Vasakukäelised laskurid

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
A4
Liige
Postitusi: 1833
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Vasakukäelised laskurid

Postitus Postitas A4 »

Minul ei ole vasakukäelisena olnud kunagi erilisi probleeme või raskusi kaitseväe käsitulirelvade kasutamisel. Vähemalt meie ajal rõhuti laskeväljaõppes muuhulgas sellele, et n-ö päästikukäsi peab relva käsitlemisel alati hoidma püstolkäepidet, ning selles valguses oli mul Galili vasakukäelisena vinnastada, kaitseriivistada jne isegi mugavam, kui paremakäelisel. Ka kuulipildujate käsitlemine tundus vähemalt mulle vasaku käega mugavam. Vaid AK4 on vasakukäelisel pisut tülikam vinnastada, aga saab hakkama. Kestasid heidavad automaadid pigem kõrvale ja ette, kuigi kui teenistusrelvaks peaks sattuma AK4, siis soovitan võimalusel võtta relva, millel on küljes kesta suunaja (või kuidas iganes seda metallist ja kummist jublakat nimetatakse). Küll aga jäävad vasakukäelisel tõenäoliselt ära tõsisemad „harjutused“ granaadiheitjatega – nendest on vasakukäelisel üldjuhul ikka väga keeruline sihtida ja lasta.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mulle jääb see vasakukäelisuse jutt tiba segaseks.
Kui inimene pole enne püssi laskma õppinud, õpib seda tegema nagu paremakäeline.
Mina nt olen vasakukäeline, kuid koolis öeldi, et pole ette nähtud, õppisingi kirjutama parema käega.
Sama ka laskmisega (sportpüss). Kuna viskamisel keegi midagi ei nõudnud, siis viskasin edasi vasakuga.

Nüüd viskan granaati vasaku käega, kuid söön ja kirjutan paremaga. Lasen ka paremaga. Mitte halvemini kui paremakäelised.
See vasakukäelisuse jutt on natuke pastakast imetud, koos veganluse, gluteenitalumatuse ja muu taolisega.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
A4
Liige
Postitusi: 1833
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas A4 »

Kapten Trumm kirjutas:
Mulle jääb see vasakukäelisuse jutt tiba segaseks.
Kui inimene pole enne püssi laskma õppinud, õpib seda tegema nagu paremakäeline.
Mina nt olen vasakukäeline, kuid koolis öeldi, et pole ette nähtud, õppisingi kirjutama parema käega.
Sama ka laskmisega (sportpüss). Kuna viskamisel keegi midagi ei nõudnud, siis viskasin edasi vasakuga.

Nüüd viskan granaati vasaku käega, kuid söön ja kirjutan paremaga. Lasen ka paremaga. Mitte halvemini kui paremakäelised.
See vasakukäelisuse jutt on natuke pastakast imetud, koos veganluse, gluteenitalumatuse ja muu taolisega.
See jutt, et varem relvadega mitte kokku puutunud vasakukäelised õpivad ise või õpetatakse laskma parema käega (kui ma sinust nüüd õigesti aru sain), on küll pehmelt öeldes täielik jama.

Ma olen viimase 15 aasta jooksul kolmel korral, kolmes erinevas väeosas ja erinevate instruktorite poolt läbiviiduna ise omal nahal kogenud või kõrvalt näinud seda, mismoodi õpetatakse (erinevate) automaatide ja püstolite käsitlemist varem relvadega mitte kokku puutunud inimestele, kellede seas oli alati ka paar vasakukäelist lisaks minule. Ja pole kordagi näinud, et oleks üritatud vasakukäelisi „ümber õpetada“ laskma parema käega või paremast õlast, või et väljaõppe saajad oleksid seda ise kuidagi üritanud teha. Sest see ei ole üldiselt absoluutselt vajalik ega eriti ka võimalik – pea kõikidel inimestel on välja kujunenud üks domineeriv käsi ning katsed sihtida ja lasta relvaga mitte-domineerivast käest on äärmiselt ebamugavad ja kasutud, kui mitte võimatud.

Kui sa mind ei usu, siis tee ise järgmisel maleva laskepäeval inimkatse mõne äsja liitunud kaasvõitlejaga ning palu tal proovida, kas ja mis tulemustega kukuks tal välja laskmine n-ö valest käest, st las vasakukäeline proovib paremaga lasta ja paremakäeline vasakuga. Ja kui keegi isegi tahab sellist katset pärast „kuiva trenni“ läbi viia, siis tõenäoliselt ei leia sa kedagi, kes oleks nõus ka edaspidi alati „valest käest“ laskma.

Ilmselt ei olegi seda probleemi nendel vähestel vasakukäelistel, nagu sina, kes õpetati koolis „ümber“ (mind enam ei õpetatud, seetõttu olengi „täiega“ vasakukäeline), või sellel u 1% inimkonnast, kes sisuliselt sünnivad „mõlemakäelistena“. Nii et palju õnne (siiralt!) sulle Trumm selle haruldase ja üsna kasuliku ande puhul.

Aga pseudoteema on ta selles mõttes küll, vist enamvähem kõiki EKV käsitulirelvi kannatab normaalselt lasta mõlema käega, st pole mingi sisuline teema.
41Degree
Liige
Postitusi: 120
Liitunud: 16 Veebr, 2013 21:30
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas 41Degree »

Kapten Trumm kirjutas:See vasakukäelisuse jutt on natuke pastakast imetud, koos veganluse, gluteenitalumatuse ja muu taolisega.
Millest nii valuline reaktsioon? Oli väga lihtne küsimus inimeselt, kes on harjunud kõiki asju vasaku käega toimetama ning kes pole relvadega kokku puutunud:
ColonelCrazy kirjutas: 2. Kuidas olud vasakukäelistel on? GALIL-i vist vasaku käelisel keeruline lasta, sest kas hülsid näkku ei lenda, nagu kui vasakukäeline AKM-i kasutaks.
Eelnevast välja lugeda kaeblemist "oh-kui-halb, ma-i-saa, mul-on-vasak-käsi" ning tuua paralleeli veganlusega on lihtsalt kiuslik.

Küsijale vastuseks ka: ise olen paremakäeline, kuid Galili on lastud ka vasakust õlast. Kui sa seda kogu aeg teed, siis võib-olla seda muret ei teki, kuid "pühapäevasel" vasakust õlast laskjal kombinatsioonis olukorraga, kus tuli relva toetada hoides salvest, mitte laesäärest, jäi parema käe pöial vinnastushoova liikumisele natuke ette ;) Õnneks oli tulemuseks ainult tõrge ning natuke valutav pöial, sest tegemist oli poolriivekaga, kuid nii võib vist halvemal juhul sõrmeluu ka katki saada (kui vaadata seda, kuidas vinnastushoob liigub). Noh, lihtsalt hoiatuseks mainin või nii :)
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Minu viis kopikat siinkerkinud "relvakäelisuse üüberprobleemi" :mrgreen:

a) ilmselt on kõik kaasaegsed käsirelvad täna juba teadlikult disainitud nn "mõlemakäelisteks"

b) GALIL automaat on 101% mõlemakäeline

c) ka siin jutust läbikäinud AKM on täiesti mõlemakäeline (isiklik kogemus veel 1980test aastatest - lasen ka nimelt läbi vasaku õla)

d) AK4 kohta ei oska öelda - häbi küll aga pole seda aeru kunagi käes hoidnud :oops: (kuid AK4 ei kuulugi "kaasaegsete käsirelvade" hulka)
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4867
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Gideonic »

Borja kirjutas:Minu viis kopikat siinkerkinud "relvakäelisuse üüberprobleemi" :mrgreen:

a) ilmselt on kõik kaasaegsed käsirelvad täna juba teadlikult disainitud nn "mõlemakäelisteks"

b) GALIL automaat on 101% mõlemakäeline

c) ka siin jutust läbikäinud AKM on täiesti mõlemakäeline (isiklik kogemus veel 1980test aastatest - lasen ka nimelt läbi vasaku õla)

d) AK4 kohta ei oska öelda - häbi küll aga pole seda aeru kunagi käes hoidnud :oops: (kuid AK4 ei kuulugi "kaasaegsete käsirelvade" hulka)
Lasen ka vasakust õlast (ei tulnud keegi keelama ega ümber õpetama) ning nii ajateenistuse reservi kui ka kaitseliidu relv on olnud AK4. Saab lasta küll. Kestasuunajata lendavad hülsid mõnikord peast veidi lähedamalt mööda kui võiks, aga saab lasta ilusti. Koos suunajaga pole üldse probleemi (peale rohkemate tõrgete paukmoonaga), hülsid lendavad "kilomeetri" kaugusele.
ColonelCrazy
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 08 Juun, 2017 16:33
Kontakt:

ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistusest

Postitus Postitas ColonelCrazy »

Borja kirjutas:Minu viis kopikat siinkerkinud "relvakäelisuse üüberprobleemi" :mrgreen:

a) ilmselt on kõik kaasaegsed käsirelvad täna juba teadlikult disainitud nn "mõlemakäelisteks"

b) GALIL automaat on 101% mõlemakäeline

c) ka siin jutust läbikäinud AKM on täiesti mõlemakäeline (isiklik kogemus veel 1980test aastatest - lasen ka nimelt läbi vasaku õla)
Galil iseenesest nii kaasaegene enam ei ole, lasketiirus AKM-iga laskmise llihtsalt oli probleemiks see et mõned hülsida riivasd põske ja üks kuidagi nina ning küsimus tekkis, sest disainilt näevad natuke sarnased välja ning Gaililil vist hülsside deflektorit ei ole, nagu M16 või G36 platvormil.
Kapten Trumm kirjutas: Kui inimene pole enne püssi laskma õppinud, õpib seda tegema nagu paremakäeline.
Vähesel määral tulirelvast lasknud, seda loomulikult vasakult ülalt ning airsofti hobi harrastamine mitmeid aastaid sisse hajrutanud vaskaku käe kasutmise. Suudan ka paremalt õlalt lasta ilma suurema raskuseta, aga ikka üsna ebamugav on ning näha, et pole paremakäeline.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

ColonelCrazy kirjutas:Galil iseenesest nii kaasaegene enam ei ole, lasketiirus AKM-iga laskmise llihtsalt oli probleemiks see et mõned hülsida riivasd põske ja üks kuidagi nina ning küsimus tekkis, sest disainilt näevad natuke sarnased välja ning Gaililil vist hülsside deflektorit ei ole, nagu M16 või G36 platvormil.
..suudab keegi (minust nutikam) foorumlane selle jutu siin ülal (üld)arusaadavasse eesti keelde tõlkida :?:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
ColonelCrazy
Uudistaja
Postitusi: 3
Liitunud: 08 Juun, 2017 16:33
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas ColonelCrazy »

Borja kirjutas:
ColonelCrazy kirjutas:Galil iseenesest nii kaasaegene enam ei ole, lasketiirus AKM-iga laskmise llihtsalt oli probleemiks see et mõned hülsida riivasd põske ja üks kuidagi nina ning küsimus tekkis, sest disainilt näevad natuke sarnased välja ning Gaililil vist hülsside deflektorit ei ole, nagu M16 või G36 platvormil.
..suudab keegi (minust nutikam) foorumlane selle jutu siin ülal (üld)arusaadavasse eesti keelde tõlkida :?:
No see oli küll natuke ebaviisakas. Mis arusaamatuks jäi, võin täpsustada.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas vtl »

A4 kirjutas:See jutt, et varem relvadega mitte kokku puutunud vasakukäelised õpivad ise või õpetatakse laskma parema käega (kui ma sinust nüüd õigesti aru sain), on küll pehmelt öeldes täielik jama.

Ma olen viimase 15 aasta jooksul kolmel korral, kolmes erinevas väeosas ja erinevate instruktorite poolt läbiviiduna ise omal nahal kogenud või kõrvalt näinud seda, mismoodi õpetatakse (erinevate) automaatide ja püstolite käsitlemist varem relvadega mitte kokku puutunud inimestele, kellede seas oli alati ka paar vasakukäelist lisaks minule. Ja pole kordagi näinud, et oleks üritatud vasakukäelisi „ümber õpetada“ laskma parema käega või paremast õlast, või et väljaõppe saajad oleksid seda ise kuidagi üritanud teha. Sest see ei ole üldiselt absoluutselt vajalik ega eriti ka võimalik – pea kõikidel inimestel on välja kujunenud üks domineeriv käsi ning katsed sihtida ja lasta relvaga mitte-domineerivast käest on äärmiselt ebamugavad ja kasutud, kui mitte võimatud.
Ma ei tea, kuidas armees asjad käivad, aga practicaliga kokkupuutuvad inimesed teavad, et osa ülesandeid nõuab laskmist nö. nõrgemast käest (paremakäelistel vasakust ja vasakukäelistel paremast). See pole mitte ainult võimalik, vaid seda treenitakse ja harjutatakse ning mõningase praktiseerimise peale ei ole see mingi probleem.

Domineeriv käsi käib peamiselt täppistöö kohta, aga minu tähelepanekud ei kinnita kuidagi, et inimeste käed oleksid nii ebasümmeetrilised, et kotti kanda, ukselinki vajutada või autos käiku vahetada saaks ainult ühe käega ja teisega on see "äärmiselt ebamugav ja kasutu".
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Sugga 21
Liige
Postitusi: 310
Liitunud: 15 Sept, 2011 20:40
Kontakt:

Re: Vasakukäelised laskurid

Postitus Postitas Sugga 21 »

Asi ju lihtne.Juhtsilm paneb asja paika.Olen paremakäeline aga pikka püssi lasen vasakust õlast kuna juhtsilm on vasak.Püstol vasakusse kätte kuidagi ei istu.Püstolit lased ju mõlemad silmad lahti nii et saab hakkama.AR tüüpi relvaga,millel viskab kesti paremale on see jama,et hästi määritud relva korral tuleb igasugu sitta vastu nägu,kui teed rohkem kui paar lasku korraga.
Piiluja
Liige
Postitusi: 72
Liitunud: 07 Okt, 2014 15:40
Kontakt:

Re: Vasakukäelised laskurid

Postitus Postitas Piiluja »

Sugga 21 kirjutas:Asi ju lihtne.Juhtsilm paneb asja paika.Olen paremakäeline aga pikka püssi lasen vasakust õlast kuna juhtsilm on vasak.Püstol vasakusse kätte kuidagi ei istu.Püstolit lased ju mõlemad silmad lahti nii et saab hakkama.AR tüüpi relvaga,millel viskab kesti paremale on see jama,et hästi määritud relva korral tuleb igasugu sitta vastu nägu,kui teed rohkem kui paar lasku korraga.
Algus on täiesti õige, ent edasine mõttekäik jääb arusaamatuks.
Ka pika püssiga oleks ideaalis laskmise ajal mõlemad silmad avatud, kuna suudad jälgida ka kõrval toimuvat. Kuna püss juba vasakus õlas ja juhtsilm vasak, siis miks parema kinni peab pigistama? Vasaku juhtsilma peaksid kinni pigistama kui lased paremast õlast.

Selge see, et inimesel on olemas juhtkäsi ja juhtsilm, kuid nii praktikali laskur kui pädev sõdur peab oskama mõlemast õlast lasta. Seda peab harjutama ja seda peab tegema regulaarselt. Linnalahingus pistame terve kere varje tagant välja, et toruga sihtima mahuks? :)
Sugga 21
Liige
Postitusi: 310
Liitunud: 15 Sept, 2011 20:40
Kontakt:

Re: Vasakukäelised laskurid

Postitus Postitas Sugga 21 »

Algus on täiesti õige, ent edasine mõttekäik jääb arusaamatuks.
Ka pika püssiga oleks ideaalis laskmise ajal mõlemad silmad avatud, kuna suudad jälgida ka kõrval toimuvat
Väljendasin vähe segaselt. Rääkisin antud juhul endast.Kuna juhtsilm näeb umbes poole paremini kui teine siis ei ole lihtsalt valikut.
Et tuleb treenida ja lasta mõlemast õlast on ju selge.
mannlicher
Liige
Postitusi: 40
Liitunud: 04 Aug, 2005 11:42
Asukoht: ösel
Kontakt:

Re: Vasakukäelised laskurid

Postitus Postitas mannlicher »

Juhtsilma kohapealt kõik õige, vintrelva lasen vaskaku õla pealt ja püstol on paremas käes aga sihib vasak silm.

PS. Reeglina on vasakukäe ja silma mehed tsutike täpsemad. :lol:
ka luuavarrest vöib pauk tulla
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36578
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Vasakukäelised laskurid

Postitus Postitas Kriku »

mannlicher kirjutas:Reeglina on vasakukäe ja silma mehed tsutike täpsemad. :lol:
Jess, andke nüüd minna :mrgreen:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist