Mudelinäitus Kuressaare lossis

Militaartehnika mudelitest. Tehnoloogiad ning mõõtkavad ei ole piiratud.
Vasta
Kasutaja avatar
Metatron
Liige
Postitusi: 92
Liitunud: 09 Juun, 2004 10:05
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas Metatron »

Toomas, miks sul lõpus selline hapu nägu on? hea ju kui anti, ilmselt siis nad leidsid mida kuulata :)
E pluribus unum!
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

No hapu nägu on natike sellepärast, et tegelikult oleks õiglane, kui ma selle kommikarbi jagaksin kõikide näitusel osalevate mudelitegijatega ühiselt ära. Aga teades ennast kui paadunud šokohoolikut, pole lootustki, et see karp märtsi alguseni säilikski. Tegelikult ongi see juba poole kergem kui alguses.
Aga mõned killud veel sealtsamast näitusesaalist.
Urmase tanki vitriin on mõjunud absoluutselt igas vanuses inimestele, nagu ma olen juba korduvalt kirjutanud. Seni kõige ootamatum reageering tuli ühelt umbes viieaastaselt poisilt, kes hüüdis üle terve saali: "Issi, emme, tulge vaadake, siin on vanaaegsed legod!" Mul oli ka kohe hoopis selgem, mis sinised junnid seal vitriinis vedelevad. :wink:
Seni teadaolevalt kõige prominentsem isik, kes on näitust külastanud, oli keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. Loomulikult käis ta eraviisiliselt, ilma musta auto ja punase vaibata.
Aga mul läks sellest seigast hammas verele, lõin riigikogu liikmete nimekirja lahti ja valisin muinsuskaitse ühenduse (kuna militaartehnika mudelite ühendust ma ei leidnud) liikmetest viis nime, kes olid oma CV-s ühe huvialana ära maininud ka ajaloo ja saatsin neile kõigile väikese kirja, kus vihjasin heale võimalusele heita ajaloole üks teistmoodi pilk. Ma tõesti ei lootnud, et ülejärgmisel päeval sõidab lossi ette kolm suurt bussi ja näitusesaal täitub saja ühe uudishimuliku inimesega. Aga siiski...
Tänaseks päevaks pole ma neile kirjadele vastuseks saanud MITTTE ÜHTEGI SILPI! Isegi mitte viisakat äraütlemist stiilis "aitäh huvitava ettepaneku eest, aga hetke ajagraafik ei võimalda näitust külastada". Tundub, et valimisteni on ikka veel väga palju aega... Samas esitavad riigikogu liikmed väljamaksmiseks pidevalt restoraniarveid, mis tehtud kohtumistel valijatega. Võib-olla ma kirjutasin sinna kirja ikka vale teksti...
Aga sagimist on seal näitusel ilma riigikogu liikmetetagi.
Ahjaa, Tõnu Ojala Tehnikamaailmast kiitis ka meie ettevõtmist ja lubas, et mudelitest ja nende tegijatest kavatseb Tehnikamaailm tulevikus kindlasti kirjutada. Saaremaal pole nad veel käinud, aga üritavad tulla.
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
Tsiknat
Liige
Postitusi: 701
Liitunud: 23 Okt, 2007 21:15
Asukoht: Tallinn,Nõmme
Kontakt:

Postitus Postitas Tsiknat »

Kommikarbi võid giiditeenuse eest rahumeeli endale jätta. Kui aga keegi tehtud teenuse eest altkäemaksuks mudelit pakub siis alustame avalikku arutelu ajakirjaniku eetikast.
Vahva on muidugi Sinu aktiivsus meie propageerimisel.
Toomas
Kui kaks inimest suudavad pimedas teki all ilma abivahenditeta valmis teha kolmanda inimese, siis igasugune mudeli kokkupanemine peaks olema käkitegu.
fossiil
Liige
Postitusi: 3556
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas fossiil »

Väga hea on lugeda ülevaateid näitusel toimuvast - tänud! Selle kommikarbi oled oma tegevusega rohkem kui ära teeninud.
No ja väikesed poisid on tõepoolest hästi terased, sain ikka hea suutäie naerda.. :lol:

Urmas.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Kui kuuendikud olid läinud, avastasin ruumist veel ühe viienda klassi poisi, kes oli omadest enne meelega maha jäänud ja tegi kuuendike ekskursiooni ka kaasa. Tal oli veel mitu-mitu küsimust mulle ja ta lubas isaga koos kindlasti uuesti tagasi tulla.
Sellised "väiksed" asjad teevad elu elamisväärseks.
Tänaseks päevaks pole ma neile kirjadele vastuseks saanud MITTTE ÜHTEGI SILPI!
Sama reha otsa astutud ja mina kirjutasin seadusloome teemadel :wink:
Mulle siiski u 10-st 3 vastasid - üks sisuliselt, üks väljavabandavalt ja üks nipsakas-viisakalt :?
Peeter144
Liige
Postitusi: 279
Liitunud: 28 Mär, 2006 19:21
Kontakt:

Postitus Postitas Peeter144 »

Tere,

Käisin nädalavahetusel ära. Kaasas olnud kaamera jäi kotti kuniks näituselt minema sain, otsustasin oma kahe silmaga võimalikult palju jäädvustada, sest pilte on foorum täis. Mõnda aega käisin ümber vitriinide, valvuritädi krõbistas pähkleid ja lahendas ristsõnu - sain rahulikult nina vastu klaasi suruda. Vahepeal käis läbi üks perekond, väikeste lastega, poiss jooksis vitriini juurest vitriini juurde, karjus: "Issi vaata sõjatank, Issi vaata sõjalennuk, Issi vaata sõjaallveelaev," ma ei lasknud ennast segada ja ilastasin vitriinidele edasi :lol:
Kõva tase!
Tiger(Panther) tank, run! - Ameerika vanasõna
Kasutaja avatar
calico
Liige
Postitusi: 1209
Liitunud: 08 Apr, 2009 23:12
Asukoht: Laisholm - Jõgewa
Kontakt:

Postitus Postitas calico »

klaasid pühkisid ikka pärast tagasi puhtaks? :P
Peeter144
Liige
Postitusi: 279
Liitunud: 28 Mär, 2006 19:21
Kontakt:

Postitus Postitas Peeter144 »

eks ikka :D
Tiger(Panther) tank, run! - Ameerika vanasõna
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

Sai jälle Kuressaare garnisoni külastatud...
Korrapidajatädi kandis ette, et kõik mudelid on kohal ja teenistus kulgeb plaanipäraselt. Näitusekülastajate koosseis on internatsionaalsemaks läinud - lisaks seni kohatud eestlastele, venelastele ja soomlastele, on nüüdseks hakanud käima ka hiidlased (Hiiumaa muuseumi direktor Urmas Selirand oli väljapanekuga väga põhjalikult tutvunud ja lõpetuseks öelnud, et midagi nii kõval tasemel pole ta ammu enam näinud 8) ), lätlased (nähtavasti on Riia-Kuressaare jäätee lõpuks valmis saanud :twisted: ), inglased ja mõned seni identifitseerimata rahvad. Ainult prantsuse keelt pole millegipärast veel kuulda olnud. Eksootilistest nahavärvidest oli kohal käinud üks mustanahaline mees koos veidi heledama sõbratariga, kes infosiltidel kirjutatut poolel häälel ette luges. Nende külastus oli keskmisest pikem ja põhjalikum.
Võtsin kaasa ka kaks häbelikku meesterahvast, kes seni polnud omapäi julgenud näitust külastada ja tegin nendega koos ühe kahetunnise tillukese ringi. Fossiili tanki vitriini juures avastasin, et meiega oli märkamatult veel liitunud väike grupp teisi külastajaid. Kordasin oma lemmiktrikki ja lasin neil otsida tanki pealt kirja FIAT - ANSALDO. Hea, et selle vitriini klaas on ikka nii paks, pole karta, et nad selle laubaga puruks löövad. :twisted: :twisted:
Ning kuulipilduja ja tiku pilt läheb ka alati hästi peale!
Teine pikem loeng toimus meil Antoni aerodroomi juures, sealne plaaner tekitab alati palju emotsioone.
Külalisteraamatusse on hakanud tekkima tillukesed joonistused pikeerivatest ja pomme heitvatest lennukitest ja loomulikult ka ülivõrretes kiidusõnad nagu juba traditsiooniks on saanud.
Ikka ja jälle küsitakse minu käest, mis kuupäevani näitus avatud on. Tundub, et nad plaanivad 7. märtsil lossi näitusesaali puupüsti täis lüüa.
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

Paistab, et viirus on levima hakanud! Varsti on ehk palatisse lisa haigeid loota, ainult kas koikusid jätkub kui epideemia lahti läheb?
Anton - horridoo!
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

Olen mudelinäituse saalis veetnud selle (stressirohke :evil: ) talve kõige mõnusamad hetked. Ja kuigi neid "hetki" tuleb kokku liites juba mitme ööpäeva (tegelikult vast isegi nädala) jagu, leian ma pea iga kord seal olles midagi uut, mida seni pole tähele pannud või mida pole osanud märgata.
Vast üks esimesi üllatusi tuli simmtanni pisikeste veokite vitriini juures, kuhu oli paigutatud ka blitzkriegi tehtud Mistel. Eks neid Misteli pilte on ju varemgi nähtud - "hamburger" kahest lennukist, taldriku asemel väike vankrike. Sihuke suurema ROCLA moodi, tugeval mehel just paras enda järel sikutada. Kui see asi aga seisis vitriinis nende kütuseveokite kõrval, oli kohe selge, et ROCLA-st ja ühest tugevast mehest on asi ikka väga-väga kaugel. Seal jääks isegi Baruto hätta.
Järgmiseks Storch. Ikka ja jälle armastatakse korrata, et see on väike lennuk. GAZ-AA ja Opel Blitziga ühes vitriinis seistes kohe kindlasti mitte, aga omasuguste seas? Ka FW Antoni "lennuväljal" pole Storch mitte kõige pisem, Messerschmitt Bf-109 võtab selle au täie kindlusega endale. Säh sulle väikest lennukit!
Teise maailmasõja tankide võrdlemisel seatakse väga sageli ühele joonele T-34 ja Panter ning IS (või siis KV) seeria tankid ja Tiigrid. Mingi tõetera selles võrdluses ju on, aga nii kinnistub ka arusaam, et Pantrid on Tiigritest ühe "sammu" võrra pisemad. Kui aga masinad vitriinis kõrvuti seisavad, kaldub vaekauss pigem Pantri poole - see on esimese põlvkonna Tiigrist jupp maad pikem ja sama kõrge, tõsi küll, veidi kitsam. "Tiigrikunn" on muidugi veidi suurem... Kui näitust maha võtma hakkame, siis peaks ühe grupipildi tegema, kus peal oleksid T-34, IS-2, Sherman, Panter ja mõlema põlvkonna Tiigrid. Äkki saaks siis lõpetada ka igipõlise vaidluse Shermani silueti kõrguse kohta. :scratch:
Ja veel üks näide - LWS ja Ferdinand on suured ja Schwimmwagen ning Kettenkraftrad on tillukesed. Aga et need erinevused nii suured on, ei osanud varem küll arvata. :shock:
Ning selliseid "avastusi" teen ma peaaegu iga kord, kui on veidi mahti vitriinide vahel ringi jalutada.
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
von manstein
Liige
Postitusi: 1403
Liitunud: 25 Mär, 2008 13:16
Asukoht: saaremaa
Kontakt:

Postitus Postitas von manstein »

Tõsiselt kahju, et valmis T35 pole esindatud.
Oleks hea võrdlus PanzerIga.
Olid ju mõlemad masinad oma riigi sõjalise võimsuse kandjad, esimene siis vuras paraadidel punasel väljakul. Panzer I aga kimas samal ajal Füüreri rõõmuks ringi Nürnbergi väljakul.
Kontrast oleks lihtsalt vapustav!
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

Veel mõni tibatilluke muljekild, näituse lõpp läheneb kui kiirrong.
Nädalavahetusel tegin väikese kõrvalehüppe näitusesaali, loomulikult mitte päris üksi. Rahvast siiberdas kohapeal juba päris rohkesti, oli igasuguseid nägusi. Mingil hetkel hüppas uksest sisse viis-kuus mehepoega nii kahekümnendate aastate algusest (ma pean silmas vanust, mitte sünniaastat). Hargnesid, vaatasid kohkunud nägudega ringi, vahetasid mingeid mühatusi ja põgenesid seejärel näitusesaalist tuuletiivul. Ma olin parajasti saali teises otsas, seepärast pole täiesti kindel, aga tegemist oli vist lätlastega. Ja paistab, et ei tuldud mitte mudelite, vaid järgmisel nädalal avatava käsitöönäituse (pitsid, satsid, lapitekid - kui ma ei eksi) pärast. Ei saa pahaks panna, igaühel oma hobi - eks tulevad nädala pärast uuesti. :twisted:
Vastukaaluks uurisid samal ajal vitriine üks sümpaatne noormees ja väga sümpaatne neiu ning süvenesid põhjalikult kogu pakutavasse valikusse. Mingil hetkel sattusime kõik koos ühise jutusoone peale. Noormees tunnistas veidi häbelikult, et nokib ka pisitasa mudelite kallal, kuid nii kõrgel tasemel veel teha ei suuda. Aga üritab. Neiu oli üllatavalt hästi kursis kogu selle tehnika- ja mudelimaailmaga kuulas ja rääkis kaasa. Ja mitte ainult viisakusest, paistis, et talle see maailm meeldib. Rääkisin muu jutu sees ka naiste osavatest näppudest ja figuuride värvimisest ning mulle tundus, et see jutt ei läinud lihtsalt ühest kõrvast sisse ja teisest välja. :wink:

Näituse viimasel päeval, 7. märtsil pidi tulema veel ka üks grupp hispaanlasi. Giid käis kohal ja tegi veidi luuret, et mida vaadata on ja mis juttu sinna juurde rääkida.
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
asjaajaja
Liige
Postitusi: 800
Liitunud: 07 Dets, 2004 16:03
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas asjaajaja »

Nii, täna, 7. märtsil veidi enne kella 5 keerasin tühjaks jäänud näitusesaali ukse lukku ja andsin võtme kassasse ära. Veidi nukker tunne oli. :cry:
Samas, muuseum oli nende 40 päevaga, mil näitus avatud oli, väga rahul. 1200-1300 külastajat, mis me saavutasime, olevat jaanuari-veebruari kohta väga hea tulemus. Ja tegelikult ei saagi ühe näituse headust hinnata vaid külastajate arvu järgi. Hoopis olulisem on see emotsioon ja infohulk, mis näitusekülastajad said. Ja tagasiside on olnud väga ja väga positiivne.
Veelkord tänan kõiki osavõtjaid ja kaasaelajaid, eraldi tänud Metatronile ja Klossile, kelle abi näituse korraldamisel oli hindamatu.
Aga 7. märtsil sai muudki tehtud, sellest saab vist lugeda teises Kuressaare teemas... :roll:
Kõik, mis toimub praegu, on minuti pärast juba ajalugu
fossiil
Liige
Postitusi: 3556
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas fossiil »

Tagantjärele veel väike palve Kuressaare näitusel osalenutele: kontrollige palun üle, kas siltide trükkimise raha on kolleegile vaoinas üle kantud ja juhul kui on meelest läinud, siis lähiajal asi joonde ajada. Siis saaks sellega kõik ühele poole.

Tänan tähelepanu eest, Urmas.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 14 külalist