Enn Kaarma

Väljapaistnud isikud -- sõjaväelased, riigitegelased jmt. Kellest iganes peate vajalikuks kõnelda sõjandusega seoses.
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Enn Kaarma

Postitus Postitas denis23 »

http://www.testpilot.ru/memo/80/kaarma.htm

Olen kuulnud mitmest eestlastest kes teenisid NLiidu õhuvägedes, neist on kõige tuntuim vist Enn Kaarma. Kas keegi siin on temast midagi kuulnud?

Veel olen kuulnud eesti lendurist kes hukkus Afghaanis, vist Su 7 või Mig 23 peal.

Tean ka ühte meest kes oli omal ajal Tu-16 eskadrilli ülem, elus, elab Pirital. Väga tore vana. Hiljem oli Tallinna ALMAVÜ lennuklubi juhataja.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

Kuna mul hetkel lendurite elulugude korjamise periood ning Kaarma kohta väike lugu olemas, siis postitan selle ka siia. Allikas - miskine omaaegne ajakirjas Aja Pulss avaldatud artikkel. Sügava soovi korral võin ka numbri välja kaevara :wink:
Sündis 9. veebruaril 1942 Tallinnas. Lapsepõlv möödus Lohul Raplamaal, kui Enn oli 10 aastane siis pöördus pere tagasi Tallinna. Isa ehitas Hiiule maja ning Enn asus õppima Tallinna 10. keskkooli. Oli oma klassis noorim, kuna oli Lohul läinud kooli 6-aastasena.

Peale 8. klassi lõpetamist läks köievabrikusse tööle ning õhtukooli. Käis poksitrennis ning võttis seda tõsiselt. Sai meistersportlase tiitli, oli teise keskkaalu parim Eestis. Võitis selles kaalus 6 Eesti meistri tiitlit ning tuli N Liidu meistriks samas kaalus noorte klassis. 1962. a. osales ka N Liidu täiskasvanute meistrivõistlustel Kiievis ning sai seal 5. koha.

Samal 1962. aastal asus õppima Tšernigovi kõrgemasse sõjaväelendurite kooli, mille lõpetas 1966. a. kiitusega (punase diplomiga). Jäeti kooli instruktoriks ning töötas seal kokku viis aastat.

1971. aastal läbis edukalt katsed katselendurite kooli. Lõpetas selle kahe aasta pärast ning jäeti taas sinna tööle instruktorina. Õppis samal ajal Moskva Lennundusinstituudi õhtustel kursustel. Lõpetas selle 1975. a. ja taas kiitusega. 1976. aastal sai Katselendurite Ettevalmistusosakonna ülema asetäitjaks lendude alal. Sai samal aastal Lenini ordeni.

1982. aastal määrati Katselendude Keskuse ülema asetäitjaks. Kuid see ei tähendanud Kaarmale lendudest loobumist. Hukkus 14. detsembril 1983. a. lennuki katsetamisel.
Kuna nendest teistest Denissi mainitud lendureist Aja Pulss omal ajal ei kirjutanud, siis poleks mul midagi selle vastu kui keegi neist mulle mingi infi saadaks või siis siia samma kuhugi postitaks :roll:
kui sul on vanu lennundusega seotud pilte, dokumente või muud huvitavat - võta ühendust...
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

Ma ei tea kas see tore mees kes omal ajal 60-ndate alguses lõpetas karjääri Punalipulise Balti Laevastiku strateegiliste torpeedopommitajate eskadrilli ülemaks NLiidus ning hetkel rahulikult elab Pirita Kose eramus tahab et tema nimi kuskil läbi jookseks...
Mobutu
Liige
Postitusi: 190
Liitunud: 14 Nov, 2005 23:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Mobutu »

Teo Krüüner ja Vello Loemaa olid hävituslendurid. Kindlasti teavad nad ka teisi eestlastest sõjaväelendureid. Kel asja vastu tõsisem huvi, võiks nende poole pöörduda. Kuskil ajakirjas oli mõni aasta tagasi lugu eestasest, kes USA-s lendas F-14-ga.
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

Noh-jah. Ega ma nüüd nii tühja koha pealt ka ei ürita. :wink:

Krüüner ja Loemaa olid jah hävituslendurid. Lisaks olid veel pommituslendurid Lui Jaanson ning Otto Taur, kes lendasid Tu-16. Mis oleks selle torpeedolennuki hea kandidaat, kuid kumbki isik ei sobi eelkirjeldatud inimesega. Esimene neist elab (ja elas ka varem, peale KL pealiku aja) Tartus, viimane neist on kahjuks jäädavalt lahkunud, kuid elas enne seda ka Tartus ning oli Lennukolledžis õppejõud.

Oli seal veel mõni eestlasest Tu-16 piloot, kes hetkel meelde ei tule? Midagi nagu kummitab kusagil...

Veel oli selline eesti soost hävituslendur nagu Ants Arumeel, kelle kohta aga mul palju muud infi pole, kui et alustas Tallinna Aeroklubis ning hiljem oli üks esimeste seas N Liidu reaktiivhävituslennukeil (mis võib ka pisut legend olla, see esimeste reaktiivlennuki pilootide osa näiteks...)

Siis veel transpordilennuväes teeninud Oskar Arju (samuti eriti rohkem ei tea, kui et peale sõjaväge töötas Aerofloti Eesti osakonnas...)

Merelennuväe kohta võin vaid arvata seda, et oli vähemasti kolm meresõjalennukooli kursanti nimedega Meinhard Leibur, Feliks Maasik ja Hans Vadi. Neist ma ei tea sedagi, kas nad kõik (või üldse keski) ka lennukooli lõpetas. Ainult pilt on neist A. Künnapi raamatus...

Torpeedolennukite eskadrilli komandör polnud kindlasti hävituslendur. Kuigi eesti soost lendureid oli nii vähe, et väga võimalik, et keegi kedagi ikka teadis...

Sestap küsingi, et saaks rohkem teada saada. Ja loodetavasti saan küsida veel ning ehk veel ka nii mõnegi eelnimetatu käest :wink:
kui sul on vanu lennundusega seotud pilte, dokumente või muud huvitavat - võta ühendust...
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

Sorry Nublu, see mees pole mulle andnud loa avaldada tema nimi siin foorumis. Nii et anna andeks.


Selleks et sina poleks minu peale solvunud, annan sulle inffi lenduri kohta kes hukkus Afghaani sõjas:

24.10.1982 OЯССОН Олев Оттович м-р МиГ-21Р 263 ораэ (293 орап)
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

27.12.1985 ЛЕВЧЕНКО А. Н. п\п-к МиГ-23МЛД 655 иап

Nii palju kui ma saan aru, see on Pärnu polgu lendur..
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

See on m-r Ojassoni relvakaaslase anonüümne sõnavõtt..

....потом (hukkus) м-р яассон.летали на разведку. ведомым сысоев а.в.долго искали останки.не нашли.сысоев дал показания что был очевидцем падения с-та т.к.считался бы без вести пропавшим.присвоен орден.семья получала пенсию.в 90-ходили слухи что яассон жив.без ног.был в плену.живет в эстонии.
Kasutaja avatar
nublu
Liige
Postitusi: 926
Liitunud: 16 Dets, 2003 19:25
Kontakt:

Postitus Postitas nublu »

denis23 kirjutas:Sorry Nublu, see mees pole mulle andnud loa avaldada tema nimi siin foorumis. Nii et anna andeks.


Selleks et sina poleks minu peale solvunud, annan sulle inffi lenduri kohta kes hukkus Afghaani sõjas:

24.10.1982 OЯССОН Олев Оттович м-р МиГ-21Р 263 ораэ (293 орап)
hm, õige oleks vist ikka Jaasson, Olev Ottovitš.
http://www.epl.ee/artikkel_311967.html

Aga tänud ka selle nimekuju eest. Ehk leiab selle järgi otsides migit lisainfi, nagu täpse sünniaja :roll:
kui sul on vanu lennundusega seotud pilte, dokumente või muud huvitavat - võta ühendust...
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

16.04.1952

http://www.reznik.pri.ee/list_knigi.cfm?person=jaasson

ja trükisõnas ta

http://www.moles.ee/04/Dec/24/12-1.php

NL lennuväe kaotused Afganistanis

Потери летного состава ВВС СССР в Афганистане

http://www.airwar.ru/history/locwar/afg ... afgan.html

*

Valgas on õppinud ka Irma Jaasson. Eniro järgi ta praegu - Mehaanika 6 Türi 72214 3879093 (see avalik teave).

*

Isa Otto Peetri p. Jaasson
Vt Valga Maa-arhiiv VAMA.V-472.2.344
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

See ajaleheartikli versioon Jaassoni kohta kõlab nagu supiaur, kaotuste allikas on selgelt kirjas, et ta lendas MiG-21 luurevariandiga ja teenis n üksikus luurepolgus.

Sellised lennukid küll pommitajaid ei eskortinud, selleks tarbeks olid ikka teised väeosad. Luurevariandile pandi küll peale reaktiivmürskude konteinerid, et tagasiteel "vaba jahti" pidada, kuid et luurelendurid pommitajaid eskortisid, kuulen küll esmakordselt.

Neli kuud hiljem - ühel lennuretkel, kus ta ülesandeks oli pommituslennukite katmine - sai tema juhitud lennuk seniitraketiga pihta. Tema ema andmete kohaselt - saadud Jaassoni sõjakaaslastelt - oli Olev kohusetundlik ja käis ka teiste eest lendamas, sest noored Nõukogude lendurid purjutasid Afganistanis kõvasti

Vahest oli ta oma luurelennukiga nuuskimas Pakistani õhuruumis?
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas EOD »

Motopiibli autor Arseni Palu elas küll Pirita linnaosas ja oli Nõukogude poolel lendur. Lendas Il-2 peal. Oli lennuõpetaja. Igati tore mees oli, kahjuks surnud 24. aprillil 1997. Seega temast jutt pole.
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

nublu kirjutas:Lisaks olid veel pommituslendurid Lui Jaanson ning Otto Taur, kes lendasid Tu-16.
sattusin juhuslikult sellele postile ja tahtsin parandada. Lui Jaanson lendas pommituslendurina TU-4 ja IL-28'ga. Esimesega vaid 2a väljaõppes. siis tulid uued IL-28'd ja järgmise kahe aastaga õpiti nende peale ümber ja nendega lendaski armeeteenistuse lõpuni.
mommu12
Uudistaja
Postitusi: 5
Liitunud: 06 Apr, 2008 20:44
Asukoht: viljandimaa
Kontakt:

Postitus Postitas mommu12 »

Enn Kaarma abikaasa elab Viljandis.Tal pidi ka poeg olema.Töötan müüjana ja juhuslikult kliendiga suheldes tuli välja et ta Enn Kaarma oli tema abikaasa.Poeg pidi olema täielik isa koopia. :shock:
PÄRI
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist