1. leht 4-st

Sisside majutus

Postitatud: 12 Jaan, 2009 21:15
Postitas kert122
Kui siin teemas sissitakse, siis tekkis idee panna yles paar pilti, kuidas on asju lahendatud, ilma et peaks tassima telke kaasa.
Pilt
antud juhul meie talvine harjutus.
Pilt
ja siin näidis.

kasutatud on rootsi telkmantleid, käivad omavahel kokku ja ajavad asja ära.
kas keegi veel kasutab neid, ja on äkki yht-teist pajatada.

Telgid

Postitatud: 13 Jaan, 2009 20:29
Postitas Heigo
üle hulga aja näeb asjalikku lahendust, ise praktiseerin 12 Rootsi telkmatliga, sellisel kujul majutab 20 sõdurit.

Kas initsaator kirjeldaks lähemalt, mitu telkmantlit ita igale telgile kasutas.
Tegelikult peaks see pilt olema sõduriõpikus.

Postitatud: 13 Jaan, 2009 20:48
Postitas kert122
igal mehel on kaasas yks telkmantel, nii et pöhimötteliselt kuni jaoni sai pandud yhte telki.soojusega on selline lugu, et priimustega saab sooja ka, kuna telk tuleb siiski madal.
ainuke halb asi asja juures on, et kondets tekib, kuid siiski mötekam kui palja taeva all magada vöi suurt telki kaasas tassida, minu arust peaks köik arvestama sellega, et päris olukorras on suur töenäosus, et me käime jala, ja autosid praktiliselt ei näe, järjelikult peaks seda praktiseerima ja harjutama.
miskipärast harjutatakse ikka soojas telgis ja katlatoidul.

Postitatud: 13 Jaan, 2009 21:15
Postitas Madis22
Piirivalve sissikompaniides pakiti telgid ja telgiahjud meestele selga. Sai hakkama küll. Õnnestus endalgi mõnel korral keset ööd korstent telgist välja visata ja veel küdevat ahju varem ettevalmistatud auku tühjaks valada, et sellega siis paar kilomeetrit krossijooksu teha. Kord sain eemaldumisel ka telgi oma kukile, aga et ma olin tollal veel 60 kg ringi poiss, siis oli seda mulle pisut palju. Huvitav kuidas sellise telkmantlitest valmistatud jao elamisega eemaldumine õnnestuks.

telkmantel on suvine asi

Postitatud: 13 Jaan, 2009 21:15
Postitas UR
Tere!

Kas sa sellises asjanduses talvel kahh magatud saad? Muidu suvel jahh on asi. Aga kevadel, talvel ja sygisel on vaja riideid kuivatada. Et ilma plekkahjuta on asi nadi. Sommide sissitelk on isikliku kogemuse pöhjal yber asi. Meie kliimas läheb asi muidu kiirelt nutuseks - köhaseks.
Lepo jamagamiskott päästavad aga yle nädala selliselt elada märjaga on kahtlane ettevötmine.

Postitatud: 13 Jaan, 2009 22:18
Postitas kert122
sai magatud, ei ole mönus ettevötmine aga saab magatud, yks mees valvab priimuseid ja saab hakkama kyll.
aga kes on öeld et peakski mönus olema :twisted:

Postitatud: 13 Jaan, 2009 23:05
Postitas sven
Telkmanteltelgis on mul õnnestunud talvel elada neli nädalat Norra Mägedes (Norras on need valmistatud presendist, muidu täpselt samad). Kõige karmim oli, kui paar päeva järjest pidas -36 kraadiC. Sai ilusasti hakkama, jäi ellu. Telgi peale oli ainult üks OPTIMUS priimus.

Telkmanteltelk on pigem kasutamiseks patrullile-ülesande täitjale ja sel perioodil on sellest majutust piisavalt. Eks hiljem saab omade juures puhata soojas talumajas, punkris või plekkahjuga telgis.

Üks mantel kaalub ca 1 kg ja see mahub rakme tasku ära. Teise tasku võib panna priimuse ja lambiõli-piiritust (kulu 2liitrit ööpäevas).
Telk käib üles 3min ja maha mõne hetkega. Jõuab joosta küll sellega ja söepanni ei peagi tühjendama.

Nööpimisskeemid on ühest kuni lõpmatuseni (1,2,3,4,5,7,8,10,~jne), niipalju kui on mehi, niipalju nööbitakse ka mantleid.
Toestusvaiasid ei ole, katus tõmmatakse lihtsalt nööridega puude vahele pingule.

Universaalne asi.

Sissitelk ja rootsi telkmantlid

Postitatud: 14 Jaan, 2009 19:07
Postitas Heigo
Kõigepealt Soome armee sissitelk. Eestil neid tabelvarustusena ei ole.
Need, mis on Soomest erinevatel aegadel ostetud on enamus omadega läbi. Ahjusid ei viitsinud keegi korralikult puhastada, mille tõttu happeline tuhk sõi metalli ruttu läbi. KVLK oli eriti kurb näide.
PS! Neid Soome armee sissitelke meil ei ole ja ei tule.

Seetõttu on oluline just see Rootsi telkmantlite variant:
Rootsi telkmantel 12 mehelisel jaol on võimalik kokku panna korralik telk, mis mahutab võitlejad ja varustuse.
Vaiad, millega telki üles panna saab Rootsi labidaga mõõta:
Mõõdud mälu järgi:
Keskmise vaia kõrgu: 2x Rootsi labidas+ 1x labida tera
Seinavaiad: 2x Rootsi labidas+ 1x labida tera
Kinnitusvaiad: 1x Rootsi labida tera ( vai peab olema konksuga-puuoks)

Postitatud: 14 Jaan, 2009 19:34
Postitas sven
Heigo, ma ei teadnudki, et 12 mehe telk on olemas, millel on veel seina vaiad. Kust see pärit on ja kas saad selle pilti või juhendit siia panna?
Põhiliselt, mis mina tean, on põõsaste või puude külge pingutatava katusega. Juhendid (Norra, Rootsi) on olemas ja fotod ka kõikide näidistega telklaagrist.

12 meest-12 telkmantlit=telk

Postitatud: 14 Jaan, 2009 22:26
Postitas Heigo
12 Rootsi telkmantlit tuleb kokku panna ja tulebki telk välja. Vaiad mõõtsin ise labidaga ära (praegu kirjutan mälu järgi). Keskmine vai tuleb teha otsast pikalt peeneks-tervaks, sest need augud, mis on telkmantli otstes on väikese läbimõõduga. Keskimine vai võib olla ka otsast jäme aga siis võib sinna lüüa naela.
VAIAD LÕIKAD ISE VÕPSIKUST!
Vaiadest:
1 kesmine vai, 12 külgvaia (paigalda 45 kraadise nurga all) ja 12 oksaga vaia, mis tuleb panna läbi telmantli valge paela-sellega ka pingutab, kinnitab telgia alaserva.
Meenub et Viru pataljonist endine ajateenia, kes ütles , et neile oli üks veebel sama põhimõttel telki ehitanud Rootsi telkmantlitest. Aasta oli siis vist 2002. Praktiseerisin seda Tallinna malevas mingi aeg õpperühmale näitamiseks.
Soovitasin selle näite sõduriõppikusse panna aga "rangeritele" meeldivad moodsama lõike ja materjalidega telkmantlid ja nii see jäi.

Postitatud: 14 Jaan, 2009 23:30
Postitas wanapagan
Heigo,ega sul sellest soome telgist pilti pole? kas jõesuus mitte soome omad polnud?

Postitatud: 15 Jaan, 2009 2:07
Postitas wanapagan
Heigo,ega sul sellest soome telgist pilti pole? kas jõesuus mitte soome omad polnud?

Soome armee sissitelk

Postitatud: 15 Jaan, 2009 7:58
Postitas Heigo
See telk on mõeldud 9 mehele, seljakotid koos meestega sisse ei mahtunud. Narva-Jõesuusse neid osteti küll. KVLK-s oli neid ka aga ei jätkunud kõikidele jagudele kui õppurite kompanii sissharjutusele läks- osad said kaasa rootsi telgid ja ka vene telke malm ahjuga!!!!!
Ma vaatan, mul peaks kuskil olema alles pilt Soome armee sisstegist Soomes õppimise ajast

Postitatud: 15 Jaan, 2009 8:23
Postitas Madis22
Hajutatud tegevuse ajal on sissijagu ja -rühm pigem logistilised üksused, sõditakse väikeste gruppidena. Kuni grupp on lahingülesannet täitmas, telki kaasa ei lohistata. Kui ülesanne täidetud, siis minnakse tagasi jao või rühma baasi, kus siis soojas telgis end välja puhata ja riideid kuivatada saab. Ja see baas asub territooriumil, kus vaenlase suuremate üksuste liikumist ei ole keegi takistamas.

Unistustes peagi sissisõda pidav mees peab arvestama võimalusega, et lisaks tema rakmetele, seljakotile, relvale, suurendatud kogusele toidumoonale, laskemoonale ja lõhkematerjalile võib talle selga sattuda telk või telgiahi. Ning seda kõike keset ööd kõige magusama une pealt, kus telgi pakkimisele aega ei kulutata. Viskad seljakoti selga ja juba kuhjavad paar kaasvõitlejat telgi selle otsa ja sellele järgneb mõned head kilomeetrit vasak-parem, kuni õnnestub vaenlane maha raputada ja suhteliselt turvalisse kohta jõuda.

väike sissigrupp saab ööbitud ka sellises varjualuses:

Pilt
kaks telkmantlit omavahel kokku ühendatud, visatud üle mahapainutatud peene puu (puudub nööridega mässamise vajadus) ja kinnitatud nelja vaiaga maakülge.

Postitatud: 15 Jaan, 2009 8:36
Postitas Lupus
Ühest telkmantlist saab väga ilusa "bibi". Ja üks mees mahub sinna ära kah ,varustus ja relv veel ka. Kitsas on muidugi . Kui keerad siis keerad KP l ka külge :-) . Aga vihm ei saja otse pähe ja tuule eest ka varjul