Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Vasta
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Gideonic »

USA eriüksuslased harjutasid Leedus (nende Kaitseliidu vastega) sissivõitlust Venemaa vastu:
Armed with rifles and light machine guns, as well as training versions of the AT4 recoilless rifle, a single-shot disposable derivative of the famous 84mm Carl Gustaf, and the FIM-92 Stinger man-portable surface-to-air missile system, or MANPADS, the groups ambushed mock enemy convoys and low-flying aircraft during the exercise. Using a combination of Humvees and civilian vehicles, the teams also appears to have conducted scout and reconnaissance type missions to monitor the movements of the simulated opposing force. It’s not entirely clear, but some of the KASP personnel may have taken on the role of the aggressors, as well.
...
The Pentagon’s latest budget request for the 2019 fiscal year includes more than $59 million for stockpiles of equipment in Europe to support rapid deployments of special operators and more than $36 million to improve base areas to support the movement of those personnel and supplies, as well as nearly $56 million to step up cooperation with friendly special operations forces in central and eastern Europe.
Artiklis oli ka huvitav viide aastatagusele teisele õppusele USAs Lääne-Virginias:
U.S. And NATO Special Ops Just Fought a Fake Guerrilla War in West Virginia

But this wasn’t another remake of the movie Red Dawn or a weird time-traveling short story. It was a real life, routine exercise called Ridge Runner 2017 that occurred in February 2017. The particular group of participants – including special operators from the Baltic States of Estonia, Latvia, and Lithuania, all of whom are NATO members – and certain practice sessions suggested the event had a lot to do with Russia’s increasingly revanchist polices in Europe.
Pilt
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Selles Leedu harjutuses KASPi sõdurid tegid varitsuse erariietes.
KASP.jpg
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Kapten Trumm »

See USA sissi-sebimine oma varustuselt on kui kinnitus minu sõnadele (ja kes rääkis, et Stingerit pole vaja??). Ma lisaks sellesse kompotti (kui nii kallid riistad kui Stinger on olemas) veel NLAW-i.
Just selleks, et kriitilised ja/või ohtlikud masinad esmajärjekorras kindlalt ära kustutada. Nt kolonni ees tuleb kaks tanki - laseme need puruks ja veoautosid on aega AT-4ga küll küttida.

Selliste ürituste surmaoht on just kolonne saatvad lahingukopterid, millise kombe omandasid venelased Afganistanis. Maapealsete asjadega saab hakkama, aga kui sa tuletegevusega enda asukoha välja annad, teevad kopterid sind pulbriks ning kaitsta pole end millegagi, kaevikuid kaevata aga kiireloomuline tegevus ei pruugi võimalust anda. Selles seisneski Stingeri operatiivne efekt Afganistanis - peale esimesi suuremaid kaotusi teeäärsetes varitsustes hakkasid venelased olulisemaid kolonne turvama õhust ja sealsel maastikul oli see surmaohtlik - kui orus liikuva kolonni eest peidab sind kõrguste vahe (istud kõrgemal), siis kopterite eest ei varja sind midagi. Ja kui massilist Manpadsi poleks tulnud, oleks modzaheedide põhilise lahinguliigiga (varitsus teede ääres) kogu moos olnud.
Peale kopterite eemale peletamist aga said nad soovitud tegevusega jätkata ja arendades tegevust edasi, hakkasid nad koptereid varitsema ENNE nende jõudmist peamisse lahingupaika (ehk varitsuse alale), tulistasid ühe alla, teine lasi jalga ja varitsus ohtu ei sattunud. Samamoodi jookseb Manpadsi teema läbi Soome uue maaväedoktriini-2015 filmidest.

Sestap tundub mulle meiemaine varitsustegevus küll vajalikuna, kuid A-stani kogemuste põhjal lühikese elueaga - töötab senikaua, kui kolonne hakatakse kopteritega saatma. Suurtükiväega lihtsalt metsa lagedaks tulistamiseks on vastane liiga väike ja metsa liiga palju - laskemoon kulub ja seda on vaja juurde tuua. Termokaamerate ja eri pardarelvadega kopter aga on piisavaid paindlik instrument teeäärte sondeerimiseks ja kui sul tema vastu riistu pole, siis piisab selle kohalolekust üksuse maha surumiseks (või selle kollektiivseks suitsiidiks). :roll:

Mi-24 ja Mi-28 on elulistes kohtades soomustatud enamvähem soomustransportööri tasemel, st käsirelvadest selle pihta täristamine reedab asukohta, kuid annab vähe efekti.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Jah, selles Leedu harjutuses sissidel olid ka Stingerid.

Ma olen Stingereid nõudnud Eesti sissidele juba palju aastaid ja mulle on väidetud vastu, et selliseid pole vaja - Eestil on ju Mistralid, keegi ei luba eestlastele Manpadse, jne., jne.

Grrr...

Kui varitsust tehakse kaugelt teest distantslõhkeseadmetega siis varitsemas on ainult näiteks üks lahingpaar augus termokilega - ja Stingerid poleks hädavajalikud, aga ikka neid on vaja.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Martin Herem »

Ma ei võtaks sõna, kui siin ei oleks süüdistusi (mitte tingimata minu aadressil). Ja ma ei loodagi, et Trumm sellest meelt muudab.
a) Stingerid ei ole ebavajalikud sissidele. Kuid kui enne tuleb need anda staatilisematele, suurematele ja parema tulejuhtimisega üksustele või kriitilisemate objektide kaitseks. Kuid vahendeid vähe, siis keegi jääb ilma. Mitte - pole vaja.
b) 10 liikmelisel (rääkimata väiksemast) sissiüksusel, on passivsete meetmetega end lihtsam kaitsta, kui pataljonil või kompaniil.
c) Eesti oludes ja olematu tulejuhtimisega, on üsna suur võimalus, et Stinger jääbki kasutamata.

See et Leedu või mõne teise riigi sissid (eriüksused), harjutavad sõda Stingeritega, ei muuda neid punkte mitte kuidagi. Täpsemalt, ei maksa võrrelda USA ja Eesti varustamise võimalusi.

Enne kui keegi jälle Ukraina teemasse tahab minna - seal andsid venelased mardikatele tõesti JVR tasemele ÕT relvi ... nendele, kes kaitsesid olulisi objekte, mitte suvalistele jalaväe üksustele.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Martin Herem kirjutas:Eesti oludes ja olematu tulejuhtimisega, on üsna suur võimalus, et Stinger jääbki kasutamata.
Selles suhtes Martinil on õigus.

Kui aga oleks üleriigiline andmesidevõrk (näiteks SecureChat) nii igaüks kes näeb vaenlase koptereid lendamas võiks saata spetsiaalse õhuvaatlussõnumi (väga lühike piiks eetris): Kaks vaenlase lahingukopteri punktis see ja see suunaga see ja see. Sõnum läheks üleriigilisse juhtimiskeskusesse ja maakondlikku juhtimiskeskusesse. Nendest saadetakse koheselt sama info nendele Stingereid omavatele üksustele keda info võiks huvitada. Seega Stingerimehed ajaks end valmiks tulistama juhul kui koperdajad eksivad nende kohale.

Selle sama andmesidevõrgu kaudu sissid saaksid info vaenlase kolonnide liikumisest nende suunas ja kannaksid ette varitsuse tulemustest.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Martin Herem »

Põhimõtteliselt on kõik õige. Isegi Vikerraadioga saab õhuhoiatust teha. Isegi facebookiga. Sots meedias saab muuseas isegi paremini "kolonnidest" teavitada, kui raadiosidega. Kaasa või terve elanikkond.
Aga siis peab see Stingeri mees olema positsioonil või selle vahetus läheduses (no 200m). Positsioon peab olema sisuliselt suur lage ala, mis tagab umbes minutipikkuse vaatluse aja.
Ma ei ole Stingeri spetsialist, kuid kindlasti on lask vaja ettevalmistada. Ja minu teada ei saa sa seda tundideks ette valmistada.
Kuskil varitsustes või muudes tegevustes ei pruugi siss oma vastasena aga lennuvahendit üldse kohata.
Kordan üle: Esmalt on vaja varustada manööverüksused, kes kindlasti kohtuvad lennuvahenditega. Alles siis saab mõelda neile, kes äkki kohtuvad.

Kui nüüd on valida, kas hektarite kaupa termokilet või stinger ... mina võtaks kilet ja stingerid jätaks neile, kellel seda rohkem vaja on.
Ma olen kunagi sellist "nähtamatuks tegevat mantlit" Iraagis näinud. Tööstuslik maskeerimisvõrk nagu iga teinegi, kui sellele oli lisatud veel üks kiht. Nagu vanasti termotekid olid. Aga see kõik oligi tööstuslik komplekt.
Äkki mõni tööstur võtab asja ette? Sellised 2x2 meetrit individuaalsed "mantlid". Tundub reaalsem kui see paar aastat tagasi tehtud mantel.
siilike
Liige
Postitusi: 173
Liitunud: 21 Sept, 2010 17:33
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas siilike »

Kapten Trumm kirjutas: Mi-24 ja Mi-28 on elulistes kohtades soomustatud enamvähem soomustransportööri tasemel, st käsirelvadest selle pihta täristamine reedab asukohta, kuid annab vähe efekti.
Aeg on vahepeal edasi läinud. Lisaks lahingukopteritele kasutatakse ka droone.

Oskab keegi kommenteerida, kuidas Stingeriga paari tuhande meetri kõrgusel uitavat drooni alla võetakse? Ja kuidas sissid selle üles leiavad? Nurkkiirused on väikesed, aega vaatluseks on parasjagu (võrreldes kopteritega), asuvad pigem "pea kohal", aga kuulda raske ja visuaalselt otsida aeganõudev.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Ma olen ise teinud termokilega telke, kohe peaksin jälle tegema järgmise sissiharjutuse jaoks. Selle sees magav siss või selle sees jahtiv sniper pole termokaameraga nähtav.

3m x 2m laiguline present mille sisse poole õmmelda odavad termokiled. Loomulikult originaal Kosmosetekk on veelgi parem (vastupidavam) kui termokile, need aga maksavad palju rohkem.

Tööstuslik termopresent oleks lausa suurepärane asi.
Kasutaja avatar
Juhani Putkinen
Liige
Postitusi: 2306
Liitunud: 02 Nov, 2007 16:21
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Juhani Putkinen »

Martin Herem kirjutas:Isegi Vikerraadioga saab õhuhoiatust teha. Isegi facebookiga. Sots meedias saab muuseas isegi paremini "kolonnidest" teavitada, kui raadiosidega. Kaasa või terve elanikkond.
Sellest ei tule midagi heat välja. Vikerraadio on liiga aeglane. Kuidas info jõuab lahinguväljalt kiiresti sinna Vikerraadiosse nii, et vaenlase poolt lisatud valeinfot ei edastada?

Mobiilide ja igasuguste sotsmeediate kasutamine sõjaliseks otstarbeks on vaja täielikult keelata.

Oma turvaline kõrgetasemeliselt krüpteeritud andmesidevõrk on hädavajalik. Kaitseliidul on oma vana võrk olemas, aga see on vaja uuendada ja laiendada selle kasutust.
Viiskümmend
Liige
Postitusi: 2083
Liitunud: 04 Aug, 2010 12:33
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Viiskümmend »

Mitte paha pärast aga siin on üks lugu kus öeldakse, et just Ida-Euroopa riikide kaitsmise vajadus on andnud Stingerile uue elu ning, et USA valmistab ka ette Stingerimeeskondi siia saatmiseks?

https://taskandpurpose.com/army-stinger ... ng-europe/

Elektroonilise sõja kontekstis on radari/raadiojaama "ülesandeks" vaenlase EW-le teada anda, et "siin ma olen" ehk juba off/on nupu käsitlemine eeldab julgust. Tänapäeval on sihitajal/spotteril kasutada nii personaalsed kaamerad, kui suunamäärajad, millega saab selle seiremulli tõenäoliselt mitmekilomeetriseks teha ning vajalikke ettevalmistussekundid juurde võita. :roll:
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Kapten Trumm »

siilike kirjutas: Aeg on vahepeal edasi läinud. Lisaks lahingukopteritele kasutatakse ka droone.

Oskab keegi kommenteerida, kuidas Stingeriga paari tuhande meetri kõrgusel uitavat drooni alla võetakse? Ja kuidas sissid selle üles leiavad? Nurkkiirused on väikesed, aega vaatluseks on parasjagu (võrreldes kopteritega), asuvad pigem "pea kohal", aga kuulda raske ja visuaalselt otsida aeganõudev.
Sattudes sarvipidi kokku ülekaaluka (nii vaatluses kui tulejõus) vastasega on 2 võimalust
1. vastata sümmeetriliselt, st hakata neid droone jälgima ja alla tulistama
2. vastata ebasümmeetriliselt, näiteks koormata see võime üle rohkete libasihtmärkidega (stiilis tükk koormakatet, rootsi telgilamp selle all põlemas).

Taolise tegevuse puhul soovitaksin droonide puhul vastata ebasümmeetriliselt
Kopterite puhul ei pruugi need passiivsed meetmed aidata, sest piloodil on silmad ja kontakti koht on ka visuaalselt leitav, suitsu, lasusähvatuste ja plahvatuste kaudu.
Taolise teeäärse tegevuse puhul võibki kopterite kasutamine (mida venelased alustasid juba Afganistanis) olla piisav varitsejate maha surumiseks (lihtsad passiivsed meetmed, eks!), kuid piisab kontakti alustamisest, kui positsioon on reedetud ja vastasseis "õhuga" muutub sümmeetriliseks - võidab see, kellel on suurem tulejõud ja rohkem ressursse.

Ekstra Martinile: ei mingeid süüdistusi. Ma lihtsalt märgin, et teeäärse sissisõja (Eesti oludes enim levinud vorm) tegevused jäävad lühiajalisteks ja neid on lihtne tõkestada kolonne saatvate lahingukopterite abil. Seega, kui peetakse vajalikuks otsekontaktset sissisõda (AT-4 jne), siis on vajalik ka lahendada enesekaitse ÕT küsimus. Kui seda ei ole lahendatud, on tungivalt soovitatav (Afganistani, Iraagi jne jne jne kogemus) kasutada rohkem miine (nii ratta/roomiku vastaseid kui külgmiine) ja hoida heaga sellest teeäärsest tapatsoonist eemal.

Prioriteediasetus ja ressursiprobleemid on arusaadavad. Ei ole rumal ega Kunnase artiklite mõju all olev ullike.

Edit: NB!, Kunnase Iraagi-raamatus on väga tabav kirjeldus ühest teeäärsest varitsusest brigaadi juhtimispunktist nähtuna. Lugege, see seisab tulevikus ka siin võib-olla ees.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Viiskümmend
Liige
Postitusi: 2083
Liitunud: 04 Aug, 2010 12:33
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Viiskümmend »

Alles paar nädalat tagasi tutvustas üks Eesti kaitsetööstusettevõte Abu Dhabi messil laserkiirega töötavat droonikaamera pimestamisseadet.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Stsenaarium: sissid invasiooni vastu

Postitus Postitas Kapten Trumm »

See eeldab drooni avastamist. Olen kasutanud nii termokaameraga multirootorit (lendab umbes 200 m kõrgusel) ja tsiviilset 1000-eurost multirootorit - teatud tingimustel on siiski näha, et all olijad seda ei märka. Metsa mühin, lahingukära jne varjab hästi.

Ja kumbki neist pole eri Orlan ega Forpost tüüpi riistad, mis tunduvalt kõrgemal lendavad.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist