Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Militaartehnika mudelitest. Tehnoloogiad ning mõõtkavad ei ole piiratud.
Vasta
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas kalle »

Tere,

Märgilisel kuupäeval panen käima ühe ehituse teema. Seekord pole tegu tagantjärgi teemaga, nagu neid mõni veel tuleb teha, vaid töö on tõesti päris alguse järgus, seega:

Lockheed EC-121 Warning Star.
Tegu siis USA mereväe ja õhujõudude kasutuses olnud varase hoiatuse ja kontrollradar lennukiga. Aluseks võeti kuulus Lockheed L-1049 Super Constellation ja varustati see vastavate radarite, anteenide ja muu tehnikaga. Tänu muudatustele, sai Constellationi ilus siluett üsna radikaalseid muudatusi ja ka sisemus meenutas pigem vilgast kontorit, kui lennukit:

Pilt

Pilt

Selle lennuki kasutusest ja missioonides võiks eraldi teema teha, aga olgu paari sõnaga öeldud, et:
Esmalend 1949, tootmises 1953-58. Aktiivses kasutuses aastani 1978, viimane teenistuses olnud lend 1982. Erinevaid variante ja modifikatsioone rohkem kui 20 ja kokku toodeti 232 lennukit
Aktiivses kasutuses väga mitmetes kriisikolletes, kandnud ka kaotusi nt Koreas ja Vietnamis.
Täna on neid lennukeid alles muuseumites või seisuplatsidel vähemalt 12 tk. Kel huvi uurib lisaks.

Mudel:

Selle lennukiga on taas selline seis, et uuema aja toodang puudub. Eri Constellation variante on tehtud, aga tänapäeva tasemel pole midagi võtta. Warning stari tegi 1/72 mõõdus kõige rohkem Heller ja seda üsna ammu, lisaks vacu Rare Plane.

Nüüd tulebki mängu minu mudel, mis on just viimati mainitud vacu. Helleriga on nii, et otse karbist teeb osav mudelist ilusa asja, aga kui neediloendajatele asi ette satub, siis jääb sellest üsna vähe järgi. Kuna vorm on ajast, mil autentsusele ja detailidele väga tähelepanu ei pööratud, siis on vigu väga palju ja mõndagi sootuks tegamata või üle jala.
Rare Plane vacu on lühidalt kokku võttes selline, et tootja väiksemad detailid võib unustada, kere ja tiivad on normaalsed ja omavad Helleri ees nõnedki plussid, mis puudutab detailsust.
Kuna vacust kõnnivad enamus laia karega mööda ja Heller vajab paljude jaoks kõvasti muudatusi, siis on lisakraami tootjad olnud üsna usinad ja seda kõike kavatsen oma vacu juures ära kasutada. Seega on ees esialgu veidi rohekem tööd, aga kui vacu plaadist vabastamise vaevad on möödas, siis pole enam suurt vahet ja lõpptulemuse peaks saama vähemalt sama hea kui oleks Hellerist tegema hakanud. Ja kuna mul on vacu olems, siis lähebki lahti.
Olen selle töö jaoks hoogu võtnud u 2 aastat ja selle aja jooksul vaikselt lisavarustust kokku ostnud. Kogu kraami peale läinud summa on muidugi veidi masendav ja päris kõike polegi raatsinud osta, lootes veidi ka ise teha. Viimasel ajal on siginenud hirm, et moodsa aja tuultes tuleb mõni tõsisem tootja kaasaegse mudeiga välja ja mul on jälle rasked valikud ees, seega kiirustan selle asjaga, et saaks valmis ja selles osas rahu majja.

Mõnda aega tagasi vilksatas ka siin hetke tegemiste teemas läbi selline pilt:
Pilt

See on siis see, mis karbis. Sealt läheb siis kasutusse vaid tiivad, kere ja tüürid. Muud osad lähevad juppideks ja tagavara plastikuks.

Järgmine pilt siis sellest, mis olen kokku kuhjanud.

Pilt

Ehk siis telikud, rattad, teliku koopad, mootorid, propid, radari katted, tiiva paagid ja dekaalid olen uued ostnud. Hetkel on veel puudu kabiini sisu, aga kuna selle etsi eest küsitskse korraliku mudeli hinda, siis teen sinna vist ise midagi, sest labi akende on väga vähe näha.
Hetkel olen algust teinud niipalju, et kere ja tiivad on jälja lõigatud ja ees ootab veidi tüütu ja ohtlik lahti lihvimise faas.

Pilt

Üks väike töö ootab veel eest lõpetamist ja siis saab juba suurem töö alata.

Hetkel aga head aasta viimast päeva!

Kk
Viimati muutis kalle, 05 Jaan, 2016 20:09, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
calico
Liige
Postitusi: 1209
Liitunud: 08 Apr, 2009 23:12
Asukoht: Laisholm - Jõgewa
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas calico »

Nonii, pole miskit paremat kui alustada projekti 1. jaanuar! täpne ajamäärang on kindlustatud, jälgime huviga! :D
Meie asutuses töötamiseks ei pea te olema hull, kuid see tuleb kasuks...
fossiil
Liige
Postitusi: 3553
Liitunud: 18 Aug, 2005 11:18
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas fossiil »

Jälgin teemat - viimasel pildil olev kuhi annab aimu, et esimese pildini jõudmiseks läheb ikka hulk aega, tahtmist ja kannatlikkust - anna minna!

Urmas.
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas kalle »

Tänud, jaksu on muidugi vaja! Aga sellise töö juures on huvi ja põnevus põhilised, mis käe sooja hoiavad, siis jaksab ka. Hetekel on tunne väga hea:) Selle viimase pildi kuhjaga on asi nii, et nendega lisadega on hoopis teised mured kui praegu ja suures osas üldse . Hetkel algab ikka põhiline.. tugevdused ja muu selline. Olen mõned suured sammud juba võtnud ja kere ja üks tiib on vabad. Kere panin esmamulje saamiseks kuivalt kokku:

Pilt

Pilt

Kere joon on ikka kena nagu luigel.. ehe Lockheed:)

Tiib on hetkel suht ilmetu, aga esimene etapp on läbitud

Pilt

Ja edasi siis hetkeks vacu argipäev. Järsemates, või muudes kohtades, kus materjali pikemalt olnud vaja venitada, võib see olla nii õhuke, et pudeneb laiali. Õnneks sellel eksemplaril on vaid üks selline koht:

Pilt

Aga tugevdusi ja lisatööd on siiski vaja teha kõvasti. Pikad detailid ja õhuke materjal, seega teeme algust. Kere seina paksus on ikka päris õhuke ja tiivad käivad vel lipa-lapa. Siin on esimesed kere tugevdused tehtud:

Pilt

Eks tasapisi saan stabiilse hoo peale selle tööga.

Kk
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas kalle »

Olen hoo sisse saanud ja üks suur etapp on valmis..tiivad on koos. Selle töö puhul tuli alustada sellest, et välja lihvitud pooled pidi kõvasti tugevdama. Enne siiski pidi teed tegema uutele ratta koobastele. Siit näha pilt enne ja pärast. Algselt on rattakoopad vist pooleldi kinnisene mõeldud, sest põhi, mille pidin eemaldama oli eraldi pasemaks valatud. Lisaks oli isegi teliku koht märgitud. Sedasi toimides poleks lõpptulemus jäänud isegi skemaatiline ja ainus võimalus oleks olnud teha rattas sees varant. Mina alustasin siis etsi ja vacu ristamist, mis on alati riskantne tegevus. Muidugiu selgus et kogu teliku koopa ala on tehtud lootusetult liga kitsas, mis siit pildist ka näha peaks olema. Kõvasti lõikumist ja venitamist ja hakkab looma:

Pilt

Edasi tuli hakata siis talasi sisse leiutama. Et algne materjal on väga õhuke, siis piisava tugevuse saavutamiseks tuleb vaeva näha. Lisaks tekitasin servadesse lisa liimipindu, et hiljem suur mudel koos püsiks. See meetod on nüüd mul juba mõnedki korrad järgi proovitud ja töötab kenasti. Telikute kohad tegin eraldi kandma, et poleks muret hiljem ratastel seista. Kogu möll näeb üsna jube välja, aga õnneks läks kõik peitu.:

Pilt

Ja siis peale suuremat lihvimist ja sobitamist, sai suure liimikuluga kõik kokku pandud. Tiivad koos sain tõdeda, et jäikus ja kõvadus sai väga hea. Edasi algab uus suur etapp, mis peaks lõppema kere kokku saamisega. Täna on pilt selline:

Pilt

Kk
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas kalle »

Ja monoloog jätkub, ning saab näha, millised on ligi kuu ajaga toimunud arengud.
Peale viimasel pildil näha olevat seisu algas kõvem ettevalmistus kerepoolte liitmiseks. Selle juures tahan jäädvustada ühe olulise teguri sarjast ära viska midagi minema. Sest kui saabus aeg hakata kere liitekohtadele tugevdusi tegema, tundus veidi raadiusega materjal selleks sobivam olevat. Selle jaoks sai jupikarbist välja otsitud Hasegawa B-17 kere, mis mind paaril korral teiste tööde juures juppidega juba aidanud oli. Tegin siis tänutundega viimase pildi, enne kui selle abimaterjali saamiseks siiludeks lõikasin:

Pilt

Edasi läks üsnagi robustseks saagimiseks, lõikumiseks ja kleepimiseks, et kerele enne kokku panekut tugevust ja liimipindu juurde anda. Lisaks tuli ka lahendada pikemalt vaevanud küsimus, mida teha kabiini sisuga. Kohati tekkis tunne, et sama hästi võiks selle sootuks tegemata jätta, sest akendest näha on minimaalselt. Kuna tegu on vacuga, siis tootja poolt pole midagi ette nähtus selles vallas. Midagi siiski lõikusin ja rebisin, sest päris tühjaks nagu oleks ka piinlik jätta. Sama hooga tuli lahendada nina raskuse teema. Kuna kere tsentrist taha on pikka ja raske, siis sabale istumise vältimiseks tuleb ninna tina jm raskust lisada mõnuga. Järgnevad kaks pilti siis näitavadkiselles lõigus kirjeldatud tegevusi.

Pilt
Pilt

Seda kleepimist ja lõikumist jätkus veel üsna pikalt, kus arvestada tuli ka sellega, kuidas tiivad võiks hiljem kere painutada ja selle koormuse hajutamiseks läks käiku üsna palju aega ja materjali. Sabaosas läks asi üpsris inetuks, kuna mingigi reaalsuse saavutamiseks tuli tootja poolt pakutavat taas päris oluliselt ümber teha ja taaskord tugevtada.

Lõpuks jõudis kätte kaua oodatud kere liitmine ja tiivad said ka kõvema viilimise ja sättimise järel paika. Kogu tegevus oli üsna inetu ja pildil üsna igav, seega näitan pigem lõpptulemust.

Pilt

Tegu on muidugi ühe väikse vaheetapiga ja palju peavalu ootab ees.

Kk
Joss Metsast
Liige
Postitusi: 2062
Liitunud: 23 Aug, 2005 9:34
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas Joss Metsast »

Omajagu ilus lennuk, tõesti meenutab luike. Kui sa selle epo ja tinaraskused jne.. kõik külge paned, ega kere kokku vaju? Peaks päris kaalukas mudel tulema. Igastahes on sellist ehitust suurepärane vaadata.

Viimasele fotole jäid ka kiku orgid, kõrvalt tuli küsimus et kas kikuorgid on ka sõrmuste isandast nagu tavalised orgid.... :)
Kasutaja avatar
calico
Liige
Postitusi: 1209
Liitunud: 08 Apr, 2009 23:12
Asukoht: Laisholm - Jõgewa
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas calico »

kõrvalt tuli küsimus et kas kikuorgid on ka sõrmuste isandast nagu tavalised orgid.... :)
:D :D :D jah need on hästi väiksed mäekollid...
Meie asutuses töötamiseks ei pea te olema hull, kuid see tuleb kasuks...
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas kalle »

Joss Metsast kirjutas: Kui sa selle epo ja tinaraskused jne.. kõik külge paned, ega kere kokku vaju? Peaks päris kaalukas mudel tulema
Eks kaalu tuleb jah omajagu, samas nüüd kui sabapinnad juurde tulevad, tundub, et ninna oleks võinud veel rohkem tina lisada. Seega raskust tuleb veel veidi panna. Aga kere sai kõva, pigem on telikud koormuse all. Need tulevda küll metallist, veidi pehme selline, aga usun, et küll ta püsib.
Joss Metsast kirjutas: Viimasele fotole jäid ka kiku orgid, kõrvalt tuli küsimus et kas kikuorgid on ka sõrmuste isandast nagu tavalised orgid.... :)
Hea leid, aga pean kurvastama, sest karbis on siiski vaid pensionile jäänud hambaravi vahendid:)

Kk
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas kalle »

Pole mul enne ükski töö nii pikalt seisnud, aga seoses igasugu keerdkäikudega sellega just nii juhtus. Kuigi mõnedki teised tööd on selle edemist veel segamas on ilmselt aasta viimane päev paras aeg näitamaks, et midagi hakkab siiski toimuma.

Esimese asjana hakkan jäljendama radari katte tagumse serva katmist. Päris lennukil nägi see u nii välja:
Pilt

Ja mina tegin täna kiirelt algust nii:

Pilt

Aga hetkel pean kiire lõpu tegema, kuid märk on maha jäätud:)

Kk
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas kalle »

Sellele tööle antud aeg hakkab selleks korraks otsa saama. See siis tähendab seda, et ilmselt saan jätkata selle tööga sügisel, kui muud tööd on eest ära tehtud. Viimasest pildist on arenguid niipalju, et peale venitamist, liimimist ja kõvemat lihvi, hakkavad radari katte tagumised servad ilmet võtma. Paras uimerdamine on toimunud, aga eks see elu ju lainetagi oma rütmides. Igatahes ükskord ta valmib niikuinii !:)

Pilt

Pilt

Pilt

Kk
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas kalle »

Ega pole ju palju aega mööda läinud?:) Erinevad muud nikerdamised ja asjad on seda projekti viivitaud, aga mitte surmanud. Täna võtsin siis vaevaks see taas üles upitada.

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Ja nii juhtub kui kaotad valvsuse ja usaldad vana mudeli õpetust ja mujalt üle ei vaata. Tiib sai saetud paakide paigaldamiseks liiga lühikeseks ja vajas tagsi kleepimist ja pikendamist

Pilt

Pilt

Aga hetkel olen siis nii kaugel ja võib loota, et kunagi saab valmis kah:

Pilt

Kk
Kasutaja avatar
kalle
Moderaator
Postitusi: 1239
Liitunud: 17 Aug, 2005 21:23
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas kalle »

No mis mul öelda..aeg hakkab vist ikka pidevalt kiiremini minema, või milles asi. Midagi veel ehitada jõuab, aga pilte ei saa tehtud ikka. Panen nüüd vägisi ühe üldise ja laualt, ehk hiljem jõuab lisa tekitada. Hetkel tahan märku anda, et nagupeeaegu valmis ja viimased päevad olen teinud kiiruga kasti, milega seda transada nt nüd kolmapäevale kaasa.
Mul on mõned veel mahukamad vacud muide karbis ootamas, aga ka selle töömaht võttis ikka korralikult võhmale. Eks varu jäi ikka ka veidi:) Lõpuks jääb ikka see valmimise rõõm ja hetkel tundub, et võib rünnata järgmisi raskusi küll. ALATI saab paremini, aga hetkel on hinne rahuldav:)

Pilt

Kk
Kasutaja avatar
calico
Liige
Postitusi: 1209
Liitunud: 08 Apr, 2009 23:12
Asukoht: Laisholm - Jõgewa
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas calico »

No justkui nagu oleks ju valmis.. :dont_know:
mõni lömasted putukas tuuleklaasile ja pilootide näpujälgi uste peale? :P :twisted:
Aga tundub päris suur lahmakas ikka, möni ime et kaua läheb. Ega endalgi kipub mõne keerulisema projektiga kohe nõme vastumeelsus tekkima mingi etapi eel, ei lähene kuidagi see lõpp.
Siis vahel mõni fast assembly ergutaks huvi? :scratch: see vist töötab ainult minu peal, kalle põeb keerulise siseeluga lendvate koostetõbe! ;)
Meie asutuses töötamiseks ei pea te olema hull, kuid see tuleb kasuks...
simmtann
Liige
Postitusi: 217
Liitunud: 02 Mär, 2007 16:13
Asukoht: Tallinn, Nõmme, KIWA
Kontakt:

Re: Kalle lennukilood. Lockheed EC-121 Warning Star.

Postitus Postitas simmtann »

kalle kirjutas:No mis mul öelda..aeg hakkab vist ikka pidevalt kiiremini minema, või milles asi. Midagi veel ehitada jõuab, aga pilte ei saa tehtud ikka.

Kk
Sellest on kahtlemata kahju, sest kuigi ma ise suurem asi lennukihuviline pole, siis sinu teemad on olnud läbi aegade väga huvitavad jälgida. loodame, et foto ja kirjutamise hoog ikka lõpuni üle pole läinud.

Tanel.
Tehisintellekt ei suuda kunagi asendada inimidiootsust!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist