kapten Aleks Kurgvel

Väljapaistnud isikud -- sõjaväelased, riigitegelased jmt. Kellest iganes peate vajalikuks kõnelda sõjandusega seoses.
Kasutaja avatar
harri13
Liige
Postitusi: 555
Liitunud: 20 Jaan, 2006 20:30
Asukoht: haava salu
Kontakt:

Re:

Postitus Postitas harri13 »

sadist kirjutas:a selle luuraja meenutused olid ühes "Kirjutamata memuaaride" raamatus ja on järelikult ka "Vikerraadios" kõlanud.neid raamatuid on terve sari,see konkreetne lugu oli mustade kaantega väljaandes ja loo pealkiri oli "Olen elanud kolme nime all"või midagi sarnast.kutt kirjeldab seal,kuidas Kurgvel ja keegi Kurt Strobel eesti sõjamehi luuresse värbasid ja gruppe Eestisse lennutasid.tolle kooli kohta ta eriti palju ei rääkinud,kirjeldas täpsemalt eestisolekut ja vahelejäämist."Kirjutamata memuaaride" raadiosaates on üks teine luuraja ka oma meenutusi heietanud,tema oli samuti Kurgveli värvatud ja nemad jäid ka väga kiiresti vahele.aga sellega,kelle poolt neid gruppe juhiti,oligi mingi imelik kamm,sest ehkki kutid värvati 1944sügisel Saksamaal,õppisid nad briti raadiojaamadega töötama..ja kui mu mälu mind ei peta,siis see kutt ütleski,et tegelt allusid nad brittidele ning Eestisse jõudes (1945 kevad,praktiliselt sõja viimased päevad)pidid nad inglastega raadioside looma,kuid see ei õnnestunud.
tegelikult juhtus nii et nad tulid umbes 20 aprilli öösi ja Kapten Kurgvel
ütles et sõja lõpus vormistatakse teid inglaste alluvusse ja see Kurt Strobel oli varjunimi.nad üritasid kontakti võtta sakslastega kuid see ebaõnnestus.kui nad kinni langesid siis pakkusid venelased neile uuesti luuert,kuid kuna Kapten Kurgvel ütles et lääne ja vene vaheline sõda on utoopia siis nad loobusid.ja loo nimi on:Unustage oma nimi.ja pildi all on kirjas:Mees kes on kandnud 3 nime
Elagu Eesti Wabariik!
Peaasi et oleksime iseseisvad ja juhid oleks õiged!
Andres
Liige
Postitusi: 61
Liitunud: 31 Okt, 2005 10:56
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Andres »

Tänan, et viitsisite täpsustada. Üritan väljaande leida ja ise edasi uurida. Kui kellelgi veel sama teema kohta mingi infokild ette jääb, siis võib ka teada anda. Pigem tuleks vist teema luure või sissinduse alla kantida.
Kasutaja avatar
sadist
Liige
Postitusi: 1047
Liitunud: 23 Juul, 2006 21:04
Asukoht: Paldiski
Kontakt:

Postitus Postitas sadist »

harri13,teil on 100 prossa õigus.ma lihtsalt lugesin seda nii ammu,et et ei mäletanud kõike täpselt.otsisin need memuaarid täna üles ja oleksin end ise parandanud,kuid te jõudsite ette.tänan.
Kasutaja avatar
harri13
Liige
Postitusi: 555
Liitunud: 20 Jaan, 2006 20:30
Asukoht: haava salu
Kontakt:

Re:

Postitus Postitas harri13 »

sadist kirjutas:harri13,teil on 100 prossa õigus.ma lihtsalt lugesin seda nii ammu,et et ei mäletanud kõike täpselt.otsisin need memuaarid täna üles ja oleksin end ise parandanud,kuid te jõudsite ette.tänan.
pole midagi.See on kõige huvitavam memuaaride raamat ja ma olen neid osasi lugenud palju ja kuna mul jääb meelde siis ma mõtlesin et võiks täpsustada teid
Elagu Eesti Wabariik!
Peaasi et oleksime iseseisvad ja juhid oleks õiged!
Kasutaja avatar
harri13
Liige
Postitusi: 555
Liitunud: 20 Jaan, 2006 20:30
Asukoht: haava salu
Kontakt:

Re:

Postitus Postitas harri13 »

harri13 kirjutas:
sadist kirjutas:a selle luuraja meenutused olid ühes "Kirjutamata memuaaride" raamatus ja on järelikult ka "Vikerraadios" kõlanud.neid raamatuid on terve sari,see konkreetne lugu oli mustade kaantega väljaandes ja loo pealkiri oli "Olen elanud kolme nime all"või midagi sarnast.kutt kirjeldab seal,kuidas Kurgvel ja keegi Kurt Strobel eesti sõjamehi luuresse värbasid ja gruppe Eestisse lennutasid.tolle kooli kohta ta eriti palju ei rääkinud,kirjeldas täpsemalt eestisolekut ja vahelejäämist."Kirjutamata memuaaride" raadiosaates on üks teine luuraja ka oma meenutusi heietanud,tema oli samuti Kurgveli värvatud ja nemad jäid ka väga kiiresti vahele.aga sellega,kelle poolt neid gruppe juhiti,oligi mingi imelik kamm,sest ehkki kutid värvati 1944sügisel Saksamaal,õppisid nad briti raadiojaamadega töötama..ja kui mu mälu mind ei peta,siis see kutt ütleski,et tegelt allusid nad brittidele ning Eestisse jõudes (1945 kevad,praktiliselt sõja viimased päevad)pidid nad inglastega raadioside looma,kuid see ei õnnestunud.
tegelikult juhtus nii et nad tulid umbes 20 aprilli öösi ja Kapten Kurgvel
ütles et sõja lõpus vormistatakse teid inglaste alluvusse ja see Kurt Strobel oli varjunimi.nad üritasid kontakti võtta sakslastega kuid see ebaõnnestus.kui nad kinni langesid siis pakkusid venelased neile uuesti luuert,kuid kuna Kapten Kurgvel ütles et lääne ja vene vaheline sõda on utoopia siis nad loobusid.ja loo nimi on:Unustage oma nimi.ja pildi all on kirjas:Mees kes on kandnud 3 nime
Vabandage.Ma parandan end:Kpt. Kurgvel pidas Vene-Lääne sõja mitte
puhkemist UTOOPIAKS
Elagu Eesti Wabariik!
Peaasi et oleksime iseseisvad ja juhid oleks õiged!
harryt
Uudistaja
Postitusi: 15
Liitunud: 05 Aug, 2006 0:11
Asukoht: Minnesota, USA
Kontakt:

Postitus Postitas harryt »

.


Mul on väga kibe mälestus Kurgvelist: 1945 a. aprillis olime (ema, 10 a.õde, mina 12 a.) ida-Saksamaal Kühlungsbornis, kuhu olid koondatud eesti ja läti ohvitseride perekonnad. Mu isa oli langenud jaanuaris Oppelni all, Rebase rügemendis pataljoniülemana. Emal oli olnud enne jõule rinnavähja operatsioon. Venelased olid juba ligidal, kui Kurgvel ja paar teist ohvitseri saabusid sinna suure bussiga et perekondi läände viia. Buss laeti igasugust kraami täis, vaatasin ise kuidas kartulikotte ja õmblusmasin pandi bussi katusele. Emale ja meile ei aga ei olnud ruumi.
Me hakkasime jala astuma, pääsesime üle noatera venelaste kätte sattumisest. Ema suri mai lõpus.
Minu teada ei ole Kurgvel kunagi lahingus olnud, tagalatäkk kogu aeg.
Eesti s6javae kapteni poeg.
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Kurgvel

Postitus Postitas istorik »

Mul igatahes asjad veidi sassis eelneva info kohapealt:
-luuregrupp saabus Eestisse 20.aprillil, et kontakti võtta sakslastega.
Eeldan, et 1945 aastal? Seljuhul milliste sakslastega Eestis?
-Kurt Strobel oli varjunimi. Kelle- kas Kurgveli?
- luuregrupp ei läinud venelastega koostööle, sest Kurgvel oli öelnud jne. Kas siis Kurgvel oli grupiga Eestis kaasas? Kuidas sai ta siis samal ajal olla Saksamaal, nagu Harryt just kirjeldab?
Kasutaja avatar
sadist
Liige
Postitusi: 1047
Liitunud: 23 Juul, 2006 21:04
Asukoht: Paldiski
Kontakt:

Postitus Postitas sadist »

Nad pidid siin luuret teostama ning raadiojaamaga sakslastega ühendust võtma,kuid kutsungile ei vastatud.Kurgvel ja Strobel olid kaks erinevat isikut,Strobel oli mingi luurekooli võll.
Kurgvel ise oli Saksamaal ja ütles tüüpidele ennem nende siiatulekut,et Venemaa saab liitlaste käest lutti;seetõttu nad koostööst keeldusidki.
Kasutaja avatar
Frost
Liige
Postitusi: 47
Liitunud: 09 Mär, 2008 14:59
Kontakt:

Re: kapten Aleks Kurgvel

Postitus Postitas Frost »

Pekka Erelti uus artikkel Aleks Kurgvelist "Luuraja, kes päästis õhkimisest Tallinna veevärgi"

Kui kellelgi on Aleks Kurgveli kohta infot, mida on-line meedias ei ole avaldatud (k.a. sõjajärgse perioodi kohta), siis oleks selle eest väga tänulik.
Cyberbear
Liige
Postitusi: 253
Liitunud: 27 Mär, 2006 18:03
Kontakt:

Re: Kurgvel

Postitus Postitas Cyberbear »

istorik kirjutas:-Kurt Strobel oli varjunimi. Kelle- kas Kurgveli?
Sellenimeline mees oli 20-30ndatel omanimelise bigbändi juht kui mu mälu hetkel ei peta. öö ei lase magada :google: :write:
Kasutaja avatar
skulmars
Liige
Postitusi: 252
Liitunud: 06 Veebr, 2007 17:57
Kontakt:

Re:

Postitus Postitas skulmars »

harryt kirjutas:.


Mul on väga kibe mälestus Kurgvelist: 1945 a. aprillis olime (ema, 10 a.õde, mina 12 a.) ida-Saksamaal Kühlungsbornis, kuhu olid koondatud eesti ja läti ohvitseride perekonnad. Mu isa oli langenud jaanuaris Oppelni all, Rebase rügemendis pataljoniülemana. Emal oli olnud enne jõule rinnavähja operatsioon. Venelased olid juba ligidal, kui Kurgvel ja paar teist ohvitseri saabusid sinna suure bussiga et perekondi läände viia. Buss laeti igasugust kraami täis, vaatasin ise kuidas kartulikotte ja õmblusmasin pandi bussi katusele. Emale ja meile ei aga ei olnud ruumi.
Me hakkasime jala astuma, pääsesime üle noatera venelaste kätte sattumisest. Ema suri mai lõpus.
Minu teada ei ole Kurgvel kunagi lahingus olnud, tagalatäkk kogu aeg.
Kurgveli 1950. aastal kirja pandud versiooni leiab siit:
http://www.rindeleht.ee/foorum/phpBB2/v ... =13&t=8350
Viimati muutis skulmars, 20 Aug, 2013 20:23, muudetud 2 korda kokku.
Alati võib pakkuda Eesti üliõpilasorganistasioonide sümboolikat, fotosid 2MS eelsest ajast
Kasutaja avatar
sadist
Liige
Postitusi: 1047
Liitunud: 23 Juul, 2006 21:04
Asukoht: Paldiski
Kontakt:

Re: kapten Aleks Kurgvel

Postitus Postitas sadist »

Kurt Strobel(1904-1982)-viiuldaja 1918a asutatud koolipoiste ansamblis,millest kasvas eesti esimene dzässorkester "The Murphy Band".Sai ajapikku orkestrijuhiks,alates 1931a mängiti restoranis "Gloria" ja laiemat tuntust koguti ringhäälingu ülekannetega.
Saksade luurekoolis oli Strobel majandusmeheks.Ei kasutanud varjunime.
Suri Austraalias.
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6234
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: kapten Aleks Kurgvel

Postitus Postitas kaur3 »

Kasutaja avatar
sadist
Liige
Postitusi: 1047
Liitunud: 23 Juul, 2006 21:04
Asukoht: Paldiski
Kontakt:

Re: kapten Aleks Kurgvel

Postitus Postitas sadist »

http://arhiiv.err.ee/vaata/kirjutamata- ... l-saadjarv

Endel Saadjärv (varjunimi) jutustab mälestusi sõjalõpu Saksamaalt. Värvati radistina luurekooli. Lendas 22. aprillil 1945. a Rügeni saarelt okupeeritud Eestisse. Maabus Turba asulas, pidas raadiosidet Saksamaa ja inglastega. Kuus kuud oli metsavend, karistati 25+5 aastat.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist