Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Militaartehnika mudelitest. Tehnoloogiad ning mõõtkavad ei ole piiratud.
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas kalle »

Viimasel ajal ikka püüdnud hoiduda mitme asja koos tegemisest, aga kuna see lennuk oli viimasena selle aasta nö plaanis, siis põhimõtte pärast tegin otsa lahti. Viivituste tõttu aasta keskel plaan täis ei saa, aga algus on ka tähtis:)

Lennukist suurt midagi rääkida pole. 1931 telliti mereväe tarvis laeval baseeruv luurelennuk. AB-4 oli täismetall kokkukäivate tiibadega biplaan. Esmalennu tegi 1932. Lemmuomadused head, aga tõusul langusel juhitavus kehva, samuti piloodi nähtavus. Sellest hoolimata telliti väike proovipartii. Hiljem küll edasisest tellimusest loobuti ja enamus lennukeid müüdi tsiviili, kus neist said pärast ümber ehitust transpordi ja reisilennukid. AB-4 projektist sai aga arenDuse käigus suurem ja parem Aichi E-10A.

Andmeid Aichi AB-4 kohta:

Meeskond: 3
Pikkus: 9.75 m
Tiibade siruulatus: 13.50 m
Kõrgus: 3.94 m
Tiivapind: 47.1 m²
Tühikaal: 1,610 kg
Maksimum stardikaal katapuldi puhul: 2,600 kg
Mootor: 1 × Gasuden Urakaze pööratud R-6 350 hp

Maksimum kiirus: 164 km/h merepinnal
Kruisi kiirus: 113 km/h

Relvastus: kaks, kolm 7.7 m kuulipildujat ja mõned väksemad pommid

Pilt


Mudel:

Suht mittemidagi ütlev lennuk nagu, aga välimus mulle meeldib, seega läheb töösse. Mudeli teinud Poola epokunstnikud firmast Choroszy Modelbud. Epovalu peen, kohati väga ja detaile on ikka omajagu. See firma esindab poolakate üht parimat oskamist ja paljud 1/72 plastikud kipuvad siin alla jääma. Esialgu polegi muud näidata, kui karbist välja laotud juppe. Aga kuna tegu on nö põhimõttelise algusega, siis üritan selle aasta sees ikka midagi ära teha:)

Pilt

Esialgu kõik,
Kk
andrusan
Liige
Postitusi: 499
Liitunud: 16 Nov, 2006 21:48
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas andrusan »

Tuleb vist taas pisut viilimist ja nühkimist....
Tervitused
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas FW Anton »

Minu jaoks oleks see üks õudusunenägu.
Anton - horridoo!
Joss Metsast
Liige
Postitusi: 2065
Liitunud: 23 Aug, 2005 9:34
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas Joss Metsast »

Hmm, tundub väga peen valu olema. Usutavasti istub ka kokku... ilmselt küll mitte tamigawa :) aga siiski. Ja subjekt, no see on vägev .
Kasutaja avatar
Hertsog
Liige
Postitusi: 1607
Liitunud: 23 Veebr, 2009 9:03
Asukoht: Dorpat, nõudmiseni
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas Hertsog »

jumal-jumal... sellest hunnikust mudeli voolimine on küll üks äraütlemata zen töö. aga noh, ma usun, et kalle on ka üks vähestest siin majas, kui mitte ka ainus, kes sellega suurepäraselt hakkama saab.

P.S. kaugel need ajad on kui Sa kalle ise puust klotse tegema hakkad ja vaakumit puhuma/valama hakkad ? ma vist kunagi automudelismiringis olen korra osalenud selles protsessis... aastat 20 tagasi :D
Pilt

https://www.facebook.com/panzerwerke

Bitte kommen sie in nach käsikaudu, aber vorsicht: esikus on dunkel ja tulistatakse !
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas kalle »

No siin on nüüd paar asja. Ma ei tea kas pildil paistab asi hullem, aga tegelikult on asi päris ok. St tegu on nö uue kooli epoga, kus sul pole vaja tegeleda 2-5mm paksude seinte voolimisega ja olematu detailuse juurde leiutamisega. Õudus võib see olla detailide puhastamise osas ja veel see, et materjal on tõeliselt õrn võrreldes sama detailusega plastik mudeliga. Ja muidugi on liimimine veidi keerulisem.. mõnes mõttes. Niiet kokkuvõtteks..detailus ja kvaliteet on väga hea, aga ei saa eitada, et tööd on rohkem kui plastikuga
Aga mulle meeldib selle lennuki nina..midagi on selles küljevaates.. nagu lodi tiibadel, ma ei tea:)
Hertsog kirjutas:j ma usun, et kalle on ka üks vähestest siin majas, kui mitte ka ainus, kes sellega suurepäraselt hakkama saab.

P.S. kaugel need ajad on kui Sa kalle ise puust klotse tegema hakkad ja vaakumit puhuma/valama hakkad ? ma vist kunagi automudelismiringis olen korra osalenud selles protsessis... aastat 20 tagasi :D
Ma muidugi olen meelitatud, aga siinkohal on tegemist ilmselge liialdusega. Miks mina neid teen tuleb sellest, et mulle meeldivad erinevad lennukid. Ja tihti tuleb nende mudeliks saamiseks ületada mõningaid raskusi. Ehk siis tahtmise küsimus. hakkama saaksid siin seltskonnas paljud sellega.

Ise teha.. mul poleks IIAL sellist püsivust ja kätt kui nt Urmasel. Aga lihtsamat teed minna võiks küll. Asi on algmaterjalis. Ehk, kui satub kätte hea 1/72 joonis lennukist, mida ilmselt mudelina ei tehta, siis pole miski võimatu. Aga enamsti on haruldastest asjadest vaid paar udust vaadet ja jooniste saamiseks tuleb väga suurt vaeva näha, või on see sootuks pea võimatu.
Üks selline objekt on nt Sablatnig P III. Müstilisel kombel tootjate poolt unustatud lennuk. Igasugu imeasju tehaks mudeliks, aga vot seda pole. Ometigi pakuks see tegijatele huvi, olen selles kindel. Kui nüüd selle joonised saaks, siis selle teeks ehk küll nullist valmis. Pole väga keerulise kujuga ka, ehk saaksin hakkamagi.
Olen korduvalt öelnud, et ma ei põe liigselt supleri haigust. Ehk siis kui lennuk näeb piisavalt õige välja, siis minu jaoks on ok. Kes seda mul riiulis üle mõõdab ja tahaks näha spetsi, kes üleb silma järgi, et 1mm on lühem. Niisiis iseehitamine oleks ok. Millal? tõesti ei tea. ja kas see saab olema valamine, või nõ vacu, vaevalt. Ise kujutan ette, et see saaks olema plastikribade ja muude proofiilide kombinatsioon, ehk kaetud sõrestiku tüüpi ehitamine.
Samas kui vaatan oma karbihunnikut, siis oleks suht ebaaus väga sügavale sukelduda selles ise ehitamise teemas.

Kk
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas kalle »

Ja et ei vajuks asi teisele lehele, tuleb teha päästev uuendus. Et tööd veidi tehtud selle aparaadi kallal ka. Detailsus on hea, nagu ütlesin, aga kokku läheb kohati küll nagu üks vana epo. Sisuga oli veel kuidagi. Kõvasti servade viilimist ja sättimist ja kere sai ka kokku kangutatud. Alumised tiivad aga sobisid juba kenasti. Siit siis tulemus. ilus nina juba aimata:)

Pilt

Sisu tegemisest unustain taas pilte teha, aga kinniset kerest paistab niipalju
Pilt
Pilt

Ja siis sai suurem pidu ja edenemine läbi. Oli vaja mootorit ja ülemise tiiva tugesi püsti ajama hakata. Kuna mudel pole algajatele mõeldud, siis pole ka õpetus liiga lihtne. St seletatud on vähe ja, et asja veel veidi põnevamaks teha, siis pole ka osad nummeradatud. Kuna sarnase pikkusega pulki on mitmeid ja mõned veel tagavaraks, siis nuputasin ja jõllitasin mõnda aega, et üldse aru saada mis toimuma hakkab. Väga kaugele ei jõudnud. Siin siis näha pisemad pulgad, millest peaks mootori sõrestik ja toed ja veel veidi asju valmis saama.
Pilt
Kuidas ja mis järjekorras neid panema hakata saab veel näha. Nuputamist veidi on ja kuna jupid on peened ja väga õrnad, siis igav ei hakka. Ehk õnnestub:)

Kk
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas FW Anton »

Tunnen kaasa!
Anton - horridoo!
Kasutaja avatar
Hertsog
Liige
Postitusi: 1607
Liitunud: 23 Veebr, 2009 9:03
Asukoht: Dorpat, nõudmiseni
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas Hertsog »

lego-nostalgia tuleb peale :D
Pilt

https://www.facebook.com/panzerwerke

Bitte kommen sie in nach käsikaudu, aber vorsicht: esikus on dunkel ja tulistatakse !
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas kalle »

Ja arendaks seda teemat ka veidi.
Peale väiksemaid seisakuid sai esimese värvigi selga. Maskol on ikka abiks asi, aitab mitmes olukorras. Siinkohal aitab tiibu püsti hoida.

Pilt

Siis aga saabus üsna keeruline faas. Tuli hakata mootorit ja tugesi püsti ajama. Üsna nõme oli vahtida hunnikut epo tikukesi ja avastada, et mitte midagi ei saa aru. Ja abi pole ka kuskilt võtta. Pilte õigest lennukist praktiliselt pole, mudeli õpetus väga napp ja lisaks on jupid ka toorikud, millest pead ise õiged asjad üles leidma ja parajaks lõikama. Aga mille järgi?
Peale mõndagi aega tüjal pilgul jõllitamist alustasin siis juppide valimise ja kõhutunde ja minimaalsete juhiste järgi mingit tegevust. Kui pikk jupp, milline, kuhu jne... Kuigi tugineda oli väha vähesele, sai lõpuks siiski midagi püsti.

Pilt

No ja siis veel veidi punnitamist, lõikamist ja sobitamist:

Pilt

Nii palju kui kontrolida oli, sai piisavalt õige, et edasi minna. Siis läks kergemaks, sest kepikesed hakkasid otsa saama ja tiib kerkima:

Pilt

Vähemalt epo on väga hea kvaliteediga ja jupid on oma suuruse kohta üllatavalt paindlikud ja tugevad. Nüüd kui teise tiiva ka üles saab, siis on veidi aega puhastamist ja viimistelemist, enne kui tuleb jälle veidi mõistatama hakata, kuhu midagi võiks käia. Ei, aga põnev ikkagi:)

Kk
Joss Metsast
Liige
Postitusi: 2065
Liitunud: 23 Aug, 2005 9:34
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas Joss Metsast »

Nii et sadomaso on selle kõige kõrval poisike :)

Aga tegelikult, väga ilusa kujuga lennuk. Algselt tundus et ülemine tiib rikub sellise nunnu jaapani koomiksilennuki ära, aga ei , hoopis paremaks läks.

Levar
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas FW Anton »

Ah sa mait! Nüüd hakkab asi ilmet võtma. Sellest tuleb üks igavene kihvt lennupaat 8)
Anton - horridoo!
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas kalle »

Peab ikka ka veidi tõstma teemat, kuigi vaadates Do23 teemat, siis ega veidi kiiksuga lennukid liigset keskustelu ei tekita, aga eks see ole normaalne.
Aga selle lennuki ehitus vaikselt sujunud, hoolimata ühest suuremast tagasilöögist, kui väikse õnnetuse tulemusena sai ülemist tiiba tagasi liimitud. Vandesõnad ja räiged roppused lae alla lennutatud, sai asi korda kiiremini, kui pilti oleks teinud seekord. Ajaline tagasilöök u 1,5h.
Mõned õhtud hiljem saab teha siis sellise vahekokkuvõtte:

Pilt

Suurem leiutamine ja pimesi kobamine peaks läbi olema. Jäänud on vanker ja ilusam finaal, ehk aknad ja muud meikupid. Seekord saab kuulipritsid ka külge kohe. Eks ta järgneb ikka.

Kk
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas kalle »

Ja siis sellisena läks see lennuk klaasi taha paar päeva tagasi:

Pilt

Egas midagi, igati vahva ehitamine oli jällegi. Oma väikeste vimkadega tootja poolt, aga eks lõpuks saab kõik asjad valmis.

Kk
Kasutaja avatar
mudelipoiss
Liige
Postitusi: 136
Liitunud: 25 Mär, 2012 16:59
Asukoht: Õismäe
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Aichi AB-4

Postitus Postitas mudelipoiss »

ilus kätetöö,kohe vaatates saab aru et detaile tundub ikka suht palju? Kas see Jaapani lennuk? :D
Sd.Kfz. 251/1 Ausf. A
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist