1. leht 1-st

Utšebka lõpumärk

Postitatud: 19 Juul, 2011 23:10
Postitas Lemet
Tereškova lend toimus 1963 aasta 16. juunil, abielluti 1963 aasta 3. novembril(lahutati 82 aastal). Laps sündis aga 1964 aasta 8 juunil. Nii et alus pandi kahe kosmoses viibinud inimese poolt lapsele üpris nobedalt pärast lendu.

P.S. Veel üks huvitav fakt. Klassispetsialistina oli Tereškova näol 1963 aasta 16 juunist tegu kolmanda klassi kosmonaudiga. — "космонавт 3 класса". Mis tekitab küsimuse- millistele tingimustele pidi vastama teise, esimese või kõrgema järgu kosmonaut... :scratch: .

Postitatud: 20 Juul, 2011 8:44
Postitas kalleb
vene sõjaväes olid ka spetsialist treteva klassa kui utsebka läbi sai

anti kõigile utsebka lõpetajatele

Pilt

ilmselt tähendab et kosmanautide kursused läbinud ja instruktaaz toimunud

pärast razvoodi

Re:

Postitatud: 13 Mär, 2019 7:54
Postitas nooruk
kalleb kirjutas:vene sõjaväes olid ka spetsialist treteva klassa kui utsebka läbi sai

anti kõigile utsebka lõpetajatele

Pilt

ilmselt tähendab et kosmanautide kursused läbinud ja instruktaaz toimunud

pärast razvoodi
...ei antud ikka küll :lol:
See oli siiski Kolmanda Järgu Spetsialist, mis sugugi ei eeldanud et kõik spetsialistid selle said,isegi tolleaegne statuut seda ei kinnita :D
6 kuuline noorsõduri ettevalmistus ( vanainimeste keeles utchebka), oli ühtviisi küll mõeldud kõigile ajateenijatele aga mitte kõik ei saanud isegi spetsiifilist spetsialiteeti selle käigus. … veelvähem eriala järgumärki

See on minu hiljutine uurimustöö, ja ümberlükkamised teemas on arutud.

Naised Nõukogude Armees

Postitatud: 13 Mär, 2019 9:45
Postitas mart2
nooruk kirjutas:
kalleb kirjutas:vene sõjaväes olid ka spetsialist treteva klassa kui utsebka läbi sai
anti kõigile utsebka lõpetajatele ...
...ei antud ikka küll :lol:
See oli siiski Kolmanda Järgu Spetsialist, mis sugugi ei eeldanud et kõik spetsialistid selle said,isegi tolleaegne statuut seda ei kinnita :D
6 kuuline noorsõduri ettevalmistus ( vanainimeste keeles utchebka), oli ühtviisi küll mõeldud kõigile ajateenijatele aga mitte kõik ei saanud isegi spetsiifilist spetsialiteeti selle käigus. … veelvähem eriala järgumärki...
a) kolmanda (ega ka 1. või 2. klassi märki) niisama ei antud. Lõpetasin Riias 1979.a. keemiavägede seersantide "utchebka" ja meie rühmast (30 ajateenijat) sai seersandiks ainult 4 ning 3. klassi 8 inimest. Enamus sai lihtsalt noorem-seersandi ja mõned kõigest jefreitori!
b) "utchebka" iseenesest ei olnud noorsõduri ettevalmistus, vaid treeningkeskus/-üksus, kus valmistati ette erialaseid spetsialiste ja/või seersant-koosseisu. Baasõpe oli sees küll, kuid mitte peamine õpe. Meie koolis oli ainult seersantide õpe (ABK luure ja tõrje/ puhastuse alal), kuid näiteks Noginskis (Moskva obl.) oli seersandid suitsukatte masinatele ja reakoosseis leegiheitjatele.

Re: Utšebka lõpumärk

Postitatud: 03 Juul, 2019 19:08
Postitas virulane1
Ma ei saanud ka peale õppet ei klassi ega jefreitorit. Põhiliseks takistuseks oli kehv keele oskus. Koju tuline igatahes 1 klassiga-tanki sihtur. Jefreitorit õnneks ei antud, see häbi jäi olemata.

Re: Utšebka lõpumärk

Postitatud: 03 Juul, 2019 19:57
Postitas Fucs
Mina sain alguses 3. ja veidi hiljem 2. klassi spetsialisti märgi ja see kirjutati ka sõjaväepiletisse ametlikult sisse. 1. klassi märke ma pataljonis ajateenijatel ei näinudki.

Re: Utšebka lõpumärk

Postitatud: 03 Juul, 2019 20:06
Postitas Lemet
6- kuuline noorsõduri ettevalmistus ( vanainimeste keeles utchebka), oli ühtviisi küll mõeldud kõigile ajateenijatele aga mitte kõik ei saanud isegi spetsiifilist spetsialiteeti selle käigus
Siin on nüüd põhimõtteline viga sehen. Noorsõduri ettevalmistus elik "kurss molodovo boitsa" ei kestnud mitte kuus kuud, vaid olenevalt väeosasse saabumise ajast paarist nädalast poolteise kuuni ning toimus enne vande andmist. Tuli see läbida kas õppeväeosas või siis juhul, kui kohe satuti lõplikku teenistuskohta, siis seal. Utšepka oli juba hoopis muu asi ning jagunes põhimõtteliselt kaheks- kas spetsialistide või nooremkomandöride koolituseks. Klasnosti said valdavalt spetsialistid, lihtsalt nootemale juhtivkoosseisule mingit klasnostit ei antud. Olid ka kohad, kus saadi nii spetsialistiks kui noorem-seersandiks või seersandiks, aga neid oli võrflemisi vähe.

Re: Utšebka lõpumärk

Postitatud: 08 Juul, 2019 15:09
Postitas Markko
Lemet kirjutas:Olid ka kohad, kus saadi nii spetsialistiks kui noorem-seersandiks või seersandiks, aga neid oli võrflemisi vähe.
Eneseharimiseks - millised kohad/erialad sellised olid?

Re: Utšebka lõpumärk

Postitatud: 08 Juul, 2019 15:35
Postitas Lemet
Näiteks koolitati Tšernovtsõs Sadgora polgus välja vennashaua juht-mehaanikuid, kes millegipärast said ka nooremseerudeks. Ja autoutšepkas said kursandid samuti paelad peale.

Aijaa, Tapalt insenervägede õppes olnud MDK juhid tulid meie väeossa samuti nooremseerudena, kaks tükki lausa. Milleks see neile- mine võta kinni. Iga poolaasta järel said järgmise klassnosti, erru läksidki nooremseerudena, ühtegi alluvat peale MDK polnud... :dont_know: