ENSV Kultuuriministeeriumi autasumedal

Märgid, medalid, ordenid, embleemid, mis tahes muud märgid, mis Sinu vormile ei teki iseenesest... Nendega seonduvad dokumendid. Muud sõjaväeteenistuse ja lahinguautasud.
Vasta
tossom
Liige
Postitusi: 956
Liitunud: 21 Mär, 2005 15:20
Kontakt:

ENSV Kultuuriministeeriumi autasumedal

Postitus Postitas tossom »

Sattus kätte ja lisan siia sellise huvitava autasumedali. Pronks, suurt mõõtu- läbimõõt 12 cm, paksus 5cm. Antud Paul Uusmanile ENSV Kultuuriministeeriumi poolt 1980 aastal.

Nii palju, kui olen suutnud tuvastada, siis Paul Uusman oli ka ise ENSV Kultuuriministri asetäitja ja pikka aega Raadiokomitee esimees, ENSV Teeneline Kultuuritegelane.

Minu andmetel oli ta kommunist juba esimese vabariigi aegadel ja kuulus ka nõndanimetatud kommunistlikku juulivolikokku, koos teiste liikmetega oli neid kokku 80. See volikogu täitis oma ülesannet kahes järgus. 21.—23. juulil 1940 toimunud istungjärgu esimesel päeval võeti ühel häälel vastu deklaratsioon Eesti riigikorrast, millega kuulutati välja nõukogude võim kehtivaks kogu Eesti maa-alal ja Eesti Nõukogude Sotsialistlik Vabariik. Vaatamata sellisele otsusele jätkati vormiliselt tegevust seniste õigusnormide alusel.

Teiseks sammuks oli 22. juuli istungil deklaratsioon Eesti astumiseks Nõukogude Liidu liikmeks, mis samuti võeti vastu ühel häälel. Deklaratsiooni koostas komisjon koosseisus N. Andresen, H. Arbon, E. Kadakas, J. Lauristin, N. Ruus (aruandja) ja N. Taalman.

Viimaste aktidena võeti 23. juulil veel vastu deklaratsioonid maa kuulutamisest rahva omandiks ja suurtööstuse ja pankade natsionaliseerimisest.

„Juulivolikogu” lõpetas oma tegevuse 25. augustil 1940 Eestile nõukogude konstitutsiooni vastuvõtmisega ja enese kuulutamisega ENSV ajutiseks Ülemnõukoguks.

Võib olla Estoloog võib kinnitada, kas on tegu sama inimesega, oleks huvitav teada.

Medal siin:

Pilt

Pilt

Pilt
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Eks ta ole sama seltsimees jah; s. 2. VI 1910 Tall-s, srn 21. II 1988 samas. Algul oli Paul-Benjamin Uuusmann. 1944-1949 Eesti NSV Raadiokomitee esimees, 1949-1953 Eesti NSV Raadioinformatsiooni Komitee esimees; hiljem kult-min asetäitja jne. Ju sai selle 60. sünnipäevaks. 1988. a veebruari lehtedest (nt Sirp ja Vasar) võib nekroloogi üles otsida eluloolisteks andmeteks ilmselt.
tossom
Liige
Postitusi: 956
Liitunud: 21 Mär, 2005 15:20
Kontakt:

Postitus Postitas tossom »

Tänan Sind!

:)
Kasutaja avatar
TigeSiil
Liige
Postitusi: 834
Liitunud: 21 Nov, 2007 14:36
Kontakt:

Postitus Postitas TigeSiil »

Minu kätte sattusid siis sama mehe üsna huvitavad dokumendid nõuka ajast ja ka EW kaitseväe teenistuse tunnistus :)

Pilt Pilt
Pilt Pilt
Pilt

EKV tunnistus
Pilt Pilt
Pilt Pilt
VAATA SAADAOLEVAT NÄNNI KA SIIT: http://album.ee/album/289244/50103302
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Kahju, et see kõnts kauem ei elanud, et näha oma paljasperselisust! Teisalt- oleks veel riigi "taastajaks" kippunud! Selliseid jagub siin praegugi.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Arnold kirjutas:Kahju, et see kõnts kauem ei elanud, et näha oma paljasperselisust! Teisalt- oleks veel riigi "taastajaks" kippunud! Selliseid jagub siin praegugi.
Uusmani pabereid - päevikuid - kirju - dokumente - esemeid jne on viimased paar aastat osta.ee-s ja ühes antikvariaadis liikunud (osta.ees nende hulgas tahtis üks kodanik müüa Uusmanni käes olnud Ristikivi näidendi käsikirja 1930ndate lõpust 49 000 eegu eest). Olles neid osaliselt lugenud ja tutvunud nendega, see inimene oli keerulisem kui sellest hinnangust välja lugeda võiks. Mis ei tähenda, et ta minu silmis 1940. a ja edasi riigireetur ei olnuks.
Kasutaja avatar
Noor
Liige
Postitusi: 1846
Liitunud: 13 Aug, 2006 13:47
Asukoht: Euroopa
Kontakt:

Postitus Postitas Noor »

Äärmiselt kenad aurahad-dokumendid ajaloolises võtmes ning ei tea kas tema asjad mõni koguja suudab taas ühtseks grupiks moodustada. :dont_know:

Samas nõustund ka hr. Arnoldi väljaütlemisega.
Ostan või vahetan kõike, mis puudutab EW lennundusega seonduvat.
Kasutaja avatar
TigeSiil
Liige
Postitusi: 834
Liitunud: 21 Nov, 2007 14:36
Kontakt:

Postitus Postitas TigeSiil »

Estoloog kirjutas: Uusmani pabereid - päevikuid - kirju - dokumente - esemeid jne on viimased paar aastat osta.ee-s ja ühes antikvariaadis liikunud (osta.ees nende hulgas tahtis üks kodanik müüa Uusmanni käes olnud Ristikivi näidendi käsikirja 1930ndate lõpust 49 000 eegu eest)...

Arvatavasti on sama inimene, kelle käest mina need asjad sain, küsis enamike asjade eest ulmelist hinda (minu meelest vähemalt). Ma võtsin odavamad ja minule huvipakkuvamad ainult. Odavamaks kujunesid peale mõningast läbirääkimist :mrgreen:
Kahju jah, et kõik doumendid, medalid jne laiali rännanud on. Enam pole ju vahet, kes või missugune inimene hr Uusman oli, huvitav ajalugu on see ikkagi ja asjad võiks koos liikuda. Müüja on aga selgelt rahast huvitatud ja on vähe tõenäoline, et kellegi asju meil üldse terve komplektina kätte saab.
VAATA SAADAOLEVAT NÄNNI KA SIIT: http://album.ee/album/289244/50103302
tossom
Liige
Postitusi: 956
Liitunud: 21 Mär, 2005 15:20
Kontakt:

Postitus Postitas tossom »

Mul on veel kuskil Uusmanile midagi. Kindlasti ENSV Teenelise Kultuuritegelase tunnistus ja mingi kirjavahetus Karotammega ka. Seda näidendit nägin jah ostas, 49 000.- küsis vist esimese osa eest ainult:)
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Uusmani asjade müüjaid on vähemalt kaks. Ka ostas kaks erinevat.

Aga kirjavahetus Karotammega - mu ajaloolasest sõber on kindlasti koopiast huvitatud :-)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist