AR-15

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Omni
Uudistaja
Postitusi: 15
Liitunud: 20 Veebr, 2019 15:00
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas Omni »

Ma lihtsalt ise mõtlesin, et 14.5'' hea piisavalt lühike, et kooslus oleks väga mugav ning kuuli kiirus ka adektvaatne. See veel omakorda kombineeritult mid-length gaasisüsteemiga peaks tagama pea olematu tagasilöögi - rääkimata sellest, et mid-length peaks vastupidavam ka olema tänu väiksemale rõhule.
Samas niipalju kui ma olen lugenud, siis odavama otsa lühikesed rauad mid-lenghtiga ei armasta kõike moona eriti (nt Tula ehk USAs tuntud kui Wolf) - siit ka mul vähemalt selline hirm, et kui hästi ma tuunides sellise combo tööle saan.

https://danieldefense.com/firearms/dani ... 1-slw.html

Endale on see silma jäänud, aga ilmselt läheb hind koos tollide ja värkidega üpris inetuks.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas vtl »

cedric kirjutas:Kirjutasin pika jutu, aga siis otsustasin mitte pika jutu kirjutamise trendiga kaasa minna.
Juhiksin akf cedric-u tähelepanu sellele, et minu eesmärk ei ole Andrese ja Pearu kombel teineteisele ärapanemine, vaid mingisuguse kasuliku jälje jätmine nii teemaalgatajale kui kõigile võimalikele hilisematele lugejatele. Ehk sisulise infoga foorumi täiendamine.
Pika jutu kirjutamise trend ongi see, milles selgub tõde. Eestikeelset relvaalast infot on Facebooki ajastul niigi vähe.
cedric kirjutas:Kui esimese relva ostjal on "sügelused", st näiteks summuti, lühem raud jne, siis need "sügelused" tihtipeale ära ei kao, pigem hakkavad rohkem sügelema. Seetõttu on minu soovitus ka võimalikult vara selliseid asju ette mõelda, selleasemel, et mingihetk kukkuda rauda lühemaks saagima ja nusperdama mingide gaaside ja asjadega.

[...]

Leebelt öeldes, mulle on arusaamatu, et kui inimene otsib infot esimese relva ostuks ning saab soovitusi kaugele vaadata ja planeerida ost nii, et kõik etapid, mis A ja O vahele jäävad (mis kulutavad aega ja raha), ära jätta, siis raiuda edasi, et ostku aga letist relv, küll hiljem jõuab neid raudasid ja asju saagima hakata.
Proovime siis arusaamatut leebelt arusaadavaks teha.
Kui inimesel, kelle jutust tuleb teema keskel äkki välja, et ta pole relva käeski hoidnud, on mingid "sügelused", näiteks summutisügelus, siis mina neid sügelusi kuigi tõsiselt ei võtaks. Sest nagu ma juba enne korduvalt olen öeldud, interneti ja ilupiltide järgi relva ei valita. Nii nagu oma esimeseks autoks pärast lubade saamist ei osteta tuunitud sportautot, vaid pigem keskklassi sedaan.
Omni kirjutas:Ma lihtsalt ise mõtlesin, et 14.5'' hea piisavalt lühike, et kooslus oleks väga mugav ning kuuli kiirus ka adektvaatne.
Selle jutu peale tahaksin küsida, milline on adekvaatne kuuli kiirus Sinu jaoks ja milleks sul seda vaja on? Mida Sa laskma plaanid hakata ja milline on kuuli kiiruse mõju sellele?
Omni kirjutas:...See veel omakorda kombineeritult mid-length gaasisüsteemiga peaks tagama pea olematu tagasilöögi...
Tagasilöök on midagi, mis käib laskmise juurde. Kui seda kardad, siis võta parem õhupüss. AR-15 tüüpi relval on niigi niivõrd väikene tagasilöök isegi ilma kompensaatorita, et see ei ole asi, mille pärast peaks muretsema. Pigem ongi algajal hea õppida kerge tagasilöögiga, sest see tagab relva õige õlgavõtmise ning laskeasendi. Kui kohe hakata laskma hästi kompenseeritud relvaga, siis võib sisse harjuda lõtv relvahoie ning tulevikus võib teise püssi ja vähe suuremate kaliibritega korralikult haiget saada.

Igasugused kõvemad kompenseerimised on tippsportlaste teema, mille eesmärk on lihvida laskudevahelist kiirust sekundi murdosades.
Omni kirjutas:...rääkimata sellest, et mid-length peaks vastupidavam ka olema tänu väiksemale rõhule.
Suvaline toimiv laiatarbe-AR on piisavalt töökindel platvorm ja mingit erilist tähelepanu väiksemale rõhule relva vastupidavuse kontekstis ei pea küll osutama. Pigem garanteerib optimaalne gaasirõhk korrektse ümberlaadimise iga moonaga ning igas olukorras.
Omni kirjutas:Samas niipalju kui ma olen lugenud, siis odavama otsa lühikesed rauad mid-lenghtiga ei armasta kõike moona eriti (nt Tula ehk USAs tuntud kui Wolf) - siit ka mul vähemalt selline hirm, et kui hästi ma tuunides sellise combo tööle saan.
Kustkohast ja millist moona Sa kavatsed siis hankida?
Eestis on sport- ja vabaajalaskmiseks kättesaadav peamiselt Fiocchi, Magtech, Sellier&Bellot ja Barnaul. Vähesel määral liigub valitud ringkondades hõlma all ka erinevat NATO moona, aga selle seaduslikkuse üle ei taha siin targutada.
Omni kirjutas:https://danieldefense.com/firearms/dani ... 1-slw.html
Endale on see silma jäänud, aga ilmselt läheb hind koos tollide ja värkidega üpris inetuks.
Ja millised on need omadused, mille pärast tasuks just seda relva USA-st endale ihaldada, mitte mõnda alternatiivi lähemalt leida? Peale raua pikkuse siis.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
cedric
Liige
Postitusi: 329
Liitunud: 01 Veebr, 2005 21:02
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas cedric »

Proovime siis arusaamatut leebelt arusaadavaks teha.
Kui inimesel, kelle jutust tuleb teema keskel äkki välja, et ta pole relva käeski hoidnud, on mingid "sügelused", näiteks summuti, siis mina neid sügelusi kuigi tõsiselt ei võtaks. Sest nagu ma juba enne korduvalt olen öeldud, interneti ja ilupiltide järgi relva ei valita. Nii nagu oma esimeseks autoks pärast lubade saamist ei osteta tuunitud sportautot, vaid pigem keskklassi sedaan.


Siin sa vtl-e võibolla erined paljuski ülejäänud maailmast, sest just interneti ja ilupiltide järgi relvi(midaiganes) ostetaksegi. Ja kui sportauto jääb ostmata, siis VW Passati ökonoomsus on tore asi, aga õhtul magama minnes mõtled, et kurrrrrja mis elu see on.
Omni
Uudistaja
Postitusi: 15
Liitunud: 20 Veebr, 2019 15:00
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas Omni »

vtl kirjutas:Proovime siis arusaamatut leebelt arusaadavaks teha.
Kui inimesel, kelle jutust tuleb teema keskel äkki välja, et ta pole relva käeski hoidnud, on mingid "sügelused", näiteks summutisügelus, siis mina neid sügelusi kuigi tõsiselt ei võtaks. Sest nagu ma juba enne korduvalt olen öeldud, interneti ja ilupiltide järgi relva ei valita. Nii nagu oma esimeseks autoks pärast lubade saamist ei osteta tuunitud sportautot, vaid pigem keskklassi sedaan.
Vinti ikka olen, küll ainult mingi 50 lasku kokku (Galil SAR, M400 ja mõni üksik Tšehhi AK-st). See kommentaar käis spestsiifiliselt püstolite kohta.
vtl kirjutas:Selle jutu peale tahaksin küsida, milline on adekvaatne kuuli kiirus Sinu jaoks ja milleks sul seda vaja on? Mida Sa laskma plaanid hakata ja milline on kuuli kiiruse mõju sellele?
Teoorias vähemalt peaks ju kiirem kuul tuulega vähem kaasa minema ja väiksema kiirusega ära ka vajuma? Tahaks ikkagi kaugele ka lasta, mitte ainult mingi 50m peale.
vtl kirjutas:Tagasilöök on midagi, mis käib laskmise juurde. Kui seda kardad, siis võta parem õhupüss. AR-15 tüüpi relval on niigi niivõrd väikene tagasilöök isegi ilma kompensaatorita, et see ei ole asi, mille pärast peaks muretsema. Pigem ongi algajal hea õppida kerge tagasilöögiga, sest see tagab relva õige õlgavõtmise ning laskeasendi. Kui kohe hakata laskma hästi kompenseeritud relvaga, siis võib sisse harjuda lõtv relvahoie ning tulevikus võib teise püssi ja vähe suuremate kaliibritega korralikult haiget saada.
Ega tagasilöök nii väga otseselt ei häirigi. Lihtsalt üsna palju vaadanud igast videoid laskmisharjutuste kohta jne (Garand Thumb nt) ja sealt jäi mulle kõrvu, et väiksema tagasilöögiga relvaga on võimalik rohkem kuule kiiremini lasta, kuna relv lihtsalt liigub vähem käes - see peaks ju praktikalis täiesti teema olema?
Võib-olla idealist minus ruttab asjadest ette, aga see (14.5'' mid-lenght gaasisüsteemiga) tundub nagu midagi, mis teeb hea veel paremaks.
vtl kirjutas:Ja millised on need omadused, mille pärast tasuks just seda relva USA-st endale ihaldada, mitte mõnda alternatiivi lähemalt leida? Peale raua pikkuse siis.
Daniel Defense on USA-s väga universaalselt kiidetud bränd, samas hinnad ei ole (päris) nii metsikud kui mingi Noveske, kuid kindlasti täiesti premium tase juba. Kus suitsu seal tuld? Ega ma päris hästi ei tea, mida see päris elus relvade osas tähendab. On see nagu BMW vs Volkswagen või on see pigem nagu 320 vs 340? Ise arvan, et pigem see viimane variant, aga siiski tahaks kohe ikkagi kõike.
cedric kirjutas:Nii nagu oma esimeseks autoks pärast lubade saamist ei osteta tuunitud sportautot, vaid pigem keskklassi sedaan.
Siin sa vtl-e võibolla erined paljuski ülejäänud maailmast, sest just interneti ja ilupiltide järgi relvi(midaiganes) ostetaksegi. Ja kui sportauto jääb ostmata, siis VW Passati ökonoomsus on tore asi, aga õhtul magama minnes mõtled, et kurrrrrja mis elu see on.
Alati (peaaegu) saab ju 320d osta :)
Viimati muutis Omni, 24 Veebr, 2019 20:45, muudetud 1 kord kokku.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas vtl »

cedric kirjutas:Siin sa vtl-e võibolla erined paljuski ülejäänud maailmast, sest just interneti ja ilupiltide järgi relvi(midaiganes) ostetaksegi. Ja kui sportauto jääb ostmata, siis VW Passati ökonoomsus on tore asi, aga õhtul magama minnes mõtled, et kurrrrrja mis elu see on.
Kindlasti on neid inimesi, kes ostavad relvi ilu, fännamise või kollektsioneerimise pärast.

Aga paljude harrastajate eesmärgiks on siiski saada paremaks laskuriks ning konkreetse relva nüansid üksi ei määra siin suurt midagi.
Algaja jaoks on iga relv täpsem kui laskur ise. Unistuste relvast tähtsam on kogemus (nii enda kui relvakaaslaste oma, millele toetuda) ja oluliste asendusjuppide kättesaadavus (alati võib midagi katki minna).

PS. "Müüge mulle see sulepea, millega saaks Shakespeare teosed kirjutada"

PPS. Kui õhtul magama minnes ei mõtle sa oma naisele, kelle kaissu võtad, vaid sellele, milline relv või auto sul on, siis on kusagil midagi väga valesti. Sa ka kompenseerid mingeid puudujääke või on mingid olulised prioriteedid sassi läinud. /ei midagi isiklikku kellegi konkreetsel aadressil!/
Viimati muutis vtl, 24 Veebr, 2019 21:00, muudetud 1 kord kokku.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas Kriku »

Omni kirjutas:Lihtsalt üsna palju vaadanud igast videoid laskmisharjutuste kohta jne (Garand Thumb nt) ja sealt jäi mulle kõrvu, et väiksema tagasilöögiga relvaga on võimalik rohkem kuule kiiremini lasta, kuna relv lihtsalt liigub vähem käes - see peaks ju praktikalis täiesti teema olema?
Minu soovitus selle jutu peale oleks esiteks erinevaid relvi TLK-s või kus iganes laenutada ning proovida ja lasta instruktoril endale nende erinevaid omadusi selgitada.

Kui sa üksiklaskudest räägid, siis relva tagasilöök ei mõjuta selle lasu täpsust, mida sa parasjagu sooritad. Võib mõjutada järgmise täpsust (st. asendit, millest sa järgmise sooritad). Enne, kui relv tagasilöögi mõjul liikuma hakkab, on kuul ammu rauast lahkunud.

https://www.quora.com/Does-recoil-have- ... n-accuracy

LISATUD: Ja muidugi mõjutab sooritatava lasu täpsust see, kui sa (ala)teadlikult tagasilööki ootad... Aga sama käib ka näiteks paugu kohta.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:Minu soovitus selle jutu peale oleks esiteks erinevaid relvi TLK-s või kus iganes laenutada ning proovida ja lasta instruktoril endale nende erinevaid omadusi selgitada.
Ma mõtlesin alguses sedasama soovitada, aga ega ma neid kohti väga ei teagi, kus saaks näiteks mitmeid erinevaid AR-e omavahel võrrelda.

Lühikeste relvadega on teine lugu - enamus kommertstiire pakub "turistidele" pakette, kus saab proovida kümmetkonda erinevat püstolit ning revolvrit, aga pikkadest on valikus võib-olla heal juhul üks kalass, üks AR, mõni pump ja väikesekaliibriline poltlukk.

Tõsise huvi korral tuleks käia võistlustel vaatamas, milliste relvadega inimesed lasevad. Üldiselt on inimesed sõbralikud ning kokkuleppel saab ehk ka pärast võistlust korraks käes hoida ning proovida.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas Kriku »

Samas tagasilöök on selline üliväga kehaline kogemus, et selle efekti üle filmi vaadates lihtsalt EI SAA kuidagimoodi otsustada.

LISATUD: no siin ikka on neid pikki püsse ka valikus: https://tlk.ee/toode/vali-ise-pakett/

Kümmetkonda muidugi mitte, aga midagi on.
cedric
Liige
Postitusi: 329
Liitunud: 01 Veebr, 2005 21:02
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas cedric »

PPS. Kui õhtul magama minnes ei mõtle sa oma naisele, kelle kaissu võtad, vaid sellele, milline relv või auto sul on, siis on kusagil midagi väga valesti. Sa ka kompenseerid mingeid puudujääke või on mingid olulised prioriteedid sassi läinud. /ei midagi isiklikku kellegi konkreetsel aadressil!/

ohjah

PS. vabandust teemavälise postituse pärast

PPS. AR15 tagasilöök on nii marginaalne (vahet pole mis sa sinna relva otsa topid), olenemata raua pikkusest, et erinevate AR15-te näppimisel on vahe päästikus/sihikus/handguardis või jumalteab milles, aga mitte tagasilöögis.
Omni
Uudistaja
Postitusi: 15
Liitunud: 20 Veebr, 2019 15:00
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas Omni »

Kriku kirjutas:Samas tagasilöök on selline üliväga kehaline kogemus, et selle efekti üle filmi vaadates lihtsalt EI SAA kuidagimoodi otsustada.

LISATUD: no siin ikka on neid pikki püsse ka valikus: https://tlk.ee/toode/vali-ise-pakett/

Kümmetkonda muidugi mitte, aga midagi on.
Seal ma juba selle "Colt M4" ehk Sig Sauer M400 ära proovisingi ja nende Tšehhi päritolu AK ka.

Väga tahaks muidugi veel AR-15 platvormil proovida enne ostu, aga pole nagu eriti. AR-10t pole isegi leinud - kuigi seda rohkem sportlikust huvist.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas vtl »

Kriku kirjutas:LISATUD: no siin ikka on neid pikki püsse ka valikus: https://tlk.ee/toode/vali-ise-pakett/

Kümmetkonda muidugi mitte, aga midagi on.
Mul oli seesama leht just eelmise kommentaari kirjutamise ajal ees. Poolautomaatsetest vintpüssidest on seal täpselt üks "Colt M4", üks AK47 ja üks Thompsoni püstolkuulipilduja.
Seega võib küll näha, mille poolest erinevad vene raud ja ameerika raud (seda peaks iga vähegi relvahuviline niigi teadma), aga eri rauapikkuse ja omadustega AR-ide vahel seal valida ikka ei saa.
Viimati muutis vtl, 24 Veebr, 2019 22:01, muudetud 1 kord kokku.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
cedric
Liige
Postitusi: 329
Liitunud: 01 Veebr, 2005 21:02
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas cedric »

Mul on kogemus kordamööda kahte Sig M400-t lasta, 16 tollist ja 20 tollist, mõlemat summutiga, ma olen muidugi tuim tükk, aga "tagasilöök" oli küll viimane asi, milles ma erinevust tunnetasin.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas Kriku »

vtl kirjutas:eri rauapikkuse ja omadustega AR-ide vahel seal valida ikka ei saa.
Kahjuks tõepoolest mitte :( Mul läks sassi selle vahel, mida neil müügis on ja mida pakett sisaldab.

https://tlk.ee/tootekategooria/vintpussid/ar15-tuupi/
Walter2
Liige
Postitusi: 3998
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas Walter2 »

Kriku kirjutas:
vtl kirjutas:eri rauapikkuse ja omadustega AR-ide vahel seal valida ikka ei saa.
Kahjuks tõepoolest mitte :( Mul läks sassi selle vahel, mida neil müügis on ja mida pakett sisaldab.
https://tlk.ee/tootekategooria/vintpussid/ar15-tuupi/
Lõppeks peaks ostusoovi korral ka müügisolevaid relvi tiirus proovida saama.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas vtl »

Omni kirjutas:...Tahaks ikkagi kaugele ka lasta, mitte ainult mingi 50m peale.
[...]
Võib-olla idealist minus ruttab asjadest ette, aga see (14.5'' mid-lenght gaasisüsteemiga) tundub nagu midagi, mis teeb hea veel paremaks.


Tegelikult on nii, et pikem raud annab sulle parema täpsuse kaugele laskmiseks. Väiksema rauaga kaotad nii kuuli kiiruses kui täpsuses. Samas lühem relv annab sulle parema manööverdamisvõimaluse kitsastes oludes.
Samas 14" ja 16" reaalne vahe ei ole suur. Nagu ka 16" ja 18" vahe.

Ma pakun, et isegi rohkem mõjutab tulemust kasutatava vindisammu ja moona sobivus ja raua tüüp (kroomitud vms.)
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist