Võrumaal, Varstu valla territooriumil tegutsenud metsavennad

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Markok
Uudistaja
Postitusi: 13
Liitunud: 10 Apr, 2009 22:02
Kontakt:

Võrumaal, Varstu valla territooriumil tegutsenud metsavennad

Postitus Postitas Markok »

Tere. Olen Varstu valla pärandkultuuri inventeerija. Soovin infot Varstu vallas tegutsenud metsavendadest, mis neist sai, ja kus nad ennast varjasid. Pähni kandist on mõningat infot olemas, kuid sooviksin saada tervikpildi. Olen kuulnud ka Krabi metsavendadest, aga neist paraku midagi täpsemalt ei tea. Tean ainult ühe hukatud naise nime, kelleks on Helmi Pikk,kelle hukkamiskoht on umbes teada, kuid pole teada, kuhu maetud.
Praegu teen eeltööd, juuni kuust hakkan välitööd tegema, siis liigun valda pidi ringi ja küsitlen võimalikult palju vanemaid inimesi. Kui keegi oskab mind aidata, või infoga suunata, siis olen väga tänulik.
Marko
Toddie
Liige
Postitusi: 345
Liitunud: 16 Aug, 2007 9:19
Kontakt:

Postitus Postitas Toddie »

Minu meelest peaks Varstu kandi metsavendadest olema juttu ka Alfred Käärmanni raamtus "Surmavaenlase vastu". Kui uurid oma kodukandi metsavendade tegevust, siis loe kindlasti ka see raamat läbi, sest viimane sisaldab muuhulgas palju nimesid, mis erinevate Valga- ja Võrumaa metsavendade ning kohtadegaga seotud. Lisaks tasub loomulikult lugeda Käärmanni teisigi raamatuid.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Langenud metsavendade andmebaasi järgi vähemalt need mehed otsinguga Varstu:


Eelsoo, August 12/09/1913. 4.04.1946 Võrumaa, Varstu, Krabi k F. 131, s. 61, lk. 53; K. A


Henning, Nikolai ?/1904 25.02.1950 Võrumaa, Varstu Lahingus; punker; F. 131, s. 156, lk. 131: 28/03/1949, A. K.


Kasak, Edgar 15/01/1913. 3.09.1945 Võrumaa, Varstu, Soolätte k. K.Aarop


Kreitsberg, Leonhard ?/1921 15.04.1950 Võrumaa, Varstu, Alaküla Arr. mürgiga 28/03/50 ag. Napoleon abil,surnuks pekstud,A.K.


Mõttus, Eduard 05/04/1906. 23.07.1953 Võrumaa, Varstu, Krabi l. Haavata; tapja Paul Sirel; EV PV ohvitser; K. A.; A.K.


Rakso, Oskar ?/1908 1970ndad Võrumaa, Varstu End. konstaabel, suri punkris, leiti automaadiga; A. Käärmann;


Rüütli, Voldemar 25.08.1908 28.04.1950 Võrumaa, Varstu, Vastse-Roosa Lahingus, punker, "Pealik"; F. 131, s. 194, lk. 4; K. Aarop


Simmul, Villem ?/1921 13.12.1945 Võrumaa, Varstu, Tagakolga k F. 131, s. 9. lk. 57; K .Aarop


Vaas, Evald ?/1923 20.06.1951 Võrumaa, Varstu Arr. 05/06/50 Läti piiril; surmaotsus; +Patareis; A.K. lk.151-3


3 meest 3.04.1946 Võrumaa, Varstu F. 131, s. 46, lk. 131, 15 tunnine lahing Läti poolel, venelastel 5 haavatut
Wiking-Estland
Liige
Postitusi: 60
Liitunud: 25 Juul, 2007 22:27
Asukoht: Mulgimaa
Kontakt:

Postitus Postitas Wiking-Estland »

Tean, et kuskil seal olid metsavennad punaste poolt ümberpiiratud põlevas küünis Eesti lipu üles tõmmanud ja viimast laulu ''Madagaskari all me merel, meri ümber on vaikne kui haud...'',vägevalt lauldes sisse põlenud! Onu, kes seda täpsemalt teadis, suri eelmine aasta( ise ta oli leegionär). Aga võin isa käest (kelle mälu kahjuks suhteliselt kehvapoolne) järgi uurida, kui huvitab.
Toddie
Liige
Postitusi: 345
Liitunud: 16 Aug, 2007 9:19
Kontakt:

Postitus Postitas Toddie »

Kui mu mälu mind ei peta, siis on Estoloogi poolt nimetatud metsavendadest vähemalt osadest ka pikemalt juttu minu eelmises postituses nimetatud Käärmanni raamatus. Selles raamatus on paljude selle kandi metsavendade saatus lühidalt, kas või nimekirja vormis ära toodud. Hea lugemine igastahes :!:
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

On Käärmannil jah, A. K. kui andmete allikas ka siin taga. Teine allikas on K. Aarop.
Markok
Uudistaja
Postitusi: 13
Liitunud: 10 Apr, 2009 22:02
Kontakt:

Postitus Postitas Markok »

Mõttus, Eduard 05/04/1906. 23.07.1953 Võrumaa, Varstu, Krabi l. Haavata; tapja Paul Sirel; EV PV ohvitser; K. A.; A.K.

Selle mehe kohta olen natu infot saanud, üks vanainimene kirjeldas mulle ka punkri asukoha, mille ma ka ilmselt üles leidsin, kuid seal oli lohke rohkem kui üks, kas võib olla mitme ruumiga? Surma kohta sain natu teistmoodi infot, ja mees olevalt maetud teise nime alla ilmselt Vahtse - Roosa kalmistule või selle taha. Sellist juttu oleksin enda meelest varem kuskil ajalehes lugenud, otsingutega ei leidnud, ehk oskab keegi midagi kosta.

Kust neid andmebaase näha saab, kas naisi sinna ei kantud?
Markok
Uudistaja
Postitusi: 13
Liitunud: 10 Apr, 2009 22:02
Kontakt:

Postitus Postitas Markok »

Wiking-Estland kirjutas:Tean, et kuskil seal olid metsavennad punaste poolt ümberpiiratud põlevas küünis Eesti lipu üles tõmmanud ja viimast laulu ''Madagaskari all me merel, meri ümber on vaikne kui haud...'',vägevalt lauldes sisse põlenud! Onu, kes seda täpsemalt teadis, suri eelmine aasta( ise ta oli leegionär). Aga võin isa käest (kelle mälu kahjuks suhteliselt kehvapoolne) järgi uurida, kui huvitab.
Väga huvitab. Kus see küün täpsemalt asus ja kes sisse põles, mis nendest põlenutest sai? Kuna see toimus?
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Eesti mestavendade kodulehekülg

http://www.laidoner.ee/projektid/5/
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Selle mehe kohta olen natu infot saanud, üks vanainimene kirjeldas mulle ka punkri asukoha, mille ma ka ilmselt üles leidsin, kuid seal oli lohke rohkem kui üks, kas võib olla mitme ruumiga? Surma kohta sain natu teistmoodi infot, ja mees olevalt maetud teise nime alla ilmselt Vahtse - Roosa kalmistule või selle taha. Sellist juttu oleksin enda meelest varem kuskil ajalehes lugenud, otsingutega ei leidnud, ehk oskab keegi midagi kosta.
Sellistes kohtades tuleks käia asjatundjatega, muidu loe siin mitmest lohust jms. udust! :evil: Kus seal Vahtse-Roosas kalmistu on? Esimest korda kuulen!
Markok
Uudistaja
Postitusi: 13
Liitunud: 10 Apr, 2009 22:02
Kontakt:

Postitus Postitas Markok »

Arnold kirjutas:
Selle mehe kohta olen natu infot saanud, üks vanainimene kirjeldas mulle ka punkri asukoha, mille ma ka ilmselt üles leidsin, kuid seal oli lohke rohkem kui üks, kas võib olla mitme ruumiga? Surma kohta sain natu teistmoodi infot, ja mees olevalt maetud teise nime alla ilmselt Vahtse - Roosa kalmistule või selle taha. Sellist juttu oleksin enda meelest varem kuskil ajalehes lugenud, otsingutega ei leidnud, ehk oskab keegi midagi kosta.
Sellistes kohtades tuleks käia asjatundjatega, muidu loe siin mitmest lohust jms. udust! :evil: Kus seal Vahtse-Roosas kalmistu on? Esimest korda kuulen!
Vabandust, minu viga, ikka Vana - Roosa kalmistu. Asjatundjad võiksid mulle endast märku anda, saaksime koostööd teha. Hetkel tegelen rohkem arhiivi andmetega.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Kirik on Roosa ja kalmistu seega ka Roosa - et keegi idioot on teeristile pannud turismiviida "Vana Roosa kirik", ei muuda veel kirikukoguduse, kiriku ja kalmistu nime! Nagu ka pole olemas Varstu-Ritsiku kirikut!
Asjatundjad võiksid mulle endast märku anda, saaksime koostööd teha.
Tõesti ei ole midagi muud teha, kui anda endast märku igale algajale, et ta oma projektirahad saaks tasku ajada minimaalselt piinliku tulemusega! Unista edasi!
Markok
Uudistaja
Postitusi: 13
Liitunud: 10 Apr, 2009 22:02
Kontakt:

Postitus Postitas Markok »

Arnold kirjutas:Kirik on Roosa ja kalmistu seega ka Roosa - et keegi idioot on teeristile pannud turismiviida "Vana Roosa kirik", ei muuda veel kirikukoguduse, kiriku ja kalmistu nime! Nagu ka pole olemas Varstu-Ritsiku kirikut!
Asjatundjad võiksid mulle endast märku anda, saaksime koostööd teha.
Tõesti ei ole midagi muud teha, kui anda endast märku igale algajale, et ta oma projektirahad saaks tasku ajada minimaalselt piinliku tulemusega! Unista edasi!
Suur tänu Arnold :lol:
See teeviit tekitas ka minus segadust. Viidal peaks olema tõesti Roosa kirik, või Roosa Jakobi Kirik. Eesti ajal oli Vana - Roosa vald olemas, kuid vallamaja pole mõtet tänases Vana - Roosas otsida.
Vastse-Roosas on surnuaed olemas, kas Vahtse-Roosa on sama koht? Vahtse-Roosat nimetavad Vastse-Roosaks kohalikud inimesed, või olen millegagi eksinud?
Koostöö sooviga olen ennast pisut halvasti väljendanud. Minu töö eesmärk on Varstu valla pärandkultuuri jäädvustamine. Minu töö jääb avatuks, seda saavad kõik hiljem täiendada. Ma ei taha kellegi tegemistesse sekkuda, kuid saan ehk aidata mõne sündmuspaiga leidmiseks, mida vanemad inimesed mäletavad. Minu töö vaatab läbi enne avalikustamist muinsuskaitseamet.
Pärandkultuuri inventeerimisest saate lugeda :
http://www.metsaselts.ee/failid/File/Pa ... raamat.pdf
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Kõva närviga tegelane :wink: No jõudu Sulle siis! Selle Vahtse-Roosa kalmistu osas võiksid mindki valgustada! Vahtse ja vastse on võrdsed, kuigi setude poolt usurpeeritud võro insituut on mingit uut ilma loomas, millest minusugune enam midagi aru ei saa. Õnneks on vanavanemad surnud, küll see oleks neile huvitav elu - pole metsavahte (vanaisa oli Voltveti haridusega metsamees), pole lehmi(pensionieas põhisissetulek) ja mingi instituut on loonud uue keele, mis kirjapildis tiibeti omast just palju ei erine :lol: :lol: :lol:
Markok
Uudistaja
Postitusi: 13
Liitunud: 10 Apr, 2009 22:02
Kontakt:

Postitus Postitas Markok »

Arnold kirjutas:Kõva närviga tegelane :wink: No jõudu Sulle siis! Selle Vahtse-Roosa kalmistu osas võiksid mindki valgustada! Vahtse ja vastse on võrdsed, kuigi setude poolt usurpeeritud võro insituut on mingit uut ilma loomas, millest minusugune enam midagi aru ei saa. Õnneks on vanavanemad surnud, küll see oleks neile huvitav elu - pole metsavahte (vanaisa oli Voltveti haridusega metsamees), pole lehmi(pensionieas põhisissetulek) ja mingi instituut on loonud uue keele, mis kirjapildis tiibeti omast just palju ei erine :lol: :lol: :lol:
Närve näritakse mul viimasel ajal kõvasti, majas 3 rüblikut, kes omavahel kõvasti koostööd teevad :?
Vahtse-Roosa kalmistul ei ole käinud. Tean ainult, et emal on sinna 2 kooliõde maetud ja et vene ajal lasti kalmistuvaht lahti, kuna ta ei täitnud plaani (2 aasta jooksul polnud sinna kedagi maetud). Versta kaardi pealt on vist koht näidatud, kindlalt ei tea.
Vanaisa oli sul haritud mees :lol: . Minu vanavanaisa on olnud metsavaht Mõniste ja Saru kandis.
Kas kuskil on rubiik, kus vanu pilte tuvastada :?:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 18 külalist