjutas: Huvitava nüansina märkasin, et Google maps on gruusia koha pealt hall. Asulad on olemas, kuid teed ja geograafia puuduvad.
Jap, kui sõda algas blokeeriti minuteada ka mõned GPS kaardid gruusia koha pealt ja muuhulgas Google maps. Samuti Cheyenne mountain USA's muide. Huvitav millepärast, loodeti et siis ei teata kus NORAD asub ? :D

Samuti, küll ei mäleta mis raport seda väitis (võis olla USA kamina mingi avalik Gruusia raport), aga see olevat isegi Vene vägedele probleeme olevat valmistanud, kellel GLONASS jukerdas ja GPS'i ka kasutada ei saanud. See viimane väide kõlab samas siiski veidi kahtlaselt. Kui isegi Eesti ajateenijad oskavad Harris Falcon II'e GPSiga kordinaate võtta ja neid kaardile kanda, kas venkud sarnase asjaga hakkama ei saa ? Vaevalt et neil Gruusia kaarte ei ole.
Juhani Putkinen kirjutas:
Gideonic kirjutas:Vaevalt et neil Gruusia kaarte ei ole.
Venelastel on kasutada terve Georgia alalt venekeelsed 1:50 000 topograafilised kaardid, mis on pea aja tasemel. Aga Georgias pole venekeelseid teeviitasid, paljud on Georgia oma tähestikuga. GPSe nendel pole kasutusel ja ekslesid suures ulatuses sinna ja siia. Kui veel side oli "sitt" ja luure lonkas, nii segadust kui palju.
Vs2984 kirjutas:Tere kõik sõjandushuvilised!!! :)

See siin on minu esimene postitus ja mõtlesin, et kirjutan siis juba midagi asjalikku. Nimelt leidsin ühe video vene-valgevene õppusest, milles Venemaa esitles ja testis oma uut tehnikat.
Kuna video on venekeelne, siis kirjutan siia mõned teemad, millest videos juttu on, et saaksite asjast ülevaate.

Link videole on siin: http://www.youtube.com/watch?v=CjS8hF1-r_E

Nii, esimene asi siis.
Polügonil on 13 000 sõdurit plus tehnika. Õppuse nimi Lääs 2009
Jälgige kuidas üks sõduritest "ära upub pärast paadilt jalastumist :D
Esimene tehnika on "vene hummer" Tigr ja teie BTR-80, mõlemad on staabi taktikalise juhtimise mobiilsed keskused.
Teine tõmbenumber: Sõduri seljas olev kompuuter on loodud loomaks otseühendust UAV-ga "Strikoza" (kiil), ehk siis sellelt saab seda juhtida ja näha lahingtegevuse live pilti.
UAV töötas probleemideta 12m/s tuulega.
Side käib läbi 6-nda põlvkonna raadiokompleksi, mis töötab WIFI võrgus.
Õlal on tal antenn "Glanas", mis on nende GPS. Teatavasti on see asi juba kasutusel, kuigi vaid teatud väeosades. Ise arvan, et samas väeosas, kus T90, ehk siis pakazuuha väeosades.
See sideaparaat on otseühenduses BTR-80-ga, sideraadius on 3km kuid mitme punkti moodustamisel luuakse suurem võrk. See mis onul käes on uus variant sellest, mis poisil seljas on. Ehk siis modernne variant kõik ühes. Sõduri komplekti kaal on 4 kg, uue seadme kaal 500g. 12 tundi tööaeg akult. Seadmel on wifi antenn, glanas antenn ja gsm moodul. Räägitakse, et järgmised sellised õppused toimuvad 2011. Siis peavad õppustel olema sellised seadmed kõigil sõduritel.

Mis mina sellest arvan. Venemaa firmad toodavad eksportile palju huvitavaid asju. Kas neid reaalselt kasutavad Vene sõdurid on teine küsimus. 2001 aastal Tšetšeenias, polnud VDV poistel tuletoetustki, ja kõik notiti maha. Kui võrrelda Rangereid Mogadishus Vene VDV-ga Tšetšeenias, siis liikumisruumi oli Rangeritel vähem, toimus kõik 8 aastat varem kuid siiski tuldi välja 19 surnuga. Venelastel jäi 92 mehest alles 4 meest ja liikumis ja manööverdusruumi oli oi oi kui palju. Nii et see on minu jaoks pakasuha.
Ja kui me selle BTR või Tigri rpg-ga lihtsalt mättasse laseme. Võtame kasvõi antenni Barretiga 1 km kauguselt maha. Side rühmal läinud??? :scratch:
Eks võtke kuidas tahate. Vene enda eksoerdid väidavad, et nende armeel on lahingumoona reaalselt 3 päevaks. Siis on kõik "kõlblik kuni" moon otsas ja käiku läheb 20-30 aastat seisnud moon ja selle omadused on samad mis tatikuulidel.

Loodan, et pakkus natukenegi huvi

Olge tublid 8)
Kilo Tango kirjutas:
Dan kirjutas:Igasugu nutitelefonid on juba päris kaua kasutuses, millel lisaks GSMile on muid võrgulahendusi (nagu ka WiFi). GPS samuti. Üldiselt on see GSMi poole elektroonika juba päris mitu aastat suhteliselt samasugune, kasutajale müüakse suht-koht tarkvarainseneride/programmeerijate tööd. Noh, ja kehva kvaliteediga digifotokaid koos moblaga. See on venelaste probleem et nende "militaarne" lahendus kaalub pool kilo - veekindel telefon (või siis "platvorm") on oluliselt kergem.

Militaarrakendustes kasutatava softi kohta ei oska midagi tarka öelda, ilmselgelt poleks tegu kaelamurdva ülesandega. Samuti pole raske eraldi (GSM) võrgu tekitamine, mille kaudu ainult valitud näod saavad suhelda. Küsimus on lihtsalt "ära tegemises".

Muidugi, igasugu wai-faid saab segada, ei maksa seda unustada. Üpris edukalt, samuti muid võrke. Miks seda igapäevaselt ei tehta - seadusandlus lihtsalt keelab suvalisel kodukasutajal üle teatud võimsusega raadiosaatjat ehitada, kui ma ei eksi. Ja kui keegi "lõugaja" teekski ja sihukese üles seakski, tuleks Sideameti poisid üpris kiiresti kohale.
GSM-võrk ei sobi militaarkasutuseks, sest see on tsentraalne võrk. Kõnekeskuse hävitamise järel on kogu side maas.
Kilo Tango kirjutas:
Lemet kirjutas:
Õlal on tal antenn "Glanas", mis on nende GPS.
Vast ikka GLONASS (Russian: ГЛОНАСС, ГЛОбальная НАвигационная Спутниковая Система)- selle süsteemiga on nagu Tallinna linnaga, ehitatakse juba kolmkümmend aastat, aga süsteemina toimima saada polevat lähemal ajal suurt lootustki, ka satelliite on täielikuks toimimiseks vähevõitu üleval.
Ei vasta tõele:
Wikipedia kirjutas: As of October 2009[update], the GLONASS system consists of 19 satellites, of which 16 are operational, and 3 of which are undergoing maintenance. The system requires 18 satellites for continuous navigation services covering the entire territory of the Russian Federation, and 24 satellites to provide services worldwide.

The GLONASS system currently covers 100% of Russian territory.
Tõsi, 100%-list globaalset katvust pole mõtet realistlikus tulevikus oodata. Kuid kui me räägime sellest, kas venelased saavad kasutada GLONASS seadmeid sõjas Eesti vastu, siis siin ei tasu illusioone luua - saab küll. See, et satelliitide orbiidid ristuvad Brasiilia lõunaosa kohal on ilmselt juhus - mõistlikke orbiite ei ole jalaga segada.

Pilt
EOD kirjutas:
Kilo Tango kirjutas:Kuid kui me räägime sellest, kas venelased saavad kasutada GLONASS seadmeid sõjas Eesti vastu, siis siin ei tasu illusioone luua - saab küll. See, et satelliitide orbiidid ristuvad Brasiilia lõunaosa kohal on ilmselt juhus - mõistlikke orbiite ei ole jalaga segada.
Pildil oleval hetkel oli küll Eestis "näha" vaid kaht satelliiti. Minimaalselt on ju vaja kolme. Alates neljast võib mingist täpsusest rääkima hakata. :roll:
Kilo Tango kirjutas:
Drax kirjutas:
Kilo Tango kirjutas:Kuid kui me räägime sellest, kas venelased saavad kasutada GLONASS seadmeid sõjas Eesti vastu, siis siin ei tasu illusioone luua - saab küll.
Gruusias ju ei saanud? Vähemalt mainis Putin peale sõda Glonassi kohta, et "sellle asja peame me küll korda saama" ja sõjaväest tuli altpoolt nurinat, et "miks neil on ja meil pole".

Kahest satelliidist piisab kahemõõtmelises ruumis positsioneerimiseks. Kõrguse jaoks on vaja kolme.

Gruusia koha peal on kaardil ka valge auk. Lisaks sellele on vene relvajõud glonassi vastuvõtjatega halvasti varustatud.

Glonass ise on muide oma ülesehituse poolest (laias laastus sama vanast) GPS-ist oluliselt kehvemini lahendatud. GLONASS-i satelliidid transleerivad igaüks erineval sagedusel , mis muudab vastuvõtjad suureks ja kohmakaks. GPS-il transleerib iga satelliit kahte sagedust L1 ja L2. Lisaks on glonassiga saavutatav täpsus väike. Glonass jääb oma lahenduse poolest kusagile sinna Transit-i ja GPS-i vahele, olles esimesest parem ja teisest viletsam.

Üldiselt on asjalood sellised, et mida rohkem raha kulutab Venemaa superriigi mängimisele (oma satelliitside, tugevad tuumajõud), seda vähem jääb raha tegelike relvajõudude vajadustega tegelemiseks ning meile on see kasulik.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Fucs »

2010
Lemet kirjutas:Kõige kõrgtehnoloogilisema tööstusharu kriis viib riigi innovatsiooniteelt.
2010-12-17 / Виктор Мясников


Pilt

"Proton-M" GLONASSi sputnikutega stardiks valmistumas


2009 aasta 5 detsembril ei jõudnud blokk kolme kosmoseaparaadiga "GLONASS-M" väljaarvestatud orbiidile ning kukkus Vaiksesse ooreani 1500 kilomeetri kaugusek Honolulust. Nii lõppes ebaõnnestumisega föderaalne sihtprogramm "Globaalne navigatsioonisüsteem", millele on alates 2001 aastast eraldatud 4,7 miljardit dollarit. Sputnikugrupp GLONASS tõestas end järjekordselt ja lõplikult kui kosmiline lõpetamata suurehitis.


Strateegiline vahelejäämine.


GLONASS omab Venemaa jaoks strateegilist tähtsust. Mööduva aasta augustis ütles Rjazanis satelliitnavigatsiooni alast nõupidamist läbi viiv peaminister Putin:

"Kõigile on hästi teada, et GLONASS, globaalne navigatsioonisüsteem, on mitmekülgse kasutusega. Seda liiki süsteemita on võimatu kaasaegsete relvasüsteemide areng, kaasaegne sõjapidamine ja ülitäpsed relvad." Samas rõhutas ta, et vähemtähtsad pole ka tsiviilaspektid ning et 2010-2011 investeeritakse GLONASSI kosmoses asuva ning maapealse infrastruktuuri arengusse ligi 48 miljardit rubla.

Sputnikute allakukkumine avaldb tugevat mõju Venemaa satelliitnavigatsiooni arengu tempole. Kolm aparaati, mis 5. detsembril üles lasti ning eksperimentaalne "GLONASS-K", mille start on planeeritud Plessetski kosmodroomil 28 detsembrile, pidid lõpetama GLONASSI täisväärtusliku, 24 satelliidist koosneva grupeeringu loomise. See oleks taganud pideva navigatsioonisignaali kogu planeedi pinnal ning avanud perspektiivi vene GLONASSI tehnoloogiate juurutamiseks kõigil kontinentidel.

Veidi enne starti, 30-ndal novembril teatas VF president Dimitri Medvedev oma läkituses Föderaalkogule, et lähima kahe aasta jooksul algab GLONASSi massiline kasutamine. Tänaseks on selge, et siiski ei hakka. Aga GLONASS oleks ju kõige mastaapsem näide kogu riigi innovaatilisest moderniseerimisest. Süsteemi täismahus käivitamine oleks saanud "aasta võiduks".

Esimesed teated Baikonurilt olid rõõmustavad- start toimus, tõrkeid pole, esimene aste eraldus korralikult. Raketi väljalaskmine oli ülimalt tähtis sündmus, kosmodroomile olid kogunenud peakonstruktorid ning GLONASSi programmis osalevate ettevõtete juhatajad, kes andsid reipalt intervjuusid. Seejärel teatati, et kiirendusblokk väljus raadionähtavuse piirkonnast. Kõik suundusid oma kohtadele, oodates lõplikku rõõmustavat teadaannet- "satelliidid on saavutanud arvestusliku orbiidi"


Siiski sai poolteise tunni pärast, kui satelliidid oleks pidanud uuesti ilmuma Venemaa jälgimisseadmete raadionähtavuse ulatusse, selgeks, et midagi on valesti. Mingi "kosmiliste aparaatide orbiidile viimisest osavõttev allikas" teatas, et sputnikud osutusid olevat kõrgemal orbiidil kui oleks vaja. Roskosmose spetside arvutustel tuli välja, et süüdi oli selles kiirendusblokk DM-3, mis andis liiga tugeva impulsi. Ning pole veel selge, kuidas olukorda lahendada. Harilikult järgnevad taolistel juhtudel nädalate, tihti ka kuude pikkused katsed viia satelliit lähemale arvestuslikule orbiidile, kasutades selleks korrektsioonimootoreid. Ka sellel juhul oodati midagi sarnast, kuid keegi tõmbas Roskosmose vahele. Arvatavasti Kaitseministeerium, sest vahendid kosmiliste objektide jälgimiseks on ainult sõjaväelastel ja Roskosmosel.

Kui Dimitri Medvedevile kanti ette, et blokk sputnikutega kukkus ookeani,mitte ei jätka lendu, olgugi valel orbiidil, andis ta viivitamatult korralduse VF peaprokuratuurile ja presidendi kontrollvalitsusele viia läbi GLONASSile eraldatud vahendite kulutamise seaduslikuse kontroll ning esitada ettepanekud avariis süüdiolevate isikute vastutuselevõtmiseks. Järgmisel päeval kirjutas VF peaprokuröri esimene asetäitja Aleksander Buksman alla korralduse ettevõtetes kontrolli läbi viiva töögrupi moodustamiseks, sealhulgas ka nendes, kus toodetakse kanderakette "Proton-M" ning GLONASSi satelliite. Sama-aegselt prokuratuurile kontrollivad GLONASSi väljatöötamisega seotud ettevõtteid ka MVD, FSB, FAS, Rospatent, Venemaa rahandusjärelvalve ning Venemaa Kaitsetellimus.

Kontrollitakse ka enampakkumise seaduslikust, mille alusel valiti GLONASSi satelliitide kindlustamisega tegelev firma. Avariiga lõppenud start 5 detsembril oli kindlustatud firmas Kindlustuskeskus "Sputnik"mille litsents С 3541 77 on välja antud 28 oktoobril 2009 aastal, kindlustustagatise maht aga kahe miljardi rubla ringis. Kompaniid juhivad Roskosmose endise ja praeguse juhi pojad. Peadirektori postil on Dimitri Medvedtšikov- Roskosmose juhi endise asetäitja Aleksander Medvedtšikovi poeg, tema asetäitjana aga töötab Petr Remiševski-Roskosmose juhi praeguse esimese asetäitja Viktor Remiševski poeg. Kindlustuskeskuse "Sputnik" kaasomanikuks läbi "Kindlustuskeskus-Holdingu"struktuuri esineb veel Jelena Perminova, kuid kinnitatakse, et tegu pole siiski Roskosmose juhataja sugulasega, kes hiljuti vahetas perekonnanime Artemovaks.

"Sputniku" kontor paikneb Roskosmose naabruses, Štšepkini tänaval Moskvas. Samas hoones asub ka ФГУП «ЦЭНКИ» – Baikonuri kosmodroomilt toimuvate GLONASSi sputnikute startide ja nende startide organiseerimistööde läbiviija.

Alles 14 detsembril ilmus massiteabes teade, et "Sputnik" lubab"tingimusteta ja täies mahus täita oma kohustusi vastavalt kindlustuslepingus ettenähtud tingimustele ja ajale. Samuti teatati:

"Väljamaksete risk on vastavate lepingute abil kindlalt edasi kindlustatud". Tõsi küll, seda, millise summa eest on sputnikud kindlustatud, kus edasi kindlustatud ning milline osa vastutusest on "Sputniku" omavastutus, ei teatata.

Varem teatas Roskosmose juht Anatoli Perminov:

"Satelliidid olid osaliselt kindlustatud. Seetõttu saab osa rahasid tagastada". Kuid kindlustusrahade kättesaamine on tema sõnul pikk protsess, mis on seotud suure hulga formaalsustega. Kindlustuskompanii nime ei nimetanud ta kordagi.


Pakkige hapnik tünnidesse.


Ametkondadevahelist sputnikuavarii uurimiskomisjoni, milles osales ka kaitseministeerium, juhtis "sõltumatu" (vähemalt Anatoli Perminovi sõnul)ЦНИИМАШ-i direktor Gennadi Raikunov, Perminovi asetäitja. Sõltumatu oli ta , nagu selgus, GLONASSis osalemises. Isand Perminov unustas sobivalt, kuidas nad selle aasta suvel koos Raikunoviga panid nurgakivi GLONASSiinformatsiooni ja analüütilisele keskusele, mis kuulub ЦНИИМАШ-i struktuuri. See instituut juhib GLONASSi teaduslik-tehnilist programmi. Kuigi ametkondadevaheline komisjon kuulutas välja embargo "Protonite" startidele, teatas Hruntševi-nimelise Riikliku Kosmose Teadusliku Uurimis-Tootmiskeskuse

(ГКНПЦ) peadirektor Vladimir Nesterov 10 detsembril, et kanderaketil pole ebaõnnestunud stardis mingit süüd. See aga oli muideks selge juba algusest saadik- rakett ei tõrkunud ega lõhkenud. Kuid vahetult peale starti anti teadaanne, et ta kaldus trajektoorist kõrvale kaheksa kraadi, mis saigi satelliitide allakukkumise põhjuseks. See aga tähendab, et lennu tsüklogrammis oli jäme matemaatiline viga. On raske uskuda, et vigane arvestus leidis ilma kontrolli ja modelleerimiseta koha lennuprogrammis ning laeti seejärel "Protoni" juhtimissüsteemi. Kohe tekib mõte kurjast kavatsusest, peitmaks ookeanivette mingeid finantsotsi ja tehnoloogilisi läbikukkumisi.


Seda informatsiooni hakkasid aga kohe katma versioonid kiirendusbloki DM-3 valest impulsist. Muideks, kohe selgus, et kiirendusblokk ujus planeeritud väljalülitusmomendil juba kaheksa minutit Vaikses ookeanis. Seejärel ilmus uus versioon liigsest kaalust. Algul tuli arvestuste põhjal välja, et liigset kaalu oli ligi tonn. Seejärel arvutati veel veidi ning hakati rääkima juba poolteisest tonnist. Lõpuks jäi ametkondadevahelise komisjoni pea Raikunov pidama kahel tonnil.

Põhjusena nähti anduri riket ja meeskonna ekslikku tegevust raketi tankimise ajal. Seoses sellega peaksime tutvuma, kas on võimalik eksituse tulemusel valada kiirendusbloki paakidesse kaks tonni liigset vedelat hapnikku?

Raketikütuse komponentide tankimiseks jõudis blokk DM-3 ööl vastu 3 detsembrit tankimisjaama. Ühte paaki valati petrooli, mida on kerge massi ja mahu osas kontrollida. Teise paaki valati vedel hapnik, mis osaliselt kipub aurustuma ning tekitab massiliselt probleeme. Seepärast valatakse ettenähtud kogus vedelat hapnikku esmalt spetsiaalsesse dosaatorisse, mis paikneb suure täpsusega kaaludel. S.T liigset grammigi pole võimalik valada, rääkida tonnidest on aga üldse absurdne. Ühe anduri ülesütlemisel paljudest tankimine lõpetatakse ning dosaator vahetatakse. Sestap ütleski Gennadi Raikunov lõppettekandes niimoodi:

"Esialgsetel andmetel oli tehtud tangitava kütusekoguse ebakorrektne arvestus. Pole välistatud, et viga lipsas sisse raketi-kosmilise korporatsiooni "Energia"(РКК «Энергия») poolt ettevalmistatud dokumentatsioonist. Meeskond, kes vastutas kiirendusbloki tankimise eest, pole süüdi, nad tegutsesid vastavalt saadud dokumentatsioonile."

Sealjuures on informatsioon probleemist kütusekontrolli anduriga umbmäärase iseloomuga ja pole leidnud ühest kinnitust. "Ametkondadevahelise komisjoni töö pole veel lõppenud. Kõik selgunud puudused täpsustatakse ja kontrollitakse kindlasti põhjalikult üle, seetõttu on kõik siinöeldu oletatava iseloomuga," rõhutas Gennadi Raikunov. Kui tegu on veaga dokumentatsioonis, siis mida siin veel täpsustada saab? Kirjutage akt ja pange presidendi lauale. Aga kui niivõrd elementaarne viga tankimisdokumentatsioonis on siiani kõigest oletus, siis ei kõlba uurimiskomisjoni juhil päevast päeva kogu riigile sisendada seda kahtlast versiooni. Kõik, kes on seotud kiirendusbloki tankimisega, teavad eeskujulikult petrooli ja oksüdandi suhet paagis. Liigsed kaks tonni hapnikku oleks kõiki üllatanud ning kutsunud esile massiliselt küsimusi. Nii et rääkida saab ka ülearusest petroolikogusest, mitte vaid hapnikust. Sel juhul saaks nõustuda versiooniga kahest liigsest tonnist. Aga ka seda vaid siis, kui mitte teada üht tähtsat üksikasja- raketi päisosa (satelliidid, kiirendusblokk, kate) kaalutakse üle enne kanderaketile paigaldamist. Arvestus käib jällegi grammides. Sestap pole vaja midagi välja arvutada ja oletada. Nagu ütles maleklubi liige- "Suurmeister, mul on kõik käigud üles kirjutatud!" (Ilf ja Petrov- "12 tooli"-LEMET)

Omalt poolt võime samuti välja pakkuda mõned versioonid. Näiteks oletada, et Roskosmosmoses on otsustatud kindlalt teha süüdlasest pöörmeseadjaks kiirendusblokk. Ja käib kauplemine raketi-kosmosekompleksiga "Energia", et "leida" sellele dokumentaalne kinnitus ja paar inimest karistatavateks. Igal juhul näikse kõik Roskosmoses endas ja GLONASSiga seotud struktuurides tundvat ennast kindlalt, rahulikult ning vallandamisi ei kardeta.

See muusika saab olema igavene.


GLONASSi orbitaalgrupeeringu taastamine algas 2001 aastal vastava föderaalse sihtprogrammi vastuvõtmisega. 2008 aasta lõpuks pidid 18 tehiskaaslast kindlustama kogu Venemaa kaetuse pideva navigatsioonisignaaliga. 2009 aasta lõpuks pidid GLONASSi grupeeringu 24 lõplikult laialipaigutatud kosmilist aparaati katma terve maakera.
Panus tehti satelliitidele "GLONASS-M" eeldatava elueaga seitse aastat. Sputnikud aga niikaua elada ei tahtnud, eelistades selle asemel tegutseda keskmiselt kolmest ja poolest kuni viie aastani. Seetõttu ei suudetud grupeerimist kuidagi lõpuni viia, seda isegi startide kahekordistamisel. Sel aastal on juba üles saadetud kuus aparaati, jäi saata veel kolm viimast. Aga ei õnnestunud.
Ametlikult töötab praegu 20 aparaati. Kuigi 15 detsembril ЦНИИМАШ-i ЦУПa tabelist näppudel üles loetud töötavate seadmete arv võrdus 19-nega. Veel viis olid välja lülitatud, või nagu kõlas korrektne põhjus- "asusid peakonstruktori uurimisel". Kaks reservsputnikut No. 714 ja 722 viidi punktidesse 14 ja 17 järgnevaks eesmärgikohaseks kasutamiseks. Alates 15. detsembrist peab sputnik No. 714 olema sisse lülitatud. Ilmselt seetõttu jääbki tegutsevate aparaatide arv 20-le. Kuid tuleb märkida, et see aparaat on lastud üles juba 2005 aasta detsembris ja on lennanud juba 60 kuud. Kaua ta veel kestab, on suur küsimus.
Antud hetkel on GLONASSi kõige vanem aparaat asunud kosmoses 71,7 kuud. Veel kaks on orbiidil olnud 47,4 kuud. 2011 aastaks on planeeritud kolme "GLONASS-M" tüüpi sputniku start, et asendada neid kolme vana satelliiti. Veel kolm lastakse vahetuseks üles 2012 aastal. Mis tähendab, et vähemalt lähimaks kaheks aastaks jääb GLONASS lõpetamata suurehitiseks. Kui mingeid erimeetmeid kasutusele ei võeta. Muideks, sputniku ettevalmistustsükkel kestab aasta. Edaspidi planeeritakse üles lasta kolmanda põlvkonna sputnikud "GLONASS-K" elueaga 10 aastat tänu radiatsioonikindlamatele elektroonikaelementidele, mis ilmselt saavad olema importpäritolu. Esialgu pole teada, kuidas need aparaadid end üleval pidama hakkavad.

Hetkel saab GLONASS mitte enam kui 1% maailma navigatsioonituru sissetulekutest, mida hinnatakse 60-70 miljardile dollarile aastas. Perspektiivis võiks Venemaa omada 15%, mis on kuskil 9-10 miljardit dollarit aastas ehk rohkem, kui on tulud relvamüügist. Esialgu ei ole aga millesti taolisest juttugi. 2014 aastal algab Euroopa navigatsioonisüsteemi "Galileo" katseekspluatatsioon ning GLONASS, kui ta suudab selleks ajaks täies mahus tööle hakata, saab endale märksa suurema usaldatavuskoefitsendiga väga tõsise konkurendi. 2020 aastal aga alustab täies mahus tööd hiinlaste "Kompass".Sealjuures on ameeriklaste GPS süsteem juba alustanud üleminekut järgmisele arenguastmele, mis koosneb 48 tehiskaaslasest positsioneerimistäpsusega 0,9 meetrit.

Vene kosmonautika elab üle tõsist kriisi. Kõrgtehnoloogiline teadusmahukas tööstusharu on muutunud lihtsalt kapitalimahukaks. Midagi uut peaaegu ei looda. Ühtede mitmemiljardiliste programmide asemele tulevad teised, mis kutsuvad eelaevest rahade saajatel esile veel suuremat entusiasmi. Juba kümme aastat töötatakse välja korduvkasutusega "Angarad", küll suletakse, küll avatakse "Svobodnõi" kosmodroomi. Nii et GLONASS on vaid kriisijäämäe tipp. Nelja kuu pärast tähistab riik Juri Gagarini lennu 50-ndat aastapäeva. Aga mis edasi?


http://nvo.ng.ru/armament/2010-12-17/6_glonass.html

2011

Tiam kirjutas:
Some kirjutas:
Tiam kirjutas:http://www.physorg.com/news/2011-03-kor ... vices.html

Selle järgi siis Põhja-Korea suutis segada USA ja ROK sõjaväegede ühiõppuste ajal küllatki edukalt GPS signaali ning seda ka arvestatava maa tagant. Seega ehk GPS tarkmoona ostmine ei olegi kõige õigem koht kuhu raha kulutada. Kas sarnaseid seadmeid on olemas ka Vene GPS süsteemi analoogi (GLONASS või midagi sarnast) segamiseks????
Kas ei piisaks lihtsalt piisavalt võimsast mürageneraatorist GPS sagedusel?
Samas kui see nii lihtne oleks siis ei oleks ehk PK sellega ise hakkama saanud, mitte pidanud selle süsteemi kusagilt sisse ostma, seda enam, et venelastel kulus selle arendamiseks küllaltki palju aastaid tööd. Samast süsteemist pidid huvitatud olema ka hiinlased, tundub, et ise lihtsa mürageneraatoriga nii edukat efekti ei saa. Tuleb jälle kasutaja Juhani Putkineni kui ECM eksperdi arvamus ära oodata vist.

Mõte liigub just selles suunas, et kui Põhja-Korea süsteem suutis 100km piires efektiivne olla, siis ehk saab sama süsteemi kasutada GLONASS kasutava Iskander-M raketi juhtsüsteemi segamiseks, mis muudab selle raketi sisuliselt sama täpseks kui tava Iskanderi, mis peaks aitama enam kaitsta meie strateegilisi rajatisi. On ikka vahe, kas raketi CEP on seal 3-5m (GLONASS puhul Iskander-M täpsusele antav hinnang) või 30-70m (ilma GLONASS süsteemita saavutatav täpsus). ECM on see valdkond millesse väike riik peab panustama, et asjad võrdsemad sõjaväljal oleks.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Fucs »

2012
Tiam kirjutas:Huvitav kas võimaliku Iraani sõja kattevarjus tahetakse Gruusiale lõplikult ära teha???

Russia Is Massing Troops On Iran's Northern Border And Waiting For A Western Attack
"Military Base 102 is a key point, Russia's outpost in the South Caucasus," a Russian military source told the newspaper. "It occupies a very important geopolitical position, but the Kremlin fears lest it should lose this situation."

With Vladimir Putin returning to the Russian presidency, the prospect that he again would order an attack on Georgia as he did in August 2008 also has become a possibility, these informed sources say.

The Russians believe that Georgia would cooperate with the United States in blocking any supplies from reaching Military Base 102, which now is supplied primarily by air. Right now, Georgia blocks the only land transportation route through which Russian military supplies could travel.

Fuel for the Russian base in Armenia comes from Iran. Russian officials believe this border crossing may be closed in the event of a war.

"Possibly, it will be necessary to use military means to breach the Georgian transport blockade and establish transport corridors leading into Armenia," according to Yury Netkachev, former deputy commander of Russian forces in Transcaucasia. Geography of the region suggests that any such supply corridor would have to go through the middle of Georgia approaching Georgia's capital of Tbilisi given the roads and topography of the country.

In September, the Russian military plans to hold its annual military exercises called Kavkaz 2012. However, informed Russian sources say that preparations and deployments of military equipment and personnel already have begun in anticipation of a possible war with Iran.

These sources report that new command and control equipment has been deployed in the region capable of using the Russian GPS system, GLONASS for targeting information.

"The air force in the South Military District is reported to have been rearmed almost 100 percent with new jets and helicopters," according to regional expert Pavel Felgenhauer of the Washington-based Jamestown Foundation.

In 2008, Felgenhauer pointed out, Kavkaz 2008 maneuvers allowed the Russian military to covertly deploy forces that successfully invaded Georgia in August of that year.

Read more: http://articles.businessinsider.com/201 ... z1uC4OBAS3
pagan kirjutas:Oleks vaja läpakat kus sees on Google Earth allalaetud kujul. (Vähemalt 5000 kilomeetri raadiuses, parem oleks kogu Euraasia manner.)
Läpaka sees peaks olema mingi programm mis suudaks tegeleda sõnumite ja piltide krüpteerimisega - netti laadimise/alla-laadimisega, kiirete infopiiksudena. Seda soovitavalt siis analoogselt allveelaevade burst-messagitega.
Seda võiks siis elektriliselt laadida säherduse riistapuuga: https://www.thepowerpot.com
Infot kasutaks siis nodi saatmise/matmise koordineerimiseks ja muu luureinfo vahendamiseks.

Ma kah kardan, et kodu taga metsas punkri pidamine jääb kaasaja vahendite juures lühikeseks ettevõtmiseks. Nii kui natuke rohkem pinda käid vastasele, siis sind lokaliseeritakse, piiratakse ümber ja hävitatakse. Sinu hävitamiseks ei pea isegi mingi vaene soldat eluga riskima. Sulle saadetakse punkrisse rihtsalt mingi lintide ja automaadiga robot (a la ripsaw) kes su miinitõketest lihtsalt läbi sõidab. Või saad taevast paugu raisakotkana planeerivalt droonilt.
Ja kui rääkida Lords of the Ringi temaatilises mõistukõnes, siis: Minu meelest peaks meie kääbikud Sauroni silma kustutamiseks ikkagi Mordorisse kohale minema ja kraani kinni keerama. Sest sõjapidamiseks aretatud Uruk-Hai-de elu ei maksa ka nende jaoks midagi.

Paar päeva tagasi nägin sellist uudist: http://izvestia.ru/news/527273
Uudises on juttu spioon-kividest milles on kaamera, mikrofon, metallidetektor, seismo-andur ja glonass/GPS. Aku kestab paar kuud ja kivi saadab infot piiksudena omanikule. Aku tühjenedes või vaenlase kätte sattudes hävitab ennast ise. Kivisid saab uudise kohaselt kasutada kahuriväe, raketiväe ja õhuväe "maamärgiks".
Minu arvates on uudis hirmutamiseks, umbes stiilis: "Me näeme teid ja teame mis te teete."
Kuid siiski oleks sellistest kividest vastasel kasu maaalade/objektide passiivseks kontrollimiseks ja kaitseks.

2013
Lemet kirjutas:
Ma kujutan oma väikeses peas ette, et voolu saavad nad nii ehk naa päikesepatareidelt ja justkui peaksid enamvähem igavesti töötama.
Tegelikult on see "igavesti" suht lühike aeg, vene satelliitide eluiga on kolmest seitsme aastani, kusjuures hetkel on suur jagu neist oma eluea piiril ja vajavad ilmselt peagi väljavahetamist. Ameriklaste GPS satelliitide eluiga on kordades pikem vene omadest. Kurjad keeled räägivad, et see viimane mats tuleb Roskosmosel enda kanda jätta- nii satelliidid kui ka kanderakett olla visalt levivate kuulduste kohaselt kindlustamata olnud...

EDIT; Kui huvi siis saab võrrelda satelliitide eluiga läbi aegade.
http://www.tssonline.ru/articles2/sputn ... -i-glonass

Näiteks selline tabel...

Pilt

Tegu on küll 2010. aasta artikliga, aga eks põhi on ikka sama või isegi veelgi negatiivsem Venemaa jaoks, arvestades viimaste aastate "saavutusi". Nagu näha, on venelastel oma grupeeringu joonelhoidmiseks vaja vaata et neli korda rohkem starte.
Kilo Tango kirjutas:
setu kirjutas:Kamin peaks arendusosakonna kt või oli see nüüd juba osakonna ülema poolt valmistama ette ligikaudu 10 hankekava eeldokumenti, mis kirjeldaks lahti EKJ arengukavast lähtuvalt 10 enimpõletava hanke nõudmised.......
(koopia sellest lisan innovatsiooni teema alla)
Lisaks siia nimekirja riigiülese kiirkorras paigaldatava autonoomse peer-to-peer akustilise jälgimissüsteemi. Sisuliselt peaks see töötama nii, et lasule sarnaneva helimustri tuvastamisel võetakse maha GPS/Glonass/Galileo aeg ja positsioon, võrreldakse mälus oleva tegeliku asukohaga ja kui klapib, siis võetakse kellaaeg ning saadetakse lainemuster koos timestamp-ga keskserverisse, kus seda siis kõrvutatakse teistest sarnastest allikatest tuleva infoga, tehakse triangulatsioon ning määratakse laskja asukoht. Info edastamine tarbijatele läbi tavakanalite.
rbl kirjutas: Seda on siin juba hummeli poolt korduvalt öeldud, et brigaadi toetuseks vajalik suurtükiväepataljoni minimaalne laskekaugus peab olema vähemalt 24 km. Miks me siis teda kuulda ei võta?

Harris Falcon II 5W ei ole ainuke kaitseväes kasutusel olev Harrise raadiojaam. Suurtükiväe tulejuhid kasutavad üldiselt ikka märksa võimsamaid raadiojaamu. Ei ole ka nende jaoks eraldi veel kellelgi mingeid sõidukeid vaja.

Olenematta sihtmärgi kaugusest, kasutatakse selle kordinaatide määramisel ikka samu vahendeid: kaarti, kompassi, laserkaugusmõõdikuid, lasermärgistajaid, GPS-i, GLONASS-i, sekstanti. Ei midagi üle mõistuse keerulist.

Kui sihtmärgi kaugus ületab 30 kilomeetrit siis on kindlasti vaja selle kordinaate määrata õhust UAV abil sest maapealne kordinaatide määramine enam ei toimi?

Kui sihtmärgi kaugus ületab 30 kilomeetrit siis polegi vaja teda üleüldse hävitada, las ta edasi rahumeeli pillub sulle pomme ja rakette kaela?

2014
denis23 kirjutas:Lisaks - hetkel Venemaal on lennukite arv, mis võib laser-/tv- juhtimisega pommid/raketid kasutama on umbes 100 ringis. GLONASS juhitud laskemoonad siiani pole katsete staadiumist välja tulnud.
Lemet kirjutas:GLONASS näikse rivistv väljas olevat- ööl vastu teisipäeva kukkusid grupeeringust üheaegselt välja kaheksa kosmoseaparaati teatab Roskosmose info ja analüüsikeskus. Apataadid № 747, 743, 717, 737, 738, 720, 732 ja 735 andsid edastatavates andmetes teate "Rikkis". selline olukord püsis poole tunni jooksul. Peale selle, läks 14 aprilli õhtul rivist välja aparaat № 730. 15 aprillil aktiveeriti ta umbes 20-neks minutiks, kuid lülitus seejärel välja.

See on juba teine erakorraline olukord GLONASSI süsteemiga viimase kahe nädala jooksul. 2 aprillil läksid rivist välja KÕIK kaosmoseaparaadid enam kui 10 tunniks. Nagu teatas Interfax, oli tegu inimfaktoriga- aparatuuri pardale edastati programmi poolt valed andmed.

Teisipäevase seisuga on orbitaalgrupeeringus 29 aparaati, sihipärases kasutuses oli 23 aparaati 24-st, mis on vajalikud kogu maakera katmiseks. Üle kümne aparaadi on viidud orbiidile viis või enam aastat tagasi, ja kuuluvad sputnikute esimesse põlvkonda. Ülejäänud on teise põlvkonna omad ja vaid parendatud tehnilis.taktikaliste omadustega aparaat 701 kuulub kolmandasse põlvkonda.

http://nvo.ng.ru/nvoevents/2014-04-18/2_news.html
Isand Lemet`ilt sealses teemas ka muud head ja huvitavat, mida ei hakka siia kopeerima
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... ss#p360311

Avatar kirjutas:VF ähvardab sulgeda 01.06.2014 enda territooriumil paiknevad GPS maapealsed tugijaamad (11tk). Ametlik ajend siis see, et USA omakorda ei ole võimaldanud GLONASS tugijaama avamist oma territooriumil.
http://www.unian.net/world/917493-rossi ... torii.html

Ja nüüd jõuti ka kosmoseteemadeni - VF soovib Rahvusvahelise Kosmosejaamaga seotud koostöö lõpetada lepingu järgese 2024 aasta asemel juba 2020.
http://www.unian.net/world/917509-rossi ... i-mks.html

Huvitav mitmenda vastusanktsioonide taseme sisse käib oma Sojuzide kasutamine USA -le ära keelata.
Rogozin suurtes annustes...
Fucs kirjutas:
Jaanus2 kirjutas: Ma natuke tehnikakauge - mis värk neil selle GPS-iga on, kardavad Ameerika rünnakut või kuidas see muidu Ameerikale paha on, kui see Venemaal ei tööta? Või lihtsalt tavaline sado-maso oma elanikkonna kallal - nii hää, nii hää?
No suurriik peab väärikalt vastama, pole oluline asja sisu vaid vorm a`la "meie ka rakendame sanktsioone ja teeme siin asju" :lol:
USA ei andnud luba venelasele GLONASS (Venelaste enda GPS analoog) signaali parandusjaamade paigutamiseks oma territooriumile ja nüüd on just õige aeg seoses Ukrainaga omalt poolt vastu esinema hakata.

pms on maapealse jaama mõte selles, et sellele on määratud kindlad täpsed koordinaadid (0-paar sentimeetri täpsusega) ja see suhtleb nii setelliitidega kui maapealse vastuvõtjaga, millega soovitakse mingis konkreetses kohas mingile objektile või punktile täpseid (0-paar sentimeetrit) koordinaate kiirelt ja võimalikult veatult määrata. Igal maapealsel jaamal on oma "tööpiirkond" ehk kindel ala, kus jaamalt saadud andmed levivad ja täpsus on tagatud. Kui need jaamad välja lülitada, siis jäävad alles ainult satelliidid ja mitte välja lülitatud lähimad maapealsed jaamad, mida saab kasutada teatud piirini (teatud kauguseni püsijaamast). Maapealne püsijaam aitab asukoha määramise täpsust kiirendada mitmekümmnelt minutilt minutite või isegi sekunditeni ja mitmelt meetrilt kuni sentimeetri(te)ni. Eriti oluline seal, kus ainult satisignaalid on nõrgad või hakkavad peegelduma lähedastelt objektidelt (mets, puud, hooned jms) mille tulemusel asukoha täpsus saab kõvasti kannatada. Sõltuvust maapelsetest jaamadest saab vähendada geostatsionaarsete stelliitidega, mis on maa suhtes kogu aeg paigal (liiguvad koos maaga). Kuna nad on paigal, siis saab neid kasutada ainult maakera teatud aladel.

Mingi arusaadavam jutt eesti keeles aastast 2008 (räägib ka venelaste GLOSNASS-ist)
http://www.ivaleon.ee/wp-content/pildid ... imehed.pdf

Meil Eestis on näiteks terve rida igasuguseid maapealseid püsijaamu
GNSS jaamad 2009 seisuga (tänaseks on neid juba kõvasti rohkem):
http://hades.ee/GNSS.htm
http://geoportaal.maaamet.ee/est/Andmed ... -p288.html
soul kirjutas:Venemaa ei ole valmis loobuma välismaa detailidest GLONASS satelliitide jaoks.
http://ria.ru/space/20140918/1024577241.html
Lemet kirjutas:Huvitav, kui olematuks muutub vene satelliitide eluiga peale välismaalt tarnitavatest detailidest loobumist? Juba praegu on GLONASSi (ja mitte ainult) omade eluiga vaata et kordades lühem ameeriklaste GPS omadest.
Yks kirjutas:
Mitte ammu ähvardas Rogozin GPS-i maapealsete tugijaamade (need mis asuvad Venemaal) töö lõpetada, või osaliselt lõpetada, ehk, kui üks osa välja lülitatakse mõjutab see ka täpsust. Lisaks on olemas segamise seadmed, lihtsamad täitsa marketis saadaval.
??? Kas GPS süsteemil on maapeal peale nö NASA juhtimiskeskuse (keskuste) üldse mingeid tugijaamu? Süsteem töötab ju ülevalt alla, mitte alt ülesse? Ehk siis iga GPS seade maapeal ongi nn tugijaam. Põhimõtteliselt ajas Rogozin kas segast või pidas silmas, et segatakse maapealsete (portatiivsete) seadmete sagedusi?
soul kirjutas: Vene meediast loetud pikemat artiklit hetkel ei leia, aga kokkuvõttes oleneb Venemaal olevatest tugijaamadest GPS-i täpsus.
http://aripaev.ee/uudised/2014/05/14/ve ... da-omadega
http://uudised.err.ee/v/valismaa/bc3ca4 ... 7f129aa7d1
Samuti suletakse Rogozini sõnul 1. juunil USA GPS-satelliitide maapealsed tugijaamad Venemaal välja arvatud juhul, kui USA annab ligipääsu Venemaa konkureerivale süsteemile Glonass.
Venemaal töötab praegu 11 GPSi tugijaama.
gvardimatros kirjutas:maapealsed keskused on vajalikud eelkõige, süsteemis olevate aatomkellade sünkroniseerimiseks, mis on olulised asukoha täpse määramise juures
Martin Peeter kirjutas:GPS jammereid on igasuguseid. Kes soovib, võib ka oma autole paigaldada.
http://www.jammer4uk.com/car-gps-jammer-c-1.html

Aga Iraagi sõja ajal oli USA ja Venemaa vahel sel teemal üks käredam ütlemine. Ilmselt ei olnud tegemist mingi auto GPS jammeriga.
http://www.foxnews.com/story/2003/03/25 ... s-jammers/

Olen kusagilt lugenud, et need vingemad võimaldavad GPSi koordinaate "nihutada", mille peale tiibrakett sõjaväeosa asemel kõrvalasuvasse elumajja võib põrutada, aga ma ei tea, kui õige see on.
kaur3 kirjutas:GPS-ist. Ma ei tea, kas järgnev puutub asjasse, kuid Ukraina piirist mitte kaugel toodetakse sellist riistapuud.

http://rdno.ru/progress/krjet_dosrochno ... ha_2raquo/

http://www.aviaport.ru/digest/2014/04/15/283691.html

http://topwar.ru/27302-rossiya-vooruzhi ... asuha.html

Yks kirjutas:Vaatasin mida ameeriklased sellest kirjutavad ja ma ei suutnud tuvastada, et mingigi selline keskus oleks Venemaale lähemal kui Inglismaa. Ehk siis kontrollisegmendiga tegelevad põhikeskused on ikka USA'le kuuluvates kohtades ja nn jagatud keskused, mis asuvad väljaspool USA'd on Argentiinas, UK's; Bahrainis; Austraalias ja Ecuadoris ehk kohtades, mis on defineeritavad "liitlaste" nimetusega. Kõik see kõlab loogilisena, sest GPS (vaatamata tsiviilkasutusele) on jätkuvalt USA militaarvõimekuse nurgakivi ja oleks imelik eeldada, et selle nurgakivi mingid olulised komponendid asuvad Venemaal!

http://igs.bkg.bund.de/root_ftp/IGS/mai ... r2005/5209

Jämmimine Ida-Ukrainas peaks olema sellesmõttes efektiivne, et ukrainlased ei kasuta ju kalleid jämmimiskindlaid USA armee vidinaid positsioneerimiseks vaid pigem tsiviilkasutuses olevat tehnikat. Kahel lainepikkusel see signaal ju taevast tuleb, nii et ole mees ja pane piirkonda võimsad jammerid ning katkesta signaal.

PS!
Nii ongi Venemaa lülitas välja signaali GNSS süsteemi kuuluvatelt 11 jaamalt, mis sisuliselt ei olegi "päris" GPS vaid tsiviilkasutuses olev andmetöötlusega seotud haru. Ja nagu tuleb välja, siis Roskosmos juba omab mingeid andesidejaamu USA territooriumil (mis arvatavasti pole ka pärisosa Venemaa sõjalisest võimekusest).
http://gpsworld.com/russia-turns-off-da ... -stations/
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Fucs »

2015
Leo kirjutas:Surfasin natukene ja oletan, et Dagestanis filmitud vene eriüksuse snaipritel on HK peal pigem soojussihik IWT LF640 PRO või mõni selline süsteem. Sellest sihikust on pikemalt juttu ka venekeelse Populaarse Mehaanika 1/2015 lk 72-75. Ehk siis termosihik, millel laserkaugusmõõdik kuni 1200 m, ilmajaam, GPS/Glonass positsioneerimine, arvutiga ühendamise võimalus jne, ehk siis sihik peaks aitama laskurit, mõõtes ära sihtmärgi kauguse ja ilmastikuolud. Kui töökindel see tegelikult on, selgub siis, kui keegi sõltumatu allikas seda testib, kuid hind on väga soolane, netis pakkumised suurusjärgus 42000 USD. Siin link videole, mis sihiku tööd tutvustab https://www.youtube.com/watch?v=2CpolrYVe8M
aht0 kirjutas:
Otto K kirjutas:Lennukitest, vene omadest...
Väidetavalt kasutavad vene lennukid navigeerimiseks Garmini GPS-sse.... lisavarustusena / diblikaadina!?
https://twitter.com/TimurKhorev/status/ ... 5357537280
Aga Glonass?
tsiviil-GPS lakkab töötamast kui liikumiskiirus ületab teatud määra. Kunstlik piirang. Kas see oli 1000km/h või 1900. Olen näinud mõlemat väidet. Kui esimene, siis helikiirust ületavas lennukis pole Garminist suuremat tolku.
Fucs kirjutas:
aht0 kirjutas:
Otto K kirjutas:Lennukitest, vene omadest...
Väidetavalt kasutavad vene lennukid navigeerimiseks Garmini GPS-sse.... lisavarustusena / diblikaadina!?
https://twitter.com/TimurKhorev/status/ ... 5357537280
Aga Glonass?
tsiviil-GPS lakkab töötamast kui liikumiskiirus ületab teatud määra. Kunstlik piirang. Kas see oli 1000km/h või 1900. Olen näinud mõlemat väidet. Kui esimene, siis helikiirust ületavas lennukis pole Garminist suuremat tolku.
Sorry OT
Siin kaks erinevat mõistet (tahtlikult?) segi aetud tundub 8)
No Garmini on lihtsalt satelliitnavi seadmete tootja.
Glonass (VF) aga satelliitnavigeerimissüsteem. Nagu ka Navstar (USA) või Galileo (EU).
Garmini tooted (vastuvõtjad) töötavad (olenevalt mudelist) nii Glonass, Navstar kui Galileo satelliititega.
Garmini (jt tootjad) valmistavad lisaks tsiviiltarbele (madala täpsusega) ja kommertskasutusse (kõrgtäpsed) ka spetsiaalselt militaartarbeks seadmeid (kõrgtäpsed + krüptitud signaal/andmeedastus).
Tarkmoonale mõeldud navi/positsioneerimisseadmed taluvad kuni ca 12 000 G kiirendust.
Spets naviseadmed töötavad talutvalt/sihipäraselt/aksepteeritud veaga nt. Navstar süsteemis kuni 18km kõrgusel ja kuni 515m/s kiirusel (ca 1850-1900km/h).

Põhiprobleem seisneb selles, et mida kiiremini vastuvõtja liigub (mida vähem aega viibib ühes kindlas punktis), seda ebatäpsemaks muutub positsioneerimine andmeedastuskiiruse füüsilise piirangu tõttu. Seda viga on teatud piires võimalik elimineerida/siluda spetsiaalsete arvutustega vastuvõtjas, millel on omakorda piirangud olenevalt sellest, kas vastuvõtja liigub mööda kindlat prognoositavat trajektoori ~konstantse või prognoositava kiirusega/kiirusemuutumisega, või mitte. Seepärast saab selliselt saadud parandusi edukamalt kasutada nt. tarkmoonas ja vähemedukamalt nt. pidevalt kurssi ja/või kiirust muutvas lennukis.
Samas toimub pidev areng ja uute tehnoloogiate kasutuselevõtt, mis kõik üritavad jõuda reaalajas võimalikult täpse ja kiire positsioneerimiseni (nt. RELNAV high-accuracy, real-time relative positioning and orientation system)

http://www.egu.ee/uploads/userfiles/fil ... iibusk.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Po ... age_format

Otse teemasse link kah (vene keeles)
http://gps-club.ru/gps_think/detail.php?ID=77607
toitst kirjutas:
kaugeltuuriv kirjutas:Kokku oli vist neid SU-34 seal neli tükki,kui vanemaid uudiseid vaadata.
Süürias peaks olema rohkem Su-34 tüüpi pommitajaid. Mina sain netist sellised andmed:

4 x Su-30SM
6 x Su-34
12 x Su-24M
12 x Su-25SM/UB

Siin on üks järjekordne informatiivne video:

https://youtu.be/HSXuNTwnxuI

0:35 - maanduvad kaks hävitajat Su-30SM. Esimesel tiibade all raketid: R-27, R-60
1:00 - kaadris Su-25SM-76 numbriga 25. Aastal 2013 moderniseeritud SM standardile.
1:30 - näeme Su-34 küljes kahte GLONASS satelliidi-juhitavat pommi KAB-500S.

Kild- fugasspommid OFAB 250-270 tunduvad hetkel olema kõige laialdasemalt kasutuses olevad pommid, muud seal Su-24/25 tiibade all neil naljalt ei näegi.
Kapten Trumm kirjutas:Suudab keegi tuvastada, mis relvaga on tegemist:

Pilt

Edit: ise küsin, ise vastan.
Tegemist on juhitava lennukipommiga KAB-500S-E, mis kasutab GLONASS sateliitpositsioneerimist ja mida kasutatakse teadaolevate koordinaatidega märgi vastu. Tegemist on nn fire and forget pommiga, kus erinevalt lennu ajal korrigeeritavatest (videopilt) või laserjuhitavatest pommidest pole vaja tabamuseni märki sihikul hoida, vaid lennuk võib peale pommi vallandamist kohe lahkuda. Selle analoog on ameeriklaste JDAM pomm.

Tegemist on esimese VF perioodil (post-NSVL) loodud täppisrelvaga, mis sedasi kaadrisse satub.
Kapten Trumm kirjutas: See tähendab ühtlasi, et iga vastase üksus, kes omab sidet lennuväe kutsumiseks ning GPS-i, suudab tellida täppislöögi, enam pole vaja mingeid lasermarkeerijaid (hiigelraske vene tehnika!) kaasas tarida. Samamoodi suudab seda teha ka 5-s kolonn, GPS on täna igas normaalses mobiilis olemas.
Kapten Trumm kirjutas:
Ma ei saanud nüüd hästi aru, mida Trumm mõtles sellega, et igas telefonis gps??? Et lähed kuhugi hoone juurde, näiteks vaenlase moonalao keskele, võtad koordinaadid ja saadad teele, tõmbad tule enda peale, niii???? Lähed kohale ja seisad seal???
Loll jutt.
1. võtad GPS-ga telefoni või käsi GPS-i, vahet pole kas GPS või GLONASS, sul on vaja lihtsalt koordinaate.
2. lähed, kus sihtmärk näha on ja kus saab seda seostada GPS kaardiga.
3. liigutad klahvidega kursori sihmtmärgi keskele, telefon annab koordinaadid.
4. helistad vajalikku kohta ja ütled koordinaadid.
5. lähed ise ohutusse kaugusesse
6. ülejäänu teeb juba tehnika, GPS juhitavale pommile antakse samad koordinaadid ja pomm peale lennukilt eraldumist lendab ise samadele koordinaatidele.

Äkki hingad korra sügavalt ja mõtled selle protsessi enda jaoks läbi?
Kapten Trumm kirjutas:GPS/GLONASS juhitav pomm suundub nendele koordinaatidele, mis talle sisestatud on. Enda võimaliku tabamiskoonuse piires (võime kalduda kõrvale ballistilisest trajektoorist on piiratud). St täppislöögi jaoks on vaja teada sihtmärgi kas geograafilisi või XY koordinaate (ühte saab teiseks teisendada).

Praegu eksisteerib ka teoreetiline võimalus, et venelased kasutavad hoopis tsiviiltarbeks kättesaadavat GPS-i oma pommide juhtimiseks.
Vaevalt see Süürias kinni keeratud on. Kuna GPS on levinud ka Vene territooriumil, on venelastel olnud piisavalt aega vastavate vidinate ehitamiseks.
Nüüd kui GPS koordinaadid
Tegelikult pole olemas mingeid GPS koordinaate, GPS on süsteem koordinaatide määramiseks. GLONASS on selle lahjem (kuid mingis osas töötav) vene alternatiiv.
Maailmas kasutatakse geograafilisi koordinaate (põhjalaius-idapikkus, mereasjanduses) ja XY koordinaate (topo- ja militaarasjanduses).
Seejuures üks on teiseks teisendatav. Kuna need XY koordinaadid on vajadusel muudetavad antud riigis, siis põhimõtteliselt piisab ka geograafilistest koordinaatidest.
Koordinaadid on võimalik leida ka inertsiaalmeetodil, kui on teada lähtepunkti täpsed koordinaadid. Enne GPS levimist oligi inertsiaalnavigatsioon lennuasjanduses (ja nt ballistilistel rakettidel) peamine.
Kulibin kirjutas:Kui algas Gruusia sõda, olin parajasti Krimmis, ameeriklased keerasid ikka kõvasti mööda selle süsteemi. Autonavi näitas, et sõidame Mustal merel. 8) Möödapanek oli lausa kilomeetrites. Välja nad tõesti ei lülita seda, aga saavad regiooniti mängida täpsusega.
Seejuures nende omad sõjardid saavad alati täpsed andmed.
Fucs kirjutas:See GPS jne on minu lemmikteema 8) 8)

No GPS ja GLONASS satidelt on tsiviilis kasutatavad sagedused kanalitelt L1C;L1CA;L2C ja L5 (+L3 Glonass = sama mis Galileo/BeiDou E5b)
Neid on lihtne jammida.
Militaaria kasutab L1P(Y);L2P(Y);L1M, L2M, L5Q, L1SF, L2SF jne (kes kurat neid kõiki teab, mis salaja kasutusel võib olla)
Neid on juba keerulisem jammida.

Sagedused on erinevad, protokollid on erinevad, signaali ja data töötluspõhimõtted on erinevad jne.

+ GPS ja GLONASS n.ö. "täpsus" on lisaks kõikidele muudele nüanssidele veel erinev ka erinevates punktides maakera peal.

Mis puudutab asukoha ja objektile koordinaatide määramist, siis määraja poole peal ei pea see GPS/GLONASS isegi mitte töötama selleks (võib olla täielikult jammitud). Piisab, kui seadmes on olemas detailne piirkonna kaart või aerofoto millel liikudes seade kuvab punktidele koordinaate n.ö offline. Kasutajal jääb üle vaid siduda huvipakkuv objekt looduses selle asukohaga kaardil, et saada objekti koordinaadid.

Mis puudutab VF merejalaväelaseid Süürias, siis selle kohta käis inf läbi UKR teema, kus nn "hull blogija" septembri lõpus teatas, et
Ответ на вопрос "Почему вы не освещаете ситуацию в Сирии, где воюют россияне?"

Там еще нечего освещать. 415 морпехов и десантников ВС РФ тихо сидят по казармам. Если режим Путина под давлением США даст команду на использование ВС РФ в НАЗЕМНЫХ операциях, тогда да. Такое количество гробов будет достойно нашего внимания. Впрочем все к этому идет.
elik hullu andmetel oli septembri lõpus Süürias 415 VF merejalaväelast.

Üks ülevaatlik kirjutis GPS vs GLONASS jms. ajaviitelugemiseks ka
http://www1.geomatics.ncku.edu.tw/staff ... wnload=972
Kapten Trumm kirjutas:Kui rääkida paigalseisvatest suuremõõtmelisest märkidest nagu treeninglaager, laskemoonaladu jne, siis piisab ka pluss miinus 10 m täpsusest, mida Glonass võimaldab. Suurem möödapanek=võimsamate pommide kasutamine. Satelliitide arv on GPS ja GLONASSi puhul võrdne (mõlemad 24) ja kantavad seadmed on ka venelastel olemas. Kui hästi venelaste asi töötab, on iseasi, sest selle loomist alustati alles 2000ndate alguses.

Kui räägime vene keeles korrigeeritavatest lennukipommidest (KAB), siis mitte-emiteerivate märkide vastu on põhimõtteliselt 3 eri võimalust - laserjuhitavad, kujutise pihta juhitavad (video, termopilt) ja sateliitpositsioneerimise järgi juhitavad pommid. Laserjuhtimine tähendab, et keegi peab laseriga valgustama tabamiskohta (pomm lendab laserkiire "laigu" pihta, lennuk võib otsa ringi keerata. Eriti täpsete löökide puhul asub tavaliselt mingi eriüksus maapinnal, kes märki kantava desingnaatoriga valgustab. Kui laser asub lennukil endal, siis ei või. Kujutise pihta juhitavad - nende ninas on mingi kaamera, mille pilt transleeritakse kabiini ja operaator peab suutma tabamuseni märgi sihikul hoida. Selle aja jooksul on piiratud manöövrid ja piiranguid võib seada nähtavus/suitsukate.

Sateliitpositsioneerimist kasutavad relvad on venelastel kõige uuemad ja need on loodud 2000ndate esimesel poolel.
Seal ei ole (erinevalt laserjuhitavatest ja kaameraga relvadest) tegemist enam NSVL perioodi toodanguga.
See ongi point. Kui need pommid tõesti GLONASSI kasutavad ja 5 m piires (venelaste claim) tabavad, oleks see esimene praktikas tõestatud nn uue Venemaa loodud relv.
Su-34 või Su-30 on relvasüsteemid, mis on suuremas osas loodud NSVL rasva pealt, samuti ka laser- ja kaamerapommid.
Laser- ja kaamerapommid/raketid olid juba NSVL lennuväe relvastuses ja neid kasutati mingis ulatuses juba Afganistani sõjas koos maapealse BTR-80 põhise juhtimismasinaga BOMAN (bojevaja mashina aviatsionnovo navedenia - lennuväe tulejuhtimise lahingumasin).
Kriku kirjutas:
Fucs kirjutas:Mis puudutab asukoha ja objektile koordinaatide määramist, siis määraja poole peal ei pea see GPS/GLONASS isegi mitte töötama selleks (võib olla täielikult jammitud). Piisab, kui seadmes on olemas detailne piirkonna kaart või aerofoto millel liikudes seade kuvab punktidele koordinaate n.ö offline. Kasutajal jääb üle vaid siduda huvipakkuv objekt looduses selle asukohaga kaardil, et saada objekti koordinaadid.
Piisab, kui maastikul liikuja saadab sõnumi sinna kuhu vaja, et seal endises suhkruvabriku hoones sillast kilomeeter edasi paremat kätt on nüüd terroristide laager ja sõnumi saaja oma kontoris tuvastab aerofotolt koordinaadid. Maastikult koordinaatide teatamine on vältimatu ainult liikuvate sihtmärkide puhul.
toomasv kirjutas::D :D tundub et suutsin siin natuke asja edendada ja mõni asi ka selgemaks! fucs aitähh viite est ja teistele, kes patravad GPS ja GLonasist, siis elate vist kahemõõtmelises maailmas?? 2D??? ei ole väga ulbe märkus. Maailm ammu juba 3D. Lisage oma X ja Y veel uks mõõde Z, ja veel muidugi ka kiirusevektor, tehke lahti keskkooli fuusikaõpik ja vaadake erinevust fuusikaseadustes.... Või panen väga mööda???
Kapten Trumm kirjutas:
Kulibin kirjutas:Mis jama see on ?
https://tvrain.ru/news/rossijskie_korab ... ja-395843/
Kui peaks tõsi olema, siis mitme riigi õhuruumi rikuti ? Ega ometi läbi kosmose ...
3M-14 Klub
https://www.youtube.com/watch?v=FHQFJmRN3f8
Näitajatelt analoogne USA Tomahawkiga, loodud Venemaal laevastiku tellimusel, post-SSSR perioodil (analoogselt hiljutiste GLONASS pommidega).
Ja huvitav veel see, et tiibraketid olevat lastud eile hommikul, kuid maailmal polnud sellest aimugi enne kui Shoigu ise raporteeris Putinile.
Keegi pidi ju ikka teadma, Iraagis, Iraanis, Süürias vähemasti ? Tiibraketti , mis läbib nii pika vahemaa, peaks isegi visuaalselt näha olema või kuidas ? Kuidas reporterid seda varem välja ei nuhkinud ?
Tõenäoliselt on venelased omandanud need trikid, mida tegid USA Tomahawk-id, st rakett suudab jälgida maapinna reljeefi ja jääb radaritele nähtamatuks. Tavaliselt lastakse neid öösel (sellest ka rohked taolised Lahesõja kaadrid), et minimeerida õhutõrje poolt visuaalset avastamist. Taoline show oli muidugi järjekordne jõudemo, mingid mässuliste urge saaks palju odavamalt lihtsalt õhust pommitada.

Arvan, et 95% tõenäosusega on see uudis tõsi, küsitav võib olla mõistagi see täielik tabamine. Taolised võimed on venelastel olemas ja mitte esimest aastat. VF mängib praegu sama mängu, mida seni oleme harjunud USA-d mängimas nägema.
Kapten Trumm kirjutas:
Ma ei teeks Süürias kasutatava tehnika ja moona põhjal mingeid järeldusi. Või pigem ei ole seal näidatud midagi uut. Kõik need vaakumpommid ja kassettpommid jms on ammu teada teema
No see on küll jamajutt.
Praegu on olnud vähemalt 4 uue asja lahingudebüüt
-Su-34
-Su-30
-glonass juhitavad 500 kg pommid (laiemalt üldse glonassi töötamine)
-kaugmaa tiibraketid, mida eile kasutati (tiibrakettide puhul laiemalt on see üldse esimene kord, kui "päriselt" lasti rakette sellisele kaugusele, NSVL aeg kaasa arvatud).

Lisaks me ei tea, mida tõi kaasa Su-24 modifikatsioon M2, kui näiteks sellega kaasnes võime avastada maapeal asuvaid sõidukeid, positsioone jms (ameeriklastel taolised radarid on), siis tähendab see ühtlasi, et nende nõukaaegsete lollpommidega tabamise täpsus on kasvanud nii paar korda. Väga halb uudis oleks, kui venelased suudaks nt halva nähtavuse, pilvede jne korral leida radari abil tehnikat, kindlustusi jne üles. Seni lootsime, et halva ilmaga nad midagi teha ei saa. Loodame, et see on asjatu mure.
Kapten Trumm kirjutas:
Lugedes Trummi infot Vene lennuväe taktika kohta,siis joonistub edasi pilt,kus ikka õlalt lastavete rakettide tuleulatusse eriti ei kiputa ja ka smart pomme erilise innukusega ei kasutata(siin võib olla kaks põhjust:banaalne-neid on lihtsalt vähe ja korraldus kasutada eriti tähtsate sihtmärkide vastu või varud otsas ja oodatakse uusi).
Mulle tundub (hetkel tõesti tundub, sest mingit käegakatsutavat tõestust pole), et põhiline ja kõige ohtlikum uudisasi (vaadates neid VF KM droonifilme), et pommide enam-vähem õigesse kohta kukkumise taga on venelaste uued navigatsioonisüsteemid (siis Glonass-põhised, aga viimati kasutavad salaja ka GPS-i, sest seal kandis liiguvad ka tsiviillennud ja GPS kinni keerata ei saa), mis võimaldavad lennukil iga ilmaga (sh pimedas) jõuda vajalikku punkti hulga täpsemalt, kui see oli võimalik nendel lennukitel originaalis olnud inertsiaalsüsteemi abil). See (tõenäoliselt koos Su-24 radari uuendustega) võimaldab lennukil jõuda üsna täpselt vajalikku kohta ja vabalangevate pommide pluss-miinus 500 meetrist on saanud pluss-miinus 50 meetrit. See on aga ohtlik, sest vabalangevaid pomme võib venelastel olla palju ning need vanad trotüüliga pommikestad säilivad ka terve sajandi.

Süüria pole ainult lage kõrb, seal on mägiseid alasid ja osad tehnikapargid on hävitatud suisa metsa seest. Seega nad leiavad üles ja saavad ka pihta. Meie jaoks pole kuigi mugav uudis, sest taolise tegevuse vastu, nagu seal näidatakse, on meie 1 miljardi eurone Mistral süsteem kasutu ning ainus selle SHORADi praktiline väärtus on eelhoiatuse/st õhuhäire andmine, eeldusel, et seda ei suuda venelased segada (see väike kindlus näib kaduvat, kuulates viimatisi radarite segamise uudiseid.

Mis eraldi ära märkimist leiaks, on soojuskaamerata laialdane kasutamine droonidel, sest videotelt olen näinud, et maskeeritud objektide ründamisel on droon olnud justnimelt soojuskaamera reziimil, soojuskaamera eest maskeerimisvõrgud väga ei kaitse. Kiires korras on vaja hakata tegelema kiiresti paigaldatavate soojusmaskeeringu katetega (nagu paks telkmantel auto jaoks).

Devil's hands have been busy :roll:
Fucs kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas:Mulle tundub (hetkel tõesti tundub, sest mingit käegakatsutavat tõestust pole), et põhiline ja kõige ohtlikum uudisasi (vaadates neid VF KM droonifilme), et pommide enam-vähem õigesse kohta kukkumise taga on venelaste uued navigatsioonisüsteemid (siis Glonass-põhised, aga viimati kasutavad salaja ka GPS-i, sest seal kandis liiguvad ka tsiviillennud ja GPS kinni keerata ei saa), mis võimaldavad lennukil iga ilmaga (sh pimedas) jõuda vajalikku punkti hulga täpsemalt, kui see oli võimalik nendel lennukitel originaalis olnud inertsiaalsüsteemi abil). See (tõenäoliselt koos Su-24 radari uuendustega) võimaldab lennukil jõuda üsna täpselt vajalikku kohta ja vabalangevate pommide pluss-miinus 500 meetrist on saanud pluss-miinus 50 meetrit. See on aga ohtlik, sest vabalangevaid pomme võib venelastel olla palju ning need vanad trotüüliga pommikestad säilivad ka terve sajandi.
tympsa kirjutas:Ma arvan, et kuskil oli uudis, et Süüria kohal on see tsiviil-GPS väga mööda keeratud, vaevalt venelased seda täppis-sihtimiseks saavad kasutada.

No uskuge, venelastel ei ole vaja kasutada militaarias seda GPS-i.
Ja nad saaksid kasutada (kui tahavad) ilmselt tõenäoliselt ainult tsiviilkäibes olevaid sagedusi ja kanaleid (need siis, mis olevat väidetavalt-teoreetiliselt siis segatud või "valeks keeratud" või midaiganes), aga kui juba sõda käib, siis ma ei usu, et sellist asja (GPS-i siis) täpislaskmistel üldse katsetataks. Liiga suur on võimalus täiega pange panna.
GPS militaarsagedused ja kanalid on räigelt krüpteeritud. Nagu ka GLONASS militaarkasutuses olevad sagedused ja kanalid. Krüpte muudetakse pidevalt vastavalt vajadusele. Nende võtmeid ei jagata muuseas ükskõik kellele ilusa silmavärvi või meeldiva naeratuse eest.

Venelasel pole vaja muud, kui oma olemasolevaid Glonass satte + mobiilne maapealne jaam (või veelparem jaamad - ühe sellise VF täpslaskmise raketisüsteemi pilt/skeem sai kunagi UKR teemasse lingitud, pole aega praegu hakata tuhnima), mida saab kiirelt baasjaamaks muuta, kust hakkavad tulema RTK täpsusparandid nii lenduritele, staapidele, tulejuhtidele kui targale moonale. Mida kauem selline baasjaam saab kohapeal paigal segamatult seista, seda täpsemaks hakkavad ajas muutuma parandid ja seda täpsemaks muutuvad kõik need täpismoonad ja "täpismoonad". Saavad kätte kolm-neli satti ilma parandita ja kütavad 0 kuni +/-50m täpsusega. Saavad kätte 6-8 satti ilma parandita ja kütavad 0 kuni +/-10m täpsusega. Saavad kätte 10+ satti ilma parandita või 4-8 satti + RTK parandi ja kütavad 0 kuni +/- 2meetri täpsusega. Ja seda ühe ja sama moonaga, mis ei muutu vahepeal ei lollimaks ega targemaks.
Muutuvad positsioneerimise täpsust tagavad tingimused.

Selleks on olemas spetsprogrammid, millega enne RTK täpisasju kasutama hakates planeeritakse operatsiooni aeg. Olenevalt vajadusest ja sellest, mida ja kui täpselt tahetakse saavutada. Üks selline lihtne online asi on näiteks siin (kasutamiseks peab arvutis olema nt. MS Silverlight või analoog ja kinni peab panema nt NoScript ja AdBlockPlus laadsed asjandused brauseris):

http://www.trimble.com/gnssplanningonline/#/WorldView

Settingusse pange:
Latitude: N 35,0000°
Longitude: E 38,0000°
Height: võib jääda 0 või panna Süüria mingi keskmine 260m (erilist vahet pole praegu antud juhul)
Day: valige kuupäev, millal plaanite "tarka moona" kasutada 8)
Visible interval: pange 0:00 kuni 24:00 (ööpäev)

Satellite Librarys võtke linnukesed GPS; Galileo; BeiDou ja QZSS eest ära ja jätke ainult GLONASS

Number of Satellites all näeb nüüd (alt saab liuguriga kellaaega liigutada), kui palju satte üle 10 kraadise nurga all nähtaval on seal Süürias

SkyPlot all näete sattide liikumist

Sealt näeb muudki. Kes tahab jube täpselt teada saada, et milline on teoreetiline täpsus ilma RTK baasjaama paranditeta asukoha määramine, siis võib klikkida "IonoMap" peal, kus näitab ionosfääri olekut (ionosfäär muudab satisignaalidele maapeal antavad arvutuslikud hinnangud ebatäpseks ja on üks peamisi ebatäpsuse tekitamise põhjustajaid, mida elimineeritaksegi võimalikult palju RTK baasijaamaga).

Lisaks on VF lennutanud üles terve hunniku igasugust uut- ja vanarauda 8) , millede otstarvet keegi ei tea.
Pole võimatu, et nende hulgas on ka täiendavad militaarkasutuses olevat positsioneerimist võimaldavad satid.

http://www.spaceflightnow.com/news/n1311/11proton/
http://www.russianspaceweb.com/spacecraft_military.html

Ma pean nüüd mitmeks päevaks jalga laskma. Muidu võiks lausa teha eraldi üüber teema VF Glonassist ja GPS-ist jms 8)
Kapten Trumm kirjutas: Arvan, et need jaamad on seal täna maapinnal ka olemas. Pakun, et ca 500 nägu vene kontingendist tegelevadki seal droonide, elektroonikasõja ja elektroonilise luurega, glonassi ja muu taolisega, mida telekast ei näidata. Sihtmärgid tüüpi "treeninglaager" või "sõidukite kogunemisala" on likvideeritavad ka pluss miinus 50 m ja mittejuhitava moonaga, lihtsalt vahetult enne rünnaku algust võtab piloot lennuki juhitimise üle ja kasutab HUD-il olemasolevat pommisihikut. Tõenäoliselt kuvatakse HUD-ile ka määratud sihtmärgi asukoht ning visuaalselt nähtava märgi puhul viib viimase sihtimise raudmoonaga läbi piloot läbi juhise ja sellel hetkel kui pommide tabamiskoha (selle koha kalkuleerib vastav ballistiline arvuti) ning sihtmärgi markerid kokku langevad, vajutab nuppu. Panevad nad päris täpselt, luurevideotes ei ületa kõrvalekalle 100 m ning võrreldes esimeste päevadega näib täpsus järjest kasvavat (näib, et otsetabamusega märkide arv kasvab).

GLONASS satelliitide arv on täpselt sama, mis GPS-il, seega siinkandis satelliitide nappusele loota ei maksa. Kuna GPS satelliidid asuvad geostatsisonaarsel orbiidil, pole ka nende hävitamine praktiliselt võimalik.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Fucs »

Kirjutame siis nüüd lisaks ka.

Rääkides nn „täppisrelvade“ ja „täppismoona“ kasutamisest militaarias, saame me rääkida tulemuse saavutamiseks loodud erinevatest lahendustest, milledest põhilised on:
• Raadiojuhtitavad ja kontrollitavad relvad (Radio-controlled weapons)
• Elektrooptilised ja infrapunarelvad (Infrared-guided/electro-optical weapons)
• Laserrelvad (Laser-guided weapons)
• Radarjuhitavad relvad (Radar-guided weapons)
• Satelliitjuhitavad relvad (Satellite-guided weapons)
• Muud (s.h. erinevad hübriidid eelloetletud lahendustest)
Mina võtaks siis ette praegu selle viimase teema, mis vajab töötamiseks satelliitpositsioneerimist.

Alustuseks siis võtaks kokku võimalikult lihtsalt ja igale eriettevalmistuseta lugejale võimalikult arusaadavalt satelliitpositsioneerimise põhimõtted ja põhitõed. Kahjuks ei saa isegi kokkusurutuna ja paljut välja jättes seda kõike kirja panna väga lühidalt.

GNSS süsteemi olemus lihtsustatult.

Kogu süsteem koosneb kolmest põhimoodulist:
• Kosmoses paiknevad seadmed (satelliidid),
• Maapealsed kontrollseadmed (kontrolljaamad),
• Kasutaja seadmed (vastuvõtjad).
Kolm moodulit jagunevad omakorda üldjoontes järgmisteks alamüksusteks:

Kosmos: Geostatsionaarsed/geosünkroonsed satelliidid (püsivad maa suhtes n.ö „paigal“), + mitte geostatsionaarsed satelliidid (liiguvad kindlal orbiidil)
Maa: Kontrolljaamad (kõrgtäpsed); + baasjaamad/tugijaamad/referentsjaamad/virtuaaljaamad/püsijaamad
Kasutaja: Ükskõik milline seadeldis, mis võimaldab määrata selle seadeldise asukohta peamiselt satelliitide järgi kas paigal seistes, või liikudes.

Kontrolljaamad jälgivad satelliitide tööd, orbiiti, korrasolekut, täpsust jms, ning juhivad vajadusel satelliitide tööd ja muudavad nende orbiiti. Kontrolljaamad on kapitaalsed liikumatud kohtehitised ja moodustavad võrgu. Minu teada peaks olema kontrolljaamade võrk ehitatud selliselt, et igat satelliiti peab olema võimalik näha korraga vähemalt kahest kontrolljaamast (võin ka eksida).

Tsiviilkäibes levinud ja tuntumad asukohamääramise täpsust suurendavad lahendused:
A-GPS ehk Assisted GPS.
Aitab saada kiiremini nn First lock`i ehk asukoha koordinaatide esimest fikseerimist, kasutades selleks GPRS andmesidet, internetti, bluetoothi, wifi võrke ja mobiilimastide tuntud asukohti.
D-GPS ehk Differential Global Positioning System ja DGNSS.
Saab asukohamääramise parandid geostatsionaarsetelt satelliitidelt ja/või tugi-, püsi- või baasjaamadest. Viimane lahendus täpsuse tõstmisel on kasutusel ka militaarias.

Baasjaamad/tugijaamad/referentsjaamad/virtuaaljaamad väljastavad kasutajale RTN (Real Time Network) ja RTK (Real Time Kinematic) asukoha täpsusparandeid, asudes maapinna kindelpunktis (mille täpne asukoht ja koordinaadid on teada), vahetades andmeid üheaegselt nii kasutaja kui satelliitidega (s.h. geostatsionaarsete stelliitidega ja vajadusel ka kontrolljaamadega või püsijaamadega). Baasjaamad/referentsjaamad/jne on kergesti teisaldatavad ühest punktist teise, ning neid saab väga kiiresti üles (töökorda) panna. Kui baasjaam paigaldada varem teada olevale kindlepunktile (täpsed koordinaadid on punktile juba varem määratud), siis saab selline baasjaam hakata edastama väga täpseid täpsusparandeid põhimõtteliselt kohe. Muul juhul (pannes selle suvalisse kohta püsti) paranevad baasjaama edastatavad täpsusparandid (nt. liikuvale kasutajale) ajas vastavalt sellele, kuidas suureneb ajas baasjaama enda asukoha positsioneerimise täpsus, sest kõige pealt on vaja sellisele baasjaamale endale määrata täpsed koordinaadid. Mida kauem selline baasjaam paigal püsib ja oma asukohta pidevate mõõtmistega täpsustab, seda paremaks ja täpsemaks muutuvad ajas ka edastatavad täpsusparandid.

Püsijaamad on põhimõtteliselt samad, mis baasjaamad, aga on üles seatud üldjuhul n.ö. kohtkindlalt pikemaks ajaks ja neid ei veeta ühest kohast teise. Nii baasjaamad kui püsijaamad moodustavad omakorda (alam)võrgu.

DGPS püsijaamade ja baasjaamade töökaugus (kasutatava maa-ala suurus) oleneb asukoha looduslikest tingimustest ja sellest, millist lahendust kasutatakse andmete edastamiseks, kas raadiolaineid (UHF/VHF/LF/MF/HF/SHF/EHF), GSM-GPRS andmesidet, internetti (NTRIP), spetsiaalseid satelliite (kosmoseside jms). On üldiselt rusikareegel, et mida kaugemal parandeid edastavast jaamast kasutaja/vastuvõtja asub, seda ebatäpsemaks muutub positsioneerimine kasutades DGPS/DGNSS parandeid.

DGPS jaotatakse parandite edastamise/kasutuse kauguse/ulatuse alusel:
lokaalsed – Local Area Augmentation System (LAAS) ehk Ground Based Augmentation Systems (GBAS)
regionaalsed - Regional Differential GPS (RDGPS)
suurt ala katvad - Wide Area Differential GPS (WADGPS) või Satellite Based Augmentation Systems (SBAS)

GNSS satelliitsüsteemid

Põhilised positsioneerimissüsteemid ehk GNSS-i (Global Navigation Satellite System) liigid on (satelliitide arv antud selle järgi, milliseks üks või teine süsteem on projekteeritud neid kasutama):

GPS ehk NAVSTAR Global Positioning System (USA) 32 satelliiti kõrgusel 20 200 km + 30 kontrolljaama
GLONASS ehk ГЛОНАСС – Глобальная навигационная спутниковая система (VF & India) 24 satelliiti kõrgusel 19 100 km + 21 kontrolljaama
IRNSS ehk Indian Regional Navigation Satellite System (India navisüsteem, mis täiendab GLONASS-i) 4 satelliiti + 3 geostatsionaarset satelliiti kõrgusel 36 000 km + 21 kontrolljaama
GALILEO (Euroopa globaalne navisüsteem) 30 satelliiti kõrgusel 23 222 km + 10 (ULS) kontrolljaama + 40 (GSS) kontrolljaama
BeiDou (BDS) ja COMPASS2 (Hiina globaalne navisüsteem) 30 satelliiti kõrgusel 21 150 km + 5 geostatsionaarset satelliiti kõrgusel 35 786 km + 32 kontrolljaama

Venelaste geostatsionaarsete jm militaarsatelliitide kohta (eriti väljaspool GLONASS süsteemi) on infot vähe.
On teada, et on olemas geostatsionaarsed satelliidid «Радуга» (Радуга-1 ; Радуга-1М ; Радуга-2 jne süsteem koodnimega «Глобус»); «Экран», «Горизонт» , «Космос» ja nt. muud positsioneerimiseks mõeldud militaarsatelliidid (või mitmikkasutusega – tsiviil ja militaar) «Гео-ИК»; «Меридиан» jms, mis kasutavad andmeedastuseks kanaleid L, C, X , Ka ja võib-olla veel mingeid, millest ei räägita.

Baas/referents/jne tugijaamu kõikidele süsteemidele on aga kõikjal lugematu hulk ja neid kõiki siin kokku lugeda ei ole võimalik (nt. ainuüksi USA CORS e. „Continuously Operating Reference Stations“ jaamu on mitu tuhat – seda nii üldiselt, et tekiks ettekujutus. Eesti referentsjaamadest oli juttu koos linkidega juba ülevalpool eelmistes postitustes.)

Sagedused, kanalid, täpsus ja mõõtmised.
Asukoha määramiseks kasutatakse erinevaid mõõtmisi:

Eeldades, et kasutatakse kvaliteetset riist- ja tarkvara, ning ideaaltingimusi, on GNSS positsioneerimise täpsus ainult satelliitide signaali ilma DGNSS paranditeta kasutades ca 0 kuni 10 meetrit.
Lisades parandi, on võimalik saavutada asukoha täpsust:
• transiitaja signaali viivitust mõõtes ja seda rakendades, kuni 1 meetrini
• kandvat faasisignaali mõõtes ja seda rakendades, kuni 1 sentimeetrini

Nende signaalide mõõtmise täpsust mõjutavad omakorda erinevad nüansid (satelliidi kellade täpsus ja vastuvõtja kellade vead, stelliitide asukoha täpsus, tugijaamade/baasjaamade täpsus, vastuvõtja antenni kvaliteet jms tehnilised põhjused), millest põhilised on tropo- ja ionosfääri mõju signaalide edastamisele, efemeriidi andmete õigsus/ajakohasus ja signaalide peegeldumine.

Et vähendada neid vigade allikate mõjusid, kasutatakse mõõtmisteks erinevaid (raadio)kanaleid ja sagedusi, ning erinevaid koodimõõtmisi (+ erinevat tarkvara arvutusteks). Tsiviilkäibes nt. L1; L2; L3; L5 kanaleid ja sagedusi. Laiatarbe naviseadmed kasutavad ainult ühte L1 kanalit ja sagedust, ning sellest tulenevalt langeb ka nende täpsus (lisaks siis muidugi laiatarbe sedmetes kasutatavatele GNSS madalakvaliteediga vastuvõtuantennidele, mis lisab omakorda hulga meetreid veale juurde). Kommertsseadmed kasutavad L1; L2; L3; L5 kanaleid ja sagedusi.

Rusikareegel võiks nii üldistades kõlada, et mida rohkem kanaleid ja sagedusi üheaegselt kasutatakse mõõtmisteks, seda täpsem on saadud tulemus (eri sagedustel on atmosfääriefektide mõju erinev).

Mõningate raadiokanalite sagedused siis ka (militaarkasutuses kanalite/sageduste kohta konkreetset infot napib):

L1 = 1575,42 MHz või 1500-1600Mhz Edastab C/A koodi (Coarse acquisition) ja P koodi (Precise) (mõningatel andmetel GLONASS ka 1602 MHz)
L1A ; L1C (L1 erinevad sagedused)
L2 = 122,60 MHz või 1220-1230Mhz Edastab P koodi (mõningatel andmetel on kasutuses ka 1227.60MHz ja GLONASS-il 1242 - 1246 MHz)
L2C (peaks olema L2 kanali militaarsagedus, mis anti kommertskäibesse)
L3 = 1381.05 MHz või 1330 - 1400 MHz (mõningatel andmetel ka 1200-1210Mhz ja GLONASS-il 1207.14 MHz)
L4 = 1379.913 MHz või 1250-1280Mhz
L5 = 1176,45 MHz või 1170-1180Mhz

Militaaria kasutab raadiolainetel edastatavatele C/A koodidele (mis on valdavalt mõeldud tsiviilkäibesse) lisaks ka P(Y) koode (kõikidel?) kanalitel ja ainult militaarkasutusse mõeldud jammimise kindlamaid M koode. Ja võib-olla veel midagi, mida avalikkus ei tea.
Fucs kirjutas:Militaaria kasutab L1P(Y);L2P(Y);L1M, L2M, L5Q, L1SF, L2SF jne (kes kurat neid kõiki teab, mis salaja kasutusel võib olla)
Neid on juba keerulisem jammida.
Ühe süsteemi erinevad satelliidid võivad samal kanalil kasutada erinevaid sagedusi.

Muud levinumad kanalid satelliitidega suhtlemisel

C (IEEE) = 4 - 8 GHz
C (NATO) = 500 - 1000 MHz
X (IEEE) = 8.0 - 12.0 GHz
X (NATO) = 7.9 - 8.4 GHz / 6300 MHz
K (IEEE) = 18 ; 27 GHz.
K (NATO) = 20 - 40 GHz
Ka = 26.5 - 40 GHz
Ku = 12 - 18 GHz
S = 2 - 4 GHz

Täielik loetelu siin:
https://en.wikipedia.org/wiki/NATO_radio_bands

Kuidas positsioneerimine lihtsustatult töötab

Ainult satelliite kasutades saadakse asukoha täpsus põhimõtteliselt siis selliselt, et vastuvõtjas teostatakse satelliite kasutades pidevalt lugematu arv asukoha mõõtmisi ja saadakse terve hunnik erinevaid tulemusi ehk punkte maastikul, kus vastuvõtja asub. Vastuvõtja tarkvara teostab pidevalt arvutusi, määrates saadud asukohapunktide vahel keskmist. Mida rohkem selliseid punkte erinevatelt satelliidipositsioonidelt saadakse, seda paremaks ja suuremaks läheb täpsus (iga lisapunkt tõstab põhimõtteliselt keskmise täpsust). Kvaliteetne tarkvara oskab sealjuures kõrvale jätta nn. räiged vead (üksikud jämedad vead, kus mõni punkt asub totaalselt teises kohas, kui enamus punkte), sest sellised jämeda veaga punktid võivad vastasel korral muuta selle nn keskmise asukohta nii, et tulemus on väga ebatäpne). Kui vastuvõtja saab lisaks DGPS või DGNSS täpsusparandi, siis see lisatakse arvutustele ja saadakse nn „keskmine“ juba väga täpselt kätte.

Lisaks siis selle osa lõpetuseks ühe pildikese sellest, mis veel mõjutab positsioneerimistäpsust. Kommentaariks, et alati pole näitajaks täpsuse hindamisel lihtsalt saadaolevate satelliitide arv. Väga oluline on ka see, kuidas nad vastuvõtja suhtes paiknevad.
PosTäpsus.png
PosTäpsus.png (11.09 KiB) Vaadatud 14356 korda
GNSS positsioneerimist kasutavad täppisrelvad.

Nüüd siis minu arvamus-nägemus nn täppisrelvadest, mis kasutavad GNSS positsioneerimist.
Ma pole spetsialist, aga arvan, et enamus täppisrelvi kasutavad mitte ainult satelliitpositsioneerimist, vaid kombineeritud lahendusi. Sest ainult GNSS positsioneerimine ei pruugi anda soovitud tulemust.

GNSS kasutavate täppisrelvade ja relvasüsteemide (vastuvõtja + satelliidid + kontrolljaamad + tugijaamad + maapealne ja satelliitside) sihtotstarbelise TÄPSE kasutamise eelduseks on vastuvõtja ja tugiseadmete/võrgu võimekus katkematult vastu võtta/edastada/töödelda liikumise peal andmeid ülikiiresti. Ülal juba on toodud tingimused, mis võimaldavad GNSS tavapositsioneerimise ca 10m täpsust tõsta 1 meetrile või lausa 1 sentimeetrile. Ära ei tohi unustada, et seda n.ö. „lõpplikku“ täpsust mõjutab lisaks kõigele ülaltoodule (mida pole vähe eksole) veel süsteemi kasutuskaugus/territooriumi suurus ja riistvara ning tarkvara kvaliteet. Kõik need lisavad siis lõpptulemusele igaüks oma täiendavad meetrid või sentimeetrid. Seepärast ma arvan, et rääkides suurematest täppisrelvadest, mis on mõeldud tabama sihtmärki suhteliselt kaugel, saame me heast täpsusest rääkida siis, kui saavutatud on tulemus sinna 1 kuni 5 meetri kanti. Väiksemate täppisrelvasüsteemide puhul, kus sihtmärgid on suhteliselt lähedal, saame me heast täpsusest rääkida siis, kui saavutatud on tulemus kuni 1 meeter. Probleem on selles, et ükskõik mida ja kui palju me asukoha parandamiseks ei mõõda, ei arvuta ja ei edasta/rakenda, siis kõigeks selleks kulub paratamatult oma aeg. Aga nt. üks rakett lendab selleks liiga kiiresti, et sellel ajal poleks mingit oma mõju täpsusele.

Teine probleem on see, et alati jääb võimalus, et kaotatakse side kas satelliitide, tugijaamade või baasjaamadega + võimalus, et kommunikatsioonikanalite sagedusi segatakse/jammitakse. Seepärast kasutatakse ma arvan erinevaid hübriidlahendusi, kus täppisrelv on vajadusel võimeline oma asukohta määrama ka ilma GNSS abita. Vähemtäpselt küll, kui lisaks ka GNSS kasutades, aga siiski võimeline.

Ja on loomulikult veel üks suur probleem – lihtne inimfaktor ja tema tehtud „näpukad“.
Et täppismoon tabaks võimalikult täpselt oma sihtmärki, selleks on vaja eelnevalt määrata täpselt ka sihtmärgi koordinaadid, ning need ilma vigadeta süsteemi sisestada.

https://en.wikipedia.org/wiki/Precision ... ed_weapons
http://gpsworld.com/report-focuses-on-g ... ss-market/
http://asp24.com.ua/blog/sputnikovaja-n ... ij-proryv/
http://mapgroup.com.ua/kosmicheskie-apparaty/27-rossiya
http://flot.com/science/sgningi.htm


Siit sai nüüd kõvasti välja redigeeritud koormavat teksti, mis muudaks postituse lugemise piinarikkaks 8)
Kui midagi olulist meenub, mis kirjutamata jäi, siis lisan hiljem.

P.S. Pole praegu aega üles otsida seda venelaste sateliitjuhtimisüsteemi skeemi (infograafika), mis seal UKR teemas kusagil sai ära toodud. Kui aega saan ja üles leian, siis kommenteerin seda ka natukene.
Kasutaja avatar
Kulibin
Liige
Postitusi: 2192
Liitunud: 04 Veebr, 2012 13:49
Asukoht: Harjumaa

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Kulibin »

Tänud lugupeetavale põhjaliku teemakäsitlemise eest !
Ma võtan nüüd omale siinkohal vabaduse ja tsiteerin klassikut:
Elektrooptilised ja infrapunarelvad (Infrared-guided/electro-optical weapons) (Fucs)
See lugupeetava poolt nimetet süsteem omab hetkel suurimat arenduspotentsiaali ja tulevik on selle päralt.
Machine vision süsteemid arenevad peadpööritava kiirusega hetkel ja asjad mis olid ulme 10 a tagasi on kättesaadavad 200 euriga. (vt. AXIS kodulehte) Seoses arvutusvõimsuse hullumeelse kasvuga ja sensortehnoloogia arenguga jäävad minevikku nii mõnedki vanad tehnoloogiad.
Ma siis lihtsalt seletan: Kvantteooria võimaldab teoreetiliselt ehitada sellise pommi mida ei saa deaktiveerida. S.t. Piisab vaid vaatamisest, et see aktiveeruks. Samalajal on olemas kvantteoreetiline väide, et asja vaatamiseks, ei pea ilmtingimata asja vaatama. 8)
* Panic is called on unresolvable fatal errors.
* It syncs, prints "panic: mesg" and then loops.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Fucs »

Meid ilmselt huvitavad enim just VF kasutatavad nn "täppisrelvad".
Vaatame siis mõningaid asju, mis kasutavad muuhulgas ka satelliitnavi süsteeme.

GRAD-i edasiarendused.
РСЗО (реактивная система залпового огня) Торнадо-Г (9К51М) [MLRS]

Pilt

"Торнадо-Г" (kaliiber 122 mm), "Торнадо-У" (kaliiber 220 mm) ja "Торнадо-С" (каliiber 300 mm) on mõeldud "РСЗО "Град" ; "Ураган" ja "Смерч" väljavahetamiseks kuni 2020 aastani.
Hetkel töötatakse aktiivselt "Торнадо-Г" ja "Торнадо-С" süsteemidega.

Esimesed masinad sai VF 20.Motolaskurdiviisi 944.Iseliikuvate suurtükkide polk Volgogradis 2012 aastal.
Süsteemi tuletäpsus on saavutatud kasutades rakettides/reaktiivmürskudes satelliitnavigatsiooni ja elektroonilist juhtimissüsteemi.

Süsteemi lahingukomplekti kuulub:
Lahingumasinad 2Б17 Урал-4320 40 "toruga"
(Moona) Transpordi-laadimismasinad (ТЗМ);
122mm reaktiivmürsud
Tulejuhtimise automatiseerimise kompleks (КЗАУВ) "Капустник-БМ".

Lahingumasin 2Б17 on varustatud automatiseeritud tulejuhtimis-, sihtimis- ja tulesüsteemiga (АСУНО) "Успех-Р", mis võimaldab anda tuld masina kabiinist lahkumata. Masina on võimalik tule andmiseks töökorda seada 6 minutiga, kui see pole eelnevalt selleks ettevalmistatud (n.ö. "lennult"), või 1 minutiga, kui vastavad ettevalmistused on tehtud (masin on juba positsioonil). Automatiseeritud tulejuhtimine võimaldab masinal lahkuda positsioonilt juba siis, kui lendavat moona lahutavad sihtmärgist mõned kilomeetrid.

Tulejuhtimise kompleksi "Капустник-БМ" kaasamine lubab lahingumasinal avada tule varem mitteplaneeritud sihtmärgile 40-50 sekundi jooksul pärast sellise sihtmärgi avastamist ja võimaldab töödelda andmeid korraga 50 sihtmärgi kohta, kasutades selleks nii maapealseid luurevahendeid, lendavaid luurevahendeid (droonid), kui ka satelliitnavigatsiooni vahendeid. Kompleks määrab satelliitide järgi oma asukoha kohe pärast positsioonile asumist. (Põhimõtteliselt siis on tegemist liikuva GNSS "baas- ehk tugijaamaga").

АСУНО "Успех-Р" on mõeldud tulejuhtimise protsesside automatiseerimiseks ja sinna kuuluvad:
- Isenorienteeruv grüno- kronoskoopiline seade (самоориентуемая система гирокурсокреноуказания)
- Pardaarvuti ЭВМ
- Sihtimise ja tulejuhtimise nurgamõõte- ja arvutustehnika koos graafilise liitega
- Operaatori side- , kommunikatsiooni- ja juhtimissüsteemid
- Elektrooniline (topo)kaart, mis näitab kompleksi ja sihtmärkide asukohta kaardil
- Süsteemi funktsionaalsuse kontrollkeskus ja diagnostika
- Maapealne GNSS naviseade (НАК СНС) ГЛОНАСС ja NAVSTAR
- Juhtimis- ja jälgimispult koos pardaarvuti ЭВМ graafilise liitega
- Mehaaniline kiiruseandur läbitud teekonna arvutamiseks
- Andmeedastus ja kommunikatsioonimoodul kodeeritud info töötlemiseks

АСУНО võimaldab automaatrežiimil:
- Paigutada/juhtida lahingumasinad käigult tulepositsioonidele
- Lahingumasinate navigatsiooni ja asukohamääramist maastikul
- Vastu võtta infot sihtmärkide kohta juhtimispunktist АСУ "Капустник-БМ", tehnilistelt luurevahenditelt, ning
autonoomsetelt lahingumasinatelt
- Lahingmasina laskeseadeldise juhtimist (sihtmärkidele keeramist) ilma kabiinist väljumata
- Vahetada vastutule korral kiirelt tulepositsiooni
- Kasutada lahingumasinat ööpäevaringselt igasuguste ilmastikuoludega

Lahingmasina 2Б17 Урал-4320 tulesüsteemi maksimaalne tõstenurk on 55°.
Max horisontaalnurk vasakule 102° ja paremale 70° masina telje suhtes.

Kasutada saab nii süsteem "GRAD" vanemat moona, kui ka uuemat moona:

Reaktiivmürsk 9М217 - on 25kg "lahingmooduliga" mis on täidetud kassettmoonaga.
Võimalik lõhata distantsilt (оснащена дистанционным подрывателем)
Reaktiivmürsu täismass 70kg
Laskekaugus kuni 30km
Soomusläbistavus 60-70mm (homogeenne soomus)

Reaktiivmürsk 9М218 - on 25kg "lahingmooduliga" mis on täidetud kassettmoonaga.
Võimalik lõhata distantsilt
Reaktiivmürsu täismass 70kg
Laskekaugus kuni 30km
Soomusläbistavus kuni 100mm (homogeenne soomus)

Reaktiivmürsk 9М521 - on 21kg "lahingmooduliga" mis on täidetud kild-fugass moonaga.
Reaktiivmürsu täismass 66kg
Laskekaugus kuni 40km

Reaktiivmürsk 9М522 - on 25kg "lahingmooduliga" mis on täidetud kild-fugass moonaga.
Varustatud distants- või kontaktsütikuga.
Reaktiivmürsu täismass 70kg
Laskekaugus kuni 37,5km
Soomusläbistavus 60-70mm (homogeenne soomus)

https://www.youtube.com/watch?v=-mLGBdXQ5f4
http://www.military-today.com/artillery/tornado_g.htm
http://voennizdat.com/news2/?mark=1&model=5
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Fucs »

2014a sai VF armee projektide «Интеграция-64», «Оператор» и «Карта-2005» raames 1500 uut elektroonilist topo- ja 30 liikuvat täppisnavisüsteemi ПНГК-1 (navigatsioonigeodeetilised). Süsteem võimaldam muuhulgas luua käigult elektroonilisi topokaarte, kasutades selleks satelliitide poolt tehtavaid mõõtmisi ja neilt saadavat infot, ükskõik millise piirkonna kohta maakeral.

Pilt
Российскую армию оснастили 1500 новейшими топографическими системами
Более 1,5 тысячи комплектов современных геоинформационных систем, а также 30 новых подвижных навигационно-геодезических комплексов поступили в 2014 году на вооружение российской армии. Об этом сообщил начальник Военно-топографического управления Генерального штаба ВС РФ Сергей Козлов. «В войска поступили 30 современных подвижных навигационно-геодезических комплексов ПНГК-1, производится оснащение центральных органов военного управления, объединений, соединений, воинских частей, военно-учебных заведений и организаций ВС РФ современными геоинформационными системами военного назначения «Интеграция-64», «Оператор» и «Карта-2005», — сказал Козлов.

«В ближайшем будущем основу системы обеспечения ВС РФ геопространственной информацией будут составлять единая автоматизированная система обеспечения ВС РФ геопространственной информацией и программно-аппаратный комплекс средств оперативного создания и обновления цифровой информации о местности», — добавил начальник управления. Программно-аппаратный комплекс, выполненный на основе российских разработок, позволит быстро создавать электронные карты «на любой район земного шара по данным дистанционного зондирования из космоса».
http://www.arms-expo.ru/news/armed_forc ... id=4937760
Kasutaja avatar
Hydrazine
Liige
Postitusi: 1182
Liitunud: 17 Mär, 2008 11:12
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Hydrazine »

Ma lülitaks siia juttu veel sellise süsteemi nagu EGNOS, mis on suht noor ja sellest pole palju teada, mul pole vist ühtegi selle võimekusega seadet. Ja siis mainiks veel, et kas mäletate, enne kui jänkid oma GPS süsteemilt SA(Selective Availability) tsiviilvastuvõtjate jaoks maha võtsid nö, siis oli ju nii, et istud ühe koha peal aga koordinaatide järgi kaardile joonistuv joon meenutas lille umbes, mis keerutas ümber sinu. Ca 15 minutiga oli nagu lill valmis, et selle järgi oleks keskmestades saanud arvutada enam-vähem täpsema koha välja, aga mingit head CEP'i sellest poleks ikkagi tulnud ja täppisrelvadele selline aeg ka kohe kuidagi ei sobiks. Seda enam, et nad poleks täppisrelvad siis. Aga siin ongi vahe, militaar GPS'idel ja tsiviil GPS'idel olnud. Kuigi jänkid vist aastal 2007 ütlesid, et GPS III põlvkonna satelliitidel sellist funktsiooni enam ei ole ja ka tuleviku omadel ei tule, siis ikkagi ma ei usu, et kui jamaks läheks ja neil vaja oleks, et nad ei saa täpset signaali ainult militaarvarustuse tarbeks jälle ümber lülitada. Praegu on küll suva auto või telefoni GPS vastuvõtja ikka suhteliselt täpne. GLONASS on läbi aegade niipalju rivist väljas olnud, et see lihtsalt näitab süsteemi kvaliteeti ja eks neid nässuläinud GLONASS'i sateliitide kanderaketi starte jms õnnetusi on ka ikka paras hulk olnud.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Fucs »

VF planeerib 2020 aastaks varustada 100% reakoosseisust kaasaegsete individuaalsete naviseadmetega.
VF kaitseministeeriumi andmetel on praeguseks varustatud ca 85% reakoosseisust selliste vahenditega
( 8) küllap sinna Dommbasstaani siis eksisid ära need ülejäänud 15%)

Alates 2014 aastast juurutatakse VF armees uut GIS (GeoInfoSüsteemi) "Оператор", mis on mõeldud ainult armee tarbeks. Väljatöötamist alustati 2013 aastal.

Pilt

http://vpk.name/news/122686_minoboronyi ... shego.html


Muidu VF arme kasutab alates 2003 aastast positsioneerimisseadmeid грот-м erinevates variatsioonides, mis võimaldab kasutada nii GPS kui GLONASS GNSS süsteeme. Kuvatavad kaardid on neljavärvilised esialgu 8)

Pilt

Pildil paremal vanem mudel, mis võeti tootmisest maha ~2010 ja vasakul uuem mudel.
Esimesed mudelid olid peamiselt mõeldud STV tulejuhtimiseks ja seepärast oli neil ainult väikene piiratud võimalustega ekraan.

Seadmel oli tugev freesitud alumiiniumkorpus ja kaalus 800 grammi.....

...kuid see-eest käis alguses seadme külge spetsiaalne üüber-AKU, mis muutis seadme 25 cm pikkuseks! :mrgreen:

Pilt

Uus seade on see-eest juba n.ö "normaalsete" mõõtudega ja tehtud tugevast plastikust.
Sellel on 32bitine ARM prose ja 320x240 resoga värviline displei. Endise üüber-AKU asemel on sellel nüüd normaalne korpuse sisse käiv 2500 mA aku. Akud on Prantsuse toode muuseas. Aku asemel saab kasutada ka AA patareisid (teeb selle siis n.ö. universaalselt kasutatavaks ja mittesõltuvaks spetsakudest). Spetsaku suudab seadet toitega varustada + kraadide juures kuni 18 tundi ja - kraadide juures vähemalt 12 tundi. Akusid saab laadida ka otse sõiduvahendist 10 kuni 30 V pingega. Pritsme ja veekindel kuni 1m.

Kuna GLONASS kasutab kommunikatsiooniks laiemat sagedusspektrit (mida on raskem tulemuslikult jammida) kui GPS, siis sellise seadme voolutarve GLONASS süsteemis on alati suurem, kui GPS süsteemis. Seade võimaldab töötada kasutades korraga 32 satelliiti. Seadme positsioneerimistäpsus ainult satelliite kasutades on 10m. Seade võimaldab kasutada ka DGNSS/DGPS parandeid ja eraldiseisvat GNSS välisantenni (n.ö. väliantenn võimaldab alati saada täpsemaid tulemusi, ükskõik mis režiimis, kas ainult satelliite kasutades, või koos differentsiaalparanditega kasutades).

Sisseehitatud mälu on ainult 256MB. Tootja kinnitab, et kui armee tahab, siis võidakse lisada SD mälukaardi võimekus (seda praegu ei ole). osa juppidest on toodetud Hiinas ja Taiwanil, osa on VF kodumaine toodang. Kokku pannakse venes. USB, RS-232 ja RS-485 pistikud. Võimaldab kasutada nii Linux kui Win opsüsteeme.

Kasutab andmeedastuseks L1 ja L2 kanaleid.

Ülevaade koos paljude piltide ja videotega siin:
http://twower.livejournal.com/713578.html
ja siin:
http://habrahabr.ru/post/142339/

Pragu käivat töö veel ühe uue naviseadmega, mis näeb välja juba selline

Pilt
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Fucs »

Hydrazine kirjutas:Ma lülitaks siia juttu veel sellise süsteemi nagu EGNOS, mis on suht noor ja sellest pole palju teada, mul pole vist ühtegi selle võimekusega seadet.
EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) on lihtsalt üks DGNSS (differentsiaalparanditega navigeerimise) võimalusi (teenust) pakkuv SBAS süsteem, mis töötab GPS, GLONASS ja Galileo satelliitidega. Pakub DGPS/DGNSS parandeid väga suurel maa-alal (vt. ülal 17 Okt, 2015 15:54 postituses DGPS SBAS kirjeldust ja juttu nendest paranditest) mis baseerub Euroopas. Analoogne asi USA-s on WAAS, mida saab ka siin kasutada, aga nagu ülal sai märgitud, siis parandite kasutamine on tulemuse täpsust silmas pidades parem, kui neid saadakse võimalikult lähedalt kasutajale. Seepärast sobivad meile siin EGNOS parandid rohkem kui WAAS. Oleneb muidugi sihtotstarbest ja nõuetest tulemusele.

Need DGPS/DGNSS parandid ja parandeid pakkuvad süsteemid on üks väga oluline osa tänapäeva navigeerimise süsteemis, kui tahetakse saada võimalikult suurt täpsust ja sellest võib ja peakski ka siin muidugi rääkima.

Edit 1 ja 2 vead linkimisel ja linkide aadressites.
Viimati muutis Fucs, 18 Okt, 2015 13:54, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
Hydrazine
Liige
Postitusi: 1182
Liitunud: 17 Mär, 2008 11:12
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Hydrazine »

Aga ma olen juba ammu mõelnud, et MEMS gürosensorid on juba ammu imepisikesed ja suht täpsed. Muidugi lähtekoordinaadid peavad ka täpselt teada olema siis. INS on juba igivana asi, et polnud vaja mingeid staelliite selle jaoks, täpsus ei pruukinud küll parim olla. Ning siis veel TERCOM navigeerimiseks, mida peaks siiani ühe süsteemina kasutama jänkide Tomahawk tiibrakett, "kaart" laetakse nö raketti ja kui rakett lendab, ta jälgib ka nö kõrguse profiili, et ei ole tal ainult GPS, INS, DSMAC... kohalejõudmine määratud koordinaatidele on mitmekordselt tagatud.
Viimati muutis Hydrazine, 18 Okt, 2015 13:58, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
Hydrazine
Liige
Postitusi: 1182
Liitunud: 17 Mär, 2008 11:12
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Hydrazine »

Fucs, seda ma EGNOS'i ja WAAS'i kohta teadsin aga tänud ikkagi kirja panemast. Mainisin lihtsalt sellepärast, et need asjad on seotud omavahel veidike.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Fucs »

Kõik erinevad süsteemid ja jutt nendest siin ohvkoos teretulnud.
Mina kirjutan-kommenteerin-edastan asju, millest ma natukene jagan ja jätan praegu tasa ja targu puutumata teemad, millest ma muffigi ei jaga 8)

Astuge aga julgemalt lähemale härrased :!:

muidu ma tunnengi ennast siin nagu mingi idioodina, kes omaette (teise minaga) hästi läbi saab ja suhtleb :mrgreen:
Kasutaja avatar
Hydrazine
Liige
Postitusi: 1182
Liitunud: 17 Mär, 2008 11:12
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: GNSS navigatsioon, GPS, GLONASS ja erinevad täppisrelvad

Postitus Postitas Hydrazine »

Kes jutus osaleb, peaks ka lähemal ajal vaatama huvi pärast seda uudisnupulinki, sest tõenäoliselt see varsti ei toimi enam.

http://www.foxnews.com/tech/2010/03/17/ ... rous-risk/
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist