Eesti soomusmasinad

Militaartehnika mudelitest. Tehnoloogiad ning mõõtkavad ei ole piiratud.
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Eesti soomusmasinad

Postitus Postitas asjaajaja »

Mulle jäi Itaalia kergetanki postituste hulgast silma see Luciano lause:
"Aga nagu ma aru saan, saab asi alguse täpsetest joonistest - ehk siis kahju, et sa sama pühendumusega ei saa Eesti soomukeid ehitada."

Pagan küll, see oleks ikka meeletult kõva sõna, kui fossiili TKS-i ja peatselt töösse mineva Mk V kõrval oleksid ka meie Vabadussõja-aegsed soomusmasinad, Arsenal-Crossleyd ja Landsverk. See oleks ikka ülimalt uhke rivi (või on see kusagil juba olemas?).
Vabadussõja-aegsete masinate joonistega oleks jah tiba raske, aga põhimõtteline skeem ja välismõõdud on ju olemas. Paarist masinast on ka küllalt head fotod, näiteks Kalewipoega on näha nii eest-, küljelt, kui ka tagantpoolt. Samuti ka Toonelat. Ja ega need teised samatüübilised (Wahur, Estonia, Erilane/Lembit, Kotkasilm ja Wibuane) ka palju ei erinenud. Kas nende baasil ei saaks korralikke tööjooniseid kokku?
Austin-Putilovetsi jooniseid (Tasuja 2 ja Suur Tõll) peaks aga ikka kusagilt leidma. Kas neid polnud kunagi isegi Modelist-Konstruktoris?
Wambola, Pisuhänna ja Vanapaganaga oleks juba raskem, sest need erinesid teistest juba oluliselt (kuigi ka Fiati baasil tehtud Wambola joonised võivad kusagil raamatus või netiavarustes olemas olla).
Kas keegi julgeks sellise väljakutse vastu võtta? Ma olen kindel, et igasugune abi (nii jooniste kui ka kõige muu tegemisel) teiste foorumlaste poolt oleks garanteeritud.
Oleks sellel asjal jumet?
Viimati muutis asjaajaja, 11 Juun, 2008 14:04, muudetud 1 kord kokku.
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
skeletondude
Liige
Postitusi: 785
Liitunud: 28 Apr, 2007 7:33
Asukoht: Mustvee
Kontakt:

Re: Eesti soomusmasinad

Postitus Postitas skeletondude »

Mul mõlgub selline idee ammu peas, kuid jooniseid ja muud pole leidnud eriti.
Kui siia topitakse mõned joonised, pildid jne. siis ma võiks proovida ju?

Ja ega see eriti raske ka pole mingit soomusmasinat ehitada, konstruktsioon on ju põhimõtteliselt vägagi kerge.

Kas ma ei eksi, kui ma ütlen, et Sa mõtled, et seda esitada suureks auhinnaks?

Marek
Kasutaja avatar
Panzergrenadier
Liige
Postitusi: 1555
Liitunud: 02 Apr, 2005 22:12
Asukoht: Tartu/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Panzergrenadier »

Ja ega see eriti raske ka pole mingit soomusmasinat ehitada, konstruktsioon on ju põhimõtteliselt vägagi kerge.
No ega see asi ikka nii kerge ka pole.:wink: Ei ole mõtet lihtsalt ära teha, kui juba, siis ikka korralikult.
Joss Metsast
Liige
Postitusi: 2065
Liitunud: 23 Aug, 2005 9:34
Kontakt:

Postitus Postitas Joss Metsast »

Tjah, ega pealisehituses midagi kaelamurdvat ole, Arsenali massinast ju ka miski joonis olemas Tehnika ja tootmise ajakirjas. Põhitakistus saab vast hoopis veermik olema, kui leiaks sobiva "doonori" , elik veoauto siis läheks libedamalt.
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

Tegelikult pole vahet, kuhu konkursile või mis ajaks need masinad valmida võiksid. Ma lihtsalt mõtlesin, et kas selline mudelirivi poleks mitte Eesti mudeliehitajate auküsimus.
Materjali kogumine peaks algama vist Õuna/Noormetsa "Eesti soomusmasinatest", veidi pildimaterjali saab ka netist. Katsun ükspäev aega leida, et vanu Modelist-Konstruktoreid tuulata. Mul nagu koidab, et seal olid kusagil Austin-Putilovetsi joonised sees.
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
Peeter144
Liige
Postitusi: 279
Liitunud: 28 Mär, 2006 19:21
Kontakt:

Postitus Postitas Peeter144 »

Landsweri jooniseid võiks ju ka kuskilt saada, rootsi kolleegidelt äkki? selline kahtlane tunne on, et kuskil netis on Landswerk 180 mudel silm jäänud.

jäi kiirel otsingul silma http://www.mapleleafup.org/forums/print ... eadid=2194
Tiger(Panther) tank, run! - Ameerika vanasõna
fossiil
Liige
Postitusi: 3556
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas fossiil »

Iseenesest igati kena mõte, olen samuti Arsenal-Crossley peale silma heitnud ja materjale kogunud, võtsin mõned ajad tagasi isegi Laidoneri muuseumis asuva 1:10 valmistatud maketi ehitajaga ühendust...
Nagu Joss juba mainis, ei tohiks soomuskerega erilisi probleeme tekkida, kuid alusvanker, vaat sellega on raskem. Muidugi on võimalus fantaasiat panna, aga nii tõsise teema juures eriti ei tahaks, kuid isegi Crossley Motorsi kodukal on infoga seda tüüpi veoka kohta praktiliselt nulliseis. Asja parandaks ehk käik Bovingtoni muuseumisse - seal on mingil määral sarnane masin kolmeteljelises versioonis olemas, kuid minul ei ole kahjuks seni õnnestunud leida sobivat kontaktisikut, kes võtaks ja teeks pildiseeria masina veermikust.
Kuid isegi sel juhul ei saa ehitamine väga lihtne olema - nullist tegemise mõtegi ajab hetkel ihukarvad turri... :? :wink:

Urmas.
Kasutaja avatar
KASTNER
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 01 Jaan, 2008 13:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas KASTNER »

Landsverk L-180, M-38 ja M-36 tunduvad olevat üks ja sama masin kui vaadata internetist pilte nende masinate kohta!
Ma leitsin ühe lehekülje kus on päris palju infot nende masinate kohta ja pilte on ka hulgaliselt, juhul kui keegi tahab seda lehekülge näha siis siin all on aadress!
(http://www.landsverk-m38.nl/M38_eng_introduction.htm)
fossiil
Liige
Postitusi: 3556
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas fossiil »

M-36 ja M-38 on väliselt küll enam -vähem sarnased, kuid M-36 ehitati Mercedes-Benz G3a/P baasil, M-38 aga Büssing-NAG -i baasil, mistõttu telgede vahe peaks juba erinev olema. Osades allikates nimetatakse M-36 Landsverk 181 ja M-38 Landsverk 182, osades käivad mõlemad läbi kui Landsverk-180.
M-36 tunneb hästi ära radiaatori võre järgi, see käis hingedega lahti nagu uks, samuti on M-36 poritiivad ja rattad M-38 omadest erinevad.
Urmas.
Kasutaja avatar
Miramax
Liige
Postitusi: 532
Liitunud: 05 Veebr, 2007 15:52
Kontakt:

Postitus Postitas Miramax »

Kui keegi soovib paberiga mässata, siis andku teada.

Pilt
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

Kindlasti saab need paberile tehtud pinnalaotused ka mingile muule materjalile üle kanda, seega Suur Tõll ja Tasuja nr 2 oleksid päris reaalsed valmistada. Kui nüüd kellegil on nii palju aega ja ettevõtmist...
Teiste masinatega on jah tiba keerulisem.
Lappisin kiiruga ka oma vanade Modelist-Konstruktorite virna, aga selle ajastu masinaid ette ei sattunud. Peab veidi rohkem aega varuma...
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
Roco
Liige
Postitusi: 195
Liitunud: 06 Mär, 2005 15:26
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas Roco »

Austin-Putilovetsi veermiku puhul on äkki abiks Tehnika ja Tootmine 7/1983
lk 42-43
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

Kahjuks on osutatud lehekülgedel vaid foto Austin-Putilovetsist. Samal leheküljel kujutatud veermik kuulub aga hoopis Russo-Baltile. Need polnud aga teps mitte üks ja sama auto... :evil:
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
rohelineleht
Uudistaja
Postitusi: 9
Liitunud: 17 Aug, 2012 20:10
Kontakt:

Re: Eesti soomusmasinad

Postitus Postitas rohelineleht »

Kas kuskilt leiab ka soomusmasinate jooniseid? Oleks hea kui kusagilt saaks.....
Plaan teha mõned metallist mudelid.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Eesti soomusmasinad

Postitus Postitas oleeg »

Ühes Eesti muuseumis on metallist Arsenali soomusauto mudel olemas. Peaks olema üsna"mudel". Võid teha nö koopia.

terv
o
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 13 külalist